Hlíva ústřičná je po úpravě nejen chutným pokrmem, ale obsahem minerálních a jiných prospěšných látek a též léčivými vlastnostmi ji můžeme řadit mezi superpotraviny. Hodí se pro vaření, dušení a i zapékání. Pro inspiraci jsem ji podusila a zahustila v omáčce jako hlavní pokrm.
Po zakoupení hlívy ji zavčas vyndáme z obalu či sáčku, protože by se neměla v teple zapařit. Proto radím dávat pozor na balené potraviny a raději houbu koupit na váhu čerstvou a hned ji doma přemístit do chladu a bez igelitu.
K vaření si ji připravíme krátkým propláchnutím a pokrájením na kousky. S tím začneme nejdříve, abychom měli následně vše po ruce. Cibuli očistíme, na jemno nakrájíme a krátce na olivovém oleji orestujeme. Na ni pak vsypeme kousky hlívy ústřičné a začneme míchat tak, aby se všechny dostaly i na horké dno a začaly se dusit. Zatím nepodléváme, jen mícháme. Přidáme sůl a mletý kmín, který bez podlití lépe pokrm provoní.
Až se nám zdá, že se houba už chytá dna, tak ji podlijeme. Vody na podlití je pro uvedené množství hlívy tak akorát, ale je třeba dusit velice pomalu na mírném plameni. Houby při dušení ještě svou vodu pustí, že skoro není třeba již dále podlévat, ovšem kontrolovat je vhodné. Přidáme bobkový list nebo špetku mletého a jemně nastrouháme po povrchu muškátový oříšek. Pak již jen přikryjeme pokličkou s dírkou a dusíme na mírném ohni cca 1 hodinu. Kontrolujeme občas průběžně a hlavně ke konci dušení, zda je v hrnci dostatek tekutiny, aby se nám hlíva nepřipálila. V případě potřeby mírně podlijeme horkou vodou.
Až je houba úplně měkká, přistoupíme k zahuštění a závěrečnému dochucení. Z hladké rýžové mouky a rýžového „mléka“ si připravíme záklechtku, kterou v pokrmu krátce povaříme. Rýžový nápoj není vyloženě nutný, někdy postačí i jen voda, ale použijeme-li jej, je chuť více „smetanová“ :-) . Omáčku pak jen lehce doředíme vodou do konzistence, kterou máme rádi.
Zdá-li se nám chuť houbové omáčky málo výrazná, můžeme ji v závěru podpořit přídavkem půl lžičky sojové omáčky „Tamari“. Celkový dojem určitě velice vylepší omaštění trochou panenského kmínového oleje nebo jiného kvalitního oleje. Kdo má rád omáčku mírně pikantnější, neudělá chybu, když ji nakonec lehce okyselí umeoctem nebo několika kapkami čerstvé citrónové šťávy, ale pak se již musí pokrm odstavit z dosahu tepla.
Dušenou hlívu ústričnou v omáčce servírujeme s bramborem a zeleninovou oblohou z vařené červené řepy, pokapané umeoctem, trochou kysaného zelí a čerstvé strouhané mrkve. Je to nejen lahodící oku, ale i chuťově zajímavé.
Přeji dobrou chuť!