Ječné omelety

2 porce (4 omelety) | Pro oslabenou slinivku bez sojové smetany!

Ingredience:
  • 140 g ječné celozrnné jemné mouky
  • 40 g sušeného sojového nápoje s příchutí smetany + 360 ml vody (popř. 400 ml sojového nápoje „Alnatura“)
  • 1 vejce
  • špetka mořské soli
  • včelí vosk na pánev
  • trochu borůvkového džemu bez cukru
  • sojová smetana na polití
  • popř. trochu javorového sirupu na lehké oslazení

Klasické omelety se většinou připravují z pšeničné mouky, která obsahuje dostatek lepku. Ječná mouka obsahuje lepku méně, a proto je dobré nechat připravené těsto na omelety před pečením déle odpočívat.

Ječnou mouku necháme bobtnat, rozmíchanou ve vlahém sojovém „mléce“ alespoň 1–2 hodiny.

Delší doba určitě nebude také na škodu. Odměnou nám budou jemné, lehce nasládlé omelety, které jsou dobře stravitelné, obzvláště když je upečeme na včelím vosku místo na oleji.

Nejdříve si připravíme sojový nápoj. Odvážené množství sušeného nápoje většinou rozpustím v trošce horké vody, cca 100 ml a pak k tomuto množství doliji na váze vodu studenou tak, aby celkové množství „mléka“bylo 400 g. V případě použití  tekutého sojového nápoje není ohřívání nutné, můžeme přímo pokračovat dál.

V takto připraveném vlahém nápoji rozmícháme metlou nebo kvedlačkou ječnou mouku. Přidáme jeden žloutek z vajíčka a špetku soli. Hmotu necháme odležet. Po uplynutí potřebné minimální doby si ušleháme s jednou lžící studené vody a se špetkou soli tuhý sníh z bílku, který zamícháme buď šlehačem nebo metlou do litého těsta.

Zahřátou pánev „vymastíme“ včelím voskem a pak na ni naběračkou (o obsahu cca 100–130 ml) lijeme v silnější vrstvě těsto, které nakloněním rozlijeme do okrajů. Omelety jsou ale na obracení trochu náročnější, protože jsou křehké a rády se trhají. Mám vyzkoušeno, že je potřeba z první strany omeletu při mírném plameni péci déle, aby celá zatuhla, ale ještě se nepřipálila. Opatrně při pečení odhrnujeme kraje a zkoušíme, kdy půjde obrátit.

Pak, až se odlepuje po celém dně a máme ji uvolněnou, ji opatrně obracečkou podebereme a rychlým pohybem obrátíme. Z druhé strany již pečeme omeletu kratší dobu. Těžko se mi udává čas, protože je vše závislé od množství těsta a také teploty plamene. Prostě, zde platí dvojnásob, že od omelet neodcházíme. Musíme je hlídat.

Na talíři potřeme hotovou omeletu buď borůvkovým džemem bez cukru anebo si v trošce vody podusíme čerstvé borůvky, které můžeme přisladit medem nebo javorovým sirupem. Můžeme je také potřít i jinou marmeládou bez cukru a nasypat do nich borůvky čerstvé, které se takto nebudou kutálet po talíři, ale přilepí k marmeládě. :-)

Omelety přehneme a můžeme je podávat polité rostlinnou smetanou a ozdobené ještě i jahodami. Čerstvými nebo mraženými.

Ve sváteční den se také hodí k omeletám Jahodová zmrzlina se stévií.

Poznámka: Ječné omelety jsou velmi dobře stravitelné a vhodné i pro oslabenou slinivku, ale bez sojové smetany.

Z uvedeného množství připravíme čtyři větší omelety, které mohou být podány jako dvě porce, ale také mohou být jednou porcí pro hladového dospělého nebo i čtyřmi dezerty, podáme-li je samostatně třeba ke svačině s čajem či kávou meltou.

Již jsem zmiňovala, že ječmen je obilovina, po které sílí svaly a ne tuky jako po pšenici a proto je záměna mouky do těsta na omelety pro tělo určitě přínosem.

23 022 zobrazení článku
O autorce
18 Komentářů
  1. gore.m Odpovědět
    To je pěkná shoda .-) Zrovna dneska jsem dělal na oběd vaše pohankové palačinky Moc dobré to bylo .-) Nevšiml jsem si ale v receptu těch 4 hodin na odpočívání těsta , tak abych to časově stíhal , nechal jsem ho odpočinout jen 2 hodiny . Palačinky byli trochu tužší ... možná by pomohlo zadělat si těsto den předem .. (?)
    • Alemari Odpovědět
      Pěkný den! Myslím si, že to nebude tím, že by těsto málo odpočívalo, ale možná by to stálo za to zkusit. :-)) Jelikož pohanka nemá vůbec lepek, tak ten odpočinek je kvůli tomu, aby se to na pánvi teplem spojilo. Po delší době mouka líp nabobtná, ale nezkoušela jsem ji nechávat přes noc. Jednou maximálně možná 5-6 hodin. Je fain, že se Vám podařily, i když bylo těsto odleženo tak krátce. Vypadají moc chutně! Já teď nemám čerstvé zkušenosti, protože nemám „pohankovou vlnu“, ale pokud si pamatuji, tak pohankové palačinky jsou trochu tužší, když jsou silnější. Mějte se fajn :-). Alemari
  2. Zora Odpovědět
    Dobrý den, velice mne zaujalo smažení na včelím vosku a tak jsem se chtěla zeptat, jestli se jedná o nějaký speciální vosk přímo určený na smažení, nebo normální na svíčky..
    • Alemari Odpovědět
      Zdravím, milá Zoro. Odpovídám na Váš dotaz ohledně včelího vosku, který je velmi vhodný na potírání pánví. Kupuji ho v prodejně s včelími produkty a také na trhu přímo od včelaře. Je v takových malých cihličkách a cenově dostupný. Myslím si, že to bude stejný jako ten, co se z něj vyrábí svíčky, ale nejsem odborník. Svíčky, takové ty motané, na potírání nepoužívám. Přeji Vám pěkný den. Alemari
      • lenka_k Odpovědět
        Také jsem se chtěla zeptat na ten včelí vosk, zaujalo mě to. Tímto již paní Aleně děkuji za odpověď.:-) Včelí prodejnu máme velice blízko našeho bydliště, tak se tam poptám. Lenka K.
        • Alemari Odpovědět
          Milá Lenko, zdravím. Jen k tomu včelímu vosku ještě dodám, že je výborný do diety, protože není stráven tělem jako tuk a jenom zažíváním prochází, tudíž jsou palačinky a omelety méně kalorické. :-) Také není těstem na pánvi tak moc nasáván a je ho malá spotřeba.
          • lenka_k
            Tak tedy děkuji ještě jednou, tentokrát za upřesnění odpovědi. To by nebyla paní Alena, aby vše nezodpověděla do posledního detailu.:-) Lenka K.
  3. gore.m Odpovědět
    To je pěkné : mít "vlnu" :-) Já ted pohankovou vlnu mám tak to o víkendu ještě zkusím - nechám těsto přes noc a dám vědět ... přemýšlel jsem nad tím (taky) ve směru kvásku ... myslel jsem, že v těstě proběhne kvašení jako např. u kváskového chleba a tím se nadýchá. Inu zkusím .-)
    • Alemari Odpovědět
      To je velmi pravděpodobné :-). Lehce stravitelné škroby pohanka obsahuje a tak tam nějaké štěpení při pokojové teplotě určitě proběhne. Tak, prosím, vyzkoušejte... :-). Ještě dopisuji: Jednou jsem připravovala žitný kvásek, ale trvá to určitě déle než přes jednu noc.. Ale něco tam proběhne určitě. :-) Alemari
  4. gore.m Odpovědět
    Tak odzkoušeno . Ale žádný zázrak se nekonal .-) Méně pohankové chuti a kupodivu méně "nakynutí" - po 24 hodinách odležení .
    • Alemari Odpovědět
      Jakýkoliv výsledek je výsledek. Takže tudy cesta nevede. Díky za to odzkoušení.. :-)) Zdravím. Alemari.
  5. gore.m Odpovědět
    Většinou ale nezkouším jen jednu věc . A tak jsem do poloviny těsta přidal mletou kurkumu a česnek . Pokud to nebude dráždit slinivku tak mohu jen doporučit ! .-)
    • Alemari Odpovědět
      No, tak to mohlo být pěkně žlutě-pikantní. :-) Žel, však s tím česnekem si to asi nedovolím ani zkoušet. Snesu ho na oslabenou slinivku jenom dobře uvařen a tady si nejsem jistá...
  6. KK Odpovědět
    Dobrý večer, kupuji vždy jen jeden druh mouky, abych zbytečně neživila moly, takže ted zrovna máme hladkou celozrnou žitnou, ze které jsme se už dvakrát pokusili dělat palačinky, ale bez velkého úspěchu. Těsto bylo skoro jak pěna a palačinky nešly udělat, ani když jsme těsto nechali odpočinout... Je to tím, že mouka je žitná? Děkuji za další odpověď :) (edit.A.)
    • Alemari Odpovědět
      Též dobrý večer, milá KK. Ano, myslím si, že je to moukou. Zde by pomohlo žitnou mouku jedině částečně smíchat s pšeničnou. Vím ze zkušenosti, že jsme ze žitné dělali především lité perníky, též je mám v plánu, ale do palačinek jsem ji nedávali. A přiznám se, že mě to zatím nelákalo to ani vyzkoušet...Zkusím nad tím ještě zapřemýšlet, ale ona je i chuťově jiná, pro mě je víc chlebovější. Asi z ní mám spíš zafixovaný kváskový chléb, který mám moc ráda...:-) Alemari
  7. lucia1604 Odpovědět
    Dobrý den, přidám svoji zkušenost - už jsem několikrát dělala palačinky s přídavkem žitné mouky - na 200g hladké pšeničné dávám 50g žitné celozrnné... myslím, že jinak by nebyly ani moc dobré... takhle je to akorát a těsto je krásně hladké a palačinky výborné...
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji též, milá Lucie a díky za zkušenost. Menší přídavek žitné mouky určitě není na škodu...Ono se dá různě experimentovat. Třeba i trochu mouky amarantové nebo sojové...atd. v tom množství co jste asi uvedla... Přeji úspěšné „tvoření“ ve vaření...:-) Zdravím Alemari
  8. Honza Odpovědět
    Tyhle placky jsou vynikajici! Zatim je doma pripravujeme v prumeru dvakrat tydne:)

Zanechte odpověď

*