Jak získat kvalitní vodu k pití a vaření?

Voda je pro náš život velice důležitá a její kvalita obzvlášť. Každý pravděpodobně nemá svou vlastní studnu nebo jiný zdroj pitné vody. Většinou jsme odkázáni na veřejný vodovod a ne všem tato chlorovaná voda asi chutná. Řešením může být dodatečná úprava vodárenské vody.

Snaha eliminovat vlastní zdravotní problémy, ale i případné problémy dětí, nás dovedla v rodině asi před deseti lety k pořízení filtru na vodu. Chtěli jsme pít vodu chutnější, bez chlóru a také omezit dusičnany na minimum, případně odstranit z vody další cizorodé látky.

V naší republice jsou z hlediska zdravotního rizika v pitné vodě nejproblematičtější právě dusičnany. Vyskytují se téměř ve všech vodách a jejich koncentrace ve vodních zdrojích neustále vzrůstá v důsledku růstu počtu obyvatel a zemědělské činnosti. Kromě dusičnanů ale pitná vody obsahuje ještě mnoho dalších problematických látek, včetně těžkých kovů, které také neprospívají lidskému zdraví. Důležitým požadavkem na pitnou vodu z vodovodu je zamezení vzniku infekčních chorob. Proto se voda chloruje. Reakcí chloru s některými organismy a chemikáliemi, jejichž zbytky prošly vodárenskou úpravou, pak vznikají páchnoucí látky a také i další zdraví neprospěšné látky.

Od té doby, co máme doma vodní filtr, nepoužíváme k pití a vaření jinou vodu než filtrovanou. Z obchodu si občas koupíme nějakou minerálku a někdy vodu balenou, když jsme na cestách. Stejně ale upřednostňujeme nosit si s sebou svou čerstvě přefiltrovanou­ vodu.

Ve všech uvedených receptech, kde uvádím vodu, vždy míním tuto filtrovanou vodu. Do müslí ji proto v ingrediencích popisuji jako kvalitní vodu. V nouzi bych použila bez převaření jedině vodu pro kojence nebo nějakou neperlivou dobrou pitnou vodu balenou. Ale i ty mají své nevýhody, jsou především drahé, abychom je kupovali k stálému pití a vaření.

Na trhu je nyní k dostání mnoho filtrů na vodu. Já mám velice dobré zkušenosti s vodním filtrem Dionela, který nám věrně slouží již přes deset let. Je přímo napojen na vodovodní kohoutek a vodu přepínačem můžeme usměrnit, kudy má téci.

Vodní filtr DIONELA

Zlepšuje chuť i barvu vody, odstraňuje z vody zákal, zápach a chlór. Dále odstraňuje či radikálně snižuje obsah řady dalších zdraví škodlivých látek, např. tenzidů, ropných látek, stop herbicidů, insekticidů, fungicidů, organických sloučenin chloru, jako jsou polychlorované bifenyly, chloroform, trihalometany, chlorbenzen, aromatické uhlovodíky jako fenoly, kresoly, benzen toluen, zbytky železa, hliníku, kadmia, berylia, olova a dalších těžkých kovů. Při tom nijak neovlivňuje přirozené přírodní minerální složení vody a zachovává její biologickou hodnotu.

Dle použité filtrační vložky lze jeho účinnost ještě zvýšit. K Dionele jsou k dostání tři druhy výměnných filtračních vložek. Člověk si sám může vybrat, dle svých požadavků a také dle kvality dostupné vody, jakou vložku si zakoupí. Námi používaná zelená vložka navíc výrazně snižuje obsah dusičnanů. Vodu filtrovanou přes tuto vložku lze použít i pro děti od šesti měsíců věku. Kapacita vložky je dosti velká. Pro čtyřčlennou rodinu stačí při klasické spotřebě zhruba na jeden rok. I při vyšší vstupní investici je tato voda levnější než kupovaná, nehledě na investici do zdraví.

Kvalitní voda se získá pomalou filtrací a mnohdy je jí vyšší spotřeba při vaření a je nutno mít v kuchyni vody připravené víc. Proto si vodu filtrujeme do zásoby a ukládáme ji do ledničky. Přefiltrovaná voda vydrží v lednici až týden v původní kvalitě. Většinou ji ale spotřebujeme daleko dříve a tak vodu průběžně do lednice doplňujeme. Snažíme se dodržovat pitný režim a do jídla, na čaje, na polévky je vody potřeba neustále dost. Všichni jsme na tento způsob přípravy vody zvyklí a vodu z kohoutku používáme jenom na mytí nádobí a čištění při úklidu.

Filtrační přístroj DIONA

Z počátku jsem si nosila do práce na pití svoji vlastní filtrovanou vodu, ale pak jsem si pořídila přenosný stolní filtr DIONA, který je vhodný do kanceláře. Jednak jsem si ušetřila práci s nošením, ale i peníze za kupování dobré vody. Pomocí tohoto filtru získám čerstvou vodu kdykoliv během dne a nemusím ji přechovávat v ledničce. Přefiltruji si vždy tolik, kolik potřebuji.

Kromě této výhody má filtr Diona další přednosti a to, že je ho možné vzít s sebou na dovolenou, zavěsit horní část a filtrovat přímo do polyetylénové lahve a ani nevozit spodní skleněnou část, která by se mohla snadno rozbít. Takto odpadá nutnost kupovat balenou vodu na pití tam, kde si nejsme jisti kvalitou vody z vodovodního kohoutku.

Díky za filtrovanou vodu

Při mých obtížích se slinivkou a zhoršeném trávení je mi velkou oporou vědomí, že alespoň voda mi nezpůsobuje žádné zdravotní obtíže.

Filtr nás již také ochránil před zvracením, průjmy a jinými střevními obtížemi, které vloni na podzim postihly část obyvatel středu města, když se při nějakém výpadku v čističce dostala do rozvodné větve téměř nevyčištěná voda přímo z přehrady. Nejsem si jista, jak bychom dopadli bez filtrované vody. Mnoho lidí to odneslo zdravotními problémy a my jsem to vůbec nepoznali. Dozvěděli jsem se o tom zpětně až ze zpráv z televize a od lidí bydlících v domě.

Úprava vodárenské vody filtrací se určitě vyplatí. Mohu jen doporučit pořízení vlastního filtru na vodu, pokud ho ještě nepoužíváte. Kvalitní vodu získáte daleko levněji než denními nákupy balené vody a pomůžete sobě a svým blízkým.

Poznámka: Odborné podklady jsem převzala z dostupných zdrojů a informačních materiálů o Dionele. Prodejem vodních filtrů se nezabývám a nejsem ani dealerem společnosti Aqua Aurea s.r.o.

Dopisuji dne 30.3.2017: Prosím čtenáře, aby mi neposílali do komentářů k článku odkazy na další výrobce filtrů nebo adresy stáčíren vody. Tyto komentáře nemohu vydávat, nemohu dělat nevyžádanou reklamu. Rozhodovat se k výběru filtru musí již každý sám osobně. Já mohu psát jen o těch výrobcích, se kterými mám osobní zkušenost. Tímto je nikterak neupřednostňuji, ale jen seznamuji čtenáře s čím pracuji, abych předešla dalším dotazům. Děkuji moc za pochopení. Alemari

25 995 zobrazení článku
O autorce
12 Komentářů
 1. KK Odpovědět
  Dobrý den, nad koupí filrtu uvažujeme už delší dobu, odradily nás ale diskuze o kvalitě přefiltrované vody- údajně se odfiltrovávají také minerály a voda je pak k pití nevhodná. Uvažovali jsme nad nějakou filtrovací konvicí, nejspíše Britě. Píšete, že tento filtr minerály ve vodě zanechává. Myslíte že i ostatní filtry jsou kvalitní? Nedokážu si ani moc představit, jak to funguje... Děkuji za odpověď.
  • Alemari Odpovědět

   Na Vaši otázku je nelehké přímo odpovědět. Osobně se již kvalitou dalších filtrů na vodu nezabývám.

   Ano, na trhu je nyní dostatečné množství filtrů, a jsou založeny asi na podobných nebo mírně odlišných principech. Asi by Vám moc neřekl princip absorbce na aktivním uhlí nebo na jiných sorpčních látkách, princip iontoměniče, vliv velikosti molekul, iontů atd...

   Ale při výběru bych předně pátrala, co přesně ten který filtr vlastně dělá. Zda jenom zaměňuje ionty, nebo zda zachytává i větší sloučeniny.

   Nevěřim, že by ve vodě nezůstaly žádné minerály. Velikost molekul i iontů je různá, a proto dochází i k cílenému odchytu nečistot a i sloučenin dle různých typů vložek a náplní filtru.

   Filtry, které já zde zmiňuji, nejsou jediné, co existují na podobném principu, ale mohu o nich psát, protože je mám lety prověřeny, a mají s nimi dobré zkušenosti i další lidé, které osobně znám. Za roky, po které filtry používám ve své rodině, nemám pocit, že by mé tělo strádalo nepřítomností minerálů ve vodě. Ale je pravdou, že jsem sama filtrovanou vodu chemicky nezkoumala a ani na to nemám potřebná zařízení. To nechám odborníkům z branže, kteří jsou na to povoláni...

   Můj, ale jenom můj názor, je ten, že když dám do filtrované vody vařit zeleninu, tak bude mít kvalitních minerálů pak také dostatek, i kdybych nějaké při filtrování vody ztratila. A při větším čištění a pití filtrované vody mám alespoň klidný pocit, že nepřijímám chlór, dusičnany, další zbytky chemikálií, které se, bohužel i ve vodě z kohoutku, stále mohou vyskytnout.

   Též věřím, že mezitím, co šel vývoj v této oblastni dopředu, existuje mnoho dalších a také velice kvalitních fitlrů na vodu. Při koupi se nechejte vést jak svojí intuicí, tak si dejte vše dopodrobna vysvětlit.

   Přeji šťastný výběr. Pěkný den. Alemari

 2. KK Odpovědět
  Děkuji za odpověď... Nejspíš nějaký filtr koupíme, máme opravdu tvrdou vodu, což je znát nejen na konvicích, ale i na chuti čajů apod... Hezký den i Vám.
 3. Mojouš Odpovědět
  Nedávno se na trhu objevil filtr na vodu Berkey. Máte prosím nějaké zkušenosti? Delší dobu se o filtry zajímám a mám v plánu koupit, ale chtěl bych co nejlepší (nejkvalitnější). Zkráceno Alemari
  • Alemari Odpovědět
   Dobrý den přeji. S Vámi uvedeným filtrem Berkey zkušenosti nemám žádné. Již roky používám v článku uvedený filtr Dionela a stolní filtr Diona a jsem s nimi velice spokojena. Oba patří k těm nejlepším na českém trhu již mnoho let. Určitě však nyní existují i další velice vhodné, ale o nich přehled nemám. Alemari
 4. Mojouš Odpovědět
  Děkuji. Kolik přefiltruje vody? Potřebuji, aby přefiltroval co nejvíce.
  • Alemari Odpovědět
   Dobrý den přeji. Ty filtry, co mám osobně doma, přefiltrují každý jiné množství...Stolní filtr Diona, tak ten dle tvrdosti vody cca 85 l na jednu náplň. Průtočný filtr Dionela mám pocit, že je koncipován tak, aby vystačil cca pro čtyřčlennou rodinu na rok. Zde nemám zjištěno, kolik celkem vody přefiltruje. Více by bylo lepší se zeptat přímo u výrobce. Já mám filtry již dlouho a nemám k nim už papíry. U Dionely se řídím zabarvením filtru na spodní straně...Takže ho občas zkontroluji. Více Vám, bohužel, nesdělím. zdravím. Alemari
 5. Ludvik Odpovědět
  My máme filtr Berkey a taky spokojenost.
  • Alemari Odpovědět
   Dobrý den. Určitě je hodně druhů filtrů, které mohou vyhovovat. Píšu zde jen o těch, které znám a druhé nemohu posoudit :-).
 6. Karel7 Odpovědět
  Ano, i my si koupili nedávno berkey. Třeba tento právě neodfiltrovává minerály. Jinak je fajn, že je přenosný. cenově taky nevyšel špatně.
 7. Patrik Odpovědět
  Já začal se zdravou stravou před měsícem a na základě informací o vodě a jejích zázračných schopnostech jsem začal pít pouze vodu. Po dvou týdnech jsem pociťoval změny. Přestalo občasné bolení hlavy, zvýšil jsem denní energii a cítím se mnohem líp, což se nedá popsat, ale musí se to zažít. Já doporučuji koupit konvici s filtrem, nestojí moc a získáte kvalitnější a čistší vodu.

  Editováno Alemari

  • Alemari Odpovědět
   Dobrý den přeji Patriku. Ráda věřím, že se dějí divy. Ano, dostatek kvalitní vody je pro tělo to nejdůležitější. Přeji Vám další krásné zážitky při změně jídelníčku a pití vody. I kvalitní filtrační konvice zde může hodně pomoci. Zdraví Alemari.

   Dle mých zásad práce s webem, nemohu vydávat komentáře s odkazy na jiné weby. Toto je již nevyžádaná reklama. Děkuji za pochopení a přeji hodně zdraví.

Zanechte odpověď

*