Dobrá sytící polévka se hodí v každém ročním období, i když v létě asi spíš v chladnějších dnech. Je vhodná k obědu nebo i samostatně k večeři. Cizrna je považována za nejkvalitnější z luštěnin a co do chuti je nezaměnitelná.
Nemáme-li uvařenou cizrnu, tak budeme potřebovat asi 200– 230 g cizrny v suchém stavu, kterou necháme nabobtnat, nejlépe přes noc. Vodu slijeme a dále ji uvaříme dle uvedeného návodu.
Chceme-li mít polévku hodně jemnou, tak cizrnu co nejvíce zbavíme i slupek, ale připravujeme-li ji pro zdravé strávníky, použijeme cizrnu tak jak je uvařena i se zbylou tekutinou.
Budeme-li cizrnu loupat, tak pro zachování minerálů, které se vyvařily z cizrny do vody, vodu po vaření slijeme zvlášť a k oloupání cizrny použijeme studenou vodu dle uvedeného návodu. Slitou tekutinu z cizrny pak vrátíme též do polévky.
Jestliže se nám téměř všechna voda při vaření cizrny vyvaří, nic se neděje. Připravíme si silný zeleninový vývar, kterým vytvoříme cizrnové polévce tekutý základ. Pro úsporu času mnohdy použiji i 2 BIO zeleninové kostky, které rozvařím v 1 litru vody.
V prochladlém vývaru rozmixujeme uvařenou cizrnu i se zbylou tekutinou, ve které se cizrna vařila, a ještě krátce vše povaříme s uvedeným kořením. Dochutíme sojovou omáčkou Tamari, dle potřeby osolíme. Většinou však stačí chuť přímo samostatného vývaru či připraveného bujónu z kostek.
V závěru ještě mírně omastíme kvalitním panenským olejem z prvního lisování a na talíři polévku zpestříme čerstvou petrželovou natí, která nám dodá pár vitamínů. Pokrm podáváme buďto samotný, protože polévka je sytá, nebo s vhodným pečivem dle naší diety nebo chuti.