Rychlou variantu kváskového koláče jsem připravila především pro pečení na kurzech a také slíbila, že ji vydám pro všechny. Máte-li kvásku dostatek, není nic jednoduššího než si ověřit zdravější pečení, které zvládnete během jednoho dne.
Tento táč je ve výsledku chuťově srovnatelný s dříve uvedeným táčem. Je také bez vajec, však s použitím jiné drobenky, ale podstatnou změnou je čas, který potřebujete pro přípravu. Není tedy potřeba myslet na pečení den dopředu a začínat již večer. S dostatkem kvásku můžete začít až ráno.
Většinou si však i tak kvásek vyndám z ledničky hned jak vstanu, i když se k samotnému pečeni dostanu o něco později. Kvásek se zatím tak trošku „zbráborá“ :-), což pomůže následnému kynutí. Příprava kvásku byla již popsána dříve a najdete ji v zde uvedeném článku.
V poslední době jsem při pečení začala ověřovat i přípravu kváskového těsta s užitím tekutých obilných nápojů a jde to též velice dobře. Proto si můžete nyní již vybrat, zda zaděláte se sušeným nápojem, který musíte nejdříve rozpustit nebo si jen lehce ohřejete obilný nápoj z DM drogerie od firmy Alnatura.
Takže se dáme do práce. Odvážíme si do mísy kvásek, zbylý kvásek ve sklenici přikrmíme a necháme v teple prokvasit pro další pečení, viz postup v uvedeném článku o přípravě kvásku. Ve vlahém obilném nápoji rozpustíme med nebo rýžový sirup, dle toho co máme doma, pak přidáme cca dvě polévkové lžíce panenského pleje a vše rozmícháme s kváskem. Tekutina nesmí být horká, to by kvašení zlikvidovalo. Doopravdy jen vlahá. Dělám to většinou tak, že med, který bývá ztuhlý, nebo sirup rozpustím v teplém nápoji a pak přidám olej a hrnek nebo sklenici dám na 10 minut vychladit do kastrolu se studenou vodou.
Když máme kvásek v míse rozmíchaný s tekutinou, přidáme špaldovou celozrnnou hladkou mouku a vše dobře smísíme nejlépe ručně metlou nebo i šlehacími metlami šlehačem. Těsto setřeme stěrkou ze stěn vše na střed, mísu přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo odpočívat. Tím jsme završili 1. krok přípravy a můžeme se věnovat 4-5 hodin jiné práci :-)
Po uplynulé době nám v míse těsto viditelně nakyne až napění. V dalším kroku přidáme ještě uvedené množství mouky, pár kapek citrónového aromatického oleje nebo strouhneme kůru z neošetřovaného citrónu (BIO) a pak těsto důkladně vařečkou nakypříme a provzdušníme. Hotové těsto vyklopíme na vymazaný plech a mokrou rukou roztáhneme rovnoměrně po plechu. Pozor, těsto není hutné a pevné, je v kašovité konzistenci, je to lité těsto…Následně dáme i s plechem na teplé místo dokynout.
Zatímco bude kynout dále, pustíme se do rýžové drobenky na posypání.
Rýžová drobenka s kokosem
Veškeré suroviny dáme do mísy a ručně zpracujeme hnětením a nakonec rozdrobíme. V závěru přivoníme aromatickým olejem, ale není to nezbytné.
Zvolila jsem rýžovou mouku z toho důvodu, že tato drobenka nebude na pečivu tmavá, díky kokosu i rýžové mouce, a lépe vypadá. Samozřejmě, že můžete zvolit i již dříve uvedené drobenky u ostatních receptů na podobné koláče. Kukuřičný sirup dávám jenom v množství jedné maximálně dvou lžic, protože pomůže drobence držet na pečivu. Po upečení se nebude drobenka tak sypat z povrchu koláče, ale bude tam díky tomuto sirupu připečena. Jinak nevýhodou zdravých drobenek je právě to, že nedrží tak pevně na povrchu, protože obsahují málo cukru, který při pečení karamelizuje. Použitím právě kukuřičného sirupu lze tento nedostatek lehce odstranit.
Po přípravě drobenky si připravíme také borůvky, které vyndáme z lednice a mírně rozmrazíme. Pakliže je rozmrazíme mnoho, určitě slijeme přebytečnou šťávu, aby nám povrch koláče nepromokl :-) Koláč připravuji nyní v zimě, je jasné, že v letním období použijeme borůvky čerstvé.
V době, co nám těsto již kyne na plechu, je vhodné si už předehřívat troubu. Jednak budeme mít v kuchyni více tepla pro kynutí a také pak již půjdeme s plechem přímo trouby. Troubu v průběhu doby, co čekáme na dokynutí těsta na plechu, pomalu vyhřejeme asi tak na 200 °C.
Asi tak za hodinu od přenesení těsta na plech,vidíme, že těsto nakynulo víc a na povrchu lehce zaschlo, což je to, co potřebujeme, protože takto bude těsto „nosné” a udrží ovoce bez toho, že by se nám při pečení moc zabořilo dovnitř do těsta.
Povrch poklademe borůvkami a posypeme drobenkou a dáme péci do předehřáté trouby. Po počátečním prohřátí těsta a zapečení, zhruba tak po 10 minutách, teplotu zmírníme a pak pečeme ještě 30 minut při 175°C a dopékáme již jen při 150°C . Celková doba pečení se pohybuje dle typu trouby 40 – 50 minut. Propečení kontrolujeme vpichem jehlicí do těsta.
Po upečení necháme táč prochladnout a pak můžeme lehce posypat třebas ovesným nápojem, které táč jako „pocukruje”.