Bylinky na podporu trávení a pro slinivku

Na bylinky nedám dopustit, protože jsou nenahraditelnou součástí dietních opatření a pomáhají tělu jak v běžném životě tak s návratem k normálu. Na některé bylinky se soustředím především v krizových situacích s většími trávicími problémy a některé mi pomáhají neustále a doprovází mne denně jako součást pitného režimu.

Čaje z jednotlivých bylinek

V těžkých chvílích přímo po zánětu mi pomáhá osvědčený a nezastupitelný heřmánek, také nať čekanky, kořen smetánky, třezalka a meduňka. Postupně můžeme zařazovat i odvary z máty peprné, z lopuchu, z puškvorcového kořene nebo trochu slabého odvaru z pelyňku. Pelyněk se asi nestane u nikoho součástí pitného režimu, ale v situacích, kdy něco nezvládneme třeba s dietou, je kromě odvaru z puškvorce u mne ověřeným pomocníkem s trávením.

Čaj přímo na zánět slinivky

Pro přímou léčbu slinivky je po zánětu dobré zařadit i čaj, který uvádí bylinář Pavel Váňa ve své knize Rady bylináře Pavla. Tato kniha je praktickou pomůckou při léčení pomocí léčivých rostlin a některé čaje nebude problém si připravit doma namícháním koupených jednotlivých surovin. Čaj na zánět slinivky obsahuje

 • nať čekanky
 • kořen pampelišky
 • květ měsíčku

Vše ve stejném váhovém poměru. Připravíme si výluh z tohoto čaje a popíjíme 3× denně. Tento čaj si občas namíchám a zařazuji jej nejen po zánětu slinivky, ale i jako součást pitného režimu.

Čaje na podporu trávení

Z téže knihy jsem vyzkoušela také jiný čaj, působící na celý zažívací trakt, žaludek, střeva i slinivku a mohu říct, že také dobře povzbuzuje trávení a je i chutný svoji aromatičností. Obsahuje ve stejných váhových poměrech

 • majoránku
 • list šalvěje
 • mátu peprnou
 • květ levandule

Výluh z této směsi se popíjí také 1-3 × denně a k přípravě se má použít 1 polévková lžíce na 1 šálek vody.

Velice účinný čaj na zlepšení trávení je také kombinace kmínu a fenyklu. Působí dobře na nadýmání a dle mého soudu je chutnější než samotný odvar z fenyklu.

Jako záchranná brzda po nějakém stravovacím vybočení nebo v jeho předtuše, mi slouží výluh z kořene puškvorce, o kterém se často zmiňuji ve svých poznámkách u receptů. Trpíme-li již chronickými trávicími potížemi, je vhodné kořen puškvorce přelít studenou vodou, nechat vyluhovat alespoň 8 hodin, nejlépe přes noc, a popíjet po malých doušcích. Já si ho ještě přihřívám.

Pro poruchy trávení může sloužit i kombinace bylin kořene puškvorce a nati pelyňku ve stejném poměru. Když budeme čaj louhovat jen chvíli, je tato “hořčina“  i k pití.

Do svého pitného režimu jsem zařadila i další různé chutné čaje od pana Ing. Pleskače, připravené ze směsí bylin. V zimním období je to čaj Nekašel, který střídám s různými čaji typu Roibos, Ledvina, Siesta a pod. Jsou k dostání i v nálevových sáčcích a proto jejich příprava nezabere mnoho času.

Z výběru klasických čajů již zařazuji jenom kvalitní čaj zelený a když je mi dobře, tak zelený čaj s marockou mátou, Tuareg anebo zelený čaj s květy jasmínu. Tuareg je velice vhodný do letních veder a jasmínový zase pro dobrou pohodu. Občas, pro zpestření, si uvařím čaj z květu růže, který je nevšední svoji vůní.

Doporučení k bylinkám

Bylinky, které se používají jako doplnění pitného režimu je vhodné postupně střídat a nesoustředit se jenom na jeden druh. Je samozřejmé, že čaje k léčebným účelům je vhodné pít neslazené. Jakékoliv slazení, byť alternativními sladidly, by mohlo vyvolat v oslabení jenom další trávicí problémy a bylinky by ztrácely svoji léčivou moc.

Vřele doporučuji zařadit bylinky v podobě čajů, ať již přímo z jednotlivých bylin nebo z jejich směsí, natrvalo do pitného režimu. Mými věrnými průvodci jsou neustále a bez bylinek bych si neuměla svůj život nyní vůbec představit.

Určitě jsem neuvedla všechny bylinky, které mohou sloužit pro dobré trávení. Existují různé bylinné směsi v podobě čajů pro přímo specifikované problémy. Nejsem zas tak velký odborník, pouze vám předkládám svoje zkušenosti z této oblasti. Kéž jsou vám pomocníkem při hledání směru, jak prospět svému zdraví.

Říká se, že v přírodě není bylina, aby na něco nebyla. Při problémech s oslabenou slinivkou není na škodu se k přírodě a jejím darům vrátit.

Poznámka: V době přípravy tohoto článku jsem objevila ve specializované prodejně s čaji čaje připravené dle receptů bylinkáře Pavla Váni, což mne potěšilo. Ne všechny bylinky, které pan Váňa používá, jsou možná známé a i dostupné pro domácí přípravu a hotové směsi určitě usnadní a rozšíří jejich použití.

Sdílení

  43 401 zobrazení článku
  O autorce
  6 komentářů
  1. majda Odpovědět
   Dobrý den. Je možné připravovat čaje z čerstvých bylin? Děkuji Magda
   • Alemari Odpovědět
    Dobrý večer milá majdo. Myslím si, že je to možné. Občas si dělám čaje z čerstvých bylinek. Jsou i účinnější. Ale nemám všechny bylinky v čerstvém stavu dostupné, tak používám sušené. Čaje z plodů, jako kmín, fenykl, tak do nich používám vždy jen zralé sušené plody. Nebo z kořenů, tak to zase sušený kořen...třeba puškvorec... Alemari
  2. Leonika Odpovědět
   Dobrý den. Já užívám Hlívu ústřičnou s tradičními českými bylinami, která kromě toho, že podporuje obranyschopnost taky pomáhá na trávení. Bylinky, především smetánka lékářská přispívá k normální činnosti žaludku a jater.
   • Alemari Odpovědět
    Dobrý den přeji. Ano, hlíva ústříčná může některým lidem také pomoci. Nic nelze ale zevšeobecnit. Proto i zde radím druhým opatrně zkoušet. Bylinky jsou dobrá volba v každé situaci. Alemari
  3. Tereza Odpovědět
   Ahoj, vyzkoušeli jste také bylinky kurkumu? Mě pomáhá hodně na trávení ale dá se využít i v kuchyni apod.
   • Alemari Odpovědět
    Dobrý den přeji milá Terezko. Ano, mám ji vyzkoušenu a velice často používám. Již jsem ji tu několikrát zmiňovala, vždy jen v poznámce, ale na samostatný článek zatím nezbyl čas. Na internetu je informací dostatek :-) Viz Váš odkaz, který ale dle mých podmínek nezveřejňuji. Díky za pochopení. Alemari

  Zanechte odpověď

  *

  captcha *