Přiznám se vám ale, že tyto přípravné práce s natěmi mě jako činnost nikdy moc „nenaplňovaly“ :-), a hleděla jsem si je co nejvíc zjednodušit. U zelené pažitky jsem nic nevymyslela, tu mrazím pokrájenou dodnes, ale na petržel, libeček, celer, bazalku a kopr jsem si vymýšlela postupně způsoby jiné.
Původní postup
Nať jednoho druhu jsem vždy napěchovala kolem nožů mixéru, ve kterém sekám cibuli, a jenom ji namixovala. Namixovanou nať jsem vpravila do krabiček a zmrazila. Potud žádný nový postup, tento určitě znáte. Ale nebavilo mě pak umývat mixér, který navíc vždy nehezky zezelenal uvolněným chlorofylem a musela jsem ho pracně čistit.
Mražení ve fólii
A tak jsem vymýšlela dál. Umytou a otrhanou zelenou nať, ať již to byl kopr, petržel, libeček, bazalka nebo i celer, jsem rovnala přímo na připravenou potravinářskou fólii a do ní jsem vždy tak asi v objemu jedné porce nať co nejvíce na pevno zavinula a konce zahnula a celý váleček zajistila gumičkou. Tyto válečky jsem dala zmrazit. Před použitím jsem jenom vyjmula z popsaných sáčků váleček a rychle jej promnula v rukou, nebo poklepala na prkénku boční stranou paličky na maso a zmraženou nať jsem polámala, což bylo daleko snadnější než její krájení v čerstvém stavu.
I když jsem si práci tímto postupem hodně usnadnila, přece jenom se objevil malý „zádrhel“.
Zmrazené válečky se zelenou natí se sice daly po vyjmutí z mrazáku promnout a na jemno polámat, ale špatně se rozbalovaly, a mnohdy se mi stalo, že mi třeba i rozbalený kopr popadal kolem hrnce s omáčkou, jak jsem ho z fólie vytřepávala. No, také nejsem dokonalá. :-)
Drcení natí ve zmrzlém stavu v sáčku
Netvrdím, že jsem nyní objevila něco nového, ale ráda se s vámi podělím o následující metodu, kterou používám nejraději. Nikde jsem ji nevyčetla, napadla mne teprve nedávno a ve větším rozsahu ji praktikuji až v letošní sezóně čerstvých natí. Možná nejsem jediná kdo ji zná, ale zde ji uvádím hlavně pro ty, co si ještě tak moc rady neví anebo uvítají nějaké zjednodušení svých osvědčených postupů.
Jakoukoliv zelenou nať, tedy kromě již zmiňované pažitky, tam přec jenom preferuji staré dobré ruční pokrájení, si dobře promyjeme ve vodě. Nať před promýváním ještě netrháme, ale celou kytici promácháme ve větší nádobě s vodou či přímo ve dřezu. Máme-li kytici svázanou od prodejce, tak ji určitě před mytím rozvážeme a ve vodě rozvolníme, aby se všechny nečistoty vymyly.
Po okapání vody se věnujeme otrhávání lístků natě, které však nemusíme nijak skládat a rovnat. Prostě jen lístky otrháme do misky či na talíř. Natrhané lístky nekrájíme, ale volně je vsypeme do sáčku na zmrazování ovoce či zeleniny a necháme jim tam více prostoru. Nesesypeme je na jednu hromádku, ale snažíme se je mírně zmáčknout na „placato“ a vymáčknout ze sáčku vzduch.
Sáček zabezpečíme kolíčkem na prádlo, aby šel pak snadno a rychle rozdělat. Vložíme do mrazáku a necháme dobře a hluboce zmrazit.
Doporučuji nechat do druhého dne a pak teprve sáček vyjmout, oddělat kolíček a rychle sáček promnout jednou rukou v druhé dlani tak, že si držíme vršek sáčku mírně pootevřen, aby vzduch mohl ven a sáček nám nepraskl. Musíme pracovat rychle, abychom sáček moc nezahřáli vlastním teplem. Nať by se pak již přestala lámat a lepila by se na stěny sáčku. Stane-li se nám to, tak sáček vložíme zpět do mrazu a celý postup po 2–3 hodinách zopakujeme. Je také vhodné si vzít na tuto činnost rukavice, stačí i chňapky, které zajistí částečně tepelnou izolaci jak pro naše ruce tak pro zmraženou nať.
Také je šikovné sáček poválet válečkem na prkénku a tak hluboce zmraženou zelenou nať nalámat na drobno. Anebo oba postupy kombinovat. Veškerá činnost musí být provedena velmi krátce, rychle a bez otálení, a sáček co nejdříve vrácen zpět do mrazu.
Nalámané natě před vlastním sesypáním doporučuji vložit na pár hodin ještě zase do mrazáku a teprve pak je sesypat do malých krabiček, které si popíšeme. Je také dobré si krabičky již předmrazit, aby se vysypaná nať nelepila ke stěnám.
Tímto způsobem zpracování odpadá jakékoliv náročné krájení i většího množství natí, které chceme uchovat. Možná nalámání nebude tak jemné, ale trochu větší kousky natí, které se nepodařilo úplně rozlámat, v pokrmu dle mého vkusu nevadí nebo je před použitím vyndáme.
Postup jsem vám předvedla na kopru, ale lze tak zpracovat kromě pažitky i ostatní druhy natí či bylinek. Určitě existuje hodně osvědčených postupů uchování natí na zimu či jen tak pro rychlé použití, ale tento způsob mi pomáhá v poslední době šetřit čas i své síly ještě více, než dříve.
Třeba vás tato nenáročná metoda osloví a zaujme tak jako mne.
S tímto přáním vám ji všem předávám a přeji snadné a rychlé zmrazování a „krájení“.
Alemari