Čaje z jednotlivých bylinek
V těžkých chvílích přímo po zánětu mi pomáhá osvědčený a nezastupitelný heřmánek, také nať čekanky, kořen smetánky, třezalka a meduňka. Postupně můžeme zařazovat i odvary z máty peprné, z lopuchu, z puškvorcového kořene nebo trochu slabého odvaru z pelyňku. Pelyněk se asi nestane u nikoho součástí pitného režimu, ale v situacích, kdy něco nezvládneme třeba s dietou, je kromě odvaru z puškvorce u mne ověřeným pomocníkem s trávením.
Čaj přímo na zánět slinivky
Pro přímou léčbu slinivky je po zánětu dobré zařadit i čaj, který uvádí bylinář Pavel Váňa ve své knize Rady bylináře Pavla. Tato kniha je praktickou pomůckou při léčení pomocí léčivých rostlin a některé čaje nebude problém si připravit doma namícháním koupených jednotlivých surovin. Čaj na zánět slinivky obsahuje
- nať čekanky
- kořen pampelišky
- květ měsíčku
Vše ve stejném váhovém poměru. Připravíme si výluh z tohoto čaje a popíjíme 3× denně. Tento čaj si občas namíchám a zařazuji jej nejen po zánětu slinivky, ale i jako součást pitného režimu.
Čaje na podporu trávení
Z téže knihy jsem vyzkoušela také jiný čaj, působící na celý zažívací trakt, žaludek, střeva i slinivku a mohu říct, že také dobře povzbuzuje trávení a je i chutný svoji aromatičností. Obsahuje ve stejných váhových poměrech
- majoránku
- list šalvěje
- mátu peprnou
- květ levandule
Výluh z této směsi se popíjí také 1-3 × denně a k přípravě se má použít 1 polévková lžíce na 1 šálek vody.
Velice účinný čaj na zlepšení trávení je také kombinace kmínu a fenyklu. Působí dobře na nadýmání a dle mého soudu je chutnější než samotný odvar z fenyklu.
Jako záchranná brzda po nějakém stravovacím vybočení nebo v jeho předtuše, mi slouží výluh z kořene puškvorce, o kterém se často zmiňuji ve svých poznámkách u receptů. Trpíme-li již chronickými trávicími potížemi, je vhodné kořen puškvorce přelít studenou vodou, nechat vyluhovat alespoň 8 hodin, nejlépe přes noc, a popíjet po malých doušcích. Já si ho ještě přihřívám.
Pro poruchy trávení může sloužit i kombinace bylin kořene puškvorce a nati pelyňku ve stejném poměru. Když budeme čaj louhovat jen chvíli, je tato “hořčina“ i k pití.
Do svého pitného režimu jsem zařadila i další různé chutné čaje od pana Ing. Pleskače, připravené ze směsí bylin. V zimním období je to čaj Nekašel, který střídám s různými čaji typu Roibos, Ledvina, Siesta a pod. Jsou k dostání i v nálevových sáčcích a proto jejich příprava nezabere mnoho času.
Z výběru klasických čajů již zařazuji jenom kvalitní čaj zelený a když je mi dobře, tak zelený čaj s marockou mátou, Tuareg anebo zelený čaj s květy jasmínu. Tuareg je velice vhodný do letních veder a jasmínový zase pro dobrou pohodu. Občas, pro zpestření, si uvařím čaj z květu růže, který je nevšední svoji vůní.
Doporučení k bylinkám
Bylinky, které se používají jako doplnění pitného režimu je vhodné postupně střídat a nesoustředit se jenom na jeden druh. Je samozřejmé, že čaje k léčebným účelům je vhodné pít neslazené. Jakékoliv slazení, byť alternativními sladidly, by mohlo vyvolat v oslabení jenom další trávicí problémy a bylinky by ztrácely svoji léčivou moc.
Vřele doporučuji zařadit bylinky v podobě čajů, ať již přímo z jednotlivých bylin nebo z jejich směsí, natrvalo do pitného režimu. Mými věrnými průvodci jsou neustále a bez bylinek bych si neuměla svůj život nyní vůbec představit.
Určitě jsem neuvedla všechny bylinky, které mohou sloužit pro dobré trávení. Existují různé bylinné směsi v podobě čajů pro přímo specifikované problémy. Nejsem zas tak velký odborník, pouze vám předkládám svoje zkušenosti z této oblasti. Kéž jsou vám pomocníkem při hledání směru, jak prospět svému zdraví.
Říká se, že v přírodě není bylina, aby na něco nebyla. Při problémech s oslabenou slinivkou není na škodu se k přírodě a jejím darům vrátit.