Mnoho lidí netuší, co vlastně okara je. Tato surovina vzniká při zpracování sojových bobů na sojové mléko, ze kterého se vychází následně při výrobě tofu. V Japonsku je hojně používána do polévek, salátů, nádivek ale i do pečených dezertů, protože její konzistence připomíná trochu kokos.
V okarovém dezertu je okara hlavní a základní surovinou a slouží jako nosič ostatních ingrediencí. Okaru nejdříve rozdrobíme do větší mísy a přidáme med a sirup, kokos, kvalitní panenský olej a žloutky.
Sušený rýžový nápoj rozpustíme v teplé vodě a přidáme do směsi. Dál přisypeme odváženou hladkou rýžovou mouku a rozinky.
Těsto dochutíme na jemno namixovaným anýzem a mletou skořicí a kdo vlastní, tak přikápne několik kapek krásně voňavého pomerančového aromatického oleje, který dezert povýší „na vyšší level“, jak říkají moji synové :-)
Než celou hmotu promícháme, doporučuji nejdříve ušlehat bílky se špetkou soli na tuhý sníh. Sníh na chvíli odložíme stranou a metly, které nemusíme umývat, použijeme hned na zpracování těsta. Nyní oceníme velikost mísy a asi především její hloubku, protože při rozmíchávání šlehačem se budou shluky těsta poněkud trousit po stěnách. Při nižší míse i po okolí, to raději upozorňuji. Hmota v této fázi není kompaktní, což ale nebude v konečném výsledku na závadu. V závěru ji proto raději propracujeme rukou.
Celá hmota se částečně spojí, když k ní přidáme veškerý sníh, který již jen ručně vařečkou a stěrkou rozmícháme tak, že se v těstě téměř ztratí. Dortovou formu si připravíme před samotným vložením těsta a to tak, že stěny nejdříve potřeme rostlinným olejem a dno vyložíme papírem na pečení. Do formy vyklopíme připravené těsto a do celého prostoru je musíme natlačit lehce rukou a pak uhladit stěrkou a stejnoměrně je rozetřít po celé ploše.
Formu s těstem vložíme do předehřáté trouby, ale ne více než na 200°C. Pečeme pak při 180–190°C asi tak 50 minut. Kdo má troubu plynovou, raději doporučuji hlídat. Pakliže máte troubu elektrickou nebo v troubě okénko, stačí určitě jen náhled a nemusíte ani otevírat a hned vidíte :-)
Těsto bude dokonale propečené, když se okraje u formy začnou pěkně vybarvovat do světle červenohnědé barvy a navíc upečení i ucítíte krásnou vůní. Po upečení a vyjmutí z trouby, uvolníme za horka okraje formy. Zde doporučuji upečený dort ve formě raději „objet“ nožem, abychom korpus při uvolňování okruží formy neroztrhli, kdyby byl někde přichycen. Většinou ještě z korpusu odstraním i spodní papír na pečení, aby mohl lépe vydýchat vlhkost.
Postup je následující (popisuji jen začátečníkům, zkušené kuchařky prominou):
Pokud je korpus na podložní části formy, přiklopím na něj jakoukoli větší desku, na které krájím třebas zeleninu a vše obrátím. Použiji chňapky. Pak odejmu podkladovou část formy a opatrně sloupnu papír, na kterém se již sráží vlhkost a také zvlhlou podložní část formy otřu ubrouskem a vrátím na místo na korpus a zase otočením dostanu korpus zpět na spodní část formy.
Než nám korpus zcela vychladne, abychom mohli pokračovat v jeho dokončení, tak si zatím na vodní lázni rozehřejeme nějakou dobrou a kvalitní čokoládu bez bílého cukru. Doporučuji kvalitní čokoládu na vaření ze zdravé výživy.
Zchladlý korpus si umístíme na pečící papír nebo na alobal a na povrch natřeme rozteklou čokoládu, kterou stěrkou rozetřeme po celé ploše v tenké vrstvě. Není potřeba dávat vrstvu silnou, čokolády stačí jen tolik, aby nám udržela kokos, kterým povrch lehce posypeme. Okraje po obvodu také potřeme čokoládou a posypeme a pak necháme celý dort dobře vychladit. Až je čokoláda na povrchu dokonale ztuhlá, pak již jen ostřím nože, nahřátým (aby se nám povrch nelámal) nad plamenem nebo na elektrické plotýnce, nakrájíme úhledné kousky a servírujeme.
Pakliže těsto dáme na menší obdélníkový plech vyložený pečícím papírem, pak můžeme nakrájet třebas čtverečky.