Kysané zelí s koprem

4-5 přílohových porcí

Ingredience:
  • 500 g kysaného zelí (1 sáček)
  • 1 červená cibule
  • 1 polévková lžíce sekaného mraženého nebo sušeného kopru
  • 1 lžíce panenského olivového oleje (i panenský řepkový, sezamový, dle vaší chuti)

Hledáme-li vitamíny v zelenině, která je skleníková a v této době u nás ještě na zahradách neroste, mnoho jich nenajdeme. Je vhodná spíš jen na ozdobu. Doporučuji se obrátit na tradiční kvalitní zdroj vitamínů, minerálních látek a i dalších obranných látek a tím je v našich krajích kysané zelí.

Kysané zelí nemusí být podáno „jen tak“, i když i to je pochoutka :-), ale můžeme si z něj dochucením vytvořit ještě voňavější variantu přílohového salátu. Množství jednotlivých ingrediencí v tomto případě uvádím „od oka“ a nechám je na vašem zvážení, ale jako cibulku doporučuji především jemnou cibuli červenou, která bude se zelím a koprem nádherně barevně ladit.

Kdo si zelí kvasí sám, asi nepotřebuje další rady a „zaloví“ pro zelí do vlastních zdrojů. Ale kdo nemá čas se při své práci zabývat touto bohulibou přípravou zdravého pokrmu, sáhne po kysaném zelí kupovaném. Pokud jsou u nás na trhu trhovci, obracím se nejraději na ně, ale přes zimu, kdy přísun dobrého „zelíčka“ z těchto zdrojů vyhasne, se s vděčností obracím k tradičnímu zelí tuřanskému, popř. i dalším. Vždy si vybírám, aby bylo zelí kvašené jen s kmínem a solí.

Sáček se zelím otevřu a ještě před vyjmutím odmáčknu ze zelí přebytečnou tekutinu do hrnečku, aby mi při krájení zelí netekla po stole. Je dobré si ji také uchovat a okyselovat jí další pokrmy, je to zdroj probiotik, ale zde část budeme vracet zpět do salátu.

Zelí na prkénku jemně překrájím a v míse jej smíchám s pokrájenou červenou cibulkou, koprem a dochutím trochu i nějakým kvalitním panenským olejem, který salát zjemní a obohatí o další tělu potřebné výživné látky. Přidám zpět i šťávu ze zelí, ale jen v množství, aby jí salát nebyl moc zavodněn a okyselen. A příprava je u konce. Chladit moc není potřeba, saláty by se nyní neměly podávat studené z ledničky, abychom tělo zbytečně v této roční době neochlazovali.

Připravený salát používám na oblohy a kdekoliv tam, kde se zelenina hodí. Jeho velkou předností je, že je dobře tráven i večer, kdy syrová zelenina již pro tělo není vhodná, ale kvašenou mohu jen doporučit.

Salát je jednoduchý a „nic na něm není“ :-), ale mnohdy není důležité vymýšlet složité variace, i v jednoduchosti je krása, a v našem případě zdraví.

Poznámka: Pro ještě lepší trávení a též při oslabené slinivce doporučuji jemně pokrájenou červenou cibulku před smícháním se zelím zalít zvlášť v misce vařicí vodou a následně scedit, abychom odstranili nadýmavé látky. Teprve takto „ošetřenu“ ji přimícháme. Salát se spařenou cibulkou mi při oslabené slinivce nedělá problémy, proto ho mohu v přílohovém množství 100–150 g doporučit.

Kysané zelí je v této předjarní době cenným zdrojem vitamínů a minerálních látek. Dokonce jsem se dočetla a věřím tomu, že příjem 200 g zelí pokryje denní potřebu vitamínu C. Obsah vitamínů skupiny Bpůsobí zase blahodárně na naši nervovou soustavu. Minerální látky jako železo, vápník, draslík, hořčík, fluor a zinek, které zelí obsahuje, nám dodá minerální látky, které jsou v přírodní podobě plně vstřebatelné, což nelze srovnat s kupovanými tabletkami.

Proces kvašení dá v zelí vzniknout navíc i dalším obranným látkám, izotiokyanátům, které mají protinádorové účinky. Na ozdravném procesu se podílí i obsah probiotických kultur, které při kvašení vznikají. Pro tělo jsou potřebné pro odstraňováním toxických látek, pomohou s přirozeným odvodněním a podporou látkové výměny.

36 582 zobrazení článku
O autorce
6 Komentářů
  1. Daniela Odpovědět
    Dobry den, jsem sice Ceska, ale ziji jiz tretim rokem ve Spanelsku, jsem tu hodne nespokojena s velice drahymi obchody se zdravou stravou a k tomu hodne produktu vubec nejde sehnat, napr.kysane zeli se tu vubec neprodava, cervena repa jen ta v klasickem nalevu " z Lidlu". Jak je mozne zeli zdrave vykvasit doma, poradite prosim? A jak upravit syrovou koupenou cervenou repu? Dekuji, jsem moc rada za Vase stranky, je to pro me objev. Daniela
    • Alemari Odpovědět
      Zdravím Vás do Španělska, milá Danielo. Těší mne, že jste narazila na mé stránky a že mi píšete. Co se týče kvašení zelí, určitě postup najdete na internetu, je jich tam hodně. Sem na stránky přímé odkazy nedávám, ale pošlu Vám na Váš mail. Sama si zelí nekvasím, máme ho tu k dostání na trhu a zrovna včera jsem koupila 1 kg od pána, co ho udělal již z první úrody. Ale to určitě zvládnete. Nebude to složité. K červené řepě a jejímu zpracování jak do pokrmů či salátů je zde již také dostatek receptů. Obecně o jejích kladech jsem zmínila v článku Chvála červené řepě. Projděte se prosím zde na webu v receptech na Saláty a Ostatní a určitě najdete inspiraci. Přeji příjemné čtení a pak i vaření..:-) Zdravím Alemari
  2. Barbora Odpovědět
    Dobrý den, tento recept má ráda i moje devítiletá dcera! Je hodně vybíravá. Akorát tam dávám minimum kopru, protože ho děti nemají moc rády. Ryžová a ovesná kaše má taky veliký úspěch. Děkuji za recepty!
    • Alemari Odpovědět
      Tak to mne těší :-), milá Barborko. Děkuji za komentář. Alemari
  3. Jaroslav Odpovědět
    já přidávám lehce čubricu (běžně v Tescu a Makru). Je to super.
    • Alemari Odpovědět
      Děkuji za informaci milý pane Jaroslave. Určitě může být zelí ještě i lepší. Pro lidi, co zdravotně s trávením nic neřeší, je mnoho možností... Žel pro oslabenou slinivku toto koření obsahuje chilli, i když možná jen trochu, tak jen upozorňuji, že pro nás s oslabenou slinivkou vybírat dochucení velice pečlivě a opatrně.

Zanechte odpověď

*