Tradiční české buchty mi nedávaly delší dobu spát a chtěla jsem i pro vás ověřit, že jdou upéci s použitím kvásku místo kvasnic. Tyto jsou navíc i bez vajíček. S přípravou těsta je nejlepší začít již večer, protože kvásek budeme množit v obilném „mléce“ přes noc.
Pro ty, kteří jsou na mém webu zatím krátce, jenom uvedu, že příprava kvásku byla již popsána dříve a najdete ji zde v článku.
První krok přípravy těsta zahájíme večer, protože si nebudeme odebírat velké množství žitného kvásku, ale necháme ho množit již v obilném nápoji a přímo se špaldovou moukou.
Odvážíme si do mísy aktivovaný žitný kvásek, vyndaný z lednice (zbylý kvásek ve sklenici přikrmíme a necháme v teple prokvasit pro další pečení, viz postup v uvedeném článku o přípravě kvásku) a přidáme vlahý obilný nápoj a dobře promícháme a tím žitný kvásek naředíme.
Do této tekutiny přidáme špaldovou mouku a opět dobře promícháme. Těstíčko setřeme ze stěn mísy na střed, uhladíme stěrkou a přikryjeme utěrkou.
Necháme při pokojové teplotě do rána kvasit. (Většinou dávám přikrytou mísu nahoru na skříňky od kuchyňské linky, kde je tepleji než dole na lince.)
V druhém kroku ráno, cca po 12 hodinách, rozpustíme v dalším vlahém obilném nápoji med nebo rýžový sirup, sůl, pak přidáme 40 g panenského oleje a vše rozmícháme nejdříve dohromady a pak následně s prokvašeným těstíčkem nebo již víceméně „špaldovým kváskem v rýžovém nápoji“ :-), který nám přes noc narostl na objemu.
Tekutina nesmí být horká, to by kvašení neprospělo. Je dobré sice rozpouštět rýžový sirup nebo med v teplejším obilném „mléce“, ale pak po přídavku oleje dát připravenou tekutinu vychladnout se sklenicí, skleněnou odměrkou nebo hrnkem do kastrolu se studenou vodou.
Když máme kvásek ve větší míse rozmíchaný s tekutinou, přidáme špaldovou celozrnnou hladkou mouku a vše dobře smísíme nejlépe ručně metlou nebo i šlehacími metlami šlehačem. Těsto opět setřeme stěrkou ze stěn na střed, mísu přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo pokračovat v kvašení. Tím jsme završili druhý krok přípravy a můžeme se věnovat 4-6 hodin jiné práci :-). V této době si připravíme i makovou nádivku, ale tu můžeme mít jíž připravenou také od večera, chceme-li využít dopolední „mezidobu“ pro souvislou jinou aktivitu.
Po uplynulé době nám v míse těsto viditelně nakyne. V třetím kroku přidáme ještě mouku dle receptu, pár kapek citrónového aromatického oleje nebo lze strouhnout i trochu kůry z omytého neošetřovaného citrónu (BIO) a pak těsto důkladně vařečkou nakypříme a provzdušníme.
Z připraveného těsta vykrajujeme polévkovou lžicí kousky a pokládáme je na vál, posypaný moukou, jako u receptu na koláče. Těstové kousky mírně rozmáčkneme rukou a poklademe nádivkou a zabalíme jako koláče.
Připravíme si plech tím, že ho vymastíme nějakým dobrým olejem (já zde použila olivový) a to nejen dno plechu, ale i jeho stěny. Kdo zná, promine podrobný popis, ten je pro ty, co nemají ještě dost zkušeností.
Každý zabalený kousek také pomastíme, pro lepší manipulaci jenom ze stran, a klademe jeden k druhému na vymaštěný plech těsně k sobě tak, že se na sebe budou lepit. Až máme vše na plechu, tak buchty ještě omastíme shora a necháme cca 1 hodinu na plechu kynout. Protože se nemohou při kynutí rozšiřovat do stran jako koláče, budou kynout jenom nahoru :-).
Po nakynutí dáme buchty péci do vyhřáté trouby, ale nesmí být horká moc, jenom tak do 200 °C a po krátkém zapečení troubu zmírníme a pečeme ještě cca 50 minut při teplotě 170-185°C.
Hotové buchty necháme na plechu vychladnout a pak je od sebe lehce oddělíme. Konzumujeme zcela studené.
Maková nádivka (a je jí dost)
Sušené švestky zalijeme vařící vodou a necháme nějakou dobu nabobtnat. Někdy stačí hodinka někdy dvě. Pak je vložíme do mixéru a rozmixujeme do krémové konzistence.
Takto připravená řídká povidla přelijeme do hrnečku a dáme vařit. Za varu přidáme pomletý mák a mícháme do zhoustnutí.
Pak již jen dosladíme medem nebo rýžovým sirupem dle chuti a dochutíme skořicí a hřebíčkem, popř. přivoníme citrónovým aromatickým olejíčkem.
Hustší konzistenci nádivky docílíme zahuštěním instantní kukuřičnou, popř rýžovou kaší nebo i kukuřičnou strouhankou. Necháme vychladnout a pak použijeme do buchet.
A takto vypadají hotové upečené buchty :-)
Posypání upečených buchet namixovanou suchou instantní rýžovou moukou, kterou můžete též lehce osladit fruktózou, imituje pocukrování bílým cukrem a buchty vypadají hnedle přitažlivěji :-)