Jahelné koule

8 koulí | Pro oslabenou slinivku jsou velmi vhodné.

Ingredience:
 • 150 g jahel
 • 750 ml vody
 • 40 g sušeného sojového nápoje s příchutí vanilky
 • 1 lžíce medu
 • 40–50 g sušených nesířených meruněk (i rozinek nebo datlí)
 • 8 spařených a oloupaných mandlí
 • 5 kapek pomerančového aromatického oleje „Just“
 • trochu mleté skořice
 • trochu kukuřičné strouhanky, popř. kokos na obalení

Jahelné koule mohou být pro mnohé zdravým zákuskem na odpolední svačinu. Příprava není složitá. Jáhly přebereme a odvážíme uvedené množství. Před vařením dvakrát až třikrát spaříme vařící vodou, abychom odstranili zoxidovanou vrstvu ze slupek zrníček, která u staršího zrna způsobuje hořkost.

Spařené jáhly vyklepneme ze síta do hrnce, zalijeme odměřeným množstvím vody a dáme vařit. První vystouplou pěnu, která vynese na povrch ještě případné nečistoty z jáhel odebereme.

Pomalým varem jáhly uvaříme do měkka. Míchat nemusíme, mám vyzkoušeno, že množství vody se při pomalém varu právě odpaří a jáhly jsou hotové. Vaření jahel trvá asi 15–20 minut. Protože potřebujeme pro tvarování koulí hodně tuhou konzistenci uvařených jahel, tak se snažíme je ke konci varu hlídat a necháme co nejvíc to půjde všechnu vodu odpařit, protože přídavek dalších surovin nám jáhly trochu zředí.

Až už se jáhly téměř chytají dna, tak k nim přidáme sušený sojový nápoj s vanilkovou příchutí, lžíci medu, na špičku nože skořice a pět kapek pomerančového aromatického oleje.

Chvíli ještě promícháváme na plotně, pak odstavíme a do této hutné hmoty přidáme drobně nakrájené sušené meruňky. Z hrnce hmotu vyklopíme do misky a necháme vychladnout. Zde je důležité nechat chladnout bez přikrytí, protože sražená pára by nakapala zpět a hmotu by zvlhčila a zředila. Případné oschnutí tohoto „polotovaru“ není na závadu.

Až hmota zcela zchladne, tak změní svoji konzistenci a ztuhne. Ztuhlou ji vyklopíme a nakrájíme na osm stejných dílků. Do každého zabalíme celou oloupanou mandli a vytvarujeme kouli, kterou obalíme v kokosu nebo v kukuřičné strouhance.

Koule obalené v kokosu jsou ve slavnostnější podobě. Hotové koule uchováváme v ledničce, pakliže je hned nesníme…:-)

Poznámka: Při použití různého sušeného ovoce a také různých surovin na obalení můžeme vytvořit mnoho variant tohoto dezertu.

Nejdietnější koule lze připravit i bez medu, bez mandle a jenom se sušeným ovocem a obalit je v instantní rýžové mouce nebo v kukuřičné strouhance či nějaké kukuřičné instantní kaši.

Samozřejmě, že chutnější jsou přislazené medem a luxusní budou obalené i ve strouhaných oříšcích nebo mandlích nebo v jemně posekaných arašídech. Zde se možnostem meze nekladou.

Koule z jáhel v dietnější podobě snese oslabená slinivka velice dobře. Nejvíce mi chutnají s krájenými datlemi nebo i čisté, bez ovoce, polité Datlovým medem. Jahelné koule lze velice dobře použít i jako hotovou rychlou snídani.

Sdílení

  24 569 zobrazení článku
  O autorce
  12 komentářů
  1. mistle Odpovědět
   Včera jsem vyzkoušela a jsou naprosto úžasné. Připomnělo mi to časy na střední škole, kdy jsem si tyto koule chodila kupovat do zdravé výživy. Chutnají úplně stejně, což je naprosto báječné, protože od odchodu ze střední jsem na tyto koule nikde nenarazila. Moc děkuji za tento recept, kterým jste mi dala možnost se vrátit k mé oblíbené pochoutce :-) Do receptu jsem místo meruněk (meruňky zrovna dům nedal :-)) použila rozinky, které jsem pokrájela a před přípravou zakápla trošičkou rumu. Uznávám, že to není úplně nejzdravější, ale dalo to koulím moc zajímavé aroma. Určitě je vyzkouším i s meruňkami nebo datlemi, jak radíte v receptu. Ještě jednou děkuji nejen za tento recept, ale za celé stránky. Jsou úžasnou inspirací pro mě, jako začátečníka ve vaření zdravějších pokrmů. Již jsem od Vás zkusila asi čtyři recepty a dnes se chystám na pátý. Všechny zatím dopadly úžasně a jsou vynikající. Děkuji a přeji krásný den!
   • Alemari Odpovědět
    Milá Mistle, moc děkuji za Váš komentář. Je pro mě velkým povzbuzením do další práce. Velice si cením toho, že zkoušíte podle mých receptů vařit a přeji Vám a i všem dalším, ať Vám jenom chutná. Zdravím Alemari
  2. pepro Odpovědět
   Milá Alemari, děkuji za recept, jsou výborné. Dům též nedal vše, tak jsem trochu improvizovala - místo meruněk rozinky a brusinky - celkem asi 80 g, krom lžíce medu jsem kapla ještě javorový sirup a místo pomerančového oleje od Justu jsem dala mandlové aroma. Hmotu jsem měla patlavější - asi to chtělo vyvařit víc vody, tak jsem dělala jen kouličky (cca 35 ks) a mandli jsem zapíchla nahoře. Chutnají výtečně a vypadají luxusně :-) Jsem ráda, že jsem tyhle stránky objevila, máte skvělé nápady. Ještě jednou děkuji Petra
   • Alemari Odpovědět
    Děkuji též, milá Pepro. Jenom malou radu, když se Vám to bude patlat, to je tím oslazením sirupem, řídne to, tak to můžete zahustit nějakou instantní kaší. Třeba kukuřičnou nebo rýžovou. Jde to pak o poznání lépe koulet...:-) Ale vše se časem povede, ošaháte si to a také více vyvaříte vodu. Však i tak jste si poradila dobře :-) Držím palce. Alemari
  3. Terka Odpovědět
   Dobrý večer, chtěla bych Vám moc poděkovat za skvělý recept, celá rodina jsme z něj byli nadšení, dělala jsem dnes a po ochutnání jsme byli velmi mile překvapeni. Jen jsem se Vás chtěla zeptat - dělala jsem koule dnes s myšlenkou, že budou na Vánoce, a nejlépe třeba i 25., myslíte si, že v lednici vydrží nebo je mám radši zamrazit? Moc děkuji, přeji hezký večer, Tereza Š.
   • Alemari Odpovědět
    Dobrý večer přeji. No, abych pravdu řekla, nikdy jsem je nezmrazovala, a tak netuším, jakou budou mít konzistenci po rozmrazení. A nechat je jen v lednici, tak to bych s jistotou mohla říci, že vydrží tak maximálně tři dny, tedy do neděle...Ale za zkoušku nic nedáte, jedině to může být nová zkušenost :-) přeji, aby byla jen dobrá...Alemari
  4. Dana Odpovědět
   Dobrý den, děkuji Vám moc za tyto stránky, na kterých jsem našla mnoho inspirací. Přece jen mám ale na Vás otázku, u některých receptů viz. jáhlové kuličky se vyskytuje sušený obilný či sojový nápoj. Ač se prodává ve zdravé výživě a je vhodný pro alergiky, osobně mi dle obsahu ingrediencí moc zdravý nepřipadá, tudíž ani příliš vhodný pro malé děti. Je možnost, čím tento nápoj v receptech nahradit např. vyrobeným makovým mlékem nebo třeba sušenou syrovátkou? Děkuji
   • Alemari Odpovědět
    Dobrý večer přeji milá paní Dano. Jsem ráda, že mé recepty mohou být inspirací, k tomu jsou určeny :-) Ano, úplně malým dětem bych podání zmíněných sušených obilných nápojů ještě asi oddálila. Suroviny při tvorbě receptů vybírám intuitivně a zmíněné obilné nápoje sice nepovažujete za zdravé, ale já je vnímám za velice pomocné na cestě k přechodu ke zdravější stravě. Jsou v mnoha směrech o mnoho zdravější než velké množství potravin z klasických obchodů. K obsahu obilných nápojů jsem zde již několikrát uvedla svůj názor chemika :-), ale máte právo na svůj náhled. Jste -li v tomto směru důslednější, určitě můžete experimentovat a použít i jiné nápoje, které považujete za vhodnější. Šlo by použít makové i mandlové mléko z mého receptáře nebo i jiná mléka přímo tekutá z DM drogerie (třeba). Se syrovátkou nepracuji, tak to Vám neporadím. Nevím, co to udělá, ale za zkoušku nic nedáte :-) Při použití tekutého mléka bude nutno v něm přímo jáhly vařit, ale budete je muset asi míchat. Alemari
  5. Veroonca Odpovědět
   Dobrý večer, paní Alemari! =) Mockrát Vám děkuji za Vaše stránky, kde jsem jen za dnešní večer našla spousty inspirací pro mé hokusy pokusy v kuchyni.. Moc ráda experimentuji se zdravým jídlem, a proto jsou pro mě tyto stránky jako požehnání. Ihned jsem se rozhodla vyzkoušet jahelné koule, avšak bez přidání sušeného ovoce/hrozinek. Chladnoucí hmota mi chuťově připomíná rýžovou kaši s mandlemi, kterou vaří na Vánoce v Dánsku. Jsem nadšena! Snad se vše podaří a bude zítra ráno chutnat i rodičům. Ještě jednou děkuji a přeji hezký večer!!! =) Veronika
   • Alemari Odpovědět
    Milá Veroniko, přeji hezký sobotní podvečer. Děkuji za potěšující slova k mému webu, jsou mi pohlazením duše. Držím Vám moc palce k Vašim hokusům pokusům :-). Budu ráda, když mi sdělíte, jak chutnalo jídlo rodičům, zda je to oslovilo. Kdyby ne, netrapte se, každý jsme nastaven na jinou tóninu a co chutná jednomu nemusí druhému. Srdečně zdravím. Alemari
  6. monina Odpovědět
   Nešlo by udělat úplně bez sojového mléka? Pouze jáhly s ovocem a kokosem? Děkuji.
   • Alemari Odpovědět
    Určitě by to šlo. To je již na Vás. Fantazii se meze nekladou :-) Alemari

  Zanechte odpověď

  *