Kaše z rýže Basmati

1 porce | Pro oslabenou slinivku je to výborný pokrm.

Ingredience:
 • 80 g rýže „Basmati“
 • 15–20 g sušeného rýžového nápoje
 • špetka skořice
 • zavařené švestky ve vlastní šťávě bez cukru

Rýže Basmati patří k nejjemnějším a nejchutnějším rýžím. Její oříšková příchuť je nezaměnitelná a promítá se i v této rychlé a k přípravě jednoduché kaši.

Odváženou rýži promyjeme, přilijeme 350 ml studené vody a dáme pomalu vařit.

Až začne vařit, jednou ji promícháme ode dna, aby se odlepila a pak ji vaříme na mírném plameni bez míchání.

Jakmile se voda při pomalém varu vyvaří, rýže by měla být uvařena do měkka, což je ve srovnání s normální rýží podstatně rychleji, asi za 10–13 minut. Pro přípravu kaše k ní nyní přidáme sušený rýžový nápoj a ještě naředíme vodou do požadované hustoty (cca 100 ml i více). Kaši krátce povaříme za míchání se špetkou skořice a můžeme podávat.

Pro dietu na slinivku kaši raději nesladíme. Můžeme ji zpestřit politím šťávou ze švestek bez cukru, které jsou přirozeně sladké samy o sobě. Zavařené švestky servírujeme jako přílohu.

Poznámka: Rýžová kaše bez oslazení je lehká, šetrná k našemu zažívání a slinivce velice prospívá. S dietním kompotem je ideální k snídani nebo i k večeři. Kdo však má rád sladší, může přisladit alternativním sladidlem ke konci vaření.

Rýže „Basmati“ mi tak chutná, že ji mohu jíst klidně i uvařenou samotnou bez dalších úprav. Je dobrá i studená na cestách. Myslím si, že kdo má rád rýži, velice ocení její chuťové přednosti.

28 727 zobrazení článku
O autorce
2 Komentářů
 1. Šárka Odpovědět
  Dobrý den. Chtěla bych se Vás zeptat, kde bych mohla sehnat skořicovou tinkturu. Je pravda že v některých receptech je na škodu když skořice jídlo obarví. Daleko lépe by vypadaly, čistě bílé. Miluji na snídaně kaše, protože po nich nemám kámen v žaludku a taky Vaše palačinky. Teď vařím i pudinky a ty kupované letěly slepicím. Vše je úžasně vynikající! :-) Šárka
  • Alemari Odpovědět
   Dobrý večer milá Šárko, skořicovou tinkturu EPAM určitě najdete na internetu v některém e-shopu potravinových doplňků. Je dobrá i do čaje :-) Zdravím. Alemari

Zanechte odpověď

*