Ořechové kuličky s medem

10-12 kuliček dle velikosti

Ingredience:
 • 100 g mletých vlašských ořechů
 • 50 g akátového medu (popř. jiný tekutý)
 • 3 kapky citrónového arom. oleje „Just“
 • pár datlí bez pecek
 • trochu mletých oříšků na obalení, popř. kukuřičné „Vtipné kaše“

Vánoce máme přede dveřmi a začínáme přemýšlet o dobrotách, které připravíme. Kuličky z ořechů, které nemusíme péci, navíc rychle rozšíří sortiment zdravého cukroví. V původním receptu byl vedle ořechů především bílý rafinovaný cukr moučka, což nebylo zrovna zdraví prospěšné.

Vlašské ořechy je vhodnější mít raději namleté na mlýnku na strouhanku. Jsou takto jemnější. Když bychom je mixovali, budou tam kousky a výsledná hmota bude s tvrdými drobečky. Jsou sice též dobré, ale je to prostě jiné.

Namleté vlašské ořechy smícháme s medem nejlépe v misce vařečkou, přivoníme citrónovým aromatickým olejem a zpracujeme sladkou hmotu. Vyklopíme na vál a propracujeme prsty a nakonec rukama a vytvoříme váleček.

Nakrájíme na stejné dílky. Do každého vložíme malý kousek datle a připravíme kuličky, které následné obalíme buďto ještě v mletých oříškách, ale mám vyzkoušeno, že výborné jsou obalené i v nějaké instantní kaši, nejlépe kukuřičné „Vtipné kaši“.

Dáme do chladu, kde pěkně ztuhnou. Jelikož jsou obsahem medu sladké a i tučné, výborně je bude doplňovat hořká obilná káva.

Poznámka: Kuličky, které připravuji nejsou dietní, jsou spíš zdravější. Med namísto bílého cukru je určitě vhodnější varianta a přivonění citrónovým aromatickým olejem jim dodá úplně novou sváteční vůni.

Kuličky většinou připravuji jen v menším množství a jsou určeny pouze na zpestření sortimentu, ale v čase předvánočním, kdy ještě nejsme cukrovím přejedeni, chutnají skvěle. Často je proto dávám k dispozici jako mlsání a tak jejich přípravu musím opakovat :-)

Do diety na oslabenou slinivku tyto kuličky nezařazuji. Dle mých zkušeností sice lze jednu ochutnat, ale spíš v rámci zdravé snídaně, kdy snídáme na sladko třeba ovesnou kaši. Zatím mi tato ochutnávka neublížila. Ale při této dietě raději více nedoporučuji…

Sdílení

  40 551 zobrazení článku
  O autorce
  6 komentářů
  1. Verča70 Odpovědět
   Dobrý večer Alemari, jsem ráda, že jsem objevila Vaše stránky se zdravou výživou. Potřebovala bych ale poradit, jestli recepty lze uplatnit i v jídelníčku diabetika. Neobsahuje jídlo více sacharidů? Děkuji za odpověď. Některé recepty jsem již zkoušela a chutnaly celé rodině.
   • Alemari Odpovědět
    Přeji též dobrý večer. Milá Verčo, veškeré pokrmy zde na webu jsou s vyloučením bílého cukru. Pečivo na sladko, zdravější cukroví, různé další „sladké“ pokrmy jako kaše, müsli, knedlíky, palačinky mohou být občas s obsahem medu, sladu či fruktózy. Měla jsem tchána diabetika a vím, že fruktózu v pokrmech mohl, ale je potřeba spočítat, kolik má která porce tohoto monosacharidu, aby se nepřesáhla denní povolená dávka. Třeba výše uvedené kuličky jsou dost medové, asi by diabetik mohl ochutnat snad jednu. Mák určitě neublíží, pokud jej snáší a množství medu lze v jedné kuličce spočítat, dle toho, kolik jich uděláte...:-) Takto bych postupovala u receptů s obsahem alternativních sladidel...Vesměs je však slazení i alternativními sladidly v pokrmech velice sníženo. Můžete též vyzkoušet slazení třeba Stévií. Najdete zde pár receptů. Prosím, přečtěte si zde i články o surovinách atd., je tam více uvedeno... Myslím si, že diabetik si zde může vybrat...:-) Recepty jsou vlastně diabetické...Ale jak jsem uvedla, je potřeba hlídat přídavek i fruktózy.. Zdravím Alemari
  2. Markéta Odpovědět
   Dobrý den, před Vánoci jsem se inspirovala Vašimi recepty na cukroví, Kromě medových kuliček jsem vyzkoušela i pár dalších a musím říci, že ačkoliv zdravé cukroví mívá špatnou pověst, tohle Vaše mi chutnalo a dokonce i manželovi a dětem. Takže Vám moc děkuji, že jste se s námi podělila. Markéta
   • Alemari Odpovědět
    Děkuji Vám milá Markétko :-). Rádo se stalo. Zdravím. Alemari
  3. Eliška Odpovědět
   Místo medu jsem použila čekankový sirup a kuličky jsou taky vynikající :-)
   • Alemari Odpovědět
    Určitě to musí být též dobré, milá Eliško. Děkuji za alternativu. Ne každý med snáší, to je pravda a čekankový nebo i jiný sirup může pomoci. Zdravím. Alemari

  Zanechte odpověď

  *