Ovesná kaše s mrkví

1 porce Při oslabené slinivce je to velice vhodný pokrm.

Ingredience:
  • 100 g očištěné mrkve + 600 ml vody
  • 1 rovná lžička koření „Horalka“
  • špetka mořské soli
  • ½ lžičky mletého kmínu
  • špetka sušené bazalky
  • 50 g jemných ovesných vloček
  • čerstvá petrželová nať
  • lžička panenského lněného oleje (lze též panenský ostropestřecový)

Vždy nemusíme mít ráno chuť na sladký pokrm a přitom bychom si chtěli dát ovesné vločky. Uvařená kaše je připravena na slano a lze ji zařadit na snídani nebo i na oběd. Určitě ji můžeme doplnit i další čerstvou zeleninou.

Očištěnou a na drobné kousky či plátky pokrájenou mrkev vložíme do kastrolu, zalijeme 600 ml studené vody, vodu mírně osolíme, přidáme veškeré koření a dáme vařit.

Až voda dosáhne varu, plamen či teplotu zmírníme a pomalým varem vaříme 10 minut. Po uplynutí této doby se právě tak mrkev uvaří a v hrnci nám zůstane asi 450 ml vývaru kolem mrkve.

Nyní již k uvařené mrkvi přisypeme ovesné vločky a pokračujeme ještě v krátkém povaření. Mnohdy postačí jenom přivést zpětně k varu a za varu a míchání kaši ponechat cca 2–3 minutky provařit, aby vločky ztratily svoji syrovost a obsah se jimi zahustil.

Kaši naservírujeme na talíř, pokapeme panenským lněným olejem, který dodá našemu tělu nenasycené mastné kyseliny a pro oko i zlepšení chuti ozdobíme čerstvou petrželkou.

Tato kaše může chutnat nejen lidem s oslabeným trávením, ale svojí pestrostí potěší i děti a vůbec je vhodná do jídelníčku občas všem :-)

Poznámka: Příprava ovesné kaše s mrkví je rychlá a na suroviny nenáročná.
Chuťově je tato kaše mírně nasládlá vařenou mrkví, avšak pro oslabené trávení je přímo požehnáním. Přidané bylinky z ní připraví velice chutný pokrm.

Nebojte se přiložit zelenou nať neposekanou. Zapojíme tak do činnosti i naše zuby a kousací svaly, které jinak při konzumování kaší trošku zahálejí :-). Navíc si daleko více vychutnáme i chuť petrželky.

Petržel pomáhá tělu nejen přísunem vitamínů, které nyní tolik potřebujeme, ale i s odváděním zadržené vody v těle. Čím více zelené nati jíme, tím líp. Tyto účinky má též čaj, připravený ze zelené petrželové nati.

45 908 zobrazení článku
O autorce
14 Komentářů
  1. Jayo Odpovědět
    Pekny recept, urcite vyskusam, hoci asi s pohankovymi vlockami. Este by som morsku sol vymenil za himalajsku.
    • Alemari Odpovědět
      Určitě můžete. Recept je jen pro inspiraci :-). Zdravím. Alemari
  2. Bombylius Odpovědět
    Toto mě ještě nenapadlo, skvělá inspirace. Občas si dělávám podobnou kaši, ale z jáhel. Mrkev dávám hned na začátku vaření. Někdy i trošku pórku a ke konci přidám trošku kurkumy. A je to moc dobré. Budu muset vyzkoušet i tuto s ovesnými vločkami, ale stejně již dopředu myslím, že bude výborná.
    • Alemari Odpovědět
      Děkuji Vám Bombyliusi, ale i tak to bude chtít asi nedříve ověřit :-) Přeji ať Vám kaše chutná a třeba se zařadí i mezi Vaše oblíbené. Alemari
  3. Kwiki Odpovědět
    Právě jsem skončila s vařením (dělala jsem ji bráchovi na snídani :). Chuťově je výborná, jen se mi nevyvařila všechna přebytečná voda a je z toho spíš hustá polívka. Ale i tak je to vynikající a řekla bych, že se může rovnat i kaši na sladko. Určitě si ji ještě uvařím :)
    • Alemari Odpovědět
      Se zpožděním odpovídám. Děkuji milá Kwiki. Zdravím.
  4. Tereza Odpovědět
    Hezký den, nevím jestli znáte, ale doporučuji ovesnou kaši s mrkví i na sladko - se skořicí nebo perníkovým kořením, oříšky, medem, fantazii se opravdu meze nekladou, chutí mi připomíná můj oblíbený mrkvový dort :))
    • Alemari Odpovědět
      Milá Terezko, ne neznám to s mrkví na sladko a abych pravdu řekla, ani mne to nenapadlo. Ze vzpomínky si ještě kupuji občas ve zdravé výživě mrkvánky a ty jsou na sladko, tedy těsto ne, ale náplň jsou hrušková povidla, ale sama mrkev na sladko už nepřipravuji, prostě to už necítím. Ale dobrota to být může :-). Zdravím. Alemari
  5. Katka Odpovědět
    Milá Alemari, Vaše stránky jsou pro mě velkou inspirací a kaše k snídani miluji. Většinou jím obilné kaše s rozdušenou zeleninou, ale nikdy jsem si moc neuměla představit zeleninu s kaší z ovesných vloček. Tento recept, ale překonal moje obavy. Je to vynikající! :) Jen bych doporučila dát mrkev do vroucí osolené vody a ne do studené. Je to kvůli minerálům, které zůstanou v zelenině a neuvolní se do vody.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji milá Katko. Ano, pokud vařím jen mrkev a tu vodu nebudu používat, tak bych také dala zeleninu kvůli zachování minerálů až do vařící vody. Ale zde to není nutné, protože minerály se neztrácejí, pouze přejdou do vývaru. A pakliže se takto vyvaří do vody, do které pak přidáme vločky, vše zůstane v kaši. Tělu je jedno, zda minerály přijímá z mrkve obsažené v kaši nebo z celé kaše. O nic nepřijdeme. Navíc se mrkev vložená do vody studené lépe rozvaří do následné kaše, je měkčí. Jinak jsem ráda, že Vám tato kaše také zachutnala a děkuji za příspěvek. Alemari
  6. kamil Odpovědět
    Zo srdca ďakujem za typ.
    • Alemari Odpovědět
      Rádo se stalo :-) Alemari
  7. Standa Odpovědět
    Moc dobrá. Dnes jsem ji vyzkoušel na snídani. Vřele doporučuji. Pokud máte pocit, že je z toho polívka, prostě ji nechte déle vyvařit.
    • Alemari Odpovědět
      Stani, děkuji za zprávu. Polívka z toho určitě nebude, protože než se mrkev uvaří, navíc voda se vyvaří :-) Doporučuji tu mrkev nejdříve uvařit do skoro měkka, protože vločky jsou raz dva :-) zdraví máma :-)

Zanechte odpověď

*