Bábovku lze upéci i z mouky celozrnné, kvalitního tuku a bez bílého cukru. Zde je na mírné oslazení použit ovocný cukr fruktóza, ale i jeho množství je proti původnímu množství bílého cukru sníženo na dvě pětiny. I prášek do pečiva je vyměněn za bezfosfátový.
V prvé řadě si připravíme formu na bábovku. Dobře ji vymastíme rozpuštěným tukem nebo olejem a vysypeme hrubou špaldovou moukou.
Do vyšší hluboké nádoby rozbijeme pět vajec. Zde nebudeme zvlášť šlehat bílky, protože používáme bezfosfátové kypřidlo.
Kypřicí prášek rozmícháme v odváženém množství hrubé mouky. Vejce rozšleháme s fruktózou, řepkovým olejem a postupně přidáváme tvaroh, celozrnnou mouku a sušený ovesný nápoj, který co do hmotnosti nahrazuje také cukr. Přikápneme aromatický citrónový olej.
Připravené našlehané těsto vlijeme opatrně do formy a rozprostřeme je po celém obvodu. Těsto hrneme od středního otvoru ke krajům, abychom neměli bábovku uprostřed po upečení vyšší. Po formě u středového otvoru se těsto zvedá snáze než po okrajích.
Formu s bábovkou vkládáme do středně vyhřáté trouby. Teplota trouby by měla být v rozmezí 160-180°C a při této teplotě pečeme asi 10-15 minut a pak teplotu mírně zvýšíme a bábovku dopékáme při teplotě od 180-200°C. Po 40 minutách si ověříme propečení dřevěnou špejlí. Když jde již lehce vytáhnout, bude bábovka během pěti minut hotova. Celková doba pečení bude cca 45 minut.
Upečenou bábovku vytáhneme z trouby a co nejdříve ji vyklopíme na nějaký rošt, pařák nebo mřížku, aby mohla odspodu odvětrávat a pomalu prochládat.
Upečená bábovka bude tmavší než z bílé mouky.
Studenou bábovku „pocukrujeme“ ovesným „mlékem“ a tím trochu ovlivníme její barvu a připodobníme si ji ke klasické máslové bábovce z vymleté mouky. Ovesné „mléko“ nám vizuálně nahradí bílý cukr a bábovku velice jemně osladí přítomným kukuřičným sirupem.
A pak už jen krájíme a jíme…