Sojové kostky v zeleninovém pyré se připravují ve dvou krocích. Sojové maso dopředu uvaříme dle návodu, ale jenom ve slané vodě. Po uvaření je scedíme a necháme prochladnout. Pak je naložíme do směsi koření, olivového oleje a sojové omáčky.
Sojové kostky necháme zaležet, nejlépe do druhého dne, aby se koření dobře „natáhlo“.
K vlastnímu vaření sojového masa budeme potřebovat zeleninové pyré. Základní zeleninou na jeho přípravu je mrkev, celer, petržel a hlávkové zelí. Můžeme však přidat ještě další uvedenou zeleninu, kterou máme dostupnou.
Všechnu zeleninu si očistíme, pokrájíme na menší kousky a uvaříme ve slané vodě hodně do měkka a pak ponecháme zchladnout ve vývaru.
Zeleninu vaříme až souběžně v den konečné přípravy sojového masa. Množství vezmeme dle vlastního zvážení, ale mělo by jí být nejméně 350–400 g v syrovém stavu celkem.
Část zeleniny v různorodém složení nebo všechnu, dle připraveného množství, namixujeme ve vlastním vývaru na pyré.
Vývaru dáme jenom tolik, aby se mixér udržel v chodu a zeleninová kaše se ještě mixovala a „nestála“.
Na olivovém oleji orestujeme pokrájenou cibuli, česnek a pak přisypeme mletou červenou papriku, kterou dlouho nezahříváme, aby nám nezhořkla. Jenom ji promícháme, aby se v oleji probarvila.
Na tento základ pak přidáme sojové kostky i se zbylou marinádou a orestujeme je ze všech stran.
K sojovému masu přidáme zeleninové pyré (cca 600–700 ml) a pak omáčku ještě zjemníme a současně i zahustíme záklechtkou.
Záklechtku připravíme z vody (popřípadě z vývaru ze zeleniny), sušeného sojového nápoje a hladké celozrnné špaldové mouky.
Vše dobře provaříme, alespoň 3 minuty. Dochutíme muškátovým oříškem, troškou umeocta a případně v závěru ještě dosolíme.
Sojové kostky podáváme s vařenými brambory a čerstvou zeleninou.