Z naklíčených obilných zrn připravíme asi nejzdravější kaše vůbec. Pšenici špaldu promyjeme a namočíme minimálně na 2–3 dny do čisté vody. Vodu často vyměňujeme, alespoň ráno a večer. Tím dojde k promytí a odstranění kyseliny fytové, která se při bobtnání zrna uvolňuje a pro tělo není prospěšná.
Až má zrno malé klíčky, naposled je promyjeme a scedíme. Pak je vložíme do mixéru, zalijeme sojovým nápojem a rozmixujeme do jemné konzistence. Při mixování přidáme ještě mletou skořici a fenykl a pak nalijeme do nádoby a pomalu začneme vařit. Promícháváme a až kaše dojde do varu, musíme míchat soustavně, jinak se kaše přilepí a připálí. Vaříme jenom velmi krátce, od varu stačí 2 maximálně 3 minuty. Ke konci varu kaši v hrnci osladíme lžící javorového sirupu.
Na talíři kaši posypeme také trošku skořicí, sekanými arašídy nebo jinými oříšky a můžeme ještě osladit alternativním sladidlem.
Když nám kaše zbude, nalijeme ji do misky a necháme ztuhnout do podoby velmi chutného pudingu, který můžeme podávat za studena, oslazený javorovým sirupem a také sypaný oříšky nebo mandlemi, jak kdo má rád.
Máte pravdu milá Vendulko, že jsou vhodné především na snídaně, protože po ránu tělo sacharidy tráví nejlépe. Asi bych zvážila se s nimi živit v poledne a večer dlouhodobě. Občas nezaškodí zpestření jídelníčku v podobobě kaší večer i v poledne, obzvlášť, když nás k tomu náš energetický výdej vybízí, ale dlouhodobě stále v poledne nebo stále večer, jak kdo. Třeba starší lidé, kteří mnoho nejedí a mají problém s kousáním těm ano, ale třeba spíš na slano.
Ale z hlediska zdravé výživy bych kaše zařazovala v uvedený čas jen občasně, ne pravidelně. Dlouhodobě určitě ráno. To můžete snídat jenom kaše a občas je pro změnu prostřídat něčím jiným, ale v poledne bych viděla jako vhodnou spíš čerstvou zeleninu a k ní bílkoviny nebo ještě místo bílkovin třeba sacharidy na slano (rýži, bramory, kuskus atd.) Buď jako stravu dělenou nebo ne, to jak kdo chce a jeho tělo zvládá. Večer zase spíš dušenou zeleninu s kvalitní bilkovinou, třeba i neživočišnou...
Ale z ničeho se nemá dělat dogma, máme spíš naslouchat svému tělu, co chce. Vaše tělo klidně může chtít nějakou dobu i kaše večer nebo v poledne. :-)
Nechci zde hlásat nějaké „obecné pravdy“ , myslím si, že jsme každý jedinečnou bytostí a máme právo mít svůj přistup k jídelníčku. Zde Vám píšu jen svůj názor a Vy se s nim nemusíte ztotožňovat :-).
Zdravím. AlemariDobrý den přeji, milý Jirko. No, abych pravdu řekla, nedokážu Vám dát asi fundovanou odpověď. Ale šla jsem se schválně podívat k nám do zdravé výživy a špaldu máme jenom loupanou a s tou ta kaše připravit šla. Jinou jsem ani nekupovala. Myslím si, že v tom to asi nebude.
Zřejmě záleží i na dodavateli, jak má obilninu starou, jak ji skladuje, jinak se myslím, že vyloupané zrno je tedy k jídlu určitě lepší :-) Zatím kupuji raději zrno loupané.
Naklíčený ječmen by možná s kořínky ani tak nevadil, ale pakliže má ještě slupečky, asi bych jej nějak po tom rozmixování přecedila a ty slupky odplavila a až teprve potom bych rozmixovanou tekutinu vařila. Vařil jste ji? Jsou tam určitě škroby, kašovitou hmotu byste dostat měl, jinak doopravdy nevím...Takhle na dálku se těžko radí...
Víc Vám asi nepomohu... Ale pozdravení posílám :-) a přání , aby se vše dařilo lépe... Alemari