Bylinky na podporu trávení a pro slinivku

Na bylinky nedám dopustit, protože jsou nenahraditelnou součástí dietních opatření a pomáhají tělu jak v běžném životě tak s návratem k normálu. Na některé bylinky se soustředím především v krizových situacích s většími trávicími problémy a některé mi pomáhají neustále a doprovází mne denně jako součást pitného režimu.

Čaje z jednotlivých bylinek

V těžkých chvílích přímo po zánětu mi pomáhá osvědčený a nezastupitelný heřmánek, také nať čekanky, kořen smetánky, třezalka a meduňka. Postupně můžeme zařazovat i odvary z máty peprné, z lopuchu, z puškvorcového kořene nebo trochu slabého odvaru z pelyňku. Pelyněk se asi nestane u nikoho součástí pitného režimu, ale v situacích, kdy něco nezvládneme třeba s dietou, je kromě odvaru z puškvorce u mne ověřeným pomocníkem s trávením.

Čaj přímo na zánět slinivky

Pro přímou léčbu slinivky je po zánětu dobré zařadit i čaj, který uvádí bylinář Pavel Váňa ve své knize Rady bylináře Pavla. Tato kniha je praktickou pomůckou při léčení pomocí léčivých rostlin a některé čaje nebude problém si připravit doma namícháním koupených jednotlivých surovin. Čaj na zánět slinivky obsahuje

  • nať čekanky
  • kořen pampelišky
  • květ měsíčku

Vše ve stejném váhovém poměru. Připravíme si výluh z tohoto čaje a popíjíme 3× denně. Tento čaj si občas namíchám a zařazuji jej nejen po zánětu slinivky, ale i jako součást pitného režimu.

Čaje na podporu trávení

Z téže knihy jsem vyzkoušela také jiný čaj, působící na celý zažívací trakt, žaludek, střeva i slinivku a mohu říct, že také dobře povzbuzuje trávení a je i chutný svoji aromatičností. Obsahuje ve stejných váhových poměrech

  • majoránku
  • list šalvěje
  • mátu peprnou
  • květ levandule

Výluh z této směsi se popíjí také 1-3 × denně a k přípravě se má použít 1 polévková lžíce na 1 šálek vody.

Velice účinný čaj na zlepšení trávení je také kombinace kmínu a fenyklu. Působí dobře na nadýmání a dle mého soudu je chutnější než samotný odvar z fenyklu.

Jako záchranná brzda po nějakém stravovacím vybočení nebo v jeho předtuše, mi slouží výluh z kořene puškvorce, o kterém se často zmiňuji ve svých poznámkách u receptů. Trpíme-li již chronickými trávicími potížemi, je vhodné kořen puškvorce přelít studenou vodou, nechat vyluhovat alespoň 8 hodin, nejlépe přes noc, a popíjet po malých doušcích. Já si ho ještě přihřívám.

Pro poruchy trávení může sloužit i kombinace bylin kořene puškvorce a nati pelyňku ve stejném poměru. Když budeme čaj louhovat jen chvíli, je tato “hořčina“  i k pití.

Do svého pitného režimu jsem zařadila i další různé chutné čaje od pana Ing. Pleskače, připravené ze směsí bylin. V zimním období je to čaj Nekašel, který střídám s různými čaji typu Roibos, Ledvina, Siesta a pod. Jsou k dostání i v nálevových sáčcích a proto jejich příprava nezabere mnoho času.

Z výběru klasických čajů již zařazuji jenom kvalitní čaj zelený a když je mi dobře, tak zelený čaj s marockou mátou, Tuareg anebo zelený čaj s květy jasmínu. Tuareg je velice vhodný do letních veder a jasmínový zase pro dobrou pohodu. Občas, pro zpestření, si uvařím čaj z květu růže, který je nevšední svoji vůní.

Doporučení k bylinkám

Bylinky, které se používají jako doplnění pitného režimu je vhodné postupně střídat a nesoustředit se jenom na jeden druh. Je samozřejmé, že čaje k léčebným účelům je vhodné pít neslazené. Jakékoliv slazení, byť alternativními sladidly, by mohlo vyvolat v oslabení jenom další trávicí problémy a bylinky by ztrácely svoji léčivou moc.

Vřele doporučuji zařadit bylinky v podobě čajů, ať již přímo z jednotlivých bylin nebo z jejich směsí, natrvalo do pitného režimu. Mými věrnými průvodci jsou neustále a bez bylinek bych si neuměla svůj život nyní vůbec představit.

Určitě jsem neuvedla všechny bylinky, které mohou sloužit pro dobré trávení. Existují různé bylinné směsi v podobě čajů pro přímo specifikované problémy. Nejsem zas tak velký odborník, pouze vám předkládám svoje zkušenosti z této oblasti. Kéž jsou vám pomocníkem při hledání směru, jak prospět svému zdraví.

Říká se, že v přírodě není bylina, aby na něco nebyla. Při problémech s oslabenou slinivkou není na škodu se k přírodě a jejím darům vrátit.

Poznámka: V době přípravy tohoto článku jsem objevila ve specializované prodejně s čaji čaje připravené dle receptů bylinkáře Pavla Váni, což mne potěšilo. Ne všechny bylinky, které pan Váňa používá, jsou možná známé a i dostupné pro domácí přípravu a hotové směsi určitě usnadní a rozšíří jejich použití.

65 076 zobrazení článku
O autorce
8 Komentářů
  1. majda Odpovědět
    Dobrý den. Je možné připravovat čaje z čerstvých bylin? Děkuji Magda
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer milá majdo. Myslím si, že je to možné. Občas si dělám čaje z čerstvých bylinek. Jsou i účinnější. Ale nemám všechny bylinky v čerstvém stavu dostupné, tak používám sušené. Čaje z plodů, jako kmín, fenykl, tak do nich používám vždy jen zralé sušené plody. Nebo z kořenů, tak to zase sušený kořen...třeba puškvorec... Alemari
  2. Leonika Odpovědět
    Dobrý den. Já užívám Hlívu ústřičnou s tradičními českými bylinami, která kromě toho, že podporuje obranyschopnost taky pomáhá na trávení. Bylinky, především smetánka lékářská přispívá k normální činnosti žaludku a jater.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji. Ano, hlíva ústříčná může některým lidem také pomoci. Nic nelze ale zevšeobecnit. Proto i zde radím druhým opatrně zkoušet. Bylinky jsou dobrá volba v každé situaci. Alemari
  3. Tereza Odpovědět
    Ahoj, vyzkoušeli jste také bylinky kurkumu? Mě pomáhá hodně na trávení ale dá se využít i v kuchyni apod.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji milá Terezko. Ano, mám ji vyzkoušenu a velice často používám. Již jsem ji tu několikrát zmiňovala, vždy jen v poznámce, ale na samostatný článek zatím nezbyl čas. Na internetu je informací dostatek :-) Viz Váš odkaz, který ale dle mých podmínek nezveřejňuji. Díky za pochopení. Alemari
  4. Tereza R. Odpovědět
    Dobrý den, Vaše stránky mne zcela nadchly, jen jak mám chvilku a "listuji" v nich, velmi oceňuji aktivní prolinky. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, zda můžete doporučit i nějakou bylinku, směs bylinek na "exokrinní pankreatickou insuficienci"? Chuť k jídlu mám, u mne se vyskytují jako příznak průjmy. Mnohokrát děkuji za jakoukoliv reakci či nápad. Přeji Vám hodně úspěchů. S přáním krásného nejen tohoto dne Tereza R.
    • Alemari Odpovědět
      Milá Jitko, přeji hezký den. Děkuji moc za Vaše pochvalná slova k mému webu. K Vašemu dotazu Vám však mohu jen sdělit, že Vám takhle na dálku nedokáži říci, co by Vám pomohlo, bylo by to spíš na osobní poradenství. Nemohu se zde rozepisovat se svými úvahami, to by šlo jedině v kontaktu s Vámi. Je mi líto, ale poradenství přes web nedělám. Zkuste se přihlásit do mé poradny, možná s tím jde něco dělat, řešila jsem již ledacos, ale to chce více informací. Děkuji za pochopení a mějte se hezky. Alemari

Zanechte odpověď

*