Kaše se slzovkou

kase-ze-slzovky

1 porce | Pro oslabenou slinivku je to výborná kaše na posílení, lze i rozmixovat.

Ingredience:
  • 40 g slzovky obecné + 350 ml vody
  • 30 g jemné rýžové krupičky nebo polohrubé rýžové mouky
  • 300 ml vody nebo 330 ml tekutého rýžového nápoje, např. „Alnatura“
  • (v případě použití vody pak přidat při vaření 20 g sušeného rýžového nápoje)
  • kvalitní mletá skořice
  • 20 g sušených datlí
  • javorový sirup

Možná již znáte slzovku a možná ještě nikoliv. Připravila jsem ji zde jako ranní kaši, která je vhodná nejen pro oslabenou slinivku, ale pro posilu jakkoliv oslabeného organizmu. Má zvláštní jemnou chuť a přišlo mi vhodné ji zahustit rýžovou krupičkou.

Slzovku odvážíme, promyjeme a zalijeme vodou a dáme cca na 1 až 1,5 hodiny nabobtnat. Vaříme ji v namáčecí vodě. Intuitivně vnímám, že se do ní mohly již dostat některé tělu prospěšné látky. Vaříme pomaličku, přikryté, do měkka cca 20-25 minut. Voda by měla dostačit na uvaření a ještě trošku v hrnci zbýt. Nevyléváme, ale přidáme k ni další vodu nebo přímo rýžový nápoj a odváženou rýžovou krupičku nebo polohrubou mouku a trochu mleté skořice.

Sušené datle nakrájíme nebo nastříháme na malé kousky, které přidáme též ještě před vařením pro oslazení kaše. Pakliže jsme nepoužili rýžový nápoj již hotový tekutý, tak v začátku varu v horké, ještě řídké, kaši rozmícháme a rozpustíme metličkou sušený rýžový nápoj. Kaši za míchání krátce povaříme do zhoustnutí.

Naservírujeme na talíř a polijeme javorovým sirupem. V případě přísnějšího stravovacího režimu ji můžete podávat i bez tohoto dalšího doslazení.

kase-z-slzovky-e

Poznámka: Slzovka obecná, též slzovka porcelánová neboli Jobovy slzy je jednoletá tropická obilnina z čeledi lipnicovitých. Patří mezi nejstarší pěstované plodiny na světě a byla známa již ve starém Egyptě, Palestině či Řecku. Na východě je stále velice ceněna pro své čistící vlastnosti. Je nazývána též Bílou perlou východu.

Právě pro své pozitivní detoxikační vlastnosti má široké použití v dietologii. Posiluje celkově organizmus, odvodňuje, odhleňuje, čistí organizmus od nánosů ze živočišné stravy a tuků. Je vhodná jako přídavek do všech možných pokrmů. Posiluje žaludek, slezinu, slinivku, je močopudná má příznivý vliv i na pokožku. Odvar ze slzovky se považuje za velmi léčivý pro těžce nemocné pacienty, neboť spolehlivě působí při trávicích potížích, upravuje průjmy i chronické, protože na sebe váže toxiny, které jsou produktem látkové výměny. Určitě se můžete dočíst ještě další podrobnosti z veřejných zdrojů.

Prostě slzovka patří k superpotravinám a je prospěšné ji zařadit do jídelníčku častěji nebo si udělat třeba aspoň týdenní kůru.

Užívá se v množství 40 g denně, následně uvařená buď tedy v polévce, nebo v kaši nebo jako čaj, kde se vypije odvar a uvařená slzovka se může sníst nebo se přidá do vhodného jídla.

Kaše jsou obecně velice vhodné v dietě pro oslabenou slinivku a též v případě jiných potíží s trávením. Kaše se slzovkou bude vhodná i pro bezlepkovou dietu a též při alergiích na kravské mléko.

Uvařenou slzovku můžete v odvaru také nejdříve rozmixovat, máte-li již větší potíže s trávením. Takto lze pak kaši připravit úplně jemnou.

39 468 zobrazení článku
10 Komentářů
  1. Helena Odpovědět
    Dobrý den, připadám si trochu hloupě, ale nevím co je Slzovka. Jinak se mi vaše webové stránky moc líbí. Je tu hodně inspirací na vaření i zajímavé články. Jen tak dál. Přeji hodně úspěchů. Krásný den, i když dost zasněžený. HELENA.
    • Alemari Odpovědět
      Milá Helenko, přeji též dobrý den. Co je slzovka jsem si dovolila stručně uvést pod receptem v Poznámce. Jinak určitě najdete více informací na internetu, kde jsem čerpala i já kromě obalu v prodejně zdravé výživy :-) Zdraví Alemari
  2. Alena Odpovědět
    Právě jsem se zamilovala do Vašich stránek! :) Tělo žádá významnou změnu, tak jsem hledala kudy na to a začalo to žitnými plackami. Jdu je vyrobit, neboť cítím silnou potřebu vyhodit bílou mouku a už začít fungovat jinak :) (jinak žitnou moukou si myji vlasy a je to super).. .:) Děkuji moc za Vaše recepty! Pevně doufám, že když si tu nasbírám inspiraci, budu také schopna se Vám nějak odměnit.. :) Alena
    • Alemari Odpovědět
      Alenko milá, děkuji za Vaše slova. Již ta mi jsou odměnou. Držím palce, ať se Vám změna daří. Inspiraci sbírejte, stránky jsou i pro Vás. Přeji moc hezký den. Alemari
  3. MM Odpovědět
    Dakujem Vam za tento skvely recept, velka mnamka :-) Mne bola slzovka doporucena, ako maly zazrak, ja po prvom ochutnani, v podobe kase, podla Vas, hovorim chutny zazrak. Nemala som doma datle, tak som ich tam nedala, aj tak to bolo prudko jedle :-) Zdravi Vas Maruska zo Slovenska :-)
    • Alemari Odpovědět
      Milá Maruško, zdravím též :-) a jsem ráda, že Vám kaše zachutnala. Děkuji za zprávu a přeji vše dobré. Alemari
  4. Jana Strnadová Odpovědět
    Dobrý den, pila jsem před týdnem odvar ze slzovky u jedné rodiny. Bylo to velmi hořké! Ihned jsem koupila slzovku a také uvařila odvar, ale překvapením bylo, že odvar vůbec nebyl hořký. Kde jsem udělala chybu? Děkuji za odpověď. Jana
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji, milá Jano. Myslím si, že Vaše slzovka byla v pořádku, odvar by neměl být podle mne hořký, ani uvařená zrna nejsou. Já jsem se s tímto zatím nesetkala. Že byl odvar hořký, to mohlo být způsobeno, že ji měli déle otevřenu a asi zhořkla, prostě zoxidovala, tedy zřejmě "žlukla", řečeno česky :-) To se domnívám, ale zkušenost s tím nemám. Proto je asi slzovka prodávána ve vakuovém balení (tedy já ji tak vždy zakoupila) a po otevření bych ji uchovala raději v chladu a dobře opět uzavřenu. Takže si myslím, že jste chybu neudělala, ale ani já nejsem neomylná a odpověď Vám jsem si spíš odvodila z toho jak si na přípravu slzovky vzpomínám. Zdravím. Alemari
  5. Michaela Odpovědět
    Dobré ráno, děkuji za recept se slzovkou, nikdy nevím, co z ní vařit. Tak snad mi dnes děti nedají u snídaně košem. Jen mne překvapilo, že si do ní dáváte datle, bereme je jako ovoce a jako takové do kaše nepatří? Máte pěkné přehledné stránky. Budu z nich něco nejstaršímu muset přečíst, poslední dny mi tu naříká, proč zrovna on musí tak trpět a nic nesmí jíst (a to už je několik let víceméně bez problémů a vše dokážeme korigovat dietou). Ale co chcete od desetiletého kluka jehož někteří kamarádi nepozřou nic mimo sladkostí a čipsů.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji milá Michaelo. Děkuji za Váš komentář. Slzovku dávám ještě i to polévek. Tam chutná jako krupky. Nu k tomu ovoci. Já mám vypozorováno a i u sebe intuitivně zjištěno, že sušené ovoce do kaše být může. Syrové ovoce určitě do kaší nepatří, to nedávám a nedoporučuji. S tím souhlasím. To může v těle kvasit a nadýmat. Syrové ovoce jím zásadně samostatně. Velice Váš chápu, že to není u malého chlapce jednoduché. Je dobré si z diety udělat přednost. Dietní opatření vede vlastně ke zdravějšímu stravování a tím předcházení mnoha potíží, které mohou nastat později. Ano, bohužel malé děti jedí mnoho sladkého a mnohdy denně i vícekrát. To já neznám ani z mého mládí. Nějaké dobroty byly o víkendu, někdy na školní výlet nebo výlety s rodinou a pak na svátky a narozeniny. Třeba nějaké zdravější dobroty tady pro synka najdete. Držím palce Alemari

Zanechte odpověď

*