Šulánky s povidly ze sušených švestek

2 porce

Ingredience:

Povidla ze sušených švestek:

  • 120–130 g sušených švestek
  • 300 ml vařící vody
  • 1 rovná lžička skořice
  • 3 kapky citrónového aromatického oleje „Just“
  • popř. pár kapek „Steviany“

Těsto na šulánky:

  • 500 g předem uvařených, studených brambor
  • 200 g celozrnné špaldové hrubé mouky
  • 1 vejce střední velikosti
  • cca 30 g solamylu
  • mořská sůl

K šulánkům jahelným nebo z těsta z brambor můžeme připravit voňavou švestkovou omáčku. Dříve jsem ji vařila z kupovaných povidel, ale ta jsou slazena bílým cukrem. Švestková omáčka ze sušených švestek je sladká a bez cukru, též bez další „chemie“ a je chuťově stejná jako z povidel.

Povidla nám zde zastoupí sušené švestky. Odvážené množství sušených švestek zalijeme vařící vodou a necháme 8–12 hodin měknout.

Po této době naberou švestky zpět dostatečné množství vody a půjdou dobře namixovat ve zbylé vodě z namáčení přímo na krémovou omáčku.

V mixéru k nim přidáme 1 rovnou lžičku mleté skořice a omáčku dochutíme pár kapkami citrónového aromatického oleje „Just“.

Omáčka je dostatečně sladká již obsahem jednoduchých cukrů ze švestek, ale sladkost lze posílit pár kapkami tinktury ze stévie(Steviany). Je pak „slaďounká“ jako kdysi ta od mé maminky. :-)

Šulánky si připravíme buďto dle receptu z těsta jahelného nebo z těsta bramborového, anebo dle výše uvedeného receptu, který je ještě jednodušší než recept na přípravu meruňkových knedlíků.

Uvařené (nejlépe i den předem) a studené brambory jemně nastrouháme na vál a zasypeme hrubou špaldovou moukou. Do hromádky surovin uděláme důlek a do něj rozklepneme jedno vejce. Vše lehce posolíme a poprášíme ještě i solamylem.

Solamyl dáváme při přípravě tohoto těsta dovnitř, aby se šulánky nerozvářely. Tím jenom posílíme množství bramborového škrobu, který je v bramborách již obsažen. Veškeré suroviny zpracujeme v tvárné těsto, které rozdělíme na dvě dávky a každou rozválíme na váleček. Z válečku nakrájíme stejné díly a uválíme šulánky nebo šišky, jak jsme zvyklí tento pokrm nazývat.

Šulánky vkládáme do vařící vody a vaříme středním varem dle jejich síly 5–6 minut. Pak je vyjmeme a horké servírujeme na talíře, kde je polijeme švestkovou „povidlovou“ omáčkou, která se od nich pěkně prohřeje a tudíž ji nemusíme ani přihřívat.

Poznámka: Vypeckované sušené nesířené švestky jsou k dostání v prodejnách se zdravou výživou v BIO kvalitě anebo je třebas máte doma nasušené sami.

Silnější šulánky jsem vařila 6 minut a pak jsem je teprve vyndávala, takže ty poslední byly ve vařící vodě určitě déle a nerozvařily se.

Steviana, jako nekalorické sladidlo, je velice výborná pro slazení pokrmů, kde chceme snížit kalorie. Ale pro ty, co potřebují spíš přidat a nejen kalorie, ale i energii, můžeme klidně použít na doslazení ještě trochu fruktózy nebo medu, když omáčku nebudeme ohřívat. Ještě dodávám, že nyní je již k dostání mnoho variant bylinného sladidla ze Stévie, takže to nemusí být jenom dříve vyráběná Steviana.

Pro oslabenou slinivku je celé jídlo velice dobře stravitelné a mohu jenom doporučit. Ověřila jsem si i oslazení stévií a moc jsem si pochutnala. Sladký „nesladký“ pokrm přijde vhod obzvlášť v době podzimní, kdy naše těla touží po sladkém jídle. :-)

Způsob přípravy švestkové omáčky k šulánkům ze sušených švestek je asi nejrychlejší způsob přípravy omáčky jaký znám. Dřívější způsob, kde se rozvářela švestková povidla, byl pro mne daleko pracnější. Povidla se ráda připalovala a rozváření trvalo podstatně déle než rozmixování nabobtnaných švestek.

Máme-li švestek málo a potřebujeme zasytit více lidí, použijeme jinou variantu přípravy omáčky. Čistě švestkovou omáčku nadstavíme přímo v mixéru záklechtkou z vody a bramborového škrobu. Vše pak dobře provaříme. Omáčka je krémová, jakoby pudingová a je ji vhodné v závěru dosladit třeba stévií nebo jiným alternativním sladidlem.

Jinak omáčka připravená jenom ze samotných sušených švestek se dle posouzení v naší rodině nemusí doslazovat vůbec.

27 231 zobrazení článku
O autorce
2 Komentářů
  1. kladika Odpovědět
    Dobry vecer mila pani Alemari. Vcera som skusala varit sulanky, no zial, rozvarili sa mi. Nedodrzala som presne suroviny, ktore uvadzate, totiz namiesto zemiakoveho skrobu som dala kukuricny. Chcem sa Vas opytat, ci sa to stalo kvoli tomu, alebo mohol byt problem aj v tom, ze som muku zamiesala do este dost teplych zemiakov. Musia byt zemiaky uplne vychladnute? Cesto totiz najprv bolo krasne tvarne, no po par minutach zredlo na haluskove cesto. Urcite ich chcem este vyskusat uvarit, no radsej sa opytam uz teraz, aby som zas neurobila nejaku chybu. Dnes som varila Dietnu houbacku - polevku, a omacku na svieckovu s pecenym tofu a k tomu Vase knedliky zo spaldovej muky s burizonmi. Bala som sa ci sa podaria, ale dodrzala som presne postup a boli vyborne....pozdravujem Vas! Kladika
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer přeji paní Kladiko. Jejda, děvče milé, to nebude tím škrobem, ale ty brambory musí být studené. Ach, ach, moje chyba, já to tam přesně nenapsala, hned to napravím. Dala jsem do textu jen odkazy na těsta, tam to sice uvedeno je, ale přímo v tomto receptu, který je jenom z hrubé celozrnné mouky a ne z krupice, jsem to již nezmínila. Tak to se omlouvám. Nejlepší jsou brambory uvařené den předem, ponechat ve slupce vychladnout a pak teprve oloupat a strouhat. Tak se mi to vždy povedlo. Jak jsou ještě teplé, tak pak těsto řídne a moc nepomůže jakýkoliv škrob. To byste tam musela dávat i více mouky a prostě, není to již ono. Zkuste to ještě jednou a nastrouhejte úplně studené, předešlý den uvařené brambory. Držím palce, aby se šulánky podařily. Uvidíte, jak to půjde....jako po másle :-) Myslím na Vás. Alemari.

Zanechte odpověď

*