Míchaný salát s kysaným zelím

1–2 porce

Ingredience:
 •  200 g pekingského zelí
 • 100 g karotky
 • 120 g kysaného zelí bez láku
 • 30 g pórku
 • 1 lžička sojové omáčky „Tamari“
 • 1 lžička umeocta nebo i láku ze zelí
 • 15 g panenského kmínového oleje
 •  kopr čerstvý nebo mražený, popř. i sušený
 •  trošku mořské soli

S příchodem jarních dnů je dobré dodat tělu dostatek vitamínů.
Z dostupné zeleniny jsem vybrala pro toto období pekingské zelí, mrkev, trochu pórku a především kysané zelí. Tato zelenina vám dodá více vitamínů než dovezená ze skleníků.

Salát připravíme snadno a rychle…
Z hlávky pekingského zelí odloupneme potřebné množství listů, které promyjeme pod tekoucí vodou, poskládáme na sebe, jednou prořízneme a pak napříč pokrájíme na tenké proužky.

Očistíme si jednu až dvě mrkve, které nastrouháme na hrubo. Omytý pórek nakrájíme na kolečka a krátce spaříme zalitím vařící vodou, kterou po chvíli scedíme.
Kvašené zelí odmáčkneme od láku a na jemno je pokrájíme, aby šlo dobře se salátem promíchat. Zároveň jej zdravě okyselí.

Nyní již jenom vše dobře promícháme, ochutíme sojovou omáčkou Tamari a dokyselíme dle chuti umeoctem nebo i lákem ze zeli, popř. lehce dosolíme. Pikantnosti docílíme přimícháním kopru, v jakékoliv podobě. Mám doma namražený dle postupu, který jsem uvedla v článku.

Výborný je čerstvý, pakliže se k němu již v tuto roční dobu dostanete…

Jako kvalitní tuk pro lepší vstřebávání vitamínu, doporučuji přídavek kmínového oleje, lisovaného za studena.

Tento salát je velice jednoduchý na přípravu a díky kvalitnímu oleji je jeho chuť úplně jiná. Doporučuji vyzkoušet a zmíněný olej si zakoupit, jedině s ním je to to „pravé ořechové“ :-)

Salát konzumujeme jako přílohový nebo i jenom s pečivem jako úplně samostatný chod.

Poznámka: Přídavkem kmínového panenského oleje dosáhneme výrazně žádoucí chuti salátu..
To musíte vyzkoušet sami, to nelze popsat…:-), kdo ochutnal, ví o čem hovořím.
Co tento olej znám, kupuji jej tzv. non stop :-), jednak na ochutnávky na kurzy, ale především pro jeho chuť a též pro jeho vynikající léčivé účinky…

Kmínový panenský olej neboli olej lisovaný za studena ze semen kmínu pomáhá tělu bojovat při onkologických onemocněních žaludku, jater, plic, střev a prsu. Působí i antibakteriálně, odvodňuje a poskytuje úlevu při nadýmání, protože kmínové silice upravují činnost střevního traktu. Má i další použití při zevních kožních problémech a lze ho použít i jako podpůrný prostředek při senné rýmě…

Pekingské zelí je velkým zdrojem vitamínu C, má ho více ve 100 g než citróny. Dále obsahuje i karoten, niacin, vitaminy B1, B2 a dosti minerálních látek jako draslík, vápník, hořčík, železo, síru a i trochu sodíku. Pomáhá nám bojovat proti stárnutí a má i hojivé účinky na zažívání.

Jelikož salát neobsahuje cibuli a trošku spařeného pórku neškodí, mohu tento salát doporučit i lidem s oslabenou slinivkou…Sama jsem si na něm již párkrát velice pochutnala. Zdravým strávníkům pórek nespařujeme.

39 263 zobrazení článku
O autorce
10 Komentářů
 1. Zdenča Odpovědět
  Ahojky, dnes jsem dělala tento super salátek, výborný. Ty chutě jsou bezvadné, jedině co jsem změnila bylo, nemusím totiž kopr, dala jsem sušenou petržilku, opravdu výborné :-)
  • Alemari Odpovědět
   Díky milá Zdenči za komentář. Jsem ráda, že Vám chutnalo:-)
 2. Buriánková Simona Odpovědět
  Výborný salát!
  • Alemari Odpovědět
   Díky, to jsem ráda, že chutná :-)
 3. Elfa Odpovědět
  Dobrý den, milá Alemari, chtěla bych se zeptat na kmínový olej. Koupila jsem si nedávno v lékárně olej z černého kmínu (z černuchy). Je to ten samý olej, o kterém mluvíte v tomto receptu? Olej z černého kmínu se prý používal již ve starověkém Egyptě, má mít blahodárný vliv na slinivku, trávení...Užívá se po lžičkách několikrát denně, chuť mi nepřipadá nijak "úchvatná". Hezký den. Elfa
  • Alemari Odpovědět
   Dobrý den milá Elfo, tak ten olej kmínový, to bude jiný, viz obrázek. Tento je moc chutný :-) Alemari
 4. Karolina Konšelová Odpovědět
  Dobrý den, prosím napište mi, kde mohu koupit kmínový panenský olej? Děkuji.
  • Alemari Odpovědět
   Dobrý den přeji. Zatím asi jedině přes prodejny zdravé výživy. Zdravím. Alemari
 5. lišková Odpovědět
  Vaříme zdravě
  • Alemari Odpovědět
   Tak to je dobře :-)

Zanechte odpověď

*