Kedlubnová polévka s misem

1–2 porce…dle hladu :-)

Ingredience:
  • 220–250 g očištěné mladé kedlubny (zhruba 1 větší)
  • 500 ml kvalitní vody
  • špetka mořské soli
  • 1 lžička koření „Horalka“
  • 1 lístek čerstvého libečku
  • trošku mletého kmínu
  • muškátový oříšek
  • čerstvý nebo mražený kopr
  • 15 g instantní rýžové mouky
  • 1 rovná lžička rýžového „misa“
  • 1 lžička kmínového nebo řepkového panenského oleje

Abych na chvíli odbočila od pečení, připravila jsem vám na ochutnání jemnou polévku z mladé kedlubny.
S muškátovým oříškem získá úplně jinou chuť a díky přídavku misa i cenné enzymy a minerály.
Takže směle do vaření!

Celá příprava zabere kolem 20 minut. Mladou kedlubnu očistíme, oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle, aby se rychleji uvařila. Vsypeme ji do hrnce, zalijeme vodou, nejlépe přímo vařící, osolíme a dáme vařit společně s mletým kmínem a kořením Horalka.

Při varu položíme na povrch polévky lístek čerstvého libečku, doopravdy jen lístek, je hodně aromatický a  „přerazil“ by nám ve výsledku vůni kedlubny. Vaříme mírným varem přikryté pokličkou s dírkou. Od varu bude kedlubna měkká za 13–15 minut.

Nyní přijde na řadu muškátový oříšek. Na jemném strouhátku strouhneme trošku muškátového ořišku na povrch polévky. Bude to tak jedna maximálně dvě špetky. Raději na dvakrát a vždy ochutnáme, abychom to nepřehnali.

Hotovou polévku částečně nebo úplně rozmixujeme ponorným mixérem a přidáme lžičku rýžové miso pasty. Přisypeme instantní rýžovou moukou a mixérem rozmícháme jak miso, tak instantní mouku, která nám polévku zahustí. Polévku již jenom přihřejeme, přidáme posekaný kopr a odstavíme.

Dobře promícháme a servírujeme.

Na talíři zakápneme kvalitním panenským olejem. Nejlepší je kmínový, ale pakliže ho nemáme, bude stačit i panenský olej řepkový. Tyto oleje jsou krásně žluté a polévku dozdobí i pro „oko“  a navíc obohatí o kvalitní nenasycené tuky.

Již nevaříme, jenom jíme, dokud je co :-)

Poznámka: Rýžové miso pochází z Japonska a řadí se mezi tradiční pokrmy japonské kuchyně. Je však k dostání již i u nás v prodejnách se zdravou výživou a může obohatit náš jídelníček o velice cenné enzymy a minerání látky. Používá se především na dochucení omáček, polévek a dalších pokrmů, ale přidává se vždy již jenom v závěru vaření anebo do hotových horkých pokrmů. Jen tak zůstanou zachovány všechny jeho výživné látky.

Miso obecně patří k léčivým potravinám. Rýžové miso je fermentovaná pasta ze sojových bobů a rýže. Je dobrým zdrojem esenciálních aminokyselin, některých vitamínů a minerálů. Je nízkotučné a nízkokalorické.

Dle nových výzkumů se ukazuje, že denní konzumace misa napomáhá ke snížení cholesterolu a zvýšení celkové imunity. Také alkalizuje krev a ruší působení některých karcinogenů. Chuťově připomíná maggi a nemáte-li ho, dochuťte si polévku třeba sojovou omáčkou Tamari.

25 027 zobrazení článku
O autorce

Zanechte odpověď

*