Pažitková pomazánka trochu jinak

cca 600 g pomazánky | Při oslabené slinivce jenom malé množství na orestovaný chléb.

Ingredience:
 • 2 měkké tvarohy (ve vaničce, celkem 500 g)
 • 30 g panenského slunečnicového oleje
 • 60 g změklého kvalitního másla
 • 1 lžička sojové omáčky „Tamari“
 • 1 lžička umeocta
 • mořská sůl (2–3 g)
 • špetka sušené bazalky
 • 30 g jemně krájené pažitky

Na tvarohové pažitkové pomazánce asi neni co vymýšlet, určitě ji všichni znáte, ale při změně některých dochucujících surovin a doplnění kvalitními tuky, získá pomazánka nejen trochu jinou příchuť, ale i další výživné látky, které v původním tvarohu nebyly.

Pro získání jemnější smetanové příchuti přidávám do pomazánky kromě panenského oleje i kvalitní máslo. Odvážené množství másla si předem necháme změknout v míse, ve které budeme připravovat pomazánku. Asi tak po půl hodině přidáme i tvaroh a na váze přilijeme panenský olej. Ještě ničím nemícháme. Ponecháme vše vytemperovat opět asi tak 10 minut.

Při přípravě této pomazánky nesmíme spěchat. Je dobré si k ní chystat ingredience souběžně s přípravou jiného pokrmu nebo při jiné práci a tak využít časový meziprostor. Kdybychom míchali ještě ztuhlé máslo, nešlo by ani šlehačem s tvarohem dobře rozetřít a měli bychom v pomazánce tuhé kousky.

Promytou čerstvou pažitku nakrájíme na jemno a dáme stranou. Na uvedené množství pomazánky používám svazek pažitky o hmotnosti asi 30 g, ale zde platí pravidlo, čím více tím lépe. Cibulku nepřidáváme a tak si pažitky nakrájíme dle libosti, jak máme rádi, třeba i 50 g.

Je-li máslo dobře změklé, nic nám již nebrání šlehačem napěnit všechny vložené suroviny. Při šlehání tvaroh mírně osolíme a ochutíme sojovou omáčkou Tamari a umeoctem. Ještě přidáme pro zpestření sušenou bazalku.

Pamatuji si, že moje maminka tvaroh neokyselovala, ale umeocet není ocet ani citrón. Je to fermentovaná slanokyselá šťáva ze švestiček umeboši a její malý přídavek velmi pozvedne pomazánce chuť.

V posledním kroku přidáme krájenou pažitku, promícháme a můžeme mazat na pečivo.

Pomazánku doporučuji doplnit jakoukoliv čerstvou zeleninou. Chutnají velmi dobře krájená rajčata, ale i čerstvá kedlubna nebo okurek či ředkvičky. To již záleží na vás, co si vyberete.

Poznámka: Původní pažitkovou tvarohovou pomazánku, tak jak ji připravovala moje maminka jsem nikdy moc nemilovala. Připadala mi na chlebu suchá taková „cpavá“ :-). Dala se strávit jedině když se chléb nejdříve namazal máslem a ještě pak navíc bohatě doplnil třeba krájenými rajčaty.

Abych nepředala do své rodiny nechuť k tomuto druhu výživné pomazánky, snažila jsem se ji vylepšit a obohatit kvalitním máslem již přímo v jejím složení a navíc přidat i rostlinné tuky z panenského oleje. Ve výsledku je pak pomazánka příjemně roztíratelná a jemně krémová. Samozřejmě že v nejlepší konzistenci pro mazání je hned po namíchání.

Tato pomazánka je nenáročná na přípravu a pokud je u nás v lednici tak se jí, až se sní. Bývá většinou preferována a také jejím namazáním je chléb hned zaplněn a nevyžaduje další oblohu, snad jen v podobě kvalitní čerstvé zeleniny.

V malém množství při nedělené stravě lze pomazánku namazat i na orestovaný žitný chléb a oslabená slinivka by ji v klidovém období mohla zvládnout.

Jinak při doplnění bezlepkovým pečivem bude vhodná i do této diety.

62 434 zobrazení článku
O autorce
6 Komentářů
 1. Monika Odpovědět
  Jsem Monika Danihelová a neumím udělat tak lehkou pomazánečku. Byla bych moc ráda, kdybyste mi poradila. Děkuji za pochopení.
  • Alemari Odpovědět
   Milá Moniko, doopravdy nevím jak a s čím bych Ti měla poradit. Snažila jsem se postup popsat v receptu. A jestli nemáš šlehač, tak lze pomazánku určitě umíchat i ruční metlou. Držím palce. Alemari
 2. Verča Odpovědět
  Prosím, opravdu se jedná o panenský slunečnicový olej a ne o olivový? O panenském slunečnicovém jsem nikdy neslyšela. Nerada bych tam dala špatný, přece jen oba oleje mají odlišnou chuť. Děkuji, Verča
  • Alemari Odpovědět
   Ano, milá Verčo, jedná se o panenský slunečicový olej. Koupíte ve zdravé výživě nebo na netu. :-) Zdravím. Alemari
   • Verča Odpovědět
    Moc děkuji a také zdravím. :-)
    • Alemari Odpovědět
     Rádo se stalo. :-) Alemari

Zanechte odpověď

*