Tyto perníčky jsou upečené s přídavkem sody a tak jsou pěkně nakypřené. Jednou za rok trošku sody v pečivu tělu neublíží. Mouka na pečení perníčků se hodí nejlépe žitná, ale zde ji namícháme se špaldovou a sojovou moukou. Mouky dobře provzdušníme tím, že je přesejeme.
Při přesívání v nich rozmícháme i jedlou sodu. Pak do mouky přidáme oříšky a odvážený med, fruktózu, žloutek, vejce, koření a rozpuštěné vychladlé máslo. Vše zpracujeme v těsto nejdříve nožem a pak i rukama.
Dobře propracované těsto necháme chvíli odpočinout a pak vyválíme asi na tloušťku 3–4 mm a začneme vypichovat tvary.
Perníčky potřeme rozšlehaným vejcem a zdobíme mandlí. Mandle nahrazuje následné polévání perníčků cukrovou bílkovou polevou a pěkně perníčky nazdobí.
Připravené vypíchané kousky pečeme při 200–220 °C v troubě nejdříve 5–6 minut. Pak troubu zmírníme a již za hlídání ještě asi 3 minuty dopékáme. Propečení perníčků zkusíme na jednom kousku rozlomením.
Prochladlé perníčky skladujeme do vánoc ve vlhkém prostředí. Většinou je uchovávám na balkóně v papírové krabici, která propouští vlhkost.
Měkké perníčky servírujeme na sváteční stůl a nesnědené kousky vracíme zpět do krabice, protože v teple proschnou a ztvrdnou.
Kdo má však rád, tak jako já, perníčky pěkně křupavé, tomu to vadit určitě nebude. :-)