S dýní Hokaido můžeme uvařit jednoduchou a rychlou večeři nebo oběd. Pakliže ji přidáme k robi masu, hned tu máme výživný a sytící pokrm, plný kvalitních bílkovin, sacharidů i minerálních látek.
Robi nudličky jsou vakuově balené a neochucené a tak jim udělá dobře krátkodobé naložení v marinádě, tak jak uvádím již u jiných receptů. Na dvě porce vám bude stačit polovina balíčku, ale máte-li více jedlíků, určitě si množství zdvojnásobte a uvařte si větší dávku. Nebudete litovat.
Rukama robi nudličky rozvolníme na jednotlivé kousky, které se začnou od sebe lehce odlepovat a pak je trochu posolíme a po té naložíme do mísy do marinády z uvedených surovin a koření alespoň na 2 hodiny . Nemáte-li tolik času, nevadí, stačí i doba, než si uvaříte bulgur jako přílohu. Marinádu nemusíte míchat zvlášť, ale lze ji přidávat na robi maso postupně, v pořadí sůl, olej, koření, umeocet a sojová omáčka a dobře rukama promnout.
Cibuli očistíme a na jemno nakrájíme. Dýni očistíme, vydlabeme semínka a v případě oslabené slinivky ji doporučuji před krájením i škrabkou zbavit tenké slupky, která jinak pro ostatní nevadí a lze ji na dýni ponechat, protože dýně Hokaido je jediná dýně, která se nemusí loupat. Při vaření slupka změkne.
Protože je dobré jídlo nepřihřívat, s vlastní přípravou začneme po naležení robi nudliček a uvaření bulguru, tedy tak, abychom pak mohli pokrm hned podávat. Bulgur uchováme někde v teple tím, že hrnec zabalíme do deky nebo vložíme do peřin :-).
Na olivovém oleji krátce orestujeme cibulku. Na ni vložíme naložené robi nudličky a přidáme kurkumu a libeček, promícháme a vše dále restujeme. Pak již přisypeme na kostky nakrájenou dýni a promícháme tak, aby se kostky dýně probarvily kořením a obalily olejem.
Následně směs podlijeme vařící vodou a dáme vařit nebo spíš dusit. Není to polévka, tak to ve vodě nesmí plavat. Vody dáme jen tolik, aby jídlo bylo zalité a ne ještě úplně ponořené.
Pod pokličkou dusíme cca 15-20 minut, až je dýně úplně měkká. Robi nudličky budou po této době také provařené. Nakonec směs zahustíme záklechtkou z rýžové hladké mouky a vody, povaříme 2 minuty a dosolíme.
Zdá-li se nám směs málo výrazná, v závěru můžeme všechny chutě podpořit přídavkem lžičky umeocta a sojové omáčky „Tamari“. Celkový dojem určitě velice vylepší omaštění trochou panenského kmínového oleje.
Teplé jídlo hned naservírujeme s uvařeným bulgurem a přiložíme případně i přílohy další, které jsou uvedeny na fotce, máme-li je připraveny z dřívějška. Proto, chceme-li jídlem zasytit více hladových :-) přidáme i červenou řepu v křenové omáčce a něco kyselého. V mém případě jsem přidala na talíř trošku kysaného zelí.