K šulánkům jahelným nebo z těsta z brambor můžeme připravit voňavou švestkovou omáčku. Dříve jsem ji vařila z kupovaných povidel, ale ta jsou slazena bílým cukrem. Švestková omáčka ze sušených švestek je sladká a bez cukru, též bez další „chemie“ a je chuťově stejná jako z povidel.
Povidla nám zde zastoupí sušené švestky. Odvážené množství sušených švestek zalijeme vařící vodou a necháme 8–12 hodin měknout.
Po této době naberou švestky zpět dostatečné množství vody a půjdou dobře namixovat ve zbylé vodě z namáčení přímo na krémovou omáčku.
V mixéru k nim přidáme 1 rovnou lžičku mleté skořice a omáčku dochutíme pár kapkami citrónového aromatického oleje „Just“.
Omáčka je dostatečně sladká již obsahem jednoduchých cukrů ze švestek, ale sladkost lze posílit pár kapkami tinktury ze stévie(Steviany). Je pak „slaďounká“ jako kdysi ta od mé maminky. :-)
Šulánky si připravíme buďto dle receptu z těsta jahelného nebo z těsta bramborového, anebo dle výše uvedeného receptu, který je ještě jednodušší než recept na přípravu meruňkových knedlíků.
Uvařené (nejlépe i den předem) a studené brambory jemně nastrouháme na vál a zasypeme hrubou špaldovou moukou. Do hromádky surovin uděláme důlek a do něj rozklepneme jedno vejce. Vše lehce posolíme a poprášíme ještě i solamylem.
Solamyl dáváme při přípravě tohoto těsta dovnitř, aby se šulánky nerozvářely. Tím jenom posílíme množství bramborového škrobu, který je v bramborách již obsažen. Veškeré suroviny zpracujeme v tvárné těsto, které rozdělíme na dvě dávky a každou rozválíme na váleček. Z válečku nakrájíme stejné díly a uválíme šulánky nebo šišky, jak jsme zvyklí tento pokrm nazývat.
Šulánky vkládáme do vařící vody a vaříme středním varem dle jejich síly 5–6 minut. Pak je vyjmeme a horké servírujeme na talíře, kde je polijeme švestkovou „povidlovou“ omáčkou, která se od nich pěkně prohřeje a tudíž ji nemusíme ani přihřívat.