Také jsem prošla tímto obdobím a proto si dovolím uvést na začátek pár velice stručných, obecných a mnou laicky podaných informací, které jsem načerpala z literatury a z publikovaných odborných článků.
Slinivka břišní
neboli pankreas je součástí trávicího ústrojí. Je to protáhlá žláza s vnitřní i vnější sekrecí. Je kuželovitého tvaru a leží horizontálně v zadní části břišní dutiny, bezprostředně za žaludkem. Nejširší část je uložena vpravo v kličce duodena (dvanáctníku) a hlavní část směřuje doleva. Užší částí, kterému se říká také ocas, končí v blízkosti sleziny. Produkuje enzymy umožňující trávit potravu a hormony inzulín a glukagon, které regulují hladinu cukru (glukózy) v krvi. Enzymy jsou zpočátku neaktivní, ale aktivují se působením dalších enzymů ve dvanáctníku.
Nejznámější onemocnění slinivky je cukrovka, ale i záněty a nádory patří v populaci k velmi častým onemocněním nezřídka se závažným průběhem.
Záněty jsou dvojí – akutní, ten poškozuje slinivku méně, je ale více bolestivější. Opakované akutní záněty mohou přejít v chronický zánět. Chronický zánět poškozuje slinivku trvale v důsledku tvorby fibrózní tkáně (zajizvení).
Akutní zánět
neboli náhlý záchvat se projevuje bolestmi v horní části břicha a tyto bolesti se mohou šířit do zad nebo i do jiných oblastí. Bolest může přijít nečekaně a intenzivně nebo může pomalu narůstat a zhoršovat se s jídlem. Může trvat i několik dni a většinou nás svou silou upozorní, že se v těle děje něco závažného. Břicho je citlivé a jakoby nateklé. Svízelné bolesti doprovázejí také jiné příznaky jako pocit na zvracení až samotné zvracení, někdy horečka a rychlejší puls. Často se přidá nadýmání, průjem a s ním je pak spojená dehydratace a pokles krevního tlaku. V horších případech může dojít k selhávání srdce, plic nebo ledvin. U těch nejtěžších případů (krvácení do slinivky) vede akutní zánět ke vzniku šoku a někdy k smrti.
Během akutního zánětu (akutní pankreatitidy) je v krvi přítomna vysoká hladina amylázy, enzymu, tvořícího se ve slinivce, proto se měřením jeho hladiny v krvi zánět snadno diagnostikuje.
Jak se léčí akutní zánět slinivky?
Intenzita léčby závisí na tom, jak je silný záchvat a na tom, jaké komplikace s sebou přináší. Je vždy důležité vyhledat lékařskou pomoc, protože nevíme dopředu, jak bude záchvat probíhat. Akutní zánět slinivky obvykle ustoupí postupně sám a léčba spočívá jen v podpůrných krocích.
S těžkým průběhem záchvatu se pacient dostane do nemocnice, kde lékaři zahájí infuzní léčbu do žíly a snaží se upravit krevní poměry. Při hrozbě selhávání plic, srdce nebo ledvin lékaři provedou nutné kroky ke stabilizaci pacienta.
První dny se nesmí přijímat žádná potrava a pacient veškerou výživu dostává infuzí přímo do žíly. Akutní záchvat pomalu odeznívá během 3-4 dnů, pokud není například ucpán společný vývod se žlučníkem žlučovými kameny. Jsou-li známky bakteriální infekce, podávají se antibiotika. Někdy se musí přistoupit i k chirurgickému řešení – u zaklíněných žlučníkových kamenů, cyst atd.
Na akutní pankreatitidu není k dispozici žádný lék. Je nutno dodržovat klidový režim a následně přísnou dietu, aby se zabránilo recidivě. Trvání dietního režimu závisí na intenzitě proběhlého zánětu, v zásadě je však vhodné doporučit trvalé dietní omezení.
Chronický zánět
se rozvíjí jako následek opakovaných akutních pankreatitid, které často probíhají jen za mírných zdravotních komplikací a tak nás neupozorňují na nastupující onemocnění. Zánětlivý proces může být ohraničený nebo rozšířený na tkáň celého orgánu. Při lokalizaci zánětu v hlavě slinivky může jejím otokem a následným tlakem způsobovat zneprůchodnění žlučových cest.
Chronický zánět (chronická pankreatitida) způsobuje pozvolný úbytek až úplný zánik žlázové tkáně jejím zajizvením. Tím dochází k poruchám hlavně exokrinní (vnější sekrece – trávicí enzymy) a někdy i endokrinní (vnitřní sekrece – inzulín, glukagon) funkce pankreatu.
Vyčerpaná slinivka již neprodukuje tolik trávicích enzymů, z toho vznikají zažívací poruchy a může také dojít ke snížení produkce hormonu inzulínu, což vede ke vzniku diabetes mellitus, neboli cukrovky.
I při chronickém zánětu je nutno dodržovat stálá dietní omezení, která mohou v mnohém oslabené slinivce pomoci. Takto se lze vyhnout i dalším nebo následným onemocněním slinivky, jako jsou různé cysty, nádory a také hrozící cukrovce.
Kromě dodržování dietního stravovacího režimu je vhodné oslabené slinivce pomáhat dodáváním trávicích enzymů, které slinivku podpoří v její nedostatečné činnosti. Je-li již snížena také tvorba inzulínu, je nutno pak dodávat tělu i inzulín.
Jaké jsou příčiny zánětu slinivky?
Někdy je těžké vypátrat, co vyvolalo zrovna náš zánět slinivky. Dle lékařů může zánětu předcházet nadměrná konzumace alkoholu, někdy stačí pouze dietní chyba, někdy za zánět může zapříčený žlučníkový kámen nebo i zúžení společného vývodu pankreatu a žlučovodu. V těch horších případech může vyvolat potíže i nádor slinivky.
Mnohdy ani nemusíme hned poznat, že jde o slinivku a až opakované potíže třeba i po příležitostné konzumaci alkoholu nebo dosud oblíbeného jídla, které nám vyvolá akutní problémy, nás teprve nasměruje k lékaři. Často se ale může stát, že po vyléčení akutního problému máme pocit, že je úplně vše v pořádku, že můžeme jíst zase všechno a nemusíme se nijak omezovat. Většinou až způsob zjišťování pokus-omyl nám bolestně připomene, že tomu tak není.
Nechce se nám věřit, že si musíme dávat už na celý život pozor s výběrem potravin, které nám nebudou ubližovat. Je doporučováno úplně vypustit konzumaci alkoholu, který toto onemocnění výrazně zhoršuje a může být příčinou jeho rychlé recidivy. Nejsou vhodné ledové a sycené nápoje, tučná, mastná, smažená a bohatě kořeněná jídla. Často bývá špatně snášen syrový česnek a cibule, syrová paprika. Je třeba omezit různé majonézy, hořčice, sladkosti, tučné krémy a smetanovou zmrzlinu. Kouření velice zhoršuje problémy se slinivkou.
Člověk s nemocnou nebo i jenom oslabenou slinivkou, pokud chce žít a pracovat bez častých zdravotních problémů, bývá většinou svými potížemi nasměrován ke zdravému životnímu stylu a zdravé výživě.