Fermentované müsli s mandlemi

1 větší porce

Ingredience:
 • 120 g ovesných vloček BIO
 • 1–2 lžíce medu
 • 30 g mandlí
 • 3 kapky pomerančového arom. oleje „Just“
 • ½ lžičky mleté skořice
 • 15 g BIO rozinek sultánek

Ovesné vločky nasypeme do misky a zalijeme kvalitní vodou tak, aby byly právě ponořené. Necháme je při pokojové teplotě asi 8–12 hodin fermentovat, nejlépe přes noc.

Mandle spaříme, oloupeme a dáme usušit. Rozinky namočíme ve trošce vody a necháme též přes noc nabobtnat.

Suché oloupané mandle krátce bez tuku orestujeme, část pak nasekáme na hrubo a trochu necháme i vcelku.

K fermentovaným ovesným vločkám přidáme ráno med a namočené rozinky. Přikápneme pomerančový aromatický olej a müsli promícháme.

Müsli servírujeme v misce a pro efekt ozdobíme mandlemi.

Poznámka: Namočením ovesných vloček přes noc dochází k jejich fermentaci, neboli postupnému štěpení škrobů na jednoduché cukry.Ovesné vločky zesládnou, takže je nemusíme tolik přislazovat a zároveň se jejich chuť výrazně zlepší. Kvalitní tuky dodají mandle popř. ořechy.

Pro oslabenou slinivku je toto müsli v množství malé porce možná stravitelné, ale bude lépe, když si mandle nastrouháme na jemno a celé mandle velice dobře pokoušeme. Ovšem z vhodnosti do této diety jsem ho po zvážení vyloučila.

Tuto výživnou a posilující snídani, která nás zasytí na 4–5 hodinmůžeme doplnit bílou ajurvédskou kávou, máme-li potřebu teplých tekutin po ránu.

Jako kvalitní vodu používáme v naší rodině k pití a k veškerému vaření vodu filtrovanou. Nemáte-li filr, doporučuji alespoň tam, kde se používá do jídla nepřevařená voda, použít vodu pro kojence.

Sdílení

  9 750 zobrazení článku
  O autorce

  Zanechte odpověď

  *