Jak žít s nemocnou slinivkou?

Oslabená a nemocná slinivka nebývá v současnosti již ojedinělým onemocněním. Mnoho let problémů s ní spojených mne přivedlo k zamyšlení nad tím, jak mohu stravou ovlivnit svůj zdravotní stav. Začala jsem také hledat možnosti a způsoby zvládnutí běžného života, práce, rodiny a domácnosti při dlouhodobém onemocnění a oslabení slinivky břišní.

Onemocnění slinivky je vleklé a více či méně trvalé. Vyžaduje velkou sebekázeň a dodržování dietního režimu. Navíc, jako matka, musím také v rodině vařit pro druhé a samozřejmě, že jim nemohu vařit svá postní jídla, která by je sice zasytila, ale pravděpodobně vůbec nenadchla.

Hledala jsem rady v literatuře, u terapeutky, u lékařů. Postupně jsem se propracovala ke svému vlastnímu stravovacímu režimu, ve kterém jsem se pokusila skloubit požadavky na stravu v rodině s požadavky na své jídlo. Většinou musím vařit dvojí jídlo, protože se ve svých dietních programech neshodnu s jídelním režimem svých blízkých. To mi nevadí a tak se snažím prosazovat zásady zdravějšího způsobu vaření a stravování pro všechny, nejen pro sebe.

Onemocnění slinivky neberu tragicky a jsem vděčná za jídla, která jíst mohu. Zatím je jich dostatek, jen je správně vybrat a uvařit. Každý nemocný většinou musí vyzkoušet sám na sobě, co jeho slinivka snese a co mu vyhovuje, ale existují obecné zásady, které je vhodné dodržovat a ostatní si přizpůsobit podle svých možností a stavu svého onemocnění.

Projevy slinivky

U mé slinivky se střídají klidová období, kdy při dodržování jistých pravidel mohu jíst mnohá vyzkoušená jídla s obdobími těžkými, kdy mi většinou po nějaké dietní chybě za současného psychického přetížení propukne akutní zánět slinivky. To pak musím neprodleně k lékaři zjistit stav a vážnost záchvatu podle zvýšených hodnot pankreatických amyláz v krvi. Pakliže nechci skončit v nemocnici na kapačkách, musím okamžitě začít s přísnou hladovkou a pouze s pitným režimem, aby se mi slinivka co nejdřív zotavila a zánět ustoupil. Tato hladovka mi nedělá problémy, protože prožívané bolesti mě natolik ujistí o vážnosti stavu, že nemám ani trochu pochyby o její nutnosti. Nemusím se tedy do ní nutit. Stejně nic jíst nemohu, protože slinivka bolí sama o sobě, navíc i po každém soustu a téměř po každém jiném nápoji kromě čisté filtrované vody. Toto období je ze všech nejhorší, protože člověk nemusí vypadat jako nemocný, ale cítí se velice špatně. Je bez energie, mnohdy se ještě ke slinivce ze solidarity přidruží podrážděný žlučník a tato kombinace nemocného přinutí strávit pár následujících dnů v poloze vleže v posteli.

Nakonec nastoupí období rekonvalescence. Je to období „pozáchvatové“, kdy obvykle končím hladovku a začínám s půsty a nakonec přejdu na přísnou dietu, kterou si postupně uvolňuji až do svého klidového režimu. Stav záchvatu se zřejmě člověk od člověka bude lišit, dle vážnosti problému, dle jeho síly a rozsahu poškození slinivky. Návraty ke klidovému stavu budou také různě dlouhé. Někdo je do tří týdnů v pořádku, někdo za delší dobu, protože rozsah poškození jeho slinivky je vážnější. V některých případech slinivka ještě dlouho pobolívá i po jídlech, která dříve byla strávena bez problémů. V té době je potřeba dodržovat dietu s vyloučením všech pro slinivku dráždivých pokrmů.

Co pro vás připravuji

Nejsem lékařka ani dietoložka, jsem pouze inženýrka makromolekulární chemie, rekvalifikovaná na ekonomku, žijící deset let s nemocnou slinivkou. Během roků jsem se s oslabením tohoto orgánu smířila a ráda se podělím o své poznatky a zkušenosti jak se zotavovat ze zánětů slinivky a jak tělu pomoci snášet toto oslabení.

V několika následujících článcích s tímto tématem bych vám chtěla také popsat své zkušenosti, jak zvládám běžný život s oslabenou slinivkou. Jak se stravuji a co jím v různých fázích onemocnění slinivky. Jakým způsobem zvládám akutní stavy, jak dlouho držím hladovky, co jím o půstu, jak zvládám poklesy hladiny krevního cukru, jaké bylinky mi pomáhají v půstech a i při běžném trávení v klidovém období. Možná vám mé poznatky pomohou smířit se s tímto onemocněním a dodají trochu optimismu, že to lze zvládnout.

Ráda bych vám také přiblížila svá dietní a organizační opatření, která mi umožnila v posledních deseti letech zvládat normálně život, aniž by si okolí vůbec všimlo, že mám zrovna nějaké problémy. Bez přísné a naplánované diety bych v minulé době těžko vykonávala náročnou manažerskou funkci, ve které jsem jezdila na služební cesty, byla přítomna dlouhým a mnohdy velice náročným jednáním a vedla současně čtyři oddělení.

Závěrem

Když člověk pro sebe najde vyhovující stravu, je možné udržet slinivku v klidovém období jen s malými výkyvy velmi dlouho. Můžete vyzkoušet recepty, které předkládám na těchto stránkách. U každého z nich uvádím, zda je může nemocná a oslabená slinivka zvládnout či zda jsou určeny přímo pro ni. Je zde i mnoho receptů vytvořených pro moji rodinu, které maximálně trochu ochutnám a intuitivně zjistím, zda je mohu jíst. Často je však raději přenechám těm, pro které jsem je s láskou vařila.

Moc bych si přála, aby vám mé poznatky alespoň v něčem pomohly ulehčit vaše slinivkové potíže a recepty uvařených pokrmů třeba přinesly zpestření vašeho jídelníčku.

Sdílení

  35 124 zobrazení článku
  O autorce
  14 Komentářů
  1. Hana Odpovědět
   Jak kdybych to psala ja, taky trpim na slinivku uz deset let, abych pravdu rekla jsem vdecna, ze jsem tenhle clanek objevila. V mem okoli neni nikdo s podobnymi potizemi, takze jdu cist dal recepty. Dekuji autorce.
   • Alemari Odpovědět
    Děkuji též. Zdravím. Alemari
  2. marta kraviarova Odpovědět
   Som tiez rada, ze som objavila tuto stranku. Ochorenie mi diagnostikovali len teraz, som z toho totalne nestastna a vobec neviem co mam jest a dufam, ze si z Vasich receptov nieco vyberiem a hlavne, ze to budem dobre znasat. Dakujem.
   • Alemari Odpovědět
    Milá paní Marto, nezoufejte, vše vypadá nejdříve černě. Pročtěte si články a začínejte opatrně. Mé recepty jsou převážně pro slinivku v klidovém období, ale jsou tu i ty velice dietní. Po zánětu musí být strava volena přísněji, viz přímo článek o Průběhu a rekonvalescenci. Také bych doporučila svoji brožurku Zdravá strava při oslabené slinivce. Držím Vám palce. Alemari
  3. Jitka Odpovědět
   Dobrý den, moc prosím o rady a recepty při vleklém chronickém zánětu slinivky břišní a diabetu 1 typu na inzulínu. Děkuji mnohokrát Jitka K.
   • Alemari Odpovědět
    Dobrý den Jitko. Prosím, pakliže potřebujete rady přímo na své tělo, prosím objednejte se ke mně do Poradny. Přes komentáře osobní poradenství dělat nemohu. Jinak zde na webu najdete mnoho rad i receptů. Jsou zde recepty bez cukru a i pro oslabenou slinivku současně. Lze je přímo vyfiltrovat přes štítek . Zkuste se tu porozhlédnout a když tak se mi ozvěte na mail. Při osobním poradenství lze probrat přesněji co by Vám sedělo za jídla i z tohoto webu. Je potřeba brát v úvahu obsah cukru v porci, což lze lehce spočítat a pak vhodnost pro slinivku. S pozdravem. Alemari
  4. Šafránek :-) Odpovědět
   Vašimi problémy naštěstí netrpím. Podle ohlasů vidím, že je to pěkné svinstvo. Něco o tom vím od sestřenky ... Léčení nebo spíš údržba alespoň částečné životní energie je hodně individuální. Pokud by to mohlo alespoň někomu pomoci, pak sestřence pomáhá Wobenzym. Je to finančně náročnější, ale když nastanou problémy ... co si budeme povídat .... Všem držím palec a přeji zdravíčka pytel.

   Editováno Alemari

   • Alemari Odpovědět
    Šafránku, zdravím :-) Děkuji za komentář. Nu, pokud má člověk přímo zánět, legrace to tedy určitě není. Co se týče Wobenzymu, nemám s ním zkušenost, vím, že jsou to enzymy a ty je dobré po zánětu slinivky užívat, tělu pomáhají a strava se lépe pak i tráví. Existují ale i levnější varianty enzymů nebo přímo pro trávení jsou i na předpis. Je pravda ale, že se člověku po zánětu slinivky poněkud přeskládají životní hodnoty a začne si vážit i toho, že je mu již třeba lépe a může jíst svou dietní stravu. Po zklidnění slinivky a změně jídelníčku lze docílit i klidového stavu, který může trvat roky. Osobně jsem již skoro deset let bez akutního zánětu, jen s několikerým podrážděním, které jsem vždy po kontrole u lékaře tak cca do šesti neděl zvládla opět uvést do klidového stavu. Takže za sebe mohu prohlásit, že lze s oslabenou slinivkou žít plnohodnotný život s dostatkem životní energie k jakékoliv práci. Já osobně věřím, že naše lidské tělo je schopné velké regenerace, ale je pravda, že především mysl je stavitel. Každý jsme jiný a každý může zaujmout ke svému oslabení jiné stanovisko, tak pak je i ta údržba těla velice individuální. I já všem těm co si již prožili zánět slinivky a zvládají držím palce a přeji hodné zdraví a energie. Alemari
  5. Zdeněk Odpovědět
   Dobrý den, zkouším řešit problém slinivky stravou, která dlouhodobě není kyselinotvorná, ale jsem v počátku. Kyselé potraviny jak známo jej podporují. Velmi se mi líbí knihy doktora Freje 'zánět' a kniha recepty proti zánětu. Máte zkušenosti s takovou léčbou? Moc děkuji.
   • Alemari Odpovědět
    Zdravím pane Zdeňku. Ano, čistě jen kyselinotvorné potraviny mnoho slinivce neprospívají. Jistě lze slinivce v její práci ulehčit, i když ve Vašem případě nevím, zda Vaše slinivka prodělala již zánět nebo je jenom oslabena a vyčerpána. Abych pravdu řekla, knihy od pana doktora jsem nečetla. Sama se ale řídím staršími informace od jasnovidce Edgara Cayceho, které předběhly dobu co se týče použití vyrovnané acidobazické diety nebo z počátku přímo více zásadité stravy. Ono někdy ale může být striktní držení se zásadité stravy také na škodu, protože unavené tělo pak nemusí mít už sílu vylučovat přebytky nejen kyselin ale i zásad. Tady bych byla opatrná. Pakliže byste to chtěl probrat detailněji, můžete se na mne obrátit do Poradny a myslím si, že najdeme mnoho shodného i s principy, které předkládá pan doktor Frej. Přeji Vám pěkný večer. Alemari
  6. Marcela Odpovědět
   Dobrý den, chtěla bych poděkovat za článek, který mi ukázal, že i s oslabenou slinivkou se dá aktivně žít a za skvělé Rady a tipy. Děkuji Marcela
   • Alemari Odpovědět
    Milá Marcelo, přeji pěkný večer. Děkuji Vám za Vaše slova v komentáři. Přeji hodně zdraví a pohody. Alemari
  7. Vašek Odpovědět
   Zdravím, manželce zjistili chronickou slinivku. Ještě půjde na CT. Bojíme se...je jí 51 let...Děkuji za články, Vašek
   • Alemari Odpovědět
    Dobrý večer přeji pane Vašku. Budu Vaší paní držet palce, aby CT dopadlo co nejlépe. Strach prosím rozpusťte, není dobrý. Posílám myšlenky lásky a soucítění. Budete-li potřebovat, mohu Vaší paní pomoci radou a osobní zkušeností s jídelníčkem v dny, kdy je člověku hůře a i když je mu lépe, aby tzv. "neujel" v dietě. V případě zájmu o poradenství mi napište na mail. Poradnu vedu nyní přes internet. Přeji hodně klidu. Alemari

  Zanechte odpověď

  *