Ječné nudle s mákem

2 velké porce | Při oslabené slinivce jenom malá porce s malým posypáním a také sladit raději javorovým sirupem.

Ingredience:
 • 400 g ječných celozrnných nudlí (1 balíček)
 • 100 g mletého máku
 • trochu sušeného ovesného nápoje „Oves Milk“ na „pocukrování“
 • 70 g medu
 • 30 g dosti teplé vody
 • 4 kapky pomerančového arom. oleje „Just“
 • trochu oleje a mořské soli k vaření nudlí

Od doby, co jsem zvolila ječné celozrnné nudle jako alternativní variantu za široké pšeničné nudle a posypala je mákem, jiné už v naší rodině na tento typ jídla nepoužíváme. Ječné nudle s mákem jsou chuťově tak vyvážené, že mám pocit, že prostě k máku patří odjakživa.

Na jejich přípravě není nic nového a ani složitého. Svou jednoduchostí jsou předurčeny pro rychlé večeře. K oslazení je zde použit aromatizovaný medový sirup, který jídlo skvěle doplňuje.

Ječné celozrnné nudle uvaříme podle návodu v dostatečném množství osolené vody (1,5–2 litry) do měkka (8–10 minut). Nudle mají tendenci se k sobě lepit, tak je nutno je občas při varu promíchat. Je také dobré přikápnout trochu oleje do vody. Po uvaření vodu slijeme a nudle ihned krátce propláchneme studenou vodou a servírujeme buďto promíchané s mletým mákem nebo je pouze posypeme, jak máme rádi.

V minulosti jsme byli zvyklí sladit bílým cukrem, tak nám zůstala touha po nějakém bílém posypání. Můžeme zvolit buďto trochu mletého kokosu, ale nám více vyhovuje sušený ovesný nápoj „Oves Milk“ nebo sušený sojový nápoj s vanilkovou příchutí, kterým nudle „pocukrujeme“ a pak je polijeme aromatizovaným medovým sirupem. Při dodržování diety jídlo již nemastíme.

Aromatizovaný medový sirup

Med rozpustíme v teplé vodě a přikápneme aromatický pomerančový olej. Vznikne voňavá variant řídkého medového sirupu, který je velice chutným doplněním jídla.

Poznámka: V mém mládí nám naše maminka vždy nudle s mákem bohatě pocukrovala a omastila rozpuštěným máslem. Tato varianta je pro oslabenou slinivku absolutně nevhodná a také již nesplňuje moje zásady o zdravém stravování.

Nudle s mákem mám spojeny s představou šťastného mládí a proto se k nim ráda vracím v této variantě. Je o mnoho zdravější a kupodivu, slinivka ječné nudle s mákem, „pocukrované“ ovesným „mlékem“ a buďto vůbec neslazené nebo jenom oslazené lehce, např. javorovým sirupem, v množství dětské porce, snese.

Mák je velice cenným zdrojem přírodního vápníku a kvalitních tuků a je proto doporučován lidem, kteří potřebují doplnit tuto minerální složku.

Široké nudle z ječmene jsem zvolila především z důvodu, že po ječmeni rostou svaly a ne tuky. Mladí lidé v růstu potřebují stavební látky především tohoto charakteru a společně s mákem se jim dostane všehopatřičnou mírou.

Aromatizovaný medový sirup, jak jsem ho zde v receptu nazvala, může mít dle přidaného aromatického oleje příchuť citrónovou nebo pomerančovou. Používám ho na polévání ovocných knedlíků a různých těstovin na sladko. Jídlo, oslazené touto medovou vodou nebo sirupem, je pozvednuto téměř na úroveň delikatesy.

23 718 zobrazení článku
O autorce
2 Komentářů
 1. daniela Odpovědět
  Dobry den, dekuji moc za Vase stranky. Jsou mi skvelou inspiraci. Mam malou dcerku a ted i mimino, tak se snazim najit zdrave recepty a upravu jidla tak, abych nemusela varit kazdy den..Snad se mi postesti i na Vasich strankach, kde jsem uz v minulosti nasla vyborne recepty. U tohoto receptu jsem se chtela zeptat na mak... Slysela jsem, ze je dobre jej tepelne zpracovat kvuli lepsi stravitelnosti..Hlavne pro trilete dite..Vy to tady nezminujete... Jaky je tedy Vas nazor? Dekuji, hezke dny. Daniela
  • Alemari Odpovědět
   Dobrý večer milá danielo. Já jsem to sice nikde nečetla ani neslyšela, ale mám svou osobní zkušenost, že mi mák v buchtách sedí lépe než mák posypaný na knedlících nebo nudlích. Mohu doopravdy s oslabenou slinivkou jen tak trochu...A to ještě velice opatrně a v období, kdy mám slinivku zrovna v klidovém období. Vzhledem k tomu, že mám stravu hodně podobnou dětské, tak bych Vám radila raději pomletý mák třeba povařit v obilném mléce a nudle jím polít. To bude asi lepší...Přeji též hezké dny. Alemari

Zanechte odpověď

*