Velikonoční svátky mne vždy lákají k tvoření nějakých dobrot. Buchtu z jemných ovesných vloček jsem pro tuto příležitost upekla též bez bílého cukru. Oslazena je jenom sušeným ovocem a obohacena ořechy a mandlemi.
Ozdobená rýžovým krémem může posloužit ve sváteční dny i jako slavnostní dort. Samotná buchta připomíná chutí i strukturou pečiva biskupský chlebíček.
Jemné ovesné vločky smícháme v misce s ovesným nápojem a zalijeme vařící vodou. Můžeme použít též přímo tekutý ovesný nápoj, který přivedeme k varu a přímo jím zalijeme jen čisté ovesné vločky. Nemáme-li skleněnou odměrku z varného skla, doporučuji zalévat vločky v misce na vynulované váze.
Po zalití vodou vločky rychle promícháme vařečkou nebo malou metličkou, aby se neudělaly velké hrudky, a necháme odležet asi 15 minut.
Mezitím si spaříme a oloupeme mandle, nakrájíme na jemno datle a meruňky. S výhodou zde používám na sušené ovoce nůžky místo nože, takže je vlastně stříhám :-). Suché ovoce se na nůž rádo lepí a nůžkami to jde podle mne rychleji. Z vajec oddělíme bílky a připravíme je ke šlehání. Je vhodné si již mírně předehřát troubu a vymazat formu na pečení a vysypat ji hrubou celozrnnou špaldovou moukou nebo kukuřičnou strouhankou.
Vlašské ořechy raději prohlédneme a odstraníme případné zbytky skořápek, které se někdy mohou ještě mezi jádry schovávat. Takto se vyhneme nemilému překvapení při konzumaci buchty. Ořechy i oloupané mandle na prkénku nasekáme nebo pokrájíme na menší kousky. Do buchty je nedávám mleté, ale právě v hrubších kouscích, aby se v buchtě neztratily.
Do připravených nabobtnaných ovesných vloček zamícháme žloutky, krájené datle a meruňky, sekané ořechy a mandle společně s karobem, skořicí, troškou kardamomu a pár kapkami aromatického oleje. Vše dobře promícháme. Ze dvou bílků se špetkou soli ušleháme tuhý sníh, který lehce zapravíme do těsta.
Těsto vyklopíme do připravené vysypané formy a vložíme do mírně předehřáté trouby k pečení. Pečeme pomalu při 180°C. Celková doba pečení je závislá na velikosti formy a tím na výšce těsta. Máme-li těsto v nižší vrstvě, kterou nebudeme následně prořezávat, bude buchta upečena asi za 40 minut.
Ve vyšší vrstvě trvá upečení trochu déle. V každém případě však, asi tak po 30 minutách, raději ověříme stav pečení vpichem dřevěné špejle. Nechytá-li se těsto špejle, bude brzy dopečeno. Většinou nechávám buchtu-korpus v mírné troubě raději o něco déle, aby se vnitřní vlhkost mohla úplně dostat ven.
Vychladlý korpus z ovesného těsta je velmi chutný i samotný jako buchta. Má sice trochu nerovný a popraskaný povrch, ale chuti to neubere. Navíc v případě dalšího zdobení to ani nevadí. Tato malá vada na kráse se zcela ukryje do rýžového krému.
Než přistoupíme k hornímu zdobení krémem je vhodné zvolit, zda budeme dort prořezávat nebo ho necháme jenom v jedné vrstvě. Dort ve tvaru srdce je jenom v jedné vrstvě, ale vyfocené řezy jsou slepeny ze dvou nižších.
Z uvedeného těsta můžeme připravovat různé dobroty. Tenčí vrstvy slepíme marmeládou bez cukru nebo promázneme připraveným rýžovým krémem. Lze i obojí. Krémem ozdobené kousky budou chutné jako zákusky. Utvoříme-li na plech z těsta malé hromádky, budeme mít zase drobné cukroví podobné marokánkům.
Rýžový krém
Rýžový krém na povrchové zdobení se poněkud liší od již uvedeného u receptu na Jablečný dort bez cukru. Místo sojové smetany jsem zvolila raději větší množství „obilného“ nápoje.
„Tučnost“ krému je způsobena přidaným panenským olejem a oslazení medem nebo sladem.
Začneme s přípravou obilného „mléka“. Protože se ve studené vodě sušené nápoje špatně rozpouští, doporučuji zvolit ten postup, že si nejdřív odvážené množství nápoje rozmícháme zhruba ve 200 ml horké vody a po rozpuštění dolijeme zbylých 300 ml. Při použití již hotového tekutého obilného nápoje tento krok odpadá a odměřený či odvážený nápoj jenom přihřejeme.
Ve vlažném „mléce“ ještě před nalitím do hrnce rozkvedláme hladkou rýžovou mouku. Připravenou tekutinu vlijeme do kastrolku a začneme zahřívat. Za stálého míchání přivedeme k varu a povaříme 1–2 minuty. Do horkého krému zamícháme olej a do chladnoucího med nebo slad. Uvařený krém metlou dobře rozmícháme.
Chceme-li si část krému obarvit, oddělíme si trochu do samostatné misky a přidáme lžičku karobu nebo třeba trochu kurkumy dle naší volby a potřeby. Teplý podkladový krém, u buchty ve tvaru srdce tmavý, natřeme na povrch korpusu, čímž zahladíme nerovnosti a též jím můžeme potřít boky a obsypat je kokosem. Pak již dort zdobíme jenom světlým krémem.
Co nejvíc teplý krém, vlastně omaštěný puding, naplníme do zdobícího sáčku a pokud již sáček udržíme v rukou, zdobíme korpus dle své fantazie.
Teplým krémem se zdobí velice snadno, ale jakmile vychladne, jde to již hůře. Sice vůbec nevadí, že krém je již studený a tuhne před očima, zdobit jím lze, ale těžko se odpojuje od zdobítka. Je pak potřebaještě pomocníka, který bude oddělovat vytlačené krémové ozdoby, třeba je odstřihovat :-), protože jdou sice pěkně vytlačit, ale nelze je pak snadno oddělit jako v teplém stavu a chybí nám další ruka…