Sezamové kuličky s medem

cca 11 kuliček | Při oslabené slinivce maximálně 2-3 kuličky! Pro bezlepkovou dietu s úpravou, viz poznámka dole.

Ingredience:
 • 100 g sezamových semínek (loupaných)
 • 35 g medu
 • 10 g javorového sirupu (nemusí být, máme-li med řídký)
 • oloupané mandle do kuliček
 • 20 g sušeného ovesného nápoje „Oves Milk“ (pro bezlepkovou dietu raději ne)
 • 2 kapky citrónového arom. oleje Just
 • trochu mletého kokosu na obalení.

Dobrot a mlsání je nyní i ve zdravých výživách k dostání hodně, ale pokud je spíže vyjedena a nás „honí chutě“, hledáme čím je zahnat, abychom pak necítili výčitky. Zdravou pochoutkou jsou sezamové kuličky, které se chuťově podobají řecké chalvě.

Sezamová semínka namixujeme v mlýnku na kávu na jemno a hmotu vyškrábneme lžičkou do misky. Přidáme med a pokud je tuhý, tak i trochu javorového sirupu.

Vše zakápneme citrónovým aromatický olejem, který hmotu nádherně provoní, a na zahuštění přisypeme lžičku sušeného ovesného nápoje. Pakliže tento přídavek nechceme nebo doma nemáme, nemusí ani být..

Při variantě bez zahuštění obilným nápojem snížíme množství medu, abychom dosáhli tvarovatelné konzistence. Med pak přidáváme raději postupně a javorový sirup jedině tehdy, když by vše nešlo spojit.

Malou vařečkou promícháme a následně rukama vytvoříme těstíčko. Na rovné podložce vyválíme váleček, který nakrájíme na malé kousky. Do každého zabalíme spařenou a oloupanou mandli a aby se nám kuličky nelepily k sobě a i na ruce, tak je v něčem obalíme.

Nemáme-li kokos, může dobře na obalení posloužit i jakákoliv instantní obilná kaše. Třebas rýžová nebo kukuřičná. To již záleží na vás. Já zvolila kokos a kuličky uložila následně do papírových košíčků, ve kterých se lépe podávají…
S dobrý zeleným čajem jsou vhodné i jako pohoštění.

Poznámka: Toto rychlé cukroví připravuji v kteroukoliv roční dobu. Nemusí to být jen o svátcích. Je chutné a především je velice prospěšné zdraví.

Příprava nám zabere trochu času, ale když kuličky nesníme všechny najednou, což lidem s oslabeným trávením nedoporučuji, tak nám zůstanou v ledničce, abychom po nich mohli sáhnouti později :-)

Sezamová semínka jsou zdrojem mnoha organických minerálních látek. Zlepšují imunitu, metabolizmus, pomáhají se zácpou, prostě jejich účinky jsou všestranné.

Dodávají nám vápník, hořčík, železo, zinek, draslík a fosfor. Jsou zdrojem kvalitních bílkovin a esenciálních olejů, které jsou pro lidský organizmus nepostradatelné v každém věku. Kombinace vitamínů skupiny B a fosforu s hořčíkem z nich dělá přírodní lék na deprese a tak se sezamové kuličky s medem mohou stát mlsem, který nás uklidní, když nás něco „vytočí“ :-)

Pro oslabenou slinivku, jak jsem již výše uvedla, mnoho nemlsáme, ale vzhledem k tomu, že je sezam pomletý a pakliže celou mandli kvalitně v ústech rozmnělníme, nemělo by nám pár kuliček ublížit. Ale vše jen nabízím, nikoho nenutím k následování.

V případě bezlepkové diety bych asi pro jistotu zvolila variantu bez uvedeného sušeného obilného nápoje. I když na krabici píšou, že ovesný nápoj lepek neobsahuje, jeden nikdy neví.

65 936 zobrazení článku
O autorce
9 Komentářů
 1. Ravella Odpovědět
  Milá Alemari, konečně se dostávám ke svému poslednímu komentáři ohledně cukroví, které jsem zkoušela dle Vašich receptů :) Tyto kuličky nemohly chybět, jelikož mám chalvu ráda a mám pocit, že mají kupodivu chuť ještě "sytější" než chalva. Takže ani nevadí, že je jich jen pár kousků, najednou se sníst nedají :) Jsou velice dobré a už jen kvůli tomu zázračnému výčtu prospěšných látek a účinků je budu určitě dělat častěji. Moc Vám děkuji za bezednou inspiraci, jste skutečný chuťový virtuóz :) Krásný den přeji všem, Ravella
 2. Nada Odpovědět
  Tenhle recept zkusim zitra. Ziji v It a nevim jestli tady maji ovesny napoj. Ani nevim pod cim ho hledat popravde. Dam vedet jak se mi povedly :-)
  • Alemari Odpovědět
   Tak ho tam nedávejte, nemusí tam nutně být. Tehdy jsem ho tam dala jen jako náhradu cukru a pro zlepšení výsledné chuti. Bude to i tak dobré...Dáte o kapku méně spojovacího materiálu, medu nebo sirupu. Zdravím do Itálie .-) Alemari
 3. Marcela Odpovědět
  Mám je hotové, ale jsou hořké tím rozemletým sezamem. Co jsem udělala špatně?
  • Alemari Odpovědět
   Dobré ráno milá Marcelo. Nemyslím si, že jste udělala něco špatně. Spíš to bude sezamem. Chalva je také ze sezamu a hořká není. Sama si tyto kuličky dělám i v malém množství, když mne hodní mlsná a musím přiznat, že se mi to jednou také stalo a pak jsem ochutnala semínka a byla hořká už před mixováním. i sezam může žluknout. Doporučuji před přípravou vyzkoušet a pár semínek rozkousat a posoudit. Zdravím a přeji pěkné svátky. Alemari
 4. Tynka Odpovědět
  Dobrý večer, kuličky vypadají zajímavě a také lehce..chtěla jsem se zeptat, zda mám použít sezam přírodní - předpokládám, že je to asi neloupaný nebo sezam loupaný? Děkuji
  • Alemari Odpovědět
   Milá Tynko, dobrý večer též přeji. Použila jsem sezam loupaný. Ještě to doplním i do textu. Alemari
 5. Mirka Odpovědět
  Dobrý večer, milá Alemari, kuličky jsou úžasné, nemůžeme se jich s rodinou nabažit. Děkujeme
  • Alemari Odpovědět
   Milá Mirko, děkuji ze srdce za Váš komentář. Potěšilo mne to. Zdravím. Alemari

Zanechte odpověď

*