Okurkový salát s koprem a sojanézou

2 porce na přílohu, jinak 1-2 porce jako samostatný pokrm

Ingredience:
  • 300 g okurky bez velkých semínek
  • 10 g čerstvého krájeného kopru
  • mořská sůl
  • ½ lžičky umeocta
  • 50 g sojanézy s vlákninou

Do letního počasí patří neodmyslitelně okurkový salát. Ochucen sojovou majonézou bude vhodný i pro alergiky na kravské mléko a společně se žitným nebo špaldovým kváskovým chlebem může být jednoduchou letní odpolední svačinou.

K přípravě salátu jsou nejvhodnější okurky „hadovky“ nebo ty, kterým se říká „přerostlé nakladačky“. Jsou křehké, šťavnaté a nemají ještě velká semínka. Okurky očistíme a na hrubo nastrouháme. Mírně posolíme, aby pustily šťávu. Moje babička říkávala, aby se „vyplakaly“. Šťávu nevylíváme, poslouží na zředění sojanézy.

Přimícháme jemně pokrájený kopr a sojanézu, mírně okyselímeumeoctem, a před podáním dáme ještě na chvíli vychladit.

Je-li salát samostatným pokrmem, přiložíme k němu kváskové pečivo.

Bez pečiva může okurkový salát posloužit i jako vhodná přílohak dalším pokrmům.

Poznámka: Z dřívějších dob znám podobný okurkový salát s tatarkou, majolkou či jogurtem, který jsme ochucovali též ještě česnekem. Ne každý však česnek snáší, ale chcete-li ochutnat podobnou variantu,trošku česneku lze přidat i zde.

Pro oslabenou slinivku je salát v kombinace se Sojolkou zátěží, mám to ověřeno, i když je tu majonéza nahrazena sojovou. Ještě více dietnější varianta s jogurtem, ať již kravským či sojovým bude pro oslabené trávení vždy vhodnější.

Okurkový salát připraven stejným postupem, ale úplně bez „mléčného“ochucení, strávím i s oslabenou slinivkou bez problémů. Jenom jsem zde chtěla připravit něco dobrého pro ostatní a neodolala jsem nevyzkoušet. Všem chutnal velice, ale pro oslabenou slinivku již nebudu pokus raději opakovat.

13 439 zobrazení článku
O autorce

Zanechte odpověď

*