Kváskový žitný celozrnný chléb

2 bochníčky a 2-3 dalamánky | Při oslabené slinivce je tento druh pečiva velice vhodný.

Ingredience:

1. krok – 1 den v 18:00

2. krok – 2. den v 7:30

  • 450 ml vlažné vody
  • 250 g hladké celozrnné žitné mouky

3. krok – 2. den v 13:30

  • 250 g hladké celozrnné žitné mouky (nebo 200 g žitné + 50 g hladké celozrnné špaldové), lze celkově i více mouky,  až 350 g
  • 1 rovná polévková lžíce soli
  • 1 rovná polévková lžíce mletého kmínu
  • ½ polévkové lžíce mletého koriandru

Chléb, základní potravina velké části lidstva, se s vývojem technologie průmyslového pečení, poněkud vzdálil od toho chleba, který pekli naši předkové. Tradiční „kváskový“ chléb je již k dostání v prodejnách se zdravou výživou, ale upéci ho lze i doma.

Existuje nespočet jak druhů chleba tak technologií jeho příprav, takže netvrdím, že tento postup je ten jediný správný.

Uvedený recept jsem v obecném základu převzala se svolením od čtenáře webu Martina Gore, a při opakovaném pečení jsem upřesnila množství ingrediencí a dotvořila návod do konečné podoby. Může se pro vás stát buďto přímo vodítkem nebo inspirací k vašemu domácímu pečení.

Postup přípravy konečného těsta bude rozložen do dvou dnů, jak jinak, s kváskovým pečivem je při tomto obyčejném postupu s delším zpracováním potřeba počítat.

Výsledek vás ale v mnohém překvapí, a až se stane pečení součástí denního programu, tak vám to ani nepřijde, že mezi jinými pracemi si ještě zaděláte kvásek, neboli startovací těsto a pak se druhý den s přestávkami věnujete přípravě a pečení chleba.

Mouku, kterou budeme používat při pečení, je dobré prosít a provzdušnit, ale pokud těsto dobře pak prohněteme, bude kynout i tak. Zkusila jsem postup jak s moukou prosetou tak i bez prosévání a rozdíl jsem nijak nezaznamenala, i když ve starých kuchařkách tento krok radí. Možná to tam bylo především z důvodu, aby se mouka při prosévání zkontrolovala, zda v ní nepřebývá nějaký nežádoucí „zakuklenec“ v podobě „červíka Pepíka“ nebo moučného mola…:-)

Takže, abych vás dlouho nenapínala, postup je určitě jednodušší než na předchozí velikonoční mazanec.

V 1. kroku umícháme startovací těstíčko

z dříve připraveného kvásku, vody a mouky…A necháme ho pěkně v míse odpočívat…v teple přikryté utěrkou. Do druhého dne prokvasí a stane se základem pro těsto.

Někdy se stane, že povrch zaschne, ale následně se po přídavku vlažné vody vše rozpustí.

V 2. kroku

raději přendáme připravený kvásek do větší mísy a přidáme odměřené množství vlažné vody a opět mouku.

Dobře promísíme metlou. Naředěné těsto je nyní přikrmené moukou a tak je necháme dál odpočívat, aby v klidu mohlo probíhat kvašení.

Raději již po 4. hodinách se díváme, co těsto dělá. Sledujeme kvašení a i to jak se těsto nadzvedává. Zhruba po uvedených 5 hodinách bude připraveno. Zde doporučuji sledovat, protože, je-li v místnosti dostatečné teplo, může proběhnout bouřlivé kvašení rychleji a pak těsto začne klesat a to je signál, že už určitě musíme postupovat v přípravě chleba dál, jinak by nám mohlo překynout a klesnout. I to se mi již jednou stalo, a tehdy jsem co nejdříve pokračovala v přípravě a těsto ve formách též nakynulo.

V 3. kroku již přidáme

mouku se solí a kořením a dobře hnětačem prohněteme a tímto těstem naplníme vymazané formy na chléb. Můžete také jenom formy vyložit papírem na pečení, ale postupem času jsem přešla na vymazání rostlinným olejem, které se mi jeví jako snadnější a rychlejší. Zde je to na vás, na co jste raději zvyklí.

K plnění forem doporučuji obyčejnou polévkovou lžíci. Těsto není tekuté, ale vzhledem k jeho hutnosti bychom ho do formy těžko dostávali jinak. Postupujeme opatrně, abychom si okraje forem nepotřísnili a povrch těsta pak uhladíme stěrkou a do rožků jej vtlačíme prsty namočenými ve vodě. Jen tak se na nás nebude lepit.

Množství těsta v každé formě o horních rozměrech 9×20 cm se pohybuje kolem 550 g.

Těstem plníme formy asi do dvou třetin a dál necháme kynout v místnosti ve formách tak dlouho, až povrch těsta začne dosahovat nahoru (při pohledu z boku).

Je nutno počítat s tím, že i v troubě těsto ještě nakyne a tak musíme těsto při kynutí sledovat, aby nám nenakynulo moc, následkem čehož by mohlo v troubě při pečení nejdříve dokynout a přetéci přes okraj. I to se mi již stalo, proto upozorňuji. Chlebu se tím sice neublíží, ale kousky těsta se v troubě pálí a „zavání“ a pálící se kousky nás donutí nejdříve z trouby odstranit zuhelnatělé přebytky…

Množství těsta v tomto receptu mi většinou vyjde do dvou forem na chlebíček a ještě zbude trochu těsta tak na 2-3 dalamánky či chlebánky.

„Chlebánky“ připravíme tak, že do zbytku těsta v míse přidáme trochu mouky, aby se pak dalo vyválet na malé bochánky. Tyto kousky pečeme souběžně s chleby, jenom je dříve vytáhneme. Jsou asi tak za 1 hodinu hotové. Také lze zbytek těsta vložit do vymazaného plechového hrnku a upéci s chleby. Chutné jsou i kváskové žitné placky, upečené pak jenom tak na sucho na pánvi.

Samo sebou, že celé množství těsta se vám může vejít přímo do větší formy na chleba, ale zde to nechám na vás, co budete mít po ruce. Též půjde chléb upéci v kulaté formě na dort a budeme mít pak pěkně kulatý bochník atd.

Jakmile formy naplníme, začneme si připravovat troubu na pečení. Máme-li nějakou pekárničku, určitě není asi třeba mnoho příprav, ale chléb lze péci i v plynové troubě, i když nám nedrží teplotu stejnoměrně po celou dobu.

Nakonec jsem naučila svoji troubu spolupracovat a docílily jsem obě shody a chléb již peče bez větších problémů.

Takže je určitě nutno troubu předehřát. Zjistila jsem, že neškodí na 200-210°C. Něco vyvětráme při tom, jak vkládáme formy a tak teplota trošku klesne.

Těsto i před pečením zlehka potřeme na povrchu vodou a pak v průběhu pečení ještě asi dvakrát.

Při uvedené vyšší počáteční teplotě dojde nejdříve k prohřátí těsta a též k dalšímu kynutí a tak ze začátku teplotu ke 200°C ponecháme asi 10 minut a pak teplotu snížíme a udržujeme kolem 180°C , asi tak dalších 15 minut a pak již jenom zvolna pečeme při 160°C.

Teplotu se snažíme udržet v rozmezí 160-170°C. Přelítnutí teploty na 180°C neublíží, ale mohou nám pak při dopékaní více ztmavnout okraje.

Celková doba pečení

je u tohoto typu chleba, kde je těsto více řídké, určitě minimálně 110 minut, ale již jsem pekla i 120 minut, to když jsem po kontrolním vpíchnutí ke konci pečení měla stále dojem, že je těsto uvnitř vlhké a mazlavé.

Upečený chléb vyklopíme hned z forem na mřížku nebo pařáček, přikryjeme čistou utěrkou a necháme dobře a hlavně pozvolna vychladnout. Každý bochník bude vážit něco přes 400 g.

Při opakovaném pečení jsem ale zjistila, že i u upečeného bochníčku se těsto uvnitř může jevit jako nedopečené, ale po dokonalém vychladnutí je chléb uvnitř pěkné kompaktní a mírně vlhký, přesně tak jak má být.

Ono se vše jeví v teplém stavu jinak a tento žitný chléb je nutno doopravdy nechat pak dobře odvětrat a vychladnout a pak teprve krájet. Nejlepší je až druhý den, i když samozřejmě čerstvě upečený má zase jiné přednosti, především krásně křupající kůrku.

U nás jsou v oblibě i dalamánky, které peču ze zbytku těsta vždy souběžně a ty určitě „rána nedočkají“ :-)

Jednou jsem již byla přemluvena, abych z uvedeného těsta upekla jenom dalamánky, ale to bude zase jiný recept.

Poznámka: Co dodat? Že je tento druh pečiva zdraví prospěšnější než chleby kynuté kvasnicemi, to jsem již zmiňovala v článku o kvásku.

Kdo chce jíst chléb a přitom jíst zdravěji, dá mi možná za pravdu, že tento chléb chutná nade všechny chleby. Možná je to i tím, že jsme si jej připravili sami a nedali tam ani trochu kvasnic nebo nějakého prášku do pečiva a dokázali, že jsme soběstační a že to prostě zvládneme.

Chléb lze péci v různých obměnách, jako celožitný nebo s částí mouky pšeničné, nebo i více pšeničný, jak kdo má na co chuť. Také můžete přidat různá semínka a dochutit i dalším kořením. Vše záleží jenom na vaší fantazii.

Můj postup není dogma a určitě můžete vymyslet svůj nebo máte již také svůj vyzkoušený. Netvrdím, že jsem „objevila Ameriku“ :-), ale zkouším zde jenom ukázat, že lze péci chléb i v úplně obyčejných kuchyňských podmínkách, které nemusí být právě optimální.

Časové rozestupy mezi jednotlivými kroky je možné určitě posunout třeba všechny o určitý čas a přizpůsobit vlastní potřebě a postupně, dle praxe, již nemusíte ani čas sledovat, jenom nahlídnete na těsto a budete hned „v obraze“ :-)

Doplněno 30. 9. 2012 po převodu receptů z původního webu na tento nový:

Žitný celozrnný kváskový chléb byl jedním z prvních, který jsem pekla. V dalších variantách dále vychytávám drobné nedostatky. I zde více mouky asi neuškodí, chléb také nakyne a bude se pak péci kratší dobu, ale toto vše člověk zjistí až dalším ověřováním. Postupně se dostávám k pečení větších bochníků, což je v rodině s více strávníky určitě vhodnější. Některé varianty jsou zde již na webu a některé ještě vydám :-).

349 989 zobrazení článku
O autorce
118 Komentářů
  1. Zdenka Passingerová
    Zdravím všechny příznivce těchto webových stránek plných skvělých receptů, zvláště potom Vás, milá Alemari. Děkuji za podrobný a srozumitelný popis na oživení kvásku a následný recept na výborný chleba. Postupovala jsem přesně podle Vašeho návodu, s tím rozdílem, že jsem chlebové těsto "nalila" do velké formy na srnčí hřtet. Po nakynutí, které trvalo skoro 3 hodiny (proto není potřeba troubu zapínat zbytečně brzy), jsem ho pekla něco málo přes 2 hodiny. Sice se pořád trochu lepil na špejli, ale už se mi to zdálo dlouho a vyndala jsem ho, načež, když zchládl jsem zjistila, že je málo upečený a ještě to asi chtělo delší dobu. Snědli jsme ho ale i tak, téměř na posezení, chuťově byl výborný. Brzy učiním další pokus, píšu své bezprostřední zkušenosti, třeba budou užitečné pro další pekaře či pekařky dobrého kváskového domácího chlebíčku. Ještě dodávám, že mazance jsem vyzkoušela taky a ty se povedly pěkně a chutnaly výborně (vylepšené o oříšky, mandle, rozinky a pokrájené meruňky). Doporučuji vyzkoušet, doma si všichni pochutnali. Přeji Vám všem, ať se daří, a nejen v pečení.... Krásné sluníčkové jarní dny přeje Zdena
    • Alemari
      Zdravím srdečně, milá Zdeni, a děkuji za obsáhlý komentář a též za pochvalná slova. S tím chlebíčem je pravda, že jsem jej zatím ve velké formě nepekla. Mám jenom ty dvě uvedené malé formy a tak kynutí netrvá tak dlouho. Ten Váš bude zřejmě potřebovat delší dobu k dopečení, aby se voda mohla lépe odpařit. Též se mi to stávalo i u malé formy. Ještě zkuste dát příště míň vody cca o 50 ml, aby se těsto spíš vkládalo do formy než „nalilo“, jak píšete. I to by mohlo v případě větší formy pomoci... Držím palce při dalším pečení... Kynutý táč s borůvkami bude na webu též brzy, aby bylo více možností, co z toho kvásku..:-) Krásné dny přeje Alemari.
      • Janička
        Dobrý večer. Nevím, kam umístit svůj dotaz-problém. Kváskový chleba peču podle Vašeho návodu delší dobu, je opravdu vynikající. Dnes, při dokrmování žitného kvásku, jsem se přehmátla a doplnila ho špaldovou celozrnnou moukou. Také večerní zadělání chleba jsem provedla špaldovkou. Jak dál pokračovat s kváskem? Zadělat nový? Děkuji za odpověď. Janicka
        • Alemari
          Janičko, nic se neděje. Pokud netrváte na čistě žitném chlebu, tomu kvásku by to nemělo vadit, že jste jej přikrmila špaldovou moukou, prokvasí také. Příště dokrmte zase žitnou moukou a pokračujte dál. Můžete samozřejmě připravit i kvásek nový, ale já z toho startovacího kvásku také připravuji pečivo špaldové a i špaldový nebo smíšený chleba, vždy jak kterou mouku mám po ruce nebo na jaký chleba mám chuť :-) Zdravím a přeji pěkný večer. Alemari
          • Janička
            Děkuji za bleskovou odpověď. Janička
  2. žroutik_alik
    Dobrý den, taky jsem zkoušela větší formu, a dokonce méně vody (těsto se rozhodně nelilo), ale pro změnu se mu už moc nechtělo vykynout, jen se těsto lehce nadzvedlo. Chlebík vypadal krásně, voněl krásně, chutnal výborně, jen se místy lepil na patro a zuby. Ne, že by nebyl dopečený, asi jak to těsto nebylo prostoupené vzduchem, tak místo střídy byla jakási ucelená hmota. Ale nakrájela jsem ho na plátky a opekla na pánvi ještě jako topinky a chřupavá ňamka byla na světě. Jen tedy netuším, kde může být zakopaný pes?
    • Alemari
      Dobrý den přeji též. Milá Žroutíku_Alíku, tak to také netuším, kde je ten pes :-), ale nevzdávejte to, chce to vícekrát ověřovat. Někdy je to mezi „nebem a zemí“. Také jsem prvních asi 5 várek většinou ještě dopékala na plotně na sucho na pánvi :-). To pak byly chlebíky přímo vynikající. Je pravdou, že jsem ve velké formě chléb nepekla, nemám ji, ale v těch malých, co uvádím, jsem to již „vychytala“, viz postup, a začalo se mi to dařit tak, jak jsem uvedla. Způsob propečení bude možná vyžadovat teplotu vyšší, to budete muset ověřit vícekrát. Nakynutí hraje také podstatnou roli. Zkuste dát formu s těstem více na teplo, aby se těsto zvedlo co nejvíc...Pak tam budou i ty póry... To je asi nejvíc to podstatné. Neklesejte prosím na mysli a nezoufejte. Ono se to jednou podaří... Držím moc palce. Alemari.
  3. mistle
    Dobrý den, mockrát děkuji za Vaše úžasné recepty, názorné popisy a obrazovou dokumentaci a za celé Vaše stránky. Jsou mi den co den inspirací. Tento chléb jsem zkoušela již podruhé a podělím se tu o zkušenosti, pokud dovolíte :-) Kvásek se mi podle Vašeho krásně zpracovaného návodu skvěle podařil. Jen bych chtěla upozornit ty, kdo to teprve zkoušet chtějí, aby dali pozor na velikost nádoby, když se rozhodnou v něm kvásek uchovat v lednici. Já použila klasickou půllitrovou zavařovací sklenici a kvásek (i při odebrání 100 g na chléb) dosahoval do tři čtvrtě sklenice. Ten jsem pak ještě dle popsané rady "dokrmila" lžící mouky. No a při nechání do večera na prokvašení před uložením do lednice jsem pak měla kváskový celý parapet :-) Pak jsem kvásek uložila do lednice v představě, že to kvásek uklidní a druhý den ráno jsem měla kváskovou i celou lednici :-) Takže vřele doporučuji nádobu malinko větší, aby byl kvásek maximálně do půlky sklenice a nestalo se Vám podobné "hrnečku vař", jako mně. Teď k samotné výrobě chleba. První várka se mi příliš nepovedla, ale to bylo mojí chybou, že jsem moc pospíchala a nenechala těsto dostatečně vykynout ve formách. Chleby byly pak placaté, tvrdé a mokré, ale i přesto chuťově velice dobré. Proto radím zadělávat v pátek a péct v sobotu nebo jiný volný den, kdy nikam nepospícháte a můžete dát těstu čas :-) Další mojí chybou bylo asi to, že jsem v posledním kroku (3.) přidala ještě vodu, protože se mi těsto zdálo moc hutné a to jsem neměla dělat. Pak jsem chléb pekla přes dvě hodiny a i tak byl pořád mokrý, takže jsem to pak už vzdala. Druhá várka už dopadla naprosto úžasně. Dala jsem v posledním kroku více mouky špaldové (asi 180 g), protože se mi zdá méně hutná a těžká než mouka žitná a už jsem nepřidávala žádnou vodu navíc a chlebíky krásně naskočily a upekly se bez problémů. A kam se na jejich chuť hrabou chleby bílé kupované. I když stále je co pilovat :-) Dalším mým poznatkem je, že kvásek z lednice (který už máme několik dní takto uskladněný) je jaksi aktivnější, než ten čerstvě dodělaný. Proto doporučuji při práci s tímto "starším" kváskem častěji kontrolovat kynutí těsta. Mě začalo těsto klesat už po nějakých třech hodinách po Kroku 2. Ale je to určitě hodně dané teplotou a celkovým "klimatem" v bytě. To by asi bylo vše, co jsem zatím zjistila a třeba tento popis mých začátečnických chyb pomůže někomu dalšímu se jich vyvarovat :-) Určitě se nenechte odradit prvním neuspěšným pokusem a neberte si k srdci narážky od rodiny typu: "Dneska jsi pekla puky hokejistům?" :-) Určitě to stojí za opakované vyzkoušení a za tu dobrotu a radost, když se to nakonec povede. Navíc mě naprosto uchvátilo sledování kvásku, že je to takový živý tvor, co reaguje na naše počínání. Moc Vám, paní Alemari, znovu děkuji za možnost zkoušet stále nové věci v oblasti zdravého stravování, objevovat nové suroviny a kombinace a přeji Vám spoustu nových tvůrčích nápadů. Já už se teď těším na vyzkoušení dalších moc lákavě vypadajících receptů. Jako další mám v plánu kváskový mazanec, tak pokud zase něco pokazím, budu opět varovat ostatní, pokud dovolíte, a zkoušet to dál. Ale věřím, že bude úžasný :-)
    • Alemari
      Úžasné, milá Mistle, jak nádherně tvoříte a moc Vám děkuji za vše, za slova pochvaly a i za Vaše zkušenosti. Myslím si, že Vaše krásně a podrobně popsané zkušenosti velice pomohou dalším čtenářům. S tou Vaši příhodou s kváskem...tam bude zřejmě hodně záležet na jakosti toho sušeného kvásku. Některý „letí“ nahoru rychle a některý pomalu...Díky za upozornění. Jste šikovná, jak jste ty první kroky zvládla a přeji hodně dalších úspěchů. Srdečně zdravím. Alemari
  4. žroutik_alik
    Dobrý večer, Alemari, na mysli jsem rozhodně neklesla, jen jsem z dalšího pokusu ještě více tumpachová. Vyšel báječně. Místo chleba jsem napekla pouze dalamánky, aby se vše propeklo. Ke koření jsem přidala ještě dobromysl a kupované by nebyly lepší! Jen jsem neodhalila toho zakopaného psa. Těsto kynulo jak o závod, bylo naprosto ukázkové. Možná prospěl kvásku dvoudenní ledničkový odpočinek, možná jen náhoda, protože jsem vše dělala podle oka a jak se mi to v danou chvíli jevilo nejlepší vzhledem ke stavu těsta. Ale co jsem si stačila všimnout, že těstu prospělo ho občas provzdušnit a vehnat do něj vařečkou trochu vzduchu. Možná je to můj subjektivní pocit, ale jevilo se to jako účelné a účinné..Momentálně už jsem bez kvásku, ale ...však jistě tušíte:o)
    • Alemari
      Dobrý den přeji, milá Žroutíku_Alíku. Tak to je dobře, že se vše podařilo. To provzdušnění určitě pomáhá. Ze začátu, když jsem neměla čas dostát jednotlivým krokům, jsem také jenom těsto promíchala a nechala znova kynout. U normálně kynutého těsta kvasnicemi se to takto také dělá, může se až několikrát a těstu to jenom prospěje. Takže to jste zvolila i zde velice dobře. Držím palce ať se další kvásek zase povede a pečení se daří. Zdravím. Alemari
  5. miquel
    Dobrý den, jako hrdá majitelka pekárny chleba jsem se již asi před rokem pokoušela o kváskový chéb, ale bohužel ani jeden z mých výtvorů nebyl moc jedlý, takže jsem to po pár pokusech vzdala. Váš článek mě opět navnadil a tak jsem se opět pustila do kvásku. Tentokrát jsem zkoušela kvásek "vypěstovat" ze sušeného kvásku ze zdravé výživy. Byla jsem mile překvapená o kolik je to lehčí než pěstování kvásku pouze ze žitné mouky a musím říct, že i všechny chleby, které jsem zatím pekla, byli chuťově vynikající, i když nakynutí není zatím moc dokonalé, ale pokus od pokusu se to lepší. Věřím také, že se mi časem podaří pracovní postup dovést k dokonalosti :-)) Moc se těším na Vaše další recepty na kváskové pečivo. Miguel
    • Alemari
      Tak to mě jenom těší, milá Miquel, že se Vám začíná dařit. Držím moc palce a jelikož zatím nestíhám vydávat vše tak jak bych chtěla, zkuste si upéci třeba ten Mazanec, i když nejsou Velikonoce :-) Kynutý táč je zatím v pořadí, ale také se na něj dostane, vydržte. Zdravím. Alemari
  6. Cuca
    Dobry den Alemari, az dnes som objavila Vase stranky, mozno preto, ze zadavam do vyhladavania skor slovenske nazvy. Ale potesili ma Vase stranky. Priblizne pol roka sa venujem peceniu kvaskoveho chleba a musim s radostou poznamenat, ze moj chlebik je podobny ako ten Vas na obrazku. Precitala som dost knih, aj webov kde sa pise o kvaskovom chlebe a nejako som sa ustalia na podobnom postupe aj formu mam podobnu. Rada by som s Vami ak mozem skonzultovala napr. niekedy je ten chlebik dost popraskany na povrchu. Zatial neviem, kde je chyba lebo som piekla uz roznymi sposobmi. aj s vyssou teplotou aj nizsou. Ono nie je to naskodu ale predsa:-) mohol by byt dokonalejsi...Ja som sa docitala ze tieto chleby sa maju piect pri nizsej teplote max. 175 st. ze su zdravsie pri nizsej teplote , takze ja peciem ho pomaly najprv na 100 st. a potom na tych 175 asi hodinu. Tak som si to zvykla. Ja som si kvasok vyrabala zatial vzdy sama. az od Vas som sa dozvedela ze je to dostat aj v DM skusim aj ten, ale my mame mensiu drogeriu nevidela som to tam. Prave teraz sa mi moj pol rocny kvasok nezda . Je nejaky iny , su horucavy mozno to suvisi aj s tym ale uz to predsa len poznam a asi musim zalozit novy. A ako aj Vy pisete, mam dospele dcery , ale chlebik mizne a starsia je farmaceutka je v Ba a ked pride domov a potom odchadza do BA s pecnom chleba:-) ze uz jej iny nechuti. Skutocne som prestala kupovat ten penamsky chlieb, ktory bol za chvilu plesnivy... to ma donutilo zamysliet sa hladat a robit nieco. Tento je uzasny vydrzi dlho..keby mohol:-) lebo je hned zjedeny, a nerobi problemy s nafukovanim a podobne. Som prekvapena kolko ludi sa o to zaujima, ale je to asi tym ze odmietame konecne nekvalitu a sme schopni radsej obetovat nejaky cas aby sme si ju vyrobili. Vyhrabala som knihy stare dost rokov a tam boli recepty na kvaskovy zdravy chlieb, ludia o tom vedeli ale zabudli. alebo pri tejto uponahlenej dobe umyselne zabudli. Takze dakujem, ze mate taketo stranky a urcite vyskusam aj tac s ovocim... vzdy som mala rada kysnute cesta ale tiez som zistila ze moj pankreas to nemusi a trapi sa. prajem pekny den Jana
    • Alemari
      Dobrý den přeji, paní Jano, a děkuji za Váš komentář a Vaše poznatky s pečením. Nižší teplota při pečení kolem 175 - 180 °C je velice vhodná, to máte pravdu. Také jsem k pečení četla již mnoho různých návodů, ale většinou mi neseděly ingredience. Nové postupy mají v mnoha případech též kvasnice a trochu cukru k nim, aby „vzešly“. Staré recepty nevlastním, čerpám tedy „shora“ :-) Tak nějak jsem stmelila všechny postupy v ten můj. Myslím si, že vyšší teplota na počátku není na škodu, z toho důvodu, že se těsto stejné musí nejdříve prohřát. Chvíli trvá než se teplota vlastně dostane dovnitř formy. Zjistila jsem, že když vložím těsto do vyhřáté trouby, naskočí v celé ploše, lépe se zapeče a pak se již dopéká jen vnitřek. Když je dáte jen do 100°C, tak pak může dojít k tomu následnému popraskání, protože těsto vlastně ještě v troubě dál kyne. To se mi také stávalo, že při nižší teplotě těsto ještě kynulo a byl-li suchý povrch, tak popraskal. Proto je dobré těsto po vpravení do formy navlhčit, třeba rukou namočenou ve vodě a tak i upravit do hladka a nechat teprve kynout a také před vložením do trouby ještě zvlhčit, to již jen peroutkou. V troubě pak naskočí v celém objemu a vnitřek se nedere ven jen kudy může, proto to praská. Samozřejmě, že nějaké prasklině se nevyhnu nikdy, ale někdy je mám krásně hladké. To tehdy, když je zvlhčit nezapomenu. Někdo peče i tak, že má v troubě hrnek s vodou, ale můj názor je, že to není potřeba, těsto má co dělat, aby se zbavilo své vody a ke zvlhčení kůrky stačí to potření při kontrole. Milá paní Jano, to je tak asi vše, co bych Vám řekla k Vašemu dotazu, ale vše je potřeba vyzkoušet. Stále se učíme...:-) Máte také plnou pravdku, že když se upeče chleba, jiný by se také nejedl... Nyní jsem zvyklá každý týden něco péci z kvásku, buď něco vymýšlím, nebo opakuji. Nejsou ještě všechny možnosti vyčerpané. Kvásek je dobrý i do polévky, do pečených vdolečků, frgálů a pod. Přeji krásné pečení a mějte se moc hezky. Srdečně zdravím. Alemari
  7. beatris
    Dobrý den Alemari a všichni příznivci těchto stránek. Tak se musím svěřit s výsledkem pečení kváskového chleba. Nic lepšího jsem snad nejedla,je naorosto fantastický. Můj manžel,který je tak trochu rejpal ani neceknul a dlábil chlebík, jen se mu dělaly boule za ušima. On má totiž nejraději chleba klasický, který sice taky peču doma, ale v domácí pekárně. Když jsem koupila chleba kváskový v obchodě, tak se hned ozva,l co prej je to za chleba, že mu nechutná, a tak jsem kvůli němu pekla pouze onen klasický. Já jsem si koupila kváskový. Teď to ale bude jinak, budu asi péct jen ten kváskový, který je opravdu vynikající. A když se manželovi zasteskne, tak mu upeču klasiku. Dávala jsem zkusit tento kváskový chlebík známé, co prodává ve zdravé výživě, a ta si ho taky nemohla vynachválit. Je to prý obrovská konkurence chlebu, který má momentálně v prodeji. Přidala jsem do tohoto chleba taky onu lněnou vlákninu a chleba byl výborný. Zdravím a přeji mnoho dalších takovýchto výborných nápadů a receptů.
    • Alemari
      Milá Beatris, děkuji za Váš komentář. Moc mne těší, že Vám a Vašemu manželovi též tento „chlebík“ chutná...:-) a že mohou být recepty inspirací. V poslední várce pečení chleba jsem přidávala do mouky asi 30 g na jemno rozmixovaných lněných semínek a o to jsem dala pak v závěru mouky méně a musím říci, že výsledná chuť chleba je posunuta zase k té ještě lepší...:-) Ono jakékoliv vylepšení receptu, třeba přídavkem nějakých semínek, i pomletých nebo vlašských ořechů vždy chuť někam posune... Je to o dalším tvoření...:-) Mějte se pěkně. Alemari.
  8. beatris
    Dobrý den Alemari, právě mám zaděláno na další chlebík a táč. Chtěla jsem se jen zeptat, jestli by bylo možné péct chlebík v horkovzdušné troubě, třeba na menší teplotu. Ta samá otázka je i na táč. Děkuji za odpověď.
    • Alemari
      Odpovím upřímně, že jsem to ještě nezkoušela, milá Beatris. Ale máte-li tu možnost, za zkoušku to stojí. Já mám horkovzdušnou troubu jen takovou stolní a když v ní peču nad 160°C, tak mi pak začíná praskat průhledný kryt a tak to ve větším množství a na delší dobu raději nezkouším, abych ji po druhé „neodrovnala“. Jedna zkušenost mi stačila :-( Ještě mám také trochu pochybnosti, že u horkovzdušné trouby jde teplota především shora, zatímco u plynové ze spodu. No a myslím si, že to má také nějaký vliv na způsob pečení. Jednou jsem již zkoušela v horkovzdušné troubě nějaký koláč a byl ze spodu nedodělaný a nahoře hrozil spálením. Takže, jedině vyzkoušet, co to udělá s chlebem. Zdravím. Přeji pěkný den. Alemari
      • funky.luk
        Přeji dobrý den. Chtěl bych poprosit o radu, jakým způsobem se dá v plynové troubě regulovat přesná výška teploty, nebo nějaký podrobnější návod jak tento chleba upéct i v ne moc dobré plynové troubě. Tento recept budu zkoušet poprvé, ale zkoušel sem už pár dalších receptů jen jednodenních, které se mi zas tak moc nepovedly, tak bych chtěl, aby to bylo tentokrát co nejlepší... děkuji moc :-) Jinak všechny recepty na těchto stránkách se mi moc líbí a moc děkuji za inspiraci:-)
        • Alemari

          Až dnes se dostávám k odpovědi, milý Funky Luku. Nešlo to dříve, mám opět velké problémy s počítačem a když jsem již měla odpověď napsánu, tak mi zčernala obrazovka. Takže píšu nyní na druhý pokus :-) a budu se modlit, abych vůbec text dopsala a také pak vydala.

          Regulace teploty v plynové troubě je závislá podle mne na několika faktorech. V domě, kde bydlí více lidí a je zaveden plyn, což je i můj případ, tak mám za léta praxe vyzkoušeno, že mi teplota při pečení a při konkrétním nastavení knoflíku od trouby kolísá i v souladu s tím, jak kdo v domě také vaří či nikoliv.

          Vždy, když jsem pekla v době, kdy vařili i ostatní, musela jsem plynu přidávat, ale zase, když jsem pekla jen sama, třeba těsně po obědě nebo třeba i pozdě v noci, tak jsem raději nastavovala teplotu nižší, abych pečivo nespálila.

          Plynová trouba dle mých zkušeností peče nejvíce nahoře a vzadu, kde není tak markantní vliv otevírání a kontrolování, které také dosti ovlivňuje teplotu, zvláště, když také plechy obracíme, abychom dosáhli stejnoměrného propečení ze všech stran. Nahlížet musím, protože nemám v troubě okénko a ani světlo, takže musím navíc plech či formy i povytáhnout. V průběhu let jsem zavedla několik opatření, některé dříve některé později, abych se s troubou lépe „sžila“.

          Především: - Do trouby jsem vložila na její dno starý plech na pečení, jeden nebo i dva a protože jsou užší než šířka trouby, tak jsem na volný prostor kolem nich položila od předu dozadu složený alobal, aby tento prostor překryl a nedocházelo mi v troubě k proudění teplejšího vzduchu po bocích. Tyto plechy, protože se rozpálí také, pomohou s udržením konstantní teploty jak při otevírání, tak při výkyvech tlaku plynu.

          - Pro přesné zjištění teploty a také i pro to, abych věděla, zda mi při daném nastavení kolísá, jsem si pořídila teploměr do trouby, který tam mám již vložen trvale. A to vždy na roštu, v té výši, kde peču. Je potřeba si praxí vyzkoušet, jaká je při kterém nastavení knoflíku v troubě teplota a dle toho teplotu pak regulovat.

          - Je potřeba také v troubě péci v různých výškách. Mám vyzkoušeno, že maso je nejlepší péci dole a při vyšší teplotě, chleba, táče, bábovky uprostřed při nižší teplotě a cukroví většinou peču nahoře a při nižší teplotě.

          To jsou mé zkušenosti a nemusí se shodovat s praktikou ostatních. Chleba peču tedy uprostřed a to při teplotách, které uvádím v receptu. Do trouby nedávám hrnek s vodou, ale chléb při pečení raději potírám. S hrnkem jsem to zkoušela a měla jsem pak chleba uvnitř vlhký a tak jsem si z toho odvodila, že těsto má uvnitř vlhkosti dost a v troubě pára, která se uvolňuje při pečení společně s potíráním, postači k tomu, aby nebyla kůrka moc vypečená.

          Je-li více spálený a uprostřed nepropečený, znamená to podle mne, že se povrch rychle zapekl při vyšší teplotě a pak již, aby došlo k dokonalému propečení se nutně po delší dobu pečení začne připalovat a navíc tím zapečením se ztíží propečení uvnitř. Proto se má péci při nízké teplotě, tak jak uvádím.

          To, že jej vkládám do předehřáté trouby jej nespálí, protože než tam vše naskládám, dvě formy a pár dalamánků a urovnám to na roštu, nutně teplotu vyvětrám :-) a pak již peču při nižší teplotě a hlídám si teplotu teploměrem zhruba po 20 minutách. No a dle potřeby reguluji. Je to pracné, ale dá se na to zvyknout.

          Přeji hodně úspěchů při pečení a zdravím. Alemari

  9. beatris
    Dobrý večer Alemari. Chtěla bych vám všem tady předat mou další zkušenost s pečením tohoto úžasného chlebíčka, tentokrát v domácí pekárně. Vše jsem dělala podle vámi uvedeného popisu, akorát rozdíl byl v tom, že třetí krok jsem nechala již na pekárně. Vše jsem přendala do pečící nádoby,přidala ostatní ingredience a zapnula na základní program. Po řádném promíchání jsem vytáhla háky a dál jsem se již nestarala a jen jsem kontrolovala jak chleba krásně nabývá na objemu. Když se mi zdálo, že je již dost nakynutý, tak jsem přepnula program na pečení, aby mi chleba nepřekynul .Pekla jsem asi 60 minut. Výsledek byl moc dobrý chleba. Zapomněla jsem napsat, že po vytažení háků a trochu uhlazení těsta, jsem ještě posypala semínky. Nakonec bych se ještě chtěla zeptat, zda by šel tento chleba dělat pouze ze špaldové mouky. Děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek večera.
  10. ipaletova
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc, a to, zda sušený žitný kvásek, zakoupený v prodejně zdravé výživy, je ten stejný kvásek, který je použitý v tomto receptu. Na sáčku je popsána tato příprava: 400 g žitné mouky, lžička kmínu, vrchovatá lžíce kvásku, 400 ml vlažné vody. Smíchat a nechat přes noc. Druhý den dopoledne přidat: 100 ml vlažné vody, promíchat a vložit do elektr. trouby na teplovzdušný provoz při nastavené teplotě cca 40°C. Během asi 3 hodin dojde k bouřlivému kvašení. Poté smícháme s 1 kg pšeničné nebo žitné mouky, 2 lžičkami soli, kořením a semínky dle libosti. Dále už jen vypracujeme chleby, necháme vykynout a následně pečeme cca 20 minut při teplotě 250°C a dopečeme 15-20 minut při teplotě 180°C. Protože nějak nerozumím tomu, jak píšete, že v kroku č. 1 použijeme aktivní žitný kvásek, to máte na mysli ten, který jsem tady popsala jako úplně první? Já se omlouvám, že se tak vyptávám, ale nechci udělat chybu. Doteď jsem pekla pouze domácí chléb z droždí. Děkuji Ivana
    • Alemari
      Ano, je to ten stejný žitný kvásek, co má na druhé straně návod na to jak jej použít na upečení chleba. Já jej používám na vytvoření svého startovacího kvásku, abych jej nemusela jednak stále kupovat a za druhé, abych nemusela peci naráz tolik chleba, nechci-li. Také pak svůj kvásek, připravený z tohoto sušeného používám na kynutí mazanců, táčů, placek apod. apod. Ano v kroku č. 1 pak použiji svůj kvásek, který vytvořím dle návodu viz článek Jak začít s pečením kváskového pečiva. Zdravím. Alemari
  11. ipaletova
    Milá Alemari, tak včera jsem dopekla chléb i borůvkový táč a nemohla jsem dočkat rána, až si dám chléb i táč k snídani. Chléb naprosto úžasně voní, chuťově je taky naprosto úžasný. S chlebem z droždí se nedá vůbec srovnat, je prostě daleko lepší. Namazala jsem si ho jen trochu máslem, dokonce i samotný je velice chutný. Táč mi taky chutná, jen mi přijde takový suchý, co by to s těstem udělalo, kdybych přidala trošku kvalitního oleje v té poslední fázi, než se naleje na plech? Mějte hezký den. Ivana
    • Alemari
      Milá Ivanko, s tím olejem to můžete zkusit. Mám již připraven recept, kde těsto nakynulo i s olejem a dokonce i s žloutky, tak jako klasické kynuté a byl to dobrý táč a byl mastnější. Varianta táče bez oleje a bez vajec je hodně dietní, spíš proto ty, co to tak musí. Zdravím. Alemari.
  12. ipaletova
    Dobrý večer Alemari. Tak jsem se přišla podělit o své pečení kváskového chleba. Minulý týden jsem upekla svůj první kváskový chléb, jen jsem měla pouze jeden, protože mám větší formu, takže jsem se rozhodla, že příště poměr surovin zdvojnásobím, abych měla chleby rovnou dva, jelikož jsme velká rodina a chleba je hned pryč. Vše šlo jak po másle, a když už jsem měla těsto ve formách, tak jsem potřebovala udělat nějakou práci na počítači, a tak jsem se do práce zabrala, že mi těsto mezitím ve formách překynulo. Musím říct, že chléb byl dobrý, ale vršek chleba jsem musela uříznout pryč, jelikož byl hotně tuhý a mezi vrškem chleba a ostatním těstem se vytvořila asi 0,5 cm mezera. Včera jsem si zadělala na další 2 chleby a ráno jsem přidala další suroviny, odjela nakoupit a vyřídit nějaké pochůzky. Když jsem se vrátila, tak jsem chtěla přidat mouku a těsto dát do forem a v tu chvíli jsem si uvědomila, že ráno jsem dala suroviny jen na 1 dávku místo na 2. Tak jsem tedy uvažovala, co mám udělat a nakonec jsem se rozhodla, že zopakuju 2. krok ještě jednou, ale nechala jsem kynout už jen asi 2,5 hodiny, přidala mouku, zadělala těsto, dala nakynout do forem, těsto krásně naskočilo, pak jsem chléb upekla a před chvílí ochutnala. A je zase moc a moc dobrý. Musím říct, že jsem to nečekala právě z toho důvodu, že jsem udělala trošku jiný postup, ale opět mě nezklamal, voní nám krásně celý dům a chléb skvěle chutná. Teď mám zaděláno na mazanec, tak už se těším. Přeji Vám krásný nadcházející víkend a spoustu spokojených návštěvníků Vašich stránek. Ivana
    • Alemari
      Hmmm, milá Ivanko, Vy pečete jedna radost! Klobou dolů, smekám před Vámi! A děkuji za komentář s další inspirací postupu! Poradila jste si Ivanko moc hezky a zde je krásně vidět, že mé recepty jsou jen návody a já jsem moc ráda, že je to tak, že experimentujete. Přeji krásný víkend též. Alemari
  13. ipaletova
    Paní Alenko, omlouvám se, že opět obtěžuju svým dotazem, ale nějak si v poslední době nevím rady s chlebem. Peču ho tedy co 2 dny, jelikož rodinka už jiný chléb nechce. Ovšem téměř pokaždé mám mezi vrchní kůrkou a zbytkem těsta po upečení asi 0,5 cm mezeru a nemůžu přijít na to, čím to může být. Přitom úplně poprvé, když jsem chléb pekla, tak se mi to nestalo, dokonce ani podruhé. Tak nevím, kde dělám chybu. On je chuťově pořád skvělý, s tím není problém, ale děti si stěžují, že když si ho namažou třeba pomazánkou na svačinu, tak jim skrz díru utíká. Tak pokud byste měla nějakou radu, tak ji velice uvítám. Mějte se hezky a velice moc vás zdravím. Ivana
    • Alemari
      Vše v pořádku milá Ivanko. Neobtěžujete, ale asi Vám mnoho neporadím. To tedy doopravdy nevím. Ještě se nad tím zamyslím a pak bych připsala, ale nyní mne napadlo jenom, zda se při pečení někdy prudce nezměnila teplota. Ono jak směrem dolu tak nahoru to může vyvolat ledacos. Ale jinak doopravdy nevím. Třeba budou mít čtenáři nějakou radu. Zdravím a přeji pěkné dny nám všem.... Alemari
  14. ipaletova
    Paní Alemari, dobrý večer. Tak Vám chci napsat, že už vím, v čem je chyba. Mám totiž dvě horkovzdušné trouby, jednu starou a druhou novější. Vzpomněla jsem si, že když jsem pekla první kváskový chléb, tak jsem zrovna tu novější troubu měla pokaženou, a tak jsem byla nucena péct ve staré troubě a právě tehdy jsem mezeru mezi kůrkou a ostatním těstem neměla. Tak jsem to tedy vyzkoušela a chléb je skvělý. Ona totiž ta starší trouba nepeče tak silně a chléb ani po 2 hodinách není tmavý, prostě nespálí se. Jsem ráda, že jsem na to přišla a to díky Vaší poznámce o teplotě v troubě, takže děkuji. Mějte se moc hezky. Ivana
    • Alemari
      Tak to jsem ráda, že jste na to přišla milá Ivanko. Mějte se také moc hezky. Alemari
  15. martin.mm
    Dobrý den, mne by například zajímalo, zda se dá žitná mouka nahradit například pohankovou bez jakékoli úpravy receptu? Patřím k tomu typu "kuchařů" co přímo bytostně nesnášejí pojmy jako je například: "tak akorát", "podle oka", "trošku", atd... Dovedu se smířit s množstvím typu hrnek, ale pouze v případě, že se ona míra vyskytuje v receptu jako jediná. Pokud se k hrnku přidá lžička, lžíce atd..., už mám problém. Onen hrnek může být od půl deci do cca skorolitrový :o) m@m
    • Alemari
      Dobrý den pane Martine.mm. Zda-li jde nahradit žitná mouká, tak to Vám bohužel neodpovím. Tento chléb je žitný a pohankový jsem ještě nepekla a nemám představu, zda jde žitná mouka nahradit jenom pohankovou. Zčásti zaměnit asi půjde, ale úplně, tak to tedy nevím. Co se týče Vašeho sdělení k pojmům, také nemám ráda nepřesně určená množství. Snažím se ingredience vážit na gramy a lžíce či lžičky, popř. přímo mililitry, což snad lze považovat za přesnější hodnotu :-) Lžíce je míněna polévková a lžička čajová, pokud to přímo přesně neuvedu. Zatím s tím mí čtenáři zde problém neměli. Pakliže Vy máte, tak se omlouvám, ale koření je tak lehoučké, že lze těžko odvažovat a v mnoha jiných kuchařkách jsou míry na lžíce či lžičky obecně používány zcela běžně. :-) Určení množství na hrnky nepoužívám vůbec. Alemari.
  16. martin.mm
    Dobrý den. Tak jsem se konečně dopracoval nějakého výsledku :o) Pekl jsem chleba. a jelikož patřím k lidem, co čtou návod až když není zbytí, dopadlo to podle toho. Sice to v tomto případě nešlo až tak doslova, ale přesto. Při výrobě kvásku to ještě šlo, i když vstávet v noci, aby člověk kvásek přikrmil, to je tedy věc. Problém nastal až v konečné fázi, kdy jsem kreativně vložil jedno přikrmení, a to pouze moukou navíc, neboť mi to nevycházelo časově. Tedy přidal jsem 50 g mouky a nechal půl dne stát. (Aktivoval jsem kvásek z drogérie, neboť naše zdravá výživa prodává jiný kvásek než stojí v receptuře a navíc je ho jednou tolik co se týká gramáže.) Problém nastal až při stváření těsta. Zvládnul jsem první krok ráno. a protože jsem musel do práce, tedy druhý jsem podniknul hned před 16-ctou hodinou, tedy po necelých osmi hodinách. Abych to až zase tolik neošidil, nechal jsem těsto stát v míse na radiátoru :o) Jenže namísto po čtyřech hodinách, kdy se mělo těsto zkontrolovat a po šesti pokračovat dále, jsem se vrátil až před osmou ranní. To stálo těsto pro změnu v kuchyni při pootevřeném okně, aby se proces zpomalil. Ráno bylo znát, že během noci těsto stouplo o cca 6 cm a zase kleslo. Nicméně, dodal jsem poslední várku mouky, promísil vařečkou a šup s tím do formy. Podařilo se mi sehnat formy cca jedenkráte tak veliké, než popisujete v receptu. Tedy vše vlezlo do jediné formy. Tu jsem postavil na radiátor a po asi třičtvrti hodině, kdy se těsto hezky zvedlo, strčil do trouby. V troubě jsem to nechal o necelou hodinku déle (vzhledem k větší formě). Potíral jsem poctivě vodou, jen jsem vrch těsta nařízl, aby nepraskalo samo. (příště nařežu ornament :o) ) Chlebík se mi napohled docela líbí, jen je uvnitř trošku lepivý , ale dá se jíst :o) Udělal jsem něco zásadně špatně? Díky za odpověď :o) m@m Edit. AM
  17. martin.mm
    Dobrý den, zkoušel jsem přidat pohankovou mouku 1/2 na 1/2 s žitnou v kroku 2 a 3. Tentokráte jsem se držel recepisu a ušetřil si noční vstávání a kejkle s radiátorem. Pekl jsem chleby tři, aby byla využita kapacita trouby. Jeden s pohankou (cca 800 g - menší forma) a dva žitné. Do těsta jsem přidal do každé várky lžíci slunečnicových a lžíci dýňových semínek. To jediné bylo mimo recept. Zbylo mi trochu těsta s pohankou, vznikly z ní dva dalamánky, ty se už ale nevešly do trouby, proto se pekly v remosce. I tam to lze :o) Nicméně, pekl jsem tři chleby v troubě, mé formy jsou delší, než Vaše, do jedné vejde celá jedna várka těsta, tedy cca 1200 g bochník. I když jsem o hodinu prodloužil pečení, chleba se mi při krájení stále lepí na nůž. Chuťově je dobrý, druhý den se již ani nedrobí, ale nůž je pokaždé zalepený. Tak bych se rád zeptal, je to standardní vlastnost těchto chlebů nebo jsem někde něco popletl? Případně, co se dá udělat v příštím pokusu pro to, aby se lepkavost odstranila? Díky předem za odpověď. m@m
    • Alemari
      Dobrý večer milý pane Martine.mm Odpovím Vám vzhledem ke své časové tísni současně na oba komentáře, vlastně je to současně jeden dotaz a to na lepivost těsta. Ano, také jsem se s tím ve svých počátcích potýkala a někdy se mi to stane i nyní a tak jsem došla k názoru, že to je většinou moukou, jejím množstvím, suchostí a také pak i vodou. Tedy množstvím vody. Ta voda se musí při pečení odpařit a protože neznám přesně podmínky v jakých pečete a vždy je to jiné, proto nelze udělat jeden jednotný předpis, který by „fungoval“ stejně ve všech situacích, protože to je někdy i něčím co je „mezi nebem a zemí“ :-) Doporučila bych přidat trochu více mouky cca tak o 20 g a zkuste co to udělá...Nebo ubrat vodu... Jinak Vás chci velice pochválit, že zkoušíte i s tou pohankou...je vidět, že Vám to nedá a tvoříte a o tom to je...Já jsem jen ten ukazatel a Vy můžete dojít dál i v tom pečení chleba... Srdečně zdravím. Alemari P.S. Kvásek, který zmiňujete, to je ten, který používám. Ano je ze zdravé výživy a je ve větším množství, však z něj na první startování kvásku beru jen menší množství, cca poloviční a zbytek si ponechám na další...
  18. žroutik_alik
    Dobrý den, mám podezření, že tajemství lepivého chleba je i v pohankové mouce - nebo jakékoliv bezlepkové. Taky jsem s nimi zkoušela čarovat (amarantová, konopná..), ale chce to opravdu jen trošičku, nedělat z nich podstatné složky. Chleba se mi nikdy dokonale nepropekl jako 100 % žitný nebo špaldový. Asi jak ty mouky nemají lepek, chybí jim uvnitř ta stavební kostra, kterou právě lepek vytváří. Jinak si to po těch nesčetných pokusech nedokážu vysvětlit. Tolik můj postřeh :) A aby se chléb lépe odpařoval...vyskládám formu pečíčím papírem a jakmile se chleba zapeče a drží tvar, vyndám ho z formy a nechám péci jen tak volně, jak jsem ho vytáhla pomocí papíru, voda tak může odcházet skrze celý bochník :)
    • Alemari
      Dobrý postřeh (může to tak být) a dobrý nápad. Také někdy chléb dopékám již úplně bez formy...Zdravím milá Žroutíku_Alíku:-)
  19. turkoeva
    Dobry den, prave mam za sebou svuj prvni pokus o kvaskovy chleba a nejsem si jista, jestli jsem postupovala spravne. Vysledek je celkem dobry, ale ponekud tuzsi a placatejsi :-). Nyni bych chtela udelat dalsi pokus, tak bych chtela pozadat o radu. Pekla jsem ted v nedeli z kvasku, ktery jsem aktivovala dle Vaseho navodu. Trosku kvasku mi zbylo, tak jsem ho "prikrmila" troskou vody a mouky, dnes znovu a zitra bych chtela zadelat na chleba. Je mozne takto postupovat? Zda se mi, ze kvasek pracuje, ale jsem uplny amater tak nevim zda to poznam.... Druhy dotaz - pokud kvasek mohu pouzit - znamena to, ze pri zadelavani testa vynecham krok 1, protoze mam cerstvy kvasek a ne kvasek z lednice? Mozna se ptam, uplne hloupe, protoze Vas navod je velice podrobny, ale porad v tom nejak "plavu". Diky moc, Eva
    • Alemari
      Dobrý večer milá Evo. Tak nyní nevím, zda jsem vše pochopila správně já, ale pokusím se odpovědět. :-) Když Vám zbylo trošku kvásku a přikrmila jste ho, bude dál pracovat a dál kvasit. Není ani potřeba ho přikrmovat denně, pokud nechcete mít kvásku více... Až prokvasí tak, že bude pěnit, tak je připraven k použití a záleží nyní jen na Vás, zda z něj chcete odebrat jen těch 100 g a začít přes krok 1 startovacím těstíčkem, v tom případě Vám zase kvásek zbude na příště a můžete jej přikrmit a druhý den, až zase prokvasí, dát na týden do klidu do lednice... Nebo jej použijte celý, jako startovací těstíčko, tedy krok č. 1, v tom případě však jen v tom množství cca 320 - 350 g celkem, jako by bylo toho těstíčka... Takže to nechám na Vás a jinak Vám moc držím palce, ať se podaří... Alemari
  20. turkoeva
    Moc děkuji za super rychlou odpověď :-). Teď už tomu snad rozumím a doufám, že druhý pokus bude úspěšnější.... Večer jdu na to. Hezký den, Eva
  21. PierreKopyto
    Dobrý den, tento týden jsem si zkusila založit kvásek z Dm, podle Vašeho receptu. Podařilo se a hned jsme se s přítelem pustili do žitného kváskového chleba a špaldové kváskové vánočky. (Domácí celozrnný chleba už peču dlouho, ale vždy jsem ho dělala z kvasnic). Postupovali jsme přesně podle receptů, jen jsme zkrátili dobu pečení. Chleba byl hotový za 50 minut, vánočka za 35. Chleba i vánočka se nám moc vydařily, jsou úžasné, moc dobré, i naše malá holčička, 14 měsíční, se nestačí olizovat. S kvasnicovými chleby se to nedá srovnat. Děkujeme za recepty a těšíme se, že zkusíme další. yvet
    • Alemari
      Děkuji Vám za příspěvek, milá yvet. Ano, je to možné, že máte jinou zkušenost s dobou pečení. Já peču chléb již rok a zatím se mi to dříve upéci nepovedlo :-(. Vždy jsem ho měla ještě po hodině uvnitř mazlavý. Ale jen konkrétně dle výše uvedeného receptu a v těchto formách. Třeba dalamánky jsou do 50 minut upečené určitě. Vánočka může být také dříve hotova, ale to si nejlépe každý zkusí ověřit již sám ve svých podmínkách. Jsem ráda, že máte tuto lepší zkušenost, a že jste nám ji napsala, děkuji. Může to pomoci i druhým, ono na to pečení má vliv mnoho fatorů, ale to jsem již tady někde v komentáři psala, tak abych se neopakovala :-) Krásný den přeji... Alemari
  22. turkoeva
    Dobrý večer Alemari, chtela bych poprosit jeste o jednu radu ohledne kvaskoveho chleba. Jak postupovat pokud chci pect z dvojite davky? Mozna je to uplne hloupa otazka, ale nejsem si jista 1. krokem. Musim "rozdelat" kvasek z 200 g kvasku z lednice a 200 g mouky nebo staci 100 g kvasku a 200 g mouky? Moc dekuji za odpoved, Eva
    • Alemari
      Při dvojité dávce, milá Evi, vše dvojitě...i toho kvásku. Alemari
  23. Michaela
    Milá Alemari, také já se musím připojit s pochvalou za vyčerpávající návod na pečení kváskového chleba. O to větší je má pochvala, že se vše zadařilo téměř dokonale. Pouze chleba je trochu vlhčí, než kupovaný, ale zato krásně křupavá kůrka, která vydržela i do druhé dne. Dokonce i má dcera, která se zásadně vyhýbá všemu zdravému pár krajíčku chleba snědla. Já osobně bych teď chleba nejradši jedla k snídani, obědu i večeři :-) Prosím ale o radu ohledně kvásku, jak dlouho je možné uchovat kvásek v lednici, samozřejmě za předpokladu, že ho budu pravidelně přiživovat moukou a vodou? Jde mi o to, že vzhledem k časové náročnosti na pečení mohu péct jen o víkendu a v nejbližších dvou týdnech mi to určitě nevyjde. Zároveň je mi ale líto zbývající kvásek jen tak vyhodit. Také mě napadlo, zda by se toto těsto dalo použít na pizzu, máte s tím nějaké zkušenosti? Předem moc děkuji za Vaši radu. Michaela
    • Alemari
      Dobrý večer přeji. Milá Michaelo, kvásek vydrží klidně i půl roku, když budete aspoň jednou týdně „přikrmovat“ dle návodu v článku Jak začít s pečením kváskového pečiva. takže nemusíte vždy péci. Stačí ho vytáhnout z lednice, „přiživit“ a nechat do rána „zabublat“ a pak zase šup do lednice na týden. Sice ho přibývá, když z něj nepečete, ale zase ho pak třeba spotřebujete víc naráz. Zdravím. Alemari
  24. kaczka
    Milá Alemari, děkuji za podrobný návod na kvásek i chleba, je skvělé, že svoje zkušenosti sdílíte. Už dlouho chodím na Vaše stránky a zrovna zítra si půjdu vyzvednout Vaši kuchařku. Je to moje úplně první, jinak po 10 letech vegetariánství vařím většinou bez receptů, ale u Vás to jsou opravdu inspirativní návody... První chleba - z kvasnic - peču již dlouho a vychází z receptu na nehnětený chléb, který kyne 12 - 20 hod. Minulý týden jsem však konečně vyrobila dle těchto stránek kvásek a žitný chleba se povedl. Jediné, co mi vadí, je opravdu dlouhá doba pečení, z časového i ekonomického hlediska. Takže jsem zkusila startovací těstíčko použít místo sušených kvasnic do výše uvedeného receptu. Zde je poměr voda:mouka 1:2, takže se dá zpracovat v ruce a peče se celkem 40 min. Byla jsem zvědavá, zda kvásek "utáhne" tak hutné těsto, ale před pečením byl bochník vykynutý ještě víc, než normálně. Příjde mi, že se to blíží receptu na tradiční chleba z žitného kvasu (který je dnes již relativně vzácně k dostání a nahradily ho směsi). Pěkný den a hodně zdraví Katka Edit. Alemari
    • Alemari
      Milá Katko, děkuji Vám za Vaše zkušenosti s pečením a milé sdělení, že si jdete pro moji knihu. To mne moc potěšilo. Děvče milé, určitě nejsem jediná, kdo peče z kvásku a i já sama se snažím své recepty vylepšovat. Je krásné, že tvoříte a zkoušíte i jiné postupy. Ano, nevýhodou kváskového pečiva je to, že vyžaduje delší přípravu. Je to však krásný rituál si s těstem povídat. Vyžaduje delší čas, však ne naši stálou pozornost a tak si myslím, že při dobré organizaci ostatní práce to není tak na závadu. Delší doba pečení při nižší teplotě je nutná, aby se vše dobře propeklo, ač se to zdá neekonomické. V současné době se na vše moc spěchá a když to zvládli naši předkové, myslím si, že to zvládneme také :-) Pěkný den přeje Alemari
  25. Alice
    Dobrý den, ráda bych upekla kváskový chleba, aby ho mohla jíst i má 14 měsíční dcera, ale pro děti se nedoporučuje celozrnná mouka. Mohla byste mi poradit, jakou mouku do chleba můžu přidat? Na stránkách pro děti se většinou píše, že dítě by nemělo celozrnné pečivo nejlépe do tří let, ale nenašla jsem jaké pečivo může a jenom klasické bílé rohlíky z obchodu jí dávat nechci. Nemám přehled, jaké mouky nejsou celozrnné - tzn., které může tak malé dítě... Mouky, které mám doma, jsou např. klasická hladká pšeničná, pšeničná chlebová, žitná, špaldová, kukuřičná, pohanková, jahelná, amarantová. Děkuji :-) Alice
    • Alemari
      Milá Alice, přeji dobrý den. Mouky celozrnné jsou vždy označené v názvu na sáčku a tak se dle toho můžete orientovat. Jsou k dostání spíš v prodejnách se zdravou výživou anebo v koutcích se zdravou výživou ve velkých obchodech. Jsou to mouky, které jsou z celého zrna, včetně jeho tužšího obalu, pozor - nezaměňovat obal za plevy, to je úplně ten vnější obal, který chrání celé zrno...Jsou tím pádem tmavší a daleko výživnější, ale díky vyššímu obsahu vlákniny nejsou doporučovány malým dětem. Mouky, běžně kupované v klasických obchodech, jsou mouky ze zrna omletého, zbaveného nejvýživnější části zrna, jsou tedy bílé - necelozrnné. Ze seznamu mouk, které jste vyjmenovala, že máte doma, bych asi zkusila použít na chléb nebo chlebánky hladkou mouku žitnou a špaldovou a také namíchat třebas i hladkou pšeničnou, ale ta má nejvyšší obsah lepku, tak raději vždy s jinou moukou. Z čistě hladké pšeničné bych asi nepekla. Žitný kvásek by měl prokvasit výše uvedené mouky bez problémů, ale dle intuice nebude kvasit v mouce jahelné, pohankové, amarantové, kukuřičné, které jsou bez lepku. Proto z těchto mouk raději ostatní pečivo nekvašené. S pozdravem Alemari
  26. petraR
    Dobrý den. Již po 3. peču žitný kváskový chléb. Mám vyrobený vlastní kvásek, který jsem do dneška již od založení 14 dní krmila. První 2 chleby jsem dělala jednodušším způsobem, ale dá se říci, že výsledek byl vždy obdobný. 3. pokus byl dle Vaší receptury. Dělala jsem jen poloviční množství, neb nám to na 2-3 dny stačí většinou akorát (pro 2 osoby) - takže na jednu formu. Výsledný chléb mám však jen poloviční výšky, než Vy na obrázku.. asi tak do poloviny formy na chlebíček, která má stejný rozměr jako ta Vaše. Pórovitost však dle fotky vypadá obdobně a rozhodně není tuhý. Nám všechny 3 pokusy chutnaly, jen asi postupně má méně kyselejší příchuť, ale ani u prvního to nebylo zlé. Kvásek mi kvasí celkem vesele při stálé pokojové teplotě asi 21-22 st. C. Před krmením je cítit dost kysele, ale po promíchání a dokrmení se vůně ztlumí. Chleba rozhodně kysele cítit není a ani příliš kysele nechutná. Příprava počátečního těstíčka mi kvasí dobře.. jen vždycky v závěrečné fázi ve formě už moc nenabyde... možná je tedy kvásek ještě stále mladý... Dnes po 3. chlebu jsem ho však dala již do lednice, neb ho mám v nádobě až až a asi bych ho pečením 2 x do týdne nestačila upotřebit. Kvásek jsem zakládala čistě jen z vlažné vody a celozrnné žitné mouky. A ponechala jsem ho na skříni v kuchyni přikrytý utěrkou. Přikrmovala jsem každý den po 14-ti dnech. První chléb jsem pekla 5. den po založení. Dnes jsem ho poprvé nekrmila a zchladila. Možná budu péct chleba za 2 dny znovu, tak ho zítra zase při pokojové teplotě nakrmím a nechám na další den aktivovat. Tak nevím, zda to bude tím mladým kváskem... I když máme chleba poloviční, tak nám velice chutná.. a zatím je to každým dalším pokusem ještě trochu lepší... tak uvidíme, jak to půjde dál.... Předem děkuji, pokud Vás napadne, kde může být zakopán pes.
    • Alemari
      Milá PetroR, popřemýšlím, ale prosím o strpení, až budu zase péci...Pak sem dopíši, zda mne něco napadlo. Zatím nevím... Zkoušejte dál...:-) Zdravím a držím palce...Alemari
  27. Kač kač
    Dobrý den, pro přípravu chleba jsem použila koupený hotový kvásek na přípravu chlebu a kysela. Ráda bych kvásek dále udržovala - v jakém kroku bych měla nejlépe kvásek odebrat a jak ho dále udržovat, abych ho mohla cca za týden znovu použít? Děkuji Katka
    • Alemari
      Milá Katko, pakliže máte hotový kvásek přímo od pekaře, tak bych postupovala jako tady v článku již s hotovým kváskem. Jen trochu vody a mouky a nechat do rána prokvasit a pak dát do lednice a odebírat. Tady již není žádný krok, je to hotový kvásek, tak jen dokrmovat a odebírat a dokrmovat atd. :-) Alemari
  28. nina.zbra
    Dobry vecer, mam ctyrmesicniho synacka, ktery ma ekzem a dostala jsem hypoalergeni dietu, protoze je plne kojeny. Vas web mi je velkym pomocnikem. Udelala jsem si kvasek, dle Vaseho navodu - je paradni a zkusila jsem chlebanky i zitny chleb. Chleb jsem delala 110 min dle navodu, ale i po vychladnuti byl uvnitr trochu lepkavy - presto velice chutny a prave pecu dalsi varku. Poradite prosim, co s tim? Pect dele? Pak bych se jeste rada zeptala na udrzeni kvasku, za tyden jsem spotrebovala pul sklenice a prijde mi, ze kdyz ho zitra jen "prikrmim" - pridam 1 lzici mouky, tak ho moc nerozmnozim a vydrzi mi uz pouze tyden nebo dva. Poradite, jak ho i rozmnozit? Moc dekuji a preji hodne uspechu. Nina
    • Alemari
      Dobrý večer milá Nino. Možná zkuste zvýšit teplotu, alespoň z počátku a pak chvíli i v závěru, aby se vlhkost dostala ven nebo o trochu prodloužit dobu pečení, ale to zase při uvedené teplotě, aby se pak nepřipekl zespodu.... Mám dojem, ale nyní nevím, kde ten komentář tady je, je jich již tolik, že lidé pečou i na vyšší teplotu a kratší dobu. Prosím, pročtěte si tady komentáře, jsou zajímavé již u tohoto receptu, možná byste mohla načerpat další informace :-) Také možná zkusit dát trochu víc mouky, aspoň tak o cca 20-30 g, možná i víc. Ono na té mouce docela záleží, na její suchosti či vlhkosti, proto se dle návodu někomu podaří a někomu to ještě lepí. Častějším zkoušením určitě docílíte správné konzistence... Vše chce svůj čas. Kvásek namnožíte tak, že přidáte opakovaně žitnou celozrnnou mouku a vlažnou vodu a vždy necháte prokvasit v místnosti, nedáváte do ledničky, a to děláte tak dlouho, cca po 12 hodinách, možná i častěji, třeba den dva, až ho máte potřebné množství a pak teprve kvásek dáte do ledničky a tím se kvašení zpomalí... Zdravím. Alemari
  29. Petra L.
    Dobrý den, ze zdravotních důvodů jsem už dva měsíce doma. A to víte, nikam nemůžete a co pořád doma. Tak jsem se podle Vašich rad a receptů pustila do kváskového chleba. Vlastně už jsem pekla 4x. :-) Dvakrát nakynulo, dvakrát se mu nechtělo. Poprvé jsem dělala těsto podle Vašeho receptu, vůbec nenakynulo a byla z toho jen kulatá placka. Od druhého pokusu přidávám více mouky ( více jak polovinu žitné mouky jsem nahradila pšeničnou - celožitný mi moc nejede, ale zkusím postupně měnit poměry a třeba si na to zvyknu ), abych to nemusela dávat do formy, měla jsem totiž jen dortovou, a to byl nádherný bochník chleba. Po vykynutí se mi ani na plech nevešel. :-D Včera mě babička obdarovala formou na biskupský chléb, skoro jako ty Vaše, tak už se těším na zítra na další pokus. Ale teď k tomu hlavnímu, proč jsem vůbec začla zde psát. Po upečení je chleba hrozně tvrdý, tedy střídka ne, ale okraje, ze spodu záleží na tom v čem to peču. Může to být způsobené tím, že peču v plynové troubě? Nebo teplotou? Peču to zhruba tu hodinu a půl, na nejslabší plamen asi hodinu a tu půlhodinu trochu přidám. Když to dám na větší plamen tak vím 100%, že se mi to ze spodu připálí, i přes ty plechy co pod tím chlebem mám. Nebo nedalo by se to nečím přikrýt? Třeba alobalem ? Vodu jsem zkoušela dát na plech na spodku trouby. I jsem potírala vodou chléb při pečení. Předem děkuji za odpověd a případné rady. A děkuji za Vaše stránky, díky kterým jsem si mohla vyzkoušet nejen pečení chleba. :-) S pozdravem Peta
    • Alemari
      Milá Petro, ono je to s tím pečením v plynové trobě trošku složitější..I mně se nepodaří vždy tak, jak bych si to představovala. Něco dělá trouba, něco teplota, ale dost těžko se mi radí, když to nevidím :-). Více mouky není na škodu, pak se to peče kratší dobu. Množství volte dle toho, jestli to dáváte do formy nebo to zpracováváte ručně v bochník. Ve formě může být těsto řidší, ale jinak je dobré dát mouky více. Také každá mouka se chová jinak, ale to už bude na Vás si to vše ověřit a ozkoušet. Moc Vám držím palce. Já kdykoliv peču s kváskem, tak jsem překvapena něčím novým :-)...někdy je těsto moc vysoké, někde zase nízké...Snad má na to vliv i Měsíc...? :-) Když pečete déle, určitě jen na nízkou teplotu, aby se to nepřipálilo odspodu a přikrýt také lze. Alobal bych nedávala, spíš jsem vždy dávala nějaké noviny, nyní asi lépe papír, třeba na pečení. Pak to můžete dát v troubě i do horní přihrádky. Víc asi nyní tak z dálky neporadím. Alemari
  30. Alemari
    Dobrý večer přeji též a děkuji Vám, milá Beatris za popis, jak upéci chléb v pekárničce. Jsem ráda, že se Vám povedl. Co se týče použití špaldové mouky na pečení chleba, myslím si, že to půjde. Vykyne-li špaldový mazanec, tak by s žitným kváskem mohl vykynout i špaldový chléb, ale nemám zatím vyzkoušeno, teprve se k tomu chystám. Věřím, že je to proveditelné :-) Mějte se hezky a přeji ať se vše daří...Alemari
  31. Lily
    Dobrý den, mám prosbu. Melu si čerstvou žitnou mouku ze zrna. Máte zkušenost s poměry a kynutím čerstvé mouky? Používám pekárnu TESCO a stále se mně nedaří. Děkuji
    • Alemari
      Dobrý den přeji též, milá Lily. No, já si mouku nemelu, ale s tím by neměl výt problém, bude určitě kynout rychleji než již mouka nasáčkovaná a namletá z obchodu, byť celozrnná. To je potřeba si pohlídat, ale jinak s pekárnami nemám zkušenosti. Zkuste si pročíst zde komentáře, vím, že někde zde někdo psal, že peče v pekárně a asi i se stejnými poměry. Bohužel, nyní nevím, u kterého receptu to bylo. Těch komentářů je tu již mnoho...:-) Sama asi víc neporadím v čem je problém. Alemari
  32. Veronika
    Dobrý den, moc děkuji za tyto stránky a nápady. Chléb jsem předvčerem večer pekla a včera jedla, musím říct že byl výborný! Poprvé se mi i povedl kvásek, podle Vašeho receptu,. doufám že mi i vydrží, jsem na sebe moc pyšná a Vám mnohokrát děkují :-) Do těsta jsem přidala více mouky, aby těsto bylo takové "chlebové" ne rozteklé, přidala jsem do něj i drcené lněné semínko a trochu klíčků, pekla jsem v jedné dávce v domácí pekárně, byl upečený akorát :-) Dnes chci zadělat na koláče taky podle Vás :-) Ještě jednou děkuji, Veronika
  33. Klara
    Dobrý den, děkuji za Vaše stránky, jsou bezvadné. O zdravou výživu se zajímám už déle, co se týká pečení jsem nepopsaná kniha. Proto se dopředu omlouvám za mé dotazy. Pustila jsem se do kváskového pečení, dle Vašich receptů, kvásek se asi podařil, první jsem pekla žitný chléb, celé množství v dortové formě. Chuťově dobrý, ale málo nakynutý. Nechtěl moc kynout už v té závěrečné fázi,než se šupl do trouby. Nebo to bylo málo těsta na tu formu?? Navíc nemám žádné hnětače, hnětla jsem těsto ručně, může to být tím? Nebo jakou alternativu byste doporučovala a jak dlouho hníst? Také se mi začala oddělovat na kvásku voda (v lednici), postupovala jsem dle Vašich rad zde(dokrmit a přes noc nechat v teple), ale na druhý den tam byla nanovo. Nicméně jsem z něj zkusila chlebánky a povedly se, i nakynuly. Tak nevím,proč ten chleba ne. A poslední dotaz: Není mi přesně jasné, jak dlouho vydrží vzešlý kvásek, donekonečna:-)? Přikrmit jednou za týden lžící mouky a hned dát do lednice? Omlouvám se, ale přesný postup toho udržování kvásku zde nemohu najít. Moc děkuji za Váš čas a za to, že jste mne, takového nepekaře nadchla. K.
    • Alemari
      Dobré odpoledne, milá Kláro. Těší mne, že jste se nadchla pro pečení. Inu, učený z nebe nespadl :-), jak říkala moje maminka a i já jsem prošla začátečnickými pochybami. Vůbec se nemusíte omlouvat. Co se týče toho, proč Vám chléb nekyne, tak to nevím, musíte zkoušet a zkoušet. Různá teplota v místnosti, také možná někdy i větší forma způsobí spíš kynutí do šíře. Nyní již také nepoužívám hnětače, to jen tehdy, když jsem neměla sílu. Hnětu nyní ručně a jen tak dlouho, dokud těsto není takové celistvé. Ani ne pět minut. Recept ještě nějaký bude, právě ověřuji další chléb do větší formy. Na kvásku se občas odděluje voda, to je znak toho, že je vyčerpaný, dokrmit a nechat venku, NE do lednice, v teple, aby prokvasil a pak teprve uskladnit. Jinak kvásek při dokrmování by mohl vydržet do nekonečna...Ale to se mi ještě nepodařilo. Když tak půl roku...:-) Více o kvásku je na čtení v článku Jak začít s pečením kvaskového pečiva. S pozdravem Alemari
  34. Lída
    Dobrý den, nejprve bych chtěla poděkovat za všechny recepty. Vaše stránky mě "nakoply" k tomu, že jsem objevila nové suroviny a začala vařit zdravěji. Letošní vánoční cukroví bude z Vašich receptů, já i manžel rozhodně přibrat nepotřebujeme, ale pečení jsem se vzdát nechtěla, tak teď jsem objevila lepší, zdravější variantu, i když všeho s mírou:-) Ale hlavně bude moct letos ochutnat i naše roční dcera a dědeček diabetik. Povedl se mi i napoprvé podle Vás kvásek a moc nám chutnal i žitný i smíšený chleba. A na to bych se chtěla zeptat, dcerce chutná pečivo, ale samozřejmě bych ho raději pekla doma (kvůli surovinám i množství soli apod.). Jenže tyto jsou všechny z celozrnné mouky, může je i takhle malé dítě? Na obalech mouky jsem nenašla žádné množství vlákniny:-( Vím, že malé děti by neměly moc celozrnné výrobky, jaký na to máte názor? Děkuji za odpověď. P.S. Právě mi z trouby voní úžasná celozrnná vánočka-zkouška na Vánoce:-)
    • Alemari
      Dobrý den přeji paní Lído. Asi bych ještě nedávala tak malému dítěti pravidelně celozrnné pečivo. Dávejte jen občas jako zpestření a na ochutnání. Recepty mám sice z celozrnné mouky, ale chléb Vám půjde i z mouky bílé, vymleté nebo namíchané z obou druhů. Takto si můžete sama pohlídat, kolik čeho dáte a co v pečivu bude za suroviny. Jsou různé názory, od kdy může dítě pravidelně celozrnné pečivo. Někde uvádějí že od 18 měsíců již může občas, někde zase, že pravidelně až od 10 let. Já se spíš řídím intuicí a vnímám to tak, že by od tří let již mohlo určitě, ale ne pravidelně denně. Je to ale můj názor. Mám již děti velké :-). Poraďte se raději s lékařem. Držím palce, ať se vše daří a pochutnáte si i na vánočce. Kousek vánočky bych se nebála dát ochutnat i dceři, určitě ještě nesní mnoho. Zdraví Alemari
  35. Martin Jirotka
    Paní Alemari, dobrý večer! Dnes jsem poprvé pekl žitný chléb podle tohoto receptu. Vše probíhalo přesně dle receptu a fotografií aź do chvíle pečení! Trouba byla vyhřátá na požadovanou teplotu, těsto ve vaničkách krásně po okraj, ale po vložení do trouby se těsto začalo postupně smrskávat. Po skončení pečení je chĺeb po stranách cca o půl cm menší a na výšku ztratil skoro 2 cm. Nevíte čím by to mohlo být? Děkuji za odpověď. Martin
    • Alemari
      Dobrý večer přeji, milý pane Martine. Tak to doopravdy netuším. Celý problém je v tom, že nejsem u toho a tak to nemohu posoudit. Momentálně mne nic nenapadá, nestalo se mi to zatím. Spíš jsem měla problém, že mi chleba přetekl i v troubě přes okraje. Pekl jste ten chleba poprvé, zkuste ho tedy po druhé. Nevzdávejte to, třebas se to povede příště. Zkuste dát trochu víc mouky, tak jak tam píšu i v poznámce. Vše se vyvíjí a tak i mé recepty. Nebo zkuste jiný chléb. Mám na webu ještě jeden. Nebo jen dalamánky. Budu brzy vydávat recept na větší bochník, který lze udělat i za jeden den. Jen mám nyní velice málo času k této práci, snad jedině v noci :-), proto prosím o trpělivost. Držím palce :-) Alemari.
  36. Mirka
    Dobrý večer, paní Alemari. Taky jsem dnes pekla žitný chléb podle Vašeho receptu poprvé a vše probíhalo v pořádku, jenom po upečení jsem chleba vyklopila podle receptu z formy a nechala ho vychladnout na kuchyňské lince a chleba se náhle zmenšil na polovinu svojí výšky po upečení a po rozkrojení zůstala pod kůrkou asi centimetrová mezera a spodek jak sesednul tak je moc vlhký a tím pádem se nedá jíst. Chci se zeptat, jestli nebyla chyba, že chleba rychle vychladnul a neměl by vychladnout v postupně v troubě? A proč se má ihned po upečení vyklopit z formy? Děkuji za případnou radu a odpověď. Mirka
    • Alemari
      Dobrý večer přeji. Milá Mirko, neznám odpověď na všechny otázky, a že se jich tu na mne sype :-). Chléb peču již jeden a půl roku, skoro každý týden, a stále zkouším i nové varianty kváskového pečiva a netvrdím, že ten úplně první recept na chléb byl ten nejlepší..Ale měla jsem ho odzkoušený alespoň dvacetinásobným pečením, tak proto jsem ho také tehdy vydala.

      Chléb vyklápím vždy hned z formy na mřížku nebo na pařáček, aby vlhkost, která tam ještě je, mohla snáze uniknout. Čerstvý chléb se nesmí hned krájet, vlhký vnitřek by se zbortil. Doopravdy ho nechejte vždy dokonale vychladnout. Když je uvnitř ještě vlhký i po vychladnutí, dám přístě více mouky nebo ho peču o trochu déle. Ano, můžete ho nechat i v chladnoucí troubě, ale otevřela bych ji, sice trochu okorá, ale lépe se zatepla dostane ta vlhkost ven. A protože učený z nebe nespadl, vřele radím, pokračujte v pokusech. Mé recepty nejsou dogma a nemusí fungovat všem, někomu ano a někomu ne, nemáme všichni stejné podmínky, proto buďte k sobě více trpělivá, příště se to podaří lépe. Jeden neúspěšný pokus ještě nic neznamená. Počtěte si zde v komentářích, poznáte, že podobné počáteční problémy potkávají více lidiček :-) Anebo přijďte příští rok na celodenní kurz :-) Pošlu Vám pak na mail, který jste uvedla, pozvánku, až budou kurzy vypsány. Kromě jiného na něm pečeme kváskový koláč-táč a dalamánky z chlebového těsta. Zdraví Alemari

  37. Ladislav Blaha
    Díky za Váš perfektní recept. Kváskový chleba chutnal znamenitě. Zdraví Vás Laďa
    • Alemari
      Dobrý večer přeji, milý pane Ladislave, omlouvám se, ale Váš příspěvek mi spadl s několika dalšími do spamu, nevím čím to je, a tak jsem si ho hned nevšimla. Jsem ráda, že se Vám chleba povedl a chutnal. Tak to ani nemusíte ke mně na kurz :-). Zdravím. Alemari
  38. Ismaela
    asi jsem tupá,ale stále nevím,kde vezmu ten startovací kvásek?Moc děkuji za pochopení.Pavla
    • Alemari
      V odkazu hned v úvodu v ingrediencích u aktivovaného kvásku je proklik a tím se dostanete na článek Jak začít s pečením kváskového pečiva a tam se dočtete, jak si jej připravíte ze sušeného kvásku ze zdravé výživy nebo z DM drogerie. Obojí lze zakoupit v sušeném stavu a z něj si připravíte to startovací množství. Oba postupy přípravy jsou v článku uvedeny :-(. Možná jste to přehlédla ?
  39. Petra
    Dobrý den, mám jeden dotaz. 2 x jsem pekla kváskový chleba. Ten první mě v troubě super naběhl, ale ten druhý už ne. Zapoměla jsem totiž, kdy jsem použila kvásek. Jestli "nakrmený" nebo "ladový". Můžete mě tedy poradit, kdy kvásek použít. Díky, pěkný den.
    • Alemari
      Dobrý den přeji milá Petro. Váš dotaz, nevím proč, skončil ve spamu a až dnes jsem si ho všimla a tak odpovídám se zpožděním. Nevím, co myslíte tím "ladový", odvozuji, že asi nepřikrmený. Ano, vždy použijeme kvásek, který není ještě zředěn přídavkem mouky a vody, tedy ten, který třeba právě vytáhneme z lednice nebo jsme ho přivedli do stavu při jeho prvotní přípravě, kdy bychom ho do té lednice již uklidili...Protože, když použijete ten přikrmený, tak je v něm obsah kvásku daleko menší než v tom prokvašeném, připraveném k použití...Jestli jsem se špatně vyjádřila, můžete mi i zavolat. Alemari
  40. honza39
    Dobrý den - jsme rádi (manželka a já), že jsme objevili Vaše stránky. Včera jsme umíchali těsto podle návodu na sáčku "Žitný kvásek sušený" od fy.Natural - popravdě z pohodlnosti, protože se nám zdál Váš postup přípravy kvásku dosti komplikovaný. Výsledek tomu odpovídal - ani přes noc to nevykynulo, po upečení to byla sice chuťově výborná, ale tvrdá placka bez bublinek. Příští pečení už bude ale přesně podle Vašeho návodu. Chci se ale zeptat na ještě jinou věc - v některé knize z amerického prostředí jsem četl, že tam pekli úžasně dobré kukuřičné vdolky. Lze popsaný kvásek použít i na kukuřičnou mouku, event. udělat buď kukuřičné dalamánky nebo dokonce chléb ? Četl jsem, že kukuřičný chléb je drobivý, protože kukuřice nemá lepek, nebo jen málo. Co kdyby se tam přidala žitná nebo špaldová mouka ? Děkuji za radu.
    • Alemari
      Dobrý večer přeji pane Honzo. No, až zas tak moc ta příprava kvásku komplikovaná není...prostě se to musí míchat, krmit atd..Ale máte ho zas na vícero pečení...Někdo i na roky...:-) Hmm, kukuřičné vdolky...Zde Vám informaci neposkytnu. Zatím jsem kynutí kukuřičné mouky nezkoušela. Je toho i tak hodně k ověřování a bohužel tolik času zas nemám...Abych se přiznala, já si moc na kukuřici nepotrpím. Co tu z ní ověřuji, je spíš pro ostatní...:-) Takže, moji milí, je to na vás...Jako přídavek si myslím, že kukuřičnou mouku dát můžete, no však uvidíte...třeba to půjde...Přeji, aby se jen dařilo...Alemari
  41. honza39
    Dobrý den - rád bych Vás poprosil, abyste posoudila, co bylo špatně u mého druhého pečení. Připravil jsem kvásek přesně podle návodu, ale oproti Vašemu obrázku byl jakýsi "líný" - neměl téměř žádné bublinky, pokud ano, byl to jen vzduch, který jsem do něj vehnal při míchání. Ani po vložení do ( dortové ) formy nekynul nijak zázračně, natož aby překynul. Pekl jsem jej v plynové troubě, asi 100 minut. Řekl bych, že se upekl dobře, báječně při pečení voněl, ale zůstal nízký, je těžký a po rozkrojení druhý den vykazoval opět jen málo dutinek, spodek až do poloviny výšky je hutný, celistvý - lidově se tomu říká "brus". Dal by se použít jako reservní kolečko k dětskému kočárku - tak je tuhý. Kdybych věděl jak, poslal bych Vám fotky. Pročítal jsem si některé z dopisů, tudíž jsem shledal, že nejsem první, komu se něco podobného stalo. Kvásek kvasil při běžné panelákové teplotě 22° C. Opravdu si neumím vysvětlit, proč to kvasilo tak málo, jedině tak, že ten sušený kvásek nebyl dobrý, i když má trvanlivost do prosince 2013. Chyba při pečení sice také mohla být, ale on byl málo nakynutý už před vložením do trouby. Tak nevím. Co by se stalo, kdybych příště udělal základní kvásek z celého množství sušeného kvásku ? Jsem si vědom, že je to moc otázek najednou, ale doufám, že si najdete chvilku na odpověď. Zdravím a děkuji.
    • Alemari
      Dobrý den přeji pane Honzo. Tak to doopravdy nevím, nedokáži takto na dálku posoudit, co se stalo a v čem je chyba, obzvláště když vůbec nevím, zda jste pracoval s kváskem nebo s těstem, protože to z komentáře vůbec nevyplývá...Asi jste ho neměl ještě připravený, ten kvásek, nebyl dobře prokvašený..Může to trvat i déle, chce to více trpělivosti. Jestli chcete, můžete mi zavolat, krátce to můžeme probrat a můžete mi sdělit informace, které mi chybí. Více Vám zatím nemohu poradit. Alemari
  42. Magda
    Dobrý den! Dnes má stejný problém jako minulý týden s ořechovými chlebánky. Ve třetím kroku prostě už těsto nekyne, i když je na teple a před tím kynulo krásně (KROK 1. i 2.) Čím to může být? Tento chleba peču počtvrté a vždy předtím byl výborný... ale teď, když přidám poslední mouku a koření sůl , vymíchám 10 min el. ručním hnětačem, tak vůbec dál nevyskočí :( Jsem zoufalá.
  43. honza39
    Dobrý den, paní Alemari - díky Vašim stránkám se mi povedlo upéci krásný a chuťově výborný chléb, pátý v pořadí. První a druhý byly sražené, ty se nedají označit za chleby, protože nebyly vykynuté, třetí a čtvrtý už vypadaly jako chléb, ale při krájení se mazaly na nůž a ten předchozí, čtvrtý, měl odchlíplé obě kůrky a rozpadal se. Usoudil jsem, podle předchozích komentářů, že ty odchlíplé kůrky mohou být způsobené změnami teplot při pečení. Snažil jsem se tedy vyvarovat chyb, které jsem dělal - použil jsem méně vody a neotvíral jsem troubu během pečení. Výsledkem jsou už opravdové chleby, ale oproti těm Vašim jsou nízké. Máme 2 formy - jedna má rozměry 29 x 10 x 7 cm, druhá 25 x 11 x 8 cm - jsou tedy poněkud větší, než ty Vaše, těsto vychází do 1/2 výšky formy a chlebíky po upečení jsou vysoké jen asi do 3/4 výšky formy, i když jinak jsou kypré a nemažou se na nůž. Soudím tedy, že aby chleby byly vyšší, mělo by být více těsta, ale o kolik ? Vím už, že to může ovlivnit řada věcí a že budu muset udělat několik experimentů, než přijdu na nejoptimálnější poměry kvásku, mouky a vody. V každém případě znovu děkuji za Vaše návody a rady, jiný chléb než kváskový už dva týdny nejíme.
    • Alemari
      Dobrý večer Honzo. Tak to Vám gratuluji. Jsem ráda, že se již daří... Když nevíte kolik těsta, udělejte dvojnásobek a co zbude, zahustíte více moukou a máte k tomu někde bokem ještě i chlebánky...třeba je jen položíte do vymazané dortové formy, aby se Vám do trouby všechno vešlo...Když těsto odvážíte před vložením do forem a pak i kolik ho do těch forem dáte, tak si lehce úměrou vypočítáte, kolik pak těch surovin je jen na formy...Také si tak pomáhám, když s receptem začínám a netuším, kolik čeho bude a kam s tím :-)
  44. Hanka
    Dobrý den paní Alemari, zajímalo by mě, jak dlouho má kynout chlebík ve formě než půjde do trouby? Děkuji Hanka
    • Alemari
      Dobrý den přeji, milá Hanko. No, je to různé, je to dle teploty, kterou máte v místnosti, kde těsto ve formě odpočívá. Asi by to mělo nakynout na okraj, tak jak to mám na obrázku, ale lze říci, že hodinu by to mohlo být určitě, možná i hodinu a půl. Zdraví Alemari
  45. Hanka
    Děkuji za odpověď, nakonec hodinka stačila a chlebík podle Vašeho receptu je vynikající, hned na první pokus :-) Zajímá mě jedna praktická věc, jak dlouho chléb vydrží (když si napeču "do zásoby" větší dávku)? A jak je vhodné jej skladovat? Mám zkušenost, že kváskový chléb ze zdravé výživy zabalený do utěrky po pár dnech ztvrdne, když jej nechám v papírovém sáčku a v igelitu tak je pořád měkký, ale nevím jestli je to ideální skladování...
    • Alemari
      Dobrý večer. Na tento dotaz jsem tu již odpovídala, ale bohužel netuším, kde...je tu přec již 88 komentářů :-) a možná byl i u jiného kváskového receptu, takže raději zopakuji. Od čerstvého chleba, který dokonale vychladl si vždy oddělám to, co sním tak do tří čtyř dnů a zbytek většinou zmrazím pokud jej nerozdám rodině. Chleba ke spotřebě zabalím do utěrky a dám do otevřeného igelitového sáčku, aby dýchal a přitom měl mikroklima. Z mrazáku pak chléb rozmrazuji dle potřeby. Možná to není ideální, to také netvrdím, ale nepeču zas tak často a potřebuji si chléb uchovat a ochránit ho proti plísni...V igelitu, který by byl uzavřen hrozí zplesnivění, proto ho nechávám pootevřený. Zdravím. Alemari
  46. jarka
    Prosím, mohla byste na můj mail napsat, zda pracujete se sušeným kváskem, který je dostupný v prodejnách bio nebo zdravé výživě nebo si jej vyrábíte sama ze zhotoveného těsta? Pokud si z dětství pamatuji, tak kvásek byl získáván z těsta na chleba a uchováván v hrnečku pro další použití. Někdy byl uchován a použit po 2-3 týdnech. Podle toho jak dlouho upečený chléb vydržel. Pokud jej připravujete z mouky a vody, prosím o přesný postup, jelikož prý jeho zhotovení trvá 5 dnů. Děkuji za pomoc. Chléb, zatím, peču za pomocí droždí a ráda bych přešla na dobrý, kváskový.
    • Alemari
      Dobrý den přeji, milá Jarko. Ano, kvásek je možné připravit za pár dnů jenom z mouky a vody. Připravovala jsem si tímto způsobem již kvásek pšeničný, ale nemám jej tak přesně zdokumentovaný, abych jej vydala. Dělala jsem to zatím jenom intuitivně. Mouka s vodou začne kvasit a jak se to postupně moukou přikrmuje, tak to následně prokvasí ve větším množství a máte kvásek, který lze použít k pečení a kypření.

      Kvásek jde připravit také ze sušeného kvásku. Také to není hned, ale je to o něco rychlejší... Vše jsem popsala v článku, který je zveřejněn zde na webu a věnuje se tomu Jak začít s pečením kváskového pečiva. Uvedeným postupem si připravuji kvásek k veškerému pečení zde. A pak jej již jenom přikrmuji a uchovávám pro okamžité použití v množství tak jak je uvedeno u každého receptu na kváskové pečivo zde.

  47. Daniela
    Dobrý deň, pri pečení zápasím s jedným problémom a to, že mi chleba klesne, a kým sa dopečie, prepadne sa a popraská, tak neviem kde robím chybu. Snáď to je zlý kvások, ale postupujem podľa návodu, ale mám pocit, že ked ho dám piecť na tých 15 minút na 250 stupňov a potom dám na nižšiu teplotu tak vtedy sa to stane... možno to bude aj zlou rúrou , ale ak by ste vedeli kde ešte môžem robiť chybu , ďakujem
    • Alemari
      Milá Danielo, dobrý večer přeji. Znovu jsem si pročetla tento recept, který je jedním z mých prvních kváskových, ale problém bych viděla asi doopravdy v té počáteční teplotě, tak jak to i Vy sama správně píšete. Kvásek bych asi nevinila a ani troubu. Osobně nepeču z počátku při tak vysoké teplotě, kterou uvádíte, a ani tak dlouho. Nepřehlédla jste se? V receptu mám maximálně 10 minut při té teplotě 200, popř. až 210 stup. Víc ne. I mé pečení se vyvíjí a ověřuji jiné poměry, jiná množství a tak bych doporučila i další recepty. Zkuste si třeba připravit chléb dle receptu Kváskový chléb se srdíčky. I ten můžete upéci jenom ze žitné mouky...Držím palce. Nu a pak je tu možnost přijet na celodenní kurz :-) Budou i v létě. Zdravím. Alemari
  48. Lenka
    Musím smeknout, tento recept na chléb je naprosto dokonalý. Když jsem ho pekla poprvé, moc mi nenakynul, později jsem zjistila, že je to moukou, opravdu se nedá spoléhat na mouky prodávané v obchodech. Zajela jsem si do místního mlýnu, koupila mouku čerstvě umletou, žitnou a žitnou celozrnnou a panečku, to jsem se divila, když jsem nestihla ani uhlídat chléb ve formě a několikrát mi překynul. Nyní s moukou z mlýna a s přidáním semínek peču chléb pro celou hodně širokou rodinu - všichni si libují a chválí - proto musím i já vychválit tento recept, je opravdu povedený, všechny poměry ingrediencí sedí perfektně a odzkoušela jsem, že ideální je péct chléb 15 min. na 200°C, poté 15 min. na 170°C, 15 min. na 150°C a dopéct 15 min na 100°C. Chléb je pak téměř dokonalý - mockrát děkuji za recept, nejen za tento, ale za celý obsah tohoto webu - je to skvělý pomocník při vymýšlení zdravých pokrmů.
    • Alemari
      Děkuji Vám Lenko za milá slova. Já již zmíněný recept moc nepoužívám, v mé troubě se tento chléb pekl moc dlouho, jinak byl uvnitř vlhký a jsem ráda, že se Vám povedl. Inu, stále se učíme a je co vylepšovat :-)...Zdravím. Alemari
  49. Verča
    Dobrý den! Vaše recepty jsem nedávno objevila a velmi se mi líbí. Plánuji si po dovolené zkusit zadělat kvásek a Vaše recepty vyzkoušet. Co se ale týká např. pečení kváskového žitného chleba - nevíte prosím, jak se to cca pohybuje z ekonomického hlediska? Na pečení se jistě chystám, ale stále narážím na lehkou skepsi od přítele z hlediska ekonomického i časového, tedy zda není lepší koupit chléb v obchodě? Ráda bych mu s klidem v srdci řekla, že je pečení chleba ekonomičtější než jeho nákup ;) Děkuji a přeji Vám krásný den :)
    • Alemari
      Dobrý večer, milá Verčo. Tak to jste mne tedy dostala. Jejda, co já vím ? Já to nedělám, že je to levnější, o něco tedy určitě, ale pro ten pocit, že je to s mou energií, s láskou a chutné a vůbec ...voní celý dům :-) Musela jsem si vzít tedy tužku a papír a počítat. Nu, když nepočítám sůl, koření a tepelnou energii, tak si myslím že tak za cenu jednoho koupeného 400 g chleba mám tak 2-2,5 stejné bochníky svého chleba a mnohdy i dobřejšího. S kořením, solí a energii bych řekla, že tak ty dva na místo jednoho koupeného. Alemari
  50. Verča
    Dobrý večer! Velmi Vám děkuji za rychlou odpověď! Vůbec jsem nečekala, že ještě vezmete tušku a papír a budete počítat!!! Jste velmi hodná a laskavá! No zkusíme a uvidíme ;) Já upřímně doufám, že pokud nám chutnat bude, čemuž věřím na 200 %, tak u pečení po prvním vyzkoušení zůstanu ;) Přeji Vám krásný večer a samé úspěchy! Verča
    • Alemari
      Děkuji za přání. Mějte hezké dny.
  51. Audur
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak velký má vliv okolní teplota na kvásek. Mám zakoupený od Natural Jihlava a snažila jsem se ho nastartovat přesně podle Vašeho návodu. Nechala jsem ho ale při normální pokojové teplotě (nemám pekárnu nebo jogurtovač a teď ani netopím). Na kvásku se objevily jen malé bublinky, přesto jsem pustila do chleba a těsto se trochu zvedlo až v troubě. Chléb je sice dobrý, ale hrozně hutný, bez bublinek. Děkuji Audur
    • Alemari
      Dobrý den přeji milá Audur. Odpovídám se zpožděním, nešlo to dříve, děvče milé. Tak kvásek...Nu, přeji více trpělivosti. Kvásek vzejde při nižší teplotě též, dokonce mi někdy kvasí bouřlivě i v lednici a přetéká, a tak bych doporučila nechat ho klidně déle a přikrmovat, přikrmovat. Ve hře je mnoho faktorů, nejen teplota, ale říkám, že i postavení hvězd a měsíce :-) Pakliže je kvásek mladý, dopadne to tak jak píšete, chléb je nutný, mnoho nenakyne. Malé bublinky je málo, musí tam být bubliny velké :-). Když tak přijďte na celodenní kurz, tam pečeme s kváskem, vše uvidíte a ověříte si. Zdravím. Alemari
  52. Petra Lebrová
    Dobrý den, chci se jen zeptat, jak dlouho a na kolik stupňů péct žitný chléb?
    • Alemari
      Dobrý den. V receptu jsou teploty i doby pečení uvedeny. Je to v závěru textu. Alemari. P.S.: Tento recept je jeden z mých prvních, doporučuji ty další kváskové chleby, třeba se srdíčky a pod., ty jsou již více ověřeny a můžete je dělat také i jen ze žitné mouky.
  53. Hanka
    Dobrý den, konečně sem objevila jak správně zacházet s kváskem. Ten jsem si opatřila dle kváskové mapy, ale nechala jsem jej vždy krátkou dobu oživit, cca 1 hodinu, chleba po upečení vynikající, ale hutný, jak již někdo píše výše. Dnes jej nechám oživit přes noc a zítra zadělám na chlebík, snad už se konečně povede jak má..Alenko, děkuji za návod. Hanka
    • Alemari
      Dobrý den přeji též. Rádo se stalo, milá Hanko. Kéž se Vám podaří, budu Vám držet palce. Alemari
  54. Audur
    Dobrý den, vzdor prvnímu neúspěchu jsem se pustila do pečení chleba znovu. S kváskem jsem měla stejný problém jako minule, objevily se pouze bublinky, sic voněl krásně kváskovitě. Také si nevím rady s tím, že se mi při startování kvásku odděluje voda od mouky. Když jsem přešla k zadělávání samotného chleba, zkusila jsem předehřát troubu na 40°, aby bylo těsto hezky v teple. Po pár hodinách jsem ho šla zkontrolovat a k mému úžasu a nezměrné radosti nádherně vyskočil, přikrmila jsem tedy moukou a vodou a s nadějí, že moje snažení bude korunováno úspěchem, jsem šla spát. Další den ráno však těsto nejevilo žádné známky kynutí. Přidala jsem mouku, vše přendala do formy a položila k vyhřívající se troubě. Chlebík sice teplem trochu vyrostl, ale v troubě zase spadl a popraskal. Zbylý kvásek mám teď v lednici, nekyne ani maličko a znovu se mi oddělila voda. Nevěděla byste, jak mi poradit? Jsem už zoufalá, neboť se snažím vše dělat přesně podle Vašeho návodu. Děkuji, Audur
    • Alemari
      Milá Audur, tak se zamýšlím nad Vaším problémem a myslím si, že kvásek není anebo ani nebyl připraven ještě k zadělání těsta na pečení. Buďte jen trošku více trpělivá a stále dokrmujte a vždy ho nechejte v klidu. Někdy se mi to také tak stane, že kvásek dělá jen malé bublinky a ne a ne se rozjet to kvašení více a jednou mi to nastartovalo až čtvrtý den a pak je to bylo zato bouřlivé :-). Kvásek musí být úplně probublinkovaný a takový nadýchaný, s velice porézní strukturou a pak z něj teprve můžete dál péci a část dát do lednice na další pečení. V lednici by kvasit moc už neměl, je tam chladno. Sice mi tam několikrát ještě dokvasil a přetekl, ale to je tak vše. Jakmile se tvoří nahoře voda, tak to buďto slijte, přidejte trochu čisté vody a mouku a zase promíchat a nechat být a tak pokračovat. Vydržte, on se chytí. Držím palce. Alemari.
  55. Monika
    Dobry den, chtela jsem se zeptat, jake je idealni "misto v teple" pro zalozeni a kynuti kvasku a chleba? Pokojovou teplotu mame kolem 21-22 stupnu, v noci mene. Teplota u kamen nam take znacne kolisa. Mate vyzkousene nejake misto v byte, kde se kynuti dari rovnomerne? Dekuji moc za odpoved. Monika
    • Alemari
      Milá Moniko, mám vyzkoušeno místo na horní skříňce na lince v kuchyni. Tam je teplota nejvyšší v místnosti.
  56. Adéla
    Milá Alemari, obracím se na Vás se zoufalou prosbou.. Dnes jsem se pokoušela upéct chleba podle Vašeho receptu, v pořadí již mé třetí snažení.. Nevím, kde dělám chybu.. Kvásek jsem měla koupený z pekárny, přes noc jsem ho nechala prokvasit s moukou do startovacího těstíčka, měl krásné bublinky..postupovala jsem přesně podle návodu.. Pekla jsem ho v kulaté formě, potírala vodou a doufala.. Ze začátku to vypadalo nadějně a já se spokojeně culila za sklem do trouby.. Jenže pak nějak spadl, i když jsem ho pekla doporučených 110 minut, uvnitř se nedopekl a já tak vyndala jen placku s křupavou kůrkou.. Nevíte, kde se stala chyba? :) Předsevzala jsem si, že tento rok budu péct domácí pečivo a moc ráda bych své předsevzetí dodržela.. Moc děkuji za odpověď ;)
    • Alemari
      Milá Adélko, bohužel Vám takto na dálku neporadím. To doopravdy nevím, kde se stala chyba. Doporučila bych zkusit nějaký můj pozdější recept, tedy věkově mladší. Zkoušela jsem dál a více se mi povedl např. chléb se srdíčky, chlebánky atd. Zkuste péci podle jiného receptu, i já jsem se vyvíjela a recept, kde píšete komentář, byl jeden z mých prvních a netvrdím, že byl dokonalý. Moc držím palce, aby se Vám další povedl. Alemari.
  57. Andrea
    Dobrý den, moc děkuji za super recept. Chleba vynikající. Peču z kvásku normálně, ale používala jsem recept kynutí v ošatce, čemuž předcházelo trochu víc práce s překládáním těsto. Chuťově nám tento chléb vyhovuje více, jen mám problém s odlepením z formy. I když je celá vymazaná olejem, chleba musíme odřezávat. Taky mi nahoře při pečení praskne. Nevím jak to vylepšit k dokonalosti. Děkuji
    • Alemari
      Dobrý večer přeji milá Andreo. Já po zkušenostech s vymazáváním forem se stále více přikláním k jejímu vyložení papírem na pečení, tedy pokdu to jde a je forma hranatá. To se nic nepřipeče. Formu vyložím papírem, který přesně vystřihnu. Okraje je dobré přidržet kolíčky na prádlo a až tam dáte těsto, tak je samosemou před pečením odděláte. Funguje to dobře, ba co dím, lépe než když je forma jen vymazaná. Mějte se hezky :-) Alemari
  58. Kateřina
    Dobrý den, moc Vás zdravím a děkuji za skvělé stránky! Můj první chléb dopadl výborně, navzdory tomu, že překynul a přetékal přes okraj formy. Celá horní část ale byla spálená, což jsme po vychladnutí odkrojili. Můj dotaz zní, zda není dobré vršek v troubě překrýt alobalem? Velmi Vám děkuji za odpověď. Katka
    • Alemari
      Milá Katko, asi bych chléb alobalem nepřikrývala. Alobal se rozpálí a bude-li chléb přikrytý, neprospějš to párám, které musí unikat, protože těsto obsahuje vodu. Když mám pocit, že chléb nahoře moc tmavne, tak tam dám na něj třeba pečící papír jen tak volně, aby se raději pálil papír než vršek. Alemari
  59. Monička
    Super. Děkuji za návod.
    • Alemari
      Děkuji též. Alemari P.S. Na Váš mail jsem napsala své vyjádření, že odkazy na jiné weby nezveřejňuji. Mail se mi však vrátil, máte prý plnou schránku. Tolik na vysvětlenou, že jsem Váš komentář zkrátila. AM
  60. Alemari
    Vzhledem k tomu, že je zde již velice mnoho komentářů, přerušuji diskuzi. Prosím k dotazům na kváskové pečení využijte jiné recepty. Děkuji za pochopení. Alemari