Jahelný makovec s rozinkami

koláč do dortové formy o průměru 26 cm , cca 6 – 8 porcí dle velikosti řezů.

Ingredience:
  • 150 g jáhel + 750 ml vody
  • 110 g mletého máku
  • 30 g namixovaných rozinek
  • 30–40 g sušeného sojového mléka s příchutí vanilky
  • 20–30 g medu, sladu (může být i bez tohoto oslazení)
  • 2 vejce (žloutky a bílky zvlášť)
  • 2 lžíce slunečnicového nebo řepkového panenského oleje
  • špetka tlučeného hřebíčku
  • 1 rovná lžička mleté skořice
  • 2 kapky citrónového arom. oleje „Just“(nemusí být)
  • sušené švestky a oloupané mandle na ozdobu
  • mořská sůl

Klasický jahelník bude chutnat jako delikatesa, kdy do těsta přidáme mletý mák a rozmixované rozinky, které vzniklý jahelný makovec osladí. Upečený v dortové formě a přizdobený mandlemi a sušeným ovocem, může posloužit i jako pohoštění, tedy pokud na hosty něco zbude :-)

Odvážené množství jáhel před vlastní přípravou třikrát spaříme, t.j. zalijeme vařící vodou a následně vždy rychle scedíme přes sítko. Tím odstraníme případnou zoxidovanou vrstvu, která může působit hořkost zrníček.

Po posledním spaření jáhly vyklepneme do hrnce, zalijeme 750 ml studené vody a dáme se špetkou soli vařit do měkka. Vaříme asi 20 minut a pak je za míchání dobře odpaříme, až je vidět dno a cestička vařečkou po dně se hned nezavírá :-)

V teplé jahelné kaši rozpustíme sušené sojové mléko, rozmícháme mletý mák, olej a necháme chladnout. Do dosti prochladlé kaše přidáme žloutky, rozmixované rozinky, koření a ovoníme citrónovým aromatickým olejem Just.

Chceme-li mít makový jahelný koláč ještě více sladký, přisladíme medem nebo sladem. Z bílků se špetkou soli, zde bez jakéhokoliv přídavku studené vody, ušleháme tuhý sníh, který vpravíme opatrně a rovnoměrně do těsta.

Dortovou formu po obvodu vymastíme olejem a papírem na pečení vyložíme pouze dno. Do takto připravené formy přemístíme sněhem nakypřené těsto, uhladíme a povrch ozdobíme dle své fantazie sušenými švestkami a mandlemi apod. Koláč vkládáme do mírně vyhřáté trouby.

Pečeme při teplotě kolem 180°C celkem 60-70 minut. Není-li při pečení rovnoměrná teplota, může se stát, že koláč po povrchu popraská, ale na chuti mu to určitě neubere.

Po upečení necháme makovec dobře vychladnout, formu po obvodu uvolníme a můžeme krájet…Je výborný s ajurvédskou kávou nebo čajem.

Poznámka: Rozinky do jahelníku vždy přeberu, propláchnu teplou vodou a v mlýnku na kávu nebo v malém mixérku jemně namixuji.

Makovec z jáhel je podle mě na přípravu celkem snadný a odvděčí se nám bohatým přísunem vápníku, proto bych jej doporučila všem, kteří vápník potřebuji ve zvýšeném množství, ženám v přechodu, budoucím maminkám, sportovcům a především dětem v růstu.

Jahelník s mákem nám poslouží jako kvalitní sacharidová snídaně, která dobře zasytí na delší dobu, uspokojí naše chutě po sladkém a přitom neohrozí naši váhu, jíme-li jej v ranních a dopoledních hodinách.

Tento jahelník jsem v uvedené porci, viz foto, zvládla i s oslabenou slinivkou, a moc jsem si pochutnala. Ovšem je potřeba mít toho času slinivku v klidovém období a ne po prodělaném zánětu nebo jiné nevolnosti.

36 289 zobrazení článku
O autorce
15 Komentářů
  1. lucia1604 Odpovědět
    Dobrý den, recept hned zítra vyzkouším. Určitě to bude mňamka. Jen mě zarazilo, že používáte metodu spařování jahel. Vždyť tím se z jahel odplaví spousta minerálních látek a zbyde skoro jen "hmota". Makrobiotici používají v nouzi šetrnější metodu - proplachování studenou vodou - jen to trvá o chviličku déle než spařování. Já osobně jáhly neproplachuji vůbec - u nás se balík vždycky rychle spotřebuje, takže jsem ještě nezažila hořké jáhly. Řekla bych, že spařování se hodilo v dobách, kdy lidé ještě neuměli obiloviny dobře skladovat - jáhly (a spol.) chytaly plísně a snadno žlukly -spaření pak odstranilo nepříjemnou chuť - v dnešní době je to, řekla bych, přežitek. Berte to jako můj osobní pohled na věc :) Zítra napíšu, jak se mi jahelný makovec povedl, už se na něj těším :) (edit. A.)
    • Alemari Odpovědět

      Dobrý večer milá Lucia1604, beru to jako Váš osobní pohled na věc a pro Váš názor dávám prostor...:-) Ovšem je nutno brát trochu širší měřítko, proto se poněkud rozepíšu.

      Již jsem se setkala i zde na webu s lidmi, kteří jáhly uvařili a měli je hořké, a tak tuto metodu, jak jsem ji přejala od jiných lidí, v návodech ponechávám, a sama jáhly na sítě proliji vařící vodou někdy dvakrát, někdy třikrát, jak to cítím, anebo dle ochutnání neuvařených jáhel.

      Promýt jáhly bych doporučila určitě vždy, ale s tou spoustou vyluhovaných minerálů bych to neviděla tak tragicky. Tím, že se na zrno nalije vařící voda, odplaví se pouze tenká, mastná a popřípadě i zoxidovaná a tudíž nahořklá vrstvička z povrchu zrníčka.

      Jistě, jáhly nesmí ve vařící vodě ležet, jen krátce a zase pryč, ale dle mého soudu se tím minerály neztrácí. I z chemického hlediska bych to viděla tak, že vařící voda srazí škrob v povrchu zrnka a spíš dalšímu vyluhování minerálií zabrání. Ovšem, netvrdím, že je něco dogma a že to, co jsem se naučila na vysoké chemické ještě platí...:-)

      To, co zde píšu, to jsou jen návody a každý má právo na svůj názor. Určitě jděte Lucia1604 svoji vyzkoušenou cestou. Já to dělám preventivně, ony jáhly někdy ani nemusí byt špatně skladovány, ale stačí vyšší teplota, např. v létě, a jáhly jsou velice choulostivé, především obsahem tuku, a mohou i v obalu rychle ztrácet na kvalitě a hořknout.

      To, že jste se s tímto jevem ještě nesetkala, vůbec neznamená, že neexistuje. To buďte jenom ráda. :-) Postup ošetření jáhel uvádím též proto, že na web chodí lidé i ze zemí, kde nemusí být jáhly v té kvalitě, jakou známe u nás.

      S jáhly, respektive s jahelnou moukou, mám i sama negativní zkušenost. Jednou jsem si zakoupila hladkou jahelnou mouku a těšila se, že když nyní většinou jáhly bývají sladké, že bude i mouka dobrá, a nebyla, nemohla jsem ji k ničemu použít, byla hořká a nešlo s ní udělat nic, jen vyhodit...Takže, hořkne-li snadno mouka, která je oxidaci sice přístupná více, mohou při nepříznivých podmínkách i jáhly...

      Milá Lucia1604, držím palce, ať se Vám makovec z jáhel povede a pochutnáte si. Zdravím. Alemari

  2. Bombylius Odpovědět
    Dobrý den. Již jsem kdysi jahelný makovec dělal podle vlastní fantazie a musím říci, že mi moc nechutnal, ale přesto jsme vyzkoušel Váš recept a musím říci, že byl vynikající. Velmi mi chutnal a to i přes vynechání sušeného nápoje, rozinek, medu a vajec. Asi si budete myslet, že jsem blázen, ale já tam zkusil místo toho natrouhat najemno jednu mrkev a opravdu to bylo dobré. Děkuji mnohokrát za recept.
    • Alemari Odpovědět
      Ale to si zase nemyslím..:-) Proč ne milý Bombyliusi. To s tou mrkví Vám věřím, mohlo to být dobré. Kdysi jsem dělávala ještě doma s maminkou pečivo s mrkví, ale tehdy na sladko, byly to šátečky a byly moc křehké a dobré, ale nějak mi to postupem času již nesedí. Spíš peču s mrkví nyní na slano, třeba ji dávám do Slaných tyčinek anebo i do Placek s mrkví. Obojí zde najdete :-) Ale když jste se oslazení vlastně vzdal, bude to asi taková spíš „neutrální“ buchta, zřejmě více makrobiotická :-) Když jíme málo sladkého pečiva, chutná dobře i jen pečivo s mákem, který tomu dá jiný „rozměr“. Zdravím. Alemari
  3. Zuza Odpovědět
    Pěkný den! Včera jsem dělala podle Vašeho receptu jahelný makovec. Jako první se uvaří jahelná kaše, ale já ji asi udělala moc hustou. Nemělo to konzistenci těsta ani "tekuté" kaše. Tak jsem do toho přidávala vodu, abych to vůbec dokázala smíchat s bílky. No a pak jsem to pekla víc jak hodinu, ale zůstalo to celé vlhké, tak to jíme spíš jako dobrou makovo-jahelnou kaši. :-) V jakou asi chvíli bych tu "kaši" měla stáhnout ze sporáku, kolik tam má být ještě vody...?
    • Alemari Odpovědět
      To bude tou vodou, hm..

      Milá Zuzi, když tu kaši vaříte, stáhněte ji v okamžiku, kdy se Vám za vařečkou dělá „cestička“...Vodu navíc tam nikdy nedávejte, tu pak musíte odpařit a vlastně se to vaří a nepeče...

      I do tuhé kaše lze ale vmíchat bílek. Žloutky, olej, namixované rozinky popř. nějaký med či obilný sirup i tuhou kaši zředí a první přísada šlehaného bílku také. Nebojte se to rozmíchat metlou i s částí ušlehaného bílku, ale vše postupně...a pak tam jen lehce vmíchat zbylý ušlehaný bílek. A krájet až je vychlazen...Jinak je to ještě také měkké... Držím palce, přístě se to určitě povede, věřte...

      Přeji hodně štěstí při tvoření a vaření...:-) Alemari

  4. kladika Odpovědět
    Dobry vecer pani Alemari, chcela by som sa Vas opytat- velmi ma laka tento recept, a aj ine recepty, kde pouzivate jahly - slovensky pseno. Bojim sa ich vsak jest, nakolko som asi pred 8 rokmi po ich konzumacii skoncila v nemocnici so silnou alergickou reakciou. Doteraz nieje iste, ci to bola alergia na samotne pseno, alebo mozno na nejaku chemicku latku, ak nou bolo pseno postriekane (?) Neviem, kazdopadne mam strach pseno opat jest. Napadlo mi nahradit ho pohankou, no nemam so psenom nijake skusenosti, tak by som bola rada keby ste mi mozno skusili poradit, ci by to slo- nahradit pseno nejakou inou obilninou. Medzicasom som podla Vasich receptov navarila a napiekla vela jedal, a musim skonstatovat, ze aj mojmu manzelovi vsetko chuti, a zvykol si na zdravu vyzivu ;-) a rocnej dcerke chuti vsetko co jej podla Vas navarim. Tesim sa na dalsie recepty, a este mam 1 otazocku- ci nechystate vydat knihu Varime zdrave 2 ? Hned by som si ju kupila ;-) Majte sa krasne, prajem vela inspiracii pri tvoreni dalsich skvelych jedal na ktore sa uz teraz cela rodina tesime! S pozdravom Kladika
    • Alemari Odpovědět
      Milá Kladiko, srdečně Vás zdravím a děkuji za Vaše vyjádření k mým receptům. To mne moc potěšilo, že „chutí“ :-) Myslím si, že tento makovec půjde i s pohankou, ale můžete vyzkoušet i podobný recept zde v Pečivu s bulgurem nebo s bramborem. Mějte se moc hezky. Alemari P.S. Ještě připisuji, že na další knize začnu určitě pracovat, v duchu se jí již zaobírám :-), ale jen co se více zabydlím a nebudou mi chladnout při těchto mrazech ruce u počítače. Jojo.. není nad to se stěhovat v zimě, to člověk neví co dříve řešit...
  5. ivavik Odpovědět
    Vynikajici!!! Misto rozinek jsem dala GOJI a velka mnamka :), budu delat pravidelne :)
  6. Petra Odpovědět
    Milá Alemari, již dlouho se Vám chystám napsat.. Vaše stránky jsou úžasné, přehledné, inspirativní.. :) Dcera má přísnou bezlepkovo-bezmléčnou dietu a já pořád koumám, co ji upéct, ještě jsem neměla odvahu. Je prosím tento koláč spíše mokřejší, či alespoň trochu připomíná svou konzistencí piškotové těsto? Děkuji, Petra
    • Alemari Odpovědět
      Milá Petro, děkuji za Vaše vyjádření k mým stránkám. Potěšilo mne to, dík... Uvedený koláč je spíš mokřejší, podobný nákypu. Ale dobrý...:-) Zdravím. Alemari
  7. Jana Ch. Odpovědět
    Dobrý den milá Alemari, chci Vám napsat, že tento koláč jsem pekla již několikrát, a vždy s každým dalším pečením byl lepší a chutnější. Chutná celé mojí rodině i přátelům. Já sama mám celiakii již od narození a manžel vyžaduje zdravou stravu, takže mu moje stravování naprosto vyhovuje a ba naopak, ještě zkoušíme další a další zdravé potraviny. Dokonce i naše tříletá dcerka se postupně učí jíst to, co my. Vaše stránky jsou přehledné a především bezvadné. Jen tak dál. Chci se zeptat, zda přidáváte také nové recepty? Děkuji, Jana Ch.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji paní Jano Ch. Děkuji Vám za Váš komentář a i vyjádření k mým stránkám. Jahelný makovec také miluji, zrovna jsem ho nedávno opakovaně pekla...:-) Nové recepty přidávám průběžně zatím stále, někdy i články :-), myslela jsem, že je to vidět :-) Poslední to byl dne 2.4. článek o minerálech a 18.4. recept na salát z řepy a mrkve :-) Kéž bych se mohla věnovat jenom webu, tak jako dříve, to bych vydávala recepty častěji, ale mám i jiné povinnosti, kterým musím dostát. Tvořím a zkouším v kuchyni jak mi čas dovolí, ale často také z nutnosti a v časové tísni vařím to, co již mám "uvařeno" a vydáno na webu..:-) Alemari.
  8. Klára Odpovědět
    Dobrý den, moc ráda bych Váš makovec upekla, ale mám alergii na vejce. Myslíte, že je možné je něčím nahradit? Děkuji za odpověď. Petříková K.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji též Klárko. Zkuste třeba Vajahit. Nebo by to mohlo jít upéci i bez vajec, ale asi to bude trochu míň držet pohromadě. Neověřovala jsem to, tak jen tak soudím a dle vyjádření Bombyliuse, viz výše v komentářích, to jde.. Alemari

Zanechte odpověď

*