Špaldové sušenky se lněným semínkem

plný talíř sušenek

Ingredience:
 • 250 g celozrnné mouky špaldové jemné BIO + 10 g na vál
 • 10 g kypřícího prášku bez fosfátů
 • 25 g mletých lněných semínek
 • 15 g lněných semínek celých
 • 50 g sojového nápoje s příchutí smetany „Zajíc“ + 100 ml teplé vody nebo 150 ml tekutého obilného nápoje
 • 80 g medu (popř. obilného sladu)
 • 4 kapky citrónového arom. oleje „Just“
 • 30 g panenského řepkového oleje (i slunečnicový nebo sezamový)
 • mixovaná fruktóza na obalení

Na trhu jsou již k dostání sušenky bez přidaného bílého cukru nebo i diabetické s fruktózou, ale většinou doma jedna krabice nestačí a jsou všechny hned snědeny. Proto jsem se rozhodla upéci něco na způsob oblíbených cereálních „sladkých nesladkých“ sušenek, které by „chvíli“ vydržely.

Pro změnu jsem je vyzkoušela s malým obsahem vinného kamene, který je krásně nakypřil. Tyto sušenky jsou také bezvaječné.

Z odváženého množství 40 g lněného semínka asi polovinu umixujeme najemno a smícháme spolu s moukou a kypřícím práškem bez fosfátů. K mouce také přimícháme lněné semínko vcelku, aby nám v sušenkách něco „křupalo“.

Zvlášť si rozpustíme v teplé vodě sojový nápoj s medem, přidáme olej a touto tekutinou po zchladnutí těsto „zaděláme“. Můžeme použít i přímo „mléko“ tekuté, které mírně ohřejeme a jinak pokračujeme stejně.

Máme-li kvalitní aromatický citrónový olej „Just“, přidáme pár kapek pro vůni a dobře těsto promícháme.

Připravené těsto není ještě tvarovatelné a proto je necháme asi půl až jednu hodinu v míse odležet v chladu.

Pak těsto vyklopíme na pomoučený vál, obalíme v mouce a lehce zpracujeme tak, aby bylo tvárné. Z těsta vyválíme plát, ze kterého vypichujeme různé drobné tvary sušenek. Sušenky ničím nepotíráme a přímo klademe na plech na papír. Pečeme je při 150-175 °C 12-15 minut a potom je při 150 °C jenom dosoušíme. Při pečení k závěru hlídáme.

Horké upečené sušenky sesypeme z plechu na papírový ubrousek a pak je zasypeme a obalíme v namixované fruktóze. Prášková fruktóza zde dobře nahradí moučkový cukr.

Sušenky jsou mírně sladké a díky nakypření vinným kamenem i křehké a porézní. Lze je podat k čaji, kávě a prostě, jak kdo má rád.

Poznámka: Lněné semínko je velmi prospěšné tělu v jakékoliv podobě. Jednak dodává zdravé tuky a také obsahuje látky pomáhající zajišťovat kvalitní činnost střev.

Tyto sušenky byly sice jiné než kupované, ale stejně se „vypařily“ jen co byly objeveny. Prostě, také dlouho nevydrží. :-)

Já jsem pro sebe trochu uchránila a vzhledem k tomu, že moc nesladím, jsem si pochutnala. Proto mohu doporučit i lidem s oslabenou slinivkou nebo i cukrovkou v rámci diety.

Kdo sladí víc, může ještě trochu medu do těsta přidat anebo pár kapek Steviany, tinktury ze sladké bylinky stévie.

Původně jsem chtěla zjistit kolik gramů sušenek z tohoto množství těsta lze upéci, ale protože jsme stále ochutnávali, tak se mi to nepodařilo. Odhadem asi 350 g. Možná i víc.

Sdílení

  26 932 zobrazení článku
  O autorce
  20 komentářů
  1. Anna Odpovědět
   Dobrý den, musím říci, že tyto sušenky opravdu dlouho nevydrží. Jsou výborné! Už jsem se donutila je dělat jen z poloviční dávky, protože když jsou, chodím pořád uzobávat :-). Nyní zkouším dělat různé variace. Celá lněná semínka jsem vyměnila za kokos a v dalších zase za karob a perníkové koření. Musím říci, že oboje bylo výborné! Chystám se i na použití mandlí a lískových ořechů s vanilkovým sójovým nápojem. Děkuji za Vaše recepty, které jsou mi neustálou inspirací. Krásný podzimní den, Anna
   • Alemari Odpovědět
    To jsem ráda, milá Anno, že nejsem sama, kdo má stejnou zkušenost s jejich trvanlivostí :-) Těší mě, že zkoušíte další varianty... Děkuji též za Vaše slova a přeji Vám pěkný víkend. Alemari
  2. Petra_B Odpovědět
   Dobrý den, právě jsem je dopekla a opravdu bych také měla problém určit, kolik jich po upečení je, neboť mizely již z plechu. Při míchání těsta jsem měla trochu obavy jak půjde později zpracovat, ale po odležení a přidání trochu mouky bylo těsto vláčné a šlo pěkně vyválet. Chtěla jsem se Vás zeptat, zda mají být sušenky již při pečení křupavé, nebo částečně měkké? Dle délky pečení jsem měla oba druhy, ale nyní po vychladnutí jsou již křupavé všechny - má být výsledek křupavý, nebo spíše typu jako perníčky? Chutné jsou každopádně, jenom by mě zajímalo jaké mají být v originálu :-) Děkuji, Petra_B
   • Alemari Odpovědět

    Milá Petro_B, ještě Vám chci odpovědět na Váš dotaz a současně i poděkovat za komentář k plackám. Tož k těm plackám, předpokládám, že asi moc nestihly změknout, ale bývají druhý den, když naberou vlhkost, zase měkší. No, osobně mám ráda křupavé a tak u nás také neměknou...:-)

    K uvedeným sušenkám. Výsledek v originále by měl být křupavý... U mne to aspoň tenkrát takto dopadlo. Musela jsem se usmát nad Vaší stejnou zkušeností, že mizí již z plechu... No prostě mají snahu „přímo sublimovat“ :-)

    Pěknou neděli přeji Vám i všem dalším, co budou ještě dnes číst. Zdravím. Alemari

  3. Michaela Odpovědět
   Dobrý večer, také já se musím připojit ke chvále na tyto sušenky a není vůbec divu, že s jejich rychlou spotřebou mám stejné zkušenosti. Ani jsem je na konci neobalila v cukru a přesto byly moc dobré a hlavně jedlé :-) Nemám možnost namixovat lněné semínko na jemno, proto jsem ho nahradila mletými ořechy. Celé lněné semínko jsem ale přidala pro příjemné chroupání. Jako obranu před nadměrnou konzumací jsem si část sušenek schovala do mrazáku. Nicméně musím konstatovat, že ani tam dlouho nevydržely :-) Před pár dny jsem zkusila se sušenkami trochu experimentovat a použila je jako náhradu za piškoty. Mám velmi ráda takové ty tvarohové dortíky za studena, ať už jen v kombinaci s ovocem nebo obdoba tiramisu a dlouho jsem nemohla přijít na to, čím piškoty nahradit. Tak jsem zkombinovala tyto sušenky, banán a "Vaše" tvarohové potěšení, ve vrstvách jsem to naskládala do misky na sebe, nechala jeden den proležet v lednici a pak už si jen pochutnávala. Myslím, že chutnat to bude s více druhy ovoce a příště určitě zkuším sušenky použít i do zmíněného tiramisu. Moc Vám děkuji Alemari za inspirace a nové možnosti "zdravějšího vaření", které mi Vaše recepty přinášejí. Michaela
   • Alemari Odpovědět
    :-) Milá Michaelo, musela jsem se moc zasmát, když jsem četla Váš komentář, je to od Vás milé. S tou obranou proti konzumaci ..:-) Tak to jsem ráda, že i Vám sušenky zachutnaly. A jinak jste si poradila dobře, ty oříškové musely být ještě lepší...No a ty další dobroty, které kouzlíte a kombinujete, úžasné!! Moc mě těší, že sem chodíte za inspirací a dotahujete mé výtvory do větší dokonalosti..:-) Přeji hodně úspěchů při Vašem tvoření. Alemari
  4. Vendulka Odpovědět
   Dobrý den :-). Pro chválu ostatních jsem se rozhodla také zkusit tyto sušenky. Nedopadly ale úplně dle očekávání. Možná je to do jisté míry způsobeno tím, že nemám přesnou digitální váhu, takže menší váhová množství spíše odhaduji, každopádně se mi stalo to, že těsto bylo po zapracování dost tuhé, konzistencí spíše připomínalo velmi tuhé kynuté těsto- nešlo téměr vyválet. Sušenky jsem dělala z dvojité dávky, první část jsem po několikadesetiminutovém úsilí vyválela, druhou část jsem pouze zpracovala na váleček a ten nakrájela na úzké sušenky. Chuťově jsou sušenky dobré, přesto by mě zajímalo, kde jsem udělala chybu? Může to být tím, že vodu jsem vlila do sypké směsi, když byla ještě dost teplá? Děkuji za odpověd.
   • Alemari Odpovědět
    Milá Vendulko, tou vodou to může být. Voda se nelije do směsi, ale jak píšu v textu:

    Zvlášť si rozpustíme v teplé vodě sojový nápoj s medem, přidáme olej a touto tekutinou po zchladnutí těsto „zaděláme“.

    To po zchladnutí zde záměrně vypichuji. Ono to není samoúčelné, člověk by si mohl myslet, že se všechno stejně smíchá, ale je to o tom postupu :-).

    Nejdříve se musí to mléko připravit a lépe se rozpustí ve vodě teplé než studené, a pak zase zchladit a pokud jste nalila přímo teplou vodu do směsi všeho, pokud jsem to dobře pochopila, tak se ve směsi již mléko nerozpustí a navíc teplá voda srazí škroby v mouce a pak se již vláčné těsto nedá udělat...

    Totéž by se stalo, i když byste po rozpuštění sojové mléko s medem a olejem nalila horké k mouce s ostatními složkami, včetně vinného kamene. Ten navíc v teple začne pracovat a v troubě pak již sušenky nezkypří.

    Tož tak, nevěšte hlavu, chybami se učíme všichni a zkuste to z malou dávkou ještě jednou, budu držet palce. Zdravím :-) Alemari

    P.S.: Možná jste to špatně z textu pochopila a chyba je na mé straně, tak jsem to raději v receptu ještě více upřesnila, že ta teplá voda je k sojovému nápoji...

    • Vendulka Odpovědět
     Dobrý den Alemari :-). Děkuji za odpověď. Nene, v textu jste to popsala dostatečně, chyba je jednoznačně na mé straně. Sice jsem se špatně vyjádřila a 'vodou' jsem myslela vodu se sojovým mlékem, ale protože jsem neměla přesný postup u sebe na vále :-), skutečně jsem se trochu odchýlila. Med jsem místo do 'mléka' přidala k suché směsi a 'mléko' jsem vlila do směsi horké. Vaše vysvětlení se škroby vysvětluje, co se následně s těstem stalo...:-). Děkuju Vám a příště se budu už raději držet přesného postupu :-).
     • Alemari Odpovědět
      Milá Vendulko, děkuji za odpověď. Tak, jak to píšete, to mohlo být také. Když dáte med do teplého sojového mléka, určitě se též lépe rozpustí a olej to pak ochladí a další zchladnutí netrvá dlouho. V zimě stačí dát za okno...Studené to vyloženě být nemusí, stačí vlahé... Držím palce a přeji pěkný i když mrazivý den. Alemari
      • Vendulka
       I Vám, a děkuji za Váš čas. Nenechám se tedy odradit a vyzkouším je znovu, a lépe :-). Krásné dny ¦
  5. Alemari Odpovědět
   I zde se komentáře při přesunu webu časově zpřeházely, alespoň odpovědi jsem na sebe ručně navázala. Alemari
  6. janeeS Odpovědět
   Dobrý den, moc ráda se nechám Vámi při vaření inspirovat. Recepty jsou skvělé a moc Vám za ně děkuji. Ráda bych zkusila tyto sušenky ale nemám sezamový olej. Šel by místo toho použít olivový? Děkuji za odpověď JaneeS
   • Alemari Odpovědět
    Dobrý večer přeji a děkuji za Vaše milá slova, JaneeS. Co se týče oleje, no, abych pravdu řekla, nevím, ale můžete to zkusit. Čtenářka Ája psala do komentáře ke tvarohové bábovce, že použila olivový olej, a že byla moc dobrá. Já většinou dávám olivový olej spíš na jídla na slano, ale proč koneckonců ne, jestliže jiný nemáte. Jinak bych dala třeba i panenský slunečnicový, namísto sezamového. Ten by šel určitě. Zdraví Alemari
  7. Denisa Odpovědět
   Dobry den, zrovna jsem narazila na Vase stranky a specialne na vyrobky ze spaldove mouky, mam tady dve male princezny, co rady mlsaji, tak bych jim rada udelala Vase susenky, jen by me zajimalo, jestli bych mohla nahradit Vase sojove produkty mlikem? Moc dekuji za radu. Denisa
   • Alemari Odpovědět
    Dobrý den přeji, milá Deniso. Ve svých receptech se spíš snažím kravskému mléku vyhýbat, ale nahradit si to můžete, to záleží již jen na Vás. Lze určitě použít i zdravější mléko rýžové, přímo tekuté. Zde postačí místo uvedného sojového sušeného s vodou, jen cca 150 ml tekutého rýžového nápoje... Zdravím. Alemari
  8. Daniela Odpovědět
   Dobrý večer, chcem sa spýtať, môžem použiť aj obyčajné mlieko?
   • Alemari Odpovědět
    Dobrý večer. Pokud nemáte na kravské mléko alergii, myslím si, že jej použít můžete. Ve stejném množství jako mléko obilné. Alemari
  9. Vik Odpovědět
   Dobry den. Ucim se pect bez alergenu:) Tyto susenky dostaly jednicku od manzela a kamaradu. Uz jsem je delala i na sladko s kokosem i na slano se seminky. Proste suuuuper
   • Alemari Odpovědět
    Dobrý den přeji milá Vik. Děkuji za komentář. Moc mne to potěšilo, že sušenky chutnají. Zdravím. Alemari

  Zanechte odpověď

  *

  captcha *