Pražené ovesné vločky

1 talíř, asi tak 2 porce | Při oslabené slinivce jenom malou mističku a nemíchat s jogurtem. | Při dietě bez mléka zvolit jiný jogurt.

Ingredience:
  • 150 g ovesných vloček BIO
  • 2 vrchovaté lžíce medu (nebo i sladu)
  • 2 lžíce oleje sezamového nebo slunečnicového (popř. řepkového)
  • sezam, popř. ořechy nebo mandle
  • popř. bílý jogurt a skořici

Když nás v dětství „honila mlsná“ a doma nic nebylo, maminka nám připravila pražené ovesné vločky. Pražila je na másle s bílým cukrem. Tento pamlsek jsem v rodině zavedla také a byl vždy přijat s nadšením. Ovesné vločky jsem v receptu ponechala, ale ostatní suroviny jsem zaměnila za zdravější.

Med s olejem nejdříve pomalu za míchání zahříváme v hrnci nebo na pánvi až směs začne pěnit, vonět a lehce zlátnout, pak přisypeme ovesné vločky. Na mírném ohni je pražíme za stálého obracení a promíchávání, nejlépe dřevěnou špachtlí, do zlatava.

Chceme-li mít vločky ještě chutnější přidáme při pražení semínka sezamu nebo na hrubo nasekané ořechy, popř. mandle.

Horké upražené ovesné vločky vyklopíme a rozprostřeme na velký talíř. Necháme vychladnout.

Pražené ovesné vločky podáváme samostatně jako mls, ale velice dobře chutnají i se Skořicovým jogurtem.

Poznámka: Z upražených a lehce prochladlých ovesných vloček lze tvarovat hrudky, které můžeme předložit i jako cukroví. Vychladlé hrudky dáváme do papírových košíčků.

Kupodivu tyto pražené vločky snese občas i moje chronicky oslabená slinivka, když se jich nepřejím. Samozřejmě jich nesním tolik co ti druzí, ale malou misku jen tak bez jogurtu strávím…

99 588 zobrazení článku
O autorce
20 Komentářů
  1. Vojtěch Odpovědět
    Dobrý den, zajímalo by mě, jak jsou na tom takto upravené vločky s trvanlivostí? Lze je upražit a ponechat v krabičce třeba měsíc?
    • Alemari Odpovědět
      Abych pravdu řekla, tak jsem trvanlivost pražených vloček nezjišťovala, protože mi k tomu nebyla dána příležitost. U nás se vždy sní hned a nebo nejdéle tak do dvou dnů. Asi si ověřujete možnost vzít je s sebou třeba na cesty, že? Zamýšlím se nad Vaším dotazem a uvažuji, že by vločky mohly být v karamelu vlastně zakonzervovány, protože jsou jím obaleny. Mělo by to být něco na způsob müsli tyčinek, ale je to bez záruky. Ještě si vzpomínám, že jednou nám zůstaly nesnězené déle a po pár dnech jakoby zvlhly. Prostě karamel z medu a oleje se chová asi jinak. Možná by na suchém místě nepřitáhly vzdušnou vlhkost. Klasické bonbóny karamelky se také ve vlkém prostředí začnou k sobě lepit. Asi to bude chtít vyzkoušet... Budete-li si to chtít ověřit, uvítám Vaši zkušenost.
  2. Ella Odpovědět
    Měla jsem chuť na pražené vločky, jenže jsem nevěděla, jak se dělají. A tak jsem narazila na Váš recept. Vyzkoušela jsem ho, i když s pochybami, ale byla jsem mile překvapena, všem nám moc chutnal. Určitě si ho opíšu do kuchařky.
    • Alemari Odpovědět
      Ello, Váš milý komentář mne potěšil. Děkuji moc a zdravím. Alemari.
  3. Ivana Odpovědět
    Já jsem dělala oveské kuličky minulý rok a musím říct, že mi právě chutnaly spíše až tak po 2 dnech, kdy trochu zvlhly, protože uplně čertsvé mi lámaly zuby.
    • Alemari Odpovědět
      Ano, Ivanko, máte pravdu, jsou pak měkčí, což také není na závadu. U nás se většinou pražené vločky snědí tak jak je připravím a ulamují se přímo z talíře, kde tuhnou :-) Kuličky mne napadlo připravit jako cukroví, ale s tou tvrdostí je to tak, čerstvé jsou pro dobré zuby...:-)
  4. Daja Odpovědět
    Teeda mnam ! Vyzkousela sem a vynikajici ! Vybornej recept :)
    • Alemari Odpovědět
      :-) Děkuji milá Dajo. Také je máme doma rádi v této podobě. :-)
  5. Jana Odpovědět
    Děkuji paní Alemari za tuhle stránku, konečně něco z vlastní zkušenosti, bez předsudků a klamů, bez přetvářek a nahánění strachu. Myslím, že jste při sestavování receptů využila svou původní profesi a přistupujete k tomu s rozumem a citem. Držím Vám palce a sobě též! Mne nejvíce děsí ten čas spojený z přípravou, práce, kterou si beru i domů, denně, a v neposlední řadě i reakce okolí a rodiny....Vím, že jde o poprvé a pak už do receptů ani nekoukáte...ale znáte to, starý pes se těžko učí novým kouskům. Hledám již dlouho podobné recepty, ale vše se mi zdá příliš upjaté a složené buď jen ze zeleniny nebo jen z luštěnin, které mne nadýmají, ať namáčím a vařím jak nejlépe to jde...Pak narážím stále dokola na dietní chyby, které vím, že přijdou a neovládnu se. Obdivuji Váš přístup a zapálenost. Přeji dny bez problémů se zažíváním a mnoho klidu a radosti, ať už z čehokoli.
    • Alemari Odpovědět
      Děkuji Vám za Váš pochvalný komentář a slova obdivu. Jste hodná, milá Jano a Vašich slov si velice vážím. A víte, že i já musím čas od času nakouknout do svých receptů? :-) Je jich již moc a asi bych vždy stvořila něco jiného, kdybych si nekontrolovala postup s tím co si pamatuje hlava, hlavně když si chci zopakovat pokrm, který mi zachutnal :-) Děkuji Též za přání klidu a radosti. Přeji nápodobně. Mějte hezký víkend i další letní dny. Alemari
  6. Jana Odpovědět
    Já dělám tu nejzdravější variantu :-) Ovesné vločky opražím na sucho na pánvi, až jsou křupavé, tak přidám med (podle potřeby). Jinak dělávám ještě müsli: To je lepší, ale také složitější na přípravu.
    • Alemari Odpovědět
      Ano, na sucho může být, jsou různé varianty...Třeba zapečené müsli také nemá chybu.
  7. Inka Odpovědět
    Z jakého důvodu nedoporučujete pro oslabenou slinivku míchat s jugurtem (samozřejmě nízkotučným :-))? díky
    • Alemari Odpovědět
      Z důvodu těžší stravitelnosti, škroby + bílkoviny z jogurtu, to je již silná kombinace, a to nejen pro oslabenou slinivku. navíc tuky z pražených vloček tam také vnášejí další složku ke trávení. Oslabená slinivka neprodukuje tolik potřebných trávicích enzymů a pak to může ve střevech kvasit.
  8. Simona Odpovědět
    Dobrý večer, mohla bych se zeptat, zda-li opražením zůstanou ve vločkách zachovány všechny vitamíny, minerály a spol.? Neznehodnotí se tím jejich nutriční hodnota? :) Velmi děkuji za odpověď :)
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji milá Simono. Některé vitamíny, které nejsou stabilní za vyšších teplot se při pražení ničí. Vláknina a minerální látky vesměs zůstanou zachovány.
  9. eva Odpovědět
    My to doma jako deti zapekali v troube se slakem :) Vlocky, salko a liskace :)
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den. No to nám doma dělala maminka pražené vločky s cukrem, ale ani ten Váš ani ten náš způsob již nepovažuji za zdravý, proto jsem se jej snažila trochu obměnit. Alemari
  10. Erik Odpovědět
    Upražili jsme to jako překvápko pro rodiče. Poté co rodiče přišli domů, zmizelo to do pár vteřin :)
    • Alemari Odpovědět
      Milý Eriku, tak to mne těší. Děkuji za zprávu :-)

Zanechte odpověď

*