Mandlový puding

porce pro dva | Pro oslabenou slinivku je velice vhodný.

Ingredience:
 • 50 g spařených a oloupaných mandlí
 • 30–40 g sušeného sojového nápoje s příchutí smetany
 • 500 ml vody
 • 1 vrchovatá lžíce tužšího medu
 • 40 g maizeny (kukuřičný škrob)
 • max. 2 kapky citrónového aromatického oleje „Just“ (nemusí být)

Ozdoba:

 • čerstvé nebo mražené ovoce
 • trochu krájených mandlí

Spařené a oloupané mandle rozmixujeme v půl litru vody do jemné konzistence bílého mandlového mléka. Mléko scedíme přes jemné sítko, vrátíme do mixéru a rozmixujeme v něm sušený sojový nápoj. Toto připravené „mléko“ nalijeme do odměrky a doplníme vodou na 500 ml.

Polovinu množství „mléka“ dáme vařit a do druhé poloviny rozkvedláme kukuřičný škrob. V mléce, co jsme dali vařit, rozpustíme med a přikápneme jednu až dvě kapky citrónového aromatického oleje. Víc ne, abychom nepřerazili mandlovou příchuť pudingu.

Do vařícího mléka přilijeme zbytek s maizenou a za stálého míchání povaříme vše 2 minuty. Hotový teplý puding nalijeme do porcelánové nebo skleněné misky vypláchnuté vodou. Nejdřív necháme puding pomalu chladnout při pokojové teplotě a pak dáme do ledničky.

Vychlazený a ztuhlý puding opatrně vyklopíme na talířek, obložíme čerstvým nebo lehce rozmraženým ovocem a pro zvýšení mandlové chuti můžeme posypat povrch orestovanými mandlovými plátky.

Poznámka: Puding je velice vhodný i pro nemocnou slinivku. Bez ovoce mi nedělal žádné problémy. Kdo snese, může puding ještě vylepšit třeba šlehačkou nebo politím rostlinnou smetanou. Ale není nutno.

Zde připravený puding postačí pro dva, ale můj mladší dospělý syn jej zvládl k odpolední svačině bez problémů sám.

Scezenou mandlovou drť můžeme použít třeba do müsli anebo trochu osladit medem a sníst jako mls.

17 235 zobrazení článku
O autorce
8 Komentářů
 1. Zuza Odpovědět
  Tohle byl jeden z mých prvních pokusů o vaření podle Vašich receptů. Zrovna v době mé nesladké diety, takže puding jen pro manžela. Jak mu asi bude chutnat "zdravý" puding..? Ochutnal lžíci z hrnce a kývnul: "Hm, puding!" Lepší reakci jsem si ani nemohla přát - asi tedy chutnal normálně - a protože muž pudingy miluje, tak asi dokonce dobře! :-) Prostě jako běžný puding, jen zdravější :-)
  • Alemari Odpovědět
   Pěkný večer přeji, milá Zuzo. Tak to mě těší, že Vašemu manželovi chutnal. Když jsem doma začala pudingy vařit jinak, ani jsem neříkala, že jsou z domácích surovin a ne ze sáčku z obchodu. Nikdo nic nepoznal...:-) A chutnalo...:-) Zdravím. Alemari
 2. Bára Odpovědět
  Dobrý den, paní Alemari. Tento puding mě moc láká, určitě ho v brzké době vyzkouším. Ještě jednou moc děkuji za Váš čas, který věnujete těmto stránkám. Jen díky Vám jsem úplně vynechala kávu (a že jsem jí pila opravdu hodně), dnes si pochutnávám na Meltě a vyloženě si užívám její přípravu a vůni. Do práce jsem si donesla Meltu instatní, takže ani tam nemám problém. Snažím se teď vařit podle zdravých receptů a doufám, že se mi podaří přesvědčit i zbytek rodiny (manžela a dvě dcerky), aby papkali se mou. Mějte se krásně, Bára
  • Alemari Odpovědět
   Milá Báro, děkuji. Těší mne Vaše slova a držím palce, aby se Vám podařilo ozdravět domácí kuchyni. Svým příkladem děláte hodně. Rodinu pak navedete pozvolna a nenásilně. Já také vařila nejdříve tak jak zde prezentuji a jen nabízela k ochutnání. A nakonec i zachutnalo :-) Mnoho štěstí! Alemari
 3. Iva Odpovědět
  Dobrý den, puding se stal pevnou součástí našeho jídelníčku a i já, ač jsem nepudingožravá, jej s chutí sním. Naspod ještě pro naše sladily přidávám domácí jahodovou marmeládu a bezlepkové piškoty a experimentuji s chutěmi, takže do některých přidám část vanilkového lusku a jindy rozpustím kousek, teda spíš kus kvalitní čokolády. A je tu spousta dalších receptů, které jsem rodině s úspěchem vnutila a vyžadují si dalších opakování. Jak to bylo v pohádce Lotrando a Zubejda, "kaše dobrá, chci nášup!" Těším se na další kulinářské poklady.
  • Alemari Odpovědět
   Milá Ivo, děkuji za krásný a vtipný komentář. Moc mne potěšil a jsem ráda, že zkoušíte a experimentujete. Jste šikovná. Přeji dobrou chuť. Alemari :-)
 4. Magdalena Odpovědět
  Dobrý večer, chtěla jsem se prosím zeptat, zda mohu sušený sojový nápoj nahradit vodou ? Děkuji, Magdalena.
  • Alemari Odpovědět
   Dobrý den. Vodu bych tam místo toho sušeného nápoje raději nedávala vůbec, protože si to jen víc naředíte a bude to pak spíš kaše. Myslím si, že to lze i bez toho sušeného nápoje. Vím,že ho někteří lidi nechtějí nebo nemohou, ale tyto recepty jsou staršího data, kdy jsem ho používala. V inovaci bych asi použila tak půl napůl vodu na rozmixování mandlí a pak zcedila a doplnila třeba rýžovým nápojem tekutým, ale jen do toho půl litru. Alemari

Zanechte odpověď

*