U pomazánek z cizrny někdy stačí prohodit pár ingrediencí a máme novou příchuť. S křenem bude mírně pikantní a tělu prospěšná nejen obsahem cizrny, ale i přídavkem chia semínek. Můžete ji použít na kváskové chlebíčky pro sváteční stůl ať již na Vánoce nebo na Silvestra.
Nejdříve si připravíme cizrnu a částečně ji zbavíme slupek dle již dříve uvedeného postupu v článku. Cizrnu vaříme zpočátku neosolenou a také nepřikrytou. Solíme až v závěru varu. Celková doba varu bude minimálně hodinu.
Uvařenou, ochlazenou a i sloupnutou cizrnu vložíme do mixéru a za postupného přídavku všech tekutých složek začneme mixovat. Přidáme i pokrájenou, spařenou a scezenou cibulku a cizrnu dokonale rozmixujeme do krémové struktury.
Připravenou směs vyklopíme do mísy a mixér vytřeme stěrkou. Teprve nyní v míse budeme pomazánku dochucovat a zahušťovat.
Čerstvou nebo popř. mraženou bazalku přidáváme do pomazánky také ručně až při zahuštění, protože jejím rozmixováním by pomazánka dostala nazelenalou barvu. Vše dobře vařečkou nebo metličkou promícháme. Dosolíme dle chuti, ale raději méně, protože se pomazánka ještě rozleží. Pomazánku zjemníme změklým přepuštěným máslem, které si buďto připravíme sami nebo je zakoupíme jako „ghí“.
Chia semínka si namixujeme těstě před použitím, aby nebyla dlouho vystavena vzduchu, kde by oxidovala. Zamícháme do pomazánky. Bude stačit 20 g. Jejich schopnost bobtnat a zahušťovat se projeví až po vychlazení pomazánky, proto zachovejte klid, když se pomazánka bude i po přídavku chia seminek zdát řidší. Přídavkem lžičky instantní rýžové mouky můžeme vždy pomazánku zahustit i dodatečně.
Úplně v závěru dochutíme čerstvě nastrouhaným křenem a lžičkou hořčice a tak docílíme pikantnosti, kterou sneseme nebo máme rádi.
Připravenou pomazánku přemístíme z mísy do nádoby, ve které ji budeme přechovávat a dáme ji vychladit. Krátce uleželou a vychlazenou pomazánku mažeme na krajíčky kváskového chleba a jako přílohu volíme zeleninový salát z červené řepy nebo z čínského zelí s koprem nebo obojí :-)