Jak nahradit citrónovou kůru?

Do pečiva se v mnoha receptech v kuchařkách přidává strouhaná citrónová kůra. U kupovaných citrusů nikdy nevíme, jak moc a čím byly chemicky ošetřeny a také si nemůžeme být jisti, zda tyto látky dostaneme z kůry pryč i po důkladném drhnutí a umytí.

Myslím si, že je umytím pouze vodou nemůžeme stoprocentně odstranit, protože kůra citronů a pomerančů je pórovitá a postřikové chemické látky mohou prostoupit z povrchu i do nižších vrstev kůry. Proto od té doby, co o nezávadnosti citrusových kůr pochybuji, je do jídla nedávám.

Místo nich používám citrónový a pomerančový aromatický olej od firmy Just. Éterické oleje od tohoto výrobce jsou velice kvalitní a asi zatím jako jediné je lze užívat i vnitřně. Citrónový i pomerančový olej nahradí strouhané kůry při pečení a navíc jsou oba vhodné i na ochucení salátů, koktejlů a jiných jídel.

Kromě kulinářského využití jsou oleje prospěšné i při různých zdravotních problémech. Především jsou oba oleje vysoce stimulující a posilující pro lidský organizmus.

Citrónový olej

Aktivizuje imunitní systém při nemocech z nachlazení, při chřipce a kašli. Upravuje kyselost žaludku. Také posiluje nervovou soustavu, čistí krev, povzbuzuje játra, snižuje hladinu cholesterolu a napomáhá trávení.

Při použití v aromaterapii jeho vonné silice příjemně provoní vzduch a napomáhají soustředění a probuzení inspirace.

Pomerančový olej

Při použití do aromalampy harmonizuje nervovou soustavu, působí velice blahodárně na duši a pomáhá odstraňovat napětí. Při vnitřním užití stimuluje trávicí trakt, snižuje krvácivost a zlepšuje dech. Při virovém onemocnění pomáhá snížit horečku. V kosmetice jej lze užít k oživení povadlé pleti. Masáž tímto olejem má prokrvující účinky a pomáhá rozpouštět tukové buňky při celulitidě.

Použití těchto olejů je opravdu mnohostranné a jelikož jsou vyrobeny za přísných technologických postupů a jsou absolutně nezávadné, používám je nejen pro krásnou vůni, ale i vzhledem k prospěšnosti jejich vnitřního užití opravdu velice často. Především všude tam, kde jsem původně přidávala do pečiva strouhanou citrónovou kůru, ale nyní ještě navíc i do kaší, dezertů, pudingů a müsli.

Pár kapek těchto olejů dodá jídlu úplně jiný rozměr. Doporučuji všem vyzkoušet.

Poznámka: Nejsem dealerem společnosti Just, v případě zájmu lze nalézt kontakty na nejbližší poradce snadno na internetu.

33 152 zobrazení článku
O autorce
14 Komentářů
 1. Ravella Odpovědět
  Já místo olejů od Justu používám citrónový a pomerančový éterický olej v BIO kvalitě od společnosti Nobilis Tilia (mají i "nebio", ale když už to mám konzumovat...) a koupila jsem si i skořicový, hřebíčkový, anýzový a fenyklový, které nejsou Bio, ale údajně je také možné je použít do vaření/pečení. Ty jsem však ještě nevyzkoušela. Ha! Vlastně vyzkoušela :) - v receptu na Krakowský salám jsem tlučený hřebíček nahradila několika kapkami hřebíčkového oleje. Měla jsem strach, že tam budou příliš aromatické kousky, hřebíček se totiž dost špatně drtí... Původně jsem je všechny chtěla použít do Medových perníčků, ale nějak jsem si netroufla to nadávkovat, tak jsem si nakonec namlela čerstvé koření...ale určitě to zkusím, mimo Vánoce nevadí, když se to nepovede :o)
  • Alemari Odpovědět
   Je dobře, že již jsou i jiní výrobci kvalitních aromatických olejů, které jsou vhodné pro vnitřní užití. Já jsem nějak přivykla k Justu, ale až dočerpám zásobu, tak si možná také ověřím jinou značku :-) Jinak, co se týče hřebíčku, začala jsem kupovat u nás v prodejně s kořením přímo hřebíček mletý a ten tedy je ...jako prášek :-) a nemusím nic „hmoždit“ v hmoždíři, který již stejně nemám... Alemari
 2. Mája Mládková Odpovědět
  Moc zdravím, děkuji za typy a recepty na zdravé pečení, prosím o kontakt, kde mohu zakoupit oleje Just, jsem z Hradce Králové. Děkuji
  • Alemari Odpovědět
   Milá Majo, děkuji za Vaše slova k mým stránkám. Kontakt na Just lze najít na jejich stránkách. Píšu Vám na mail, abyste dlouho nemusela hledat :-)
 3. Andrea Odpovědět
  Dobrý den, moc se mi zalíbily Vaše recepty, a jelikož se chystám na zdravé vánoční pečení, ráda bych Vás požádala o radu, kde zakoupit oleje Just. Děkuji Andrea.
  • Alemari Odpovědět
   Dobrý den milá Andreo. Držím palce do zdravějšího vánočního pečení a děkuji za Vaše vyjádření k receptům. Určitě snadno najdete jejich stránky a tam i případné blízké kontakty, tak jak jsem Vám již sdělila přímo na Váš mail :-) Zdravím. Alemari
 4. Ludmila Bisová Odpovědět
  Dobrý den, nedávno jsem objevila Vaše stránky a jsem nadšená! Již nějakou dobu mě trápí zažívací potíže a myslím, že tudy vede cesta. Měla bych zájem o oleje, našla jsem je i na některých internetových obchodech... ale můžete mi poradit, kde je lze koupit? Bydlím v Hořicích, mezi Hradcem Králové a Jičínem. Předem mnohokrát děkuji.
  • Alemari Odpovědět
   Dobrý den přeji. Děkuji za milou odezvu na moje stránky. Píšu Vám na mail. Zdravím. Alemari
 5. Renata Odpovědět
  Dobrý den,chci moc poděkovat za krásně vytvořené stránky a hlavně receptíky, které jsem nyní našla. Také peču podobně, ale ne všechno se dá sehnat, tak by mě zajímalo, kde se třeba prosím dá sehnat ten citron. olej? Předem moc děkuji. S pozdravem R.F.
  • Alemari Odpovědět
   Dobrý den přeji, milá Renato. Děkuji za Vaši pochvalu stránek, těší mne to. Nemohu zde dělat nevyžádanou reklamu a tak Vám píšu na mail. Zdravím. Alemari
 6. Hana Merklová Odpovědět
  Také ráda vybírám z Vašich receptů,a také bych se ráda zeptala kde sháníte všechny ty ingredience a za přijatelnou cenu. Jsem ze Žatce a tady žádná prodejna se zdravou výživou není. Občas mi děti přivezou něco z Prahy, ale raději bych si to vybrala sama. Právě se chystám na velikonoční mazanec z kvásku a pak chci udělat i domácí chléb - kvásek mi již odpočívá, jen sehnat ty pravé ingredience. Díky za odpověď. S pozdravem Hanka
  • Alemari Odpovědět
   Dobrý den přeji milá Hanko. Co se týče přímo těchto olejů, tak to jedině přes distributory. Ostatní suroviny ve zdravých výživách. Vím, jsem z Brna, mně se to mluví, máme jich tu hodně. Tak pak mohu doporučit třeba e-shopy. Mám je tu i v Partnerech na hlavní straně. Zdravím. Alemari
 7. Helča Odpovědět
  Dobrý den, včera jsem s nadšením objevila Vaše webové stránky. Už jsem předtím vyzkoušela jak makové tak mandlové mléko. Vaše recepty a rady mě nadchly. Ráda zkouším nové recepty, zvláště ty co odpovídají zdravému životnímu stylu. Často nakupuji u nás v Hradci Králové v obchodě Zdravé výživy. Dnes jsem tam hledala Vámi doporučený citronový nebo pomerančový olej, ale bohužel se mně to nepodařilo. Prosím Vás, dá se koupit i u nás v HK? Moc děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Helča
  • Alemari Odpovědět
   Dobrý večer přeji milá Helčo. Děkuji za Váš komentář, potěšilo mne Vaše vyjádření k mým stránkám. Jinak... aromatické oleje lze určitě zakoupit i v HK. V každém kraji má Just své poradce. Kontakt lze najít na internetu na jejich stránkách. Více v mailu. Zdravím. Alemari.

Zanechte odpověď

*