
Máte-li možnost zakoupit letošní, úplně čerstvě vyloupané fazolky, určitě neváhejte. Není je třeba okamžitě uskladňovat, ale společně s dalšími plody nastupujícího podzimu můžete hned uvařit barevně výrazný a chuťově zajímavý pokrm, kterým zpestříte jídelníček celé rodině.
Fazolky jsou sice letošní, a vypadají měkce, ale i tak je potřeba je nechat nabobtnat.
Dokonalým namáčením se výrazně sníží doba jejich varu a též se vyplaví kyselina fytová, která tělu neprospívá.
Odvážené množství fazolek, které postačí pro dvě porce, namočíme předem, a v průběhu namáčení jednou dvakrát vodu vyměníme. Ve vodě je ponecháme minimálně přes noc, ale i celý den jim vůbec neuškodí.
Protože dýně Hokaido i brokolice jsou uvařeny rychleji, budeme vařit fazolky odděleně. Též je lze uvařit úplně dopředu a nechat pak vychladnout. Nemáme-li v úmyslu pokrm okamžitě dokončit, ponecháme vychladlé fazolky v lednici.
Fazolky uvaříme raději bez soli co nejvíce do měkka, ale tak, aby se ještě nerozvařily. Zde bude potřeba fazolky pohlídat, protože doba varu bude záviset na době jak namočení tak i na velikosti či jejich druhu. Nebudeme-li fazolky při vaření solit, nic se nestane, protože dochutíme celé jídlo v průběhu dalšího vaření.
Z dýně Hokaido vydlabeme jadérka a dužninu i se slupkou, která varem změkne, nakrájíme na menší kostky. V tomto pokrmu ji spolu s brokolicí přidáváme spíš pro celkovou barevnost, ale máme-li ji rádi, můžeme přidat i víc než jsem uvedla. Podlijeme vodou, posolíme, a dáme vařit společně s pokrájenými růžičkami brokolice.
Chvíli vaříme odkryté, ale pak dusíme pod pokličkou dohromady s kořením, kterého dáváme opatrně, protože zejména rozmarýn je dosti aromatický. Asi po 10 minutách varu přidáme k zelenině uvařené fazolky a vše dohromady prohřejeme. Jestliže nám při vaření fazolek zůstala na dně ještě neodpařená voda, tuto vlijeme k zelenině též. Po prohřátí fazolek přidáme sušený sojový nápoj s příchutí smetany a za míchání jej rozpustíme.
Z vody a hladké rýžové mouky připravíme záklechtku, kterou pokrm zahustíme a vytvoříme žlutou omáčku, jež krásně vynikne s barevnou zeleninou a „lahodí i oku“. Nakonec ještě zvýrazníme její chuť přidáním sojové omáčky Tamari a je uvařeno. :-)
Hotový pokrm naservírujeme a můžeme podávat. Doma chutnal s pšenično-žitným chlebem, ale můžeme k němu přiložit i rýžové pufované chlebíčky a pak ho směle zařadit i do bezlepkové diety.