Dezertní makový krém

2 porce

Ingredience:
 • 50 g mletého máku
 • 450 ml kvalitní pitné vody
 • 40 g hladké rýžové mouky
 • 40 g rýžového nápoje „Zajíc“
 • 20 g medu
 • 4 kapky citrónového arom. oleje „Just“
 • 20 g krájených datlí
 • 10 g vlašských ořechů + ořech na ozdobu
 • trochu mletého máku na posypání

Odpolední dezert lze připravit i z makového „mléka“, které je navíc plné organického vápníku. Jemný, téměř smetanově lahodný krém, uvaříme podobně jako kterýkoliv puding, jen ingredience budou odlišné.

Dle návodu v receptu makové mléko, si připravíme makové „mléko“, v libovolném objemu, které se stane výchozí surovinou pro přípravu dezertního krému. Zde uvedené ingredience 50 g máku a 450 ml vody postačí právě na přípravu potřebného množství makového nápoje po scezení v objemu 430 ml. Připravíme-li si makového mléka více, přebytek prostě vypijeme :-).

Makové mléko v množství cca 430 ml použijeme pak jako základ pro rozmíchání hladké rýžové mouky. Směs vylijeme do kastrolku a dáme na sporák pomalu zahřívat. Za stálého míchání v teplé houstnoucí směsi rozpustíme rozmícháním odvážené množství sušeného rýžového nápoje Zajíc, a vše dobře provaříme asi 2 minuty. Stále mícháme, kaše je řidšího charakteru a má tendence bublat a vystřikovat.

Po uvaření odstavíme z dosahu tepla a raději za míchání necháme prochladnout a pak krém osladíme lžicí medu a přivoníme citrónovým aromatickým olejem, který nám dodá nádhernou slavnostní vůni.
Nyní také do krému vmícháme pokrájené datle a drobně posekané ořechy, které ovšem obojí nemusí být, pakliže chceme mít makový krém jenom čistý.

Ještě teplý krém nalijeme do dezertních misek a necháme v místnosti zchladnout. Po vytemperování na pokojovou teplotu dáme dezert zchladit do ledničky. Před podáním povrch ozdobíme posypáním mákem a přidáním ořechové „žabičky“ :-)

Poznámka: Je lepší krém míchat i při chladnutí, protože takto přidáme med až při nižší teplotě a nepřipravíme se o jeho hodnotné látky, které se teplem ničí. Bez míchání by se vytvořil na povrchu krému tužší škraloup, který by pak již nešel dobře rozmíchat a v krému bychom měli hrudky.

Krém nemá konzistenci pudingu, je řidší, neztuhne a ani není potřeba. V této podobě je dokonale sytící a obsahem vápníku bude prospěšný hlavně těm, co mají vápníku nedostatek.

26 838 zobrazení článku
O autorce
4 Komentářů
 1. Vendulka Odpovědět
  Dobrý den, paní Alenko. Vyzkoušela jsem tento makový dezert a musím říct, že byl výborný. Jen jsem místo vlašských ořechů použila mandle, a místo arom.oleje Just jiný 100 % esenciální olej. Doufám, že to tolik nevadí? Nemůže jiný olej ublížit? Jak se k tomu stavíte? Díky za odpověď a přeji krásný a úspěšný nový rok ¦
  • Alemari Odpovědět
   Krásné pondělní ráno přeji, milá Vendulko.

   Děkuji za Vaši zprávu. Jsem ráda, že Vám makový dezert chutnal. Ale s tím olejem, žel nevím, jaký jste použila.

   Zde je nutná veliká obezřetnost !

   Kromě olejů od firmy Just nemohu jiné doporučovat, protože nemám s nimi osobní zkušenost, a jsou navíc většinou určeny jen do aromalamp či do koupele.

   Pokud nemají 100 % garanci i možnosti vnitřního užití, asi bych neriskovala.

   Je však možné, že se za ty roky, co používám zde uváděné aromaolejíčky Just, viz článek v rubrice Suroviny, vyšvihla i nějaká další firma do takové kvality u svých esenciálních olejů, že je lze používat i vnitřně, ale tento směr nesleduji, tak nevím. Nepátrám po jiných.

   Jsem osobně velice spokojena s oleji, které zmiňuji. Jsou v tak vysoké kvalitě, že je mi je líto užít k něčemu jinému, než do pokrmu. Ale o jiných firmách, které produkují také oleje i pro vnitřní užití, nevím.

   Jestli si nějakým obyčejným olejem můžete ublížit? Snad jedno použití neublíží, určitě nejsou nestravitelné, ale častěji? To budete muset posoudit sama, co o svých olejích píše výrobce.

   Levné aromatické oleje nejsou v kvalitě pro vnitřní užití a mohla byste si jimi ublížit. Ty bych určitě do jídla nedávala !

   Držím palce, že bude vše v pořádku a jsou zde již i jiné firmy, které nám umožní vnitřní užití a Váš olej patří k jejich produkci.

   Alemari

 2. Vendulka Odpovědět
  Dobrý den paní Alenko. Nene, máte zcela pravdu, zkusila jsem, asi hloupě, použít pár kapek mandarinkového oleje Saloos, který jsem měla při ruce. Pro příště si tedy už raději pořídím Just ;-). Děkuju za Váš komentář! V.
  • Alemari Odpovědět
   Dobrý den Vendulko. Asi bude lepší ten olejíček od Justu. Vámi zmíněná firma má dobré reference na biokosmetiku, ale zatím jsem nenašla možnost vnitřního užití jejich esenciálních olejů. Ale co není, může jednou být :-) Alemari

Zanechte odpověď

*