Švestkové pamlsky

1 menší plech

Ingredience:
  • 500 g čerstvých vyloupaných švestek
  • 60–70 g tekutého sladidla „Sladovit“
  • 5 kapek pomerančového aromatického oleje „Just“
  • 40 g mletého kokosu
  • 220 g ovesných vloček
  • 15–20 g maizeny (nemusí nutně být)
  • 50 g sekaných oloupaných mandlí (lze dát i slunečnicová semínka nebo sekané ořechy)
  • 1 rovná lžička mleté skořice
  • ½ lžičky mletého fenyklu
  • na špičku nože mletého nebo tlučeného hřebíčku

Doba sklízení švestek nám pomalu a jistě končí, švestky jsou nyní nejvíce vyzrálé a právě z téchto sladkých plodů můžeme upéci pamlsky, které výborně nahradí různé kupované ovocné müsli tyčinky. Na přípravu těsta použijeme jako základ čerstvé švestky a ovesné vločky.

Umyté, vypeckované švestky rozmixujeme v robotu na kaši. Úplně do jemna se to nepodaří a ani to není naším záměrem. Drobné kousky se slupkami nevadí.
Ovesné vločky mohou být jemné nebo hrubé, to je v našem případě jedno. Také je namixujeme, třeba postupně v elektrickém mlýnku na kávu, až vznikne moučná konzistence.

Švestky s namixovanými ovesnými vločkami promícháme v hluboké míse metlou a přidáme skořici, fenykl, trošku hřebíčku a i aromatický pomerančový olej, máme-li. Pro lepší výsledné spojení všeho dohromady jsem přidala i trochu kukuřičného škrobu, neboli maizeny, ale nemusí nutně být.

Pak již jen osladíme alternativním sladidlem z ječmene „Sladovitem“, které má medovou konzistenci a přidáme mletý kokos. Vše promícháme a na závěr obohatíme nějakými semínky, oříšky či mandlemi.

V případě mandlí použijeme oloupané a hodně posekané mandle nebo i na hrubo rozmixované, prostě v konzistenci, jakou máme rádi. Mohou se v pamlscích „ztrácet“ anebo na ně můžeme i „šlápnout“ :-). Stejně tak ořechy. Slunečnicová semínka nemixujeme, ale dáme v celku. Různou volbou docílíme vždy jiné chutě, ale také můžeme dát od každého trochu.

Tak, a nyní toto vzniklé těsto jenom vyklopíme na menší plech vyložený papírem na pečení a rozetřeme po celé ploše cca do jedno centimetrové vrstvy. Použila jsem plíšek po babičce o vnějších rozměrech 35×20 cm.

Pamlsky pečeme v mírně předehřáté troubě. Teplotu při vkládání máme asi 175°C a pečeme při ní zhruba 10–15 minut, pak zmírníme a zbylých 40–45 minut pečeme již jenom při teplotě 150°C, určitě ne více, byly by odspodu tmavé. Když na závěr teplota ještě klesne, nevadí, již ji nezvyšujeme a jenom pečivo dosušíme. To platí pro plynové trouby, kde teplota kolísá. V elektrické to nebude problém.

Po upečení vyndáme plech z trouby a necháme prochladnout. Pak na plíšek položíme krájecí desku a otočením přesuneme celou upečenou „buchtu“ na prkénko. Sloupneme pečící papír a pomocí druhé desky otočíme zpět na spodní část a odkrojíme okraje, které dáme nedočkavcům okolo :-) a vzniklý obdélník nakrájíme na čtverečky či tyčinky nebo jiné tvary.

A pak již jenom mlsáme a nabízíme :-)

Poznámka: U švestkových pamlsků nebudete mít vůbec žádný pocit, že by byly málo sladké. Máme-li hodně slaďoučké švestky, můžeme množství ječmenného sladu výrazně snížit. Postup přídavku jednotlivých surovin lze i zaměnit, jak jsem ze dvou příprav zjistila, nijak to nevadí konečnému výsledku.

Je dost pravděpodobné, že místo mixovaných vloček půjde použít i celozrnná mouka ovesná nebo třeba i jiná, ale když jsem tyto pamlsky připravovala, tak jsem potřebovala zužitkovat hrubší ovesné vločky. Mouka vzniklá namixováním vloček se mi zdá jemnější než kupovaná a velice dobře se s ní pracovalo. Dobře absorbovala vlhkost ze švestek a výsledná hmota pěkně zhoustla.

Sladovit je alternativní sladidlo nejen pro makrobiotiky, ale jeho široké pole použití jej předurčuje k nahrazení škodlivého bílého cukru v mnoha pokrmech. Je to vlastně sladový výtažek z naklíčeného ječmene a je bez jakýchkoliv chemických konzervantů. Obsahuje velké množství vitamínů skupiny B, včetně niacinu a dalších stopových prvků. K zakoupení je v prodejnách se zdravou výživou.

Další poznatek je určen lidem s oslabenou slinivkou:
Když jsem tyto pamlsky pekla, voněla celá kuchyň a tak mi to druhý den nedalo a čtyři kousky jsem posnídala. Ale ouvej, kombinace surovin v této dobrotě je pro lidi se zdravou a dobře fungující slinivkou. Zánět mi to sice nevyvolalo :-), ale pro lepší strávení jsem je v konečné fázi musela zapít puškvorcovým čajem.
Pochutnali si na nich ale všichni kolem, že jsem neváhala a připravila ještě další várku se slunečnicovými semínky…
Takže, pro oslabenou slinivku a ještě k tomu na lačno, určitě nedoporučuji. Z druhé várky jsem ochutnala okraje a čtvereček již po snídani a vše bylo O.K. No prostě, tady je to na vašem zvážení. Oficiálně jsem je do diety nezařadila.

35 696 zobrazení článku
O autorce
8 Komentářů
  1. Ivare Odpovědět
    Dobrý den milá paní Alenko, o víkendu měla kamarádka narozeniny, tak jsem ji pozvala na Vaši přednášku (moc děkujeme) a upekla jako dárek švestkový pamlsek. V mražáku jsem měla od podzimu půl kila švestek. A protože jsem zbrklý beran, tak jsem si nevšimla, že píšete o pomletí ovesných vloček. Tak jsem je tam šupla vcelku:-). Pak jsem trošku trnula jaký bude výsledek, ale musím říct, že výborný. Jak řekla moje kamarádka "buchta měla strukturu". Možná to dopadlo dobře i proto, že švestky byly z mražáku, takže "pustily" hodně vody a ty vločky krásně zvlhčily. U čerstvých by to asi bylo rozpadající se. Na oslazení jsem dala 2 lžíce rýžového sirupu a 2 lžíčky javorového pro chuť. Rodinka sice zatím jen místo ochutnávání kouká, ale ono časem určitě i k tomu ochutnávání dojde. Ještě jednou moc Vám děkuji za úžasné recepty a i nadále se Vámi nechám inspirovat. S velkými díky Iveta.
    • Alemari Odpovědět
      Krásný a slunečný den přeji milá Ivetko. No vida, i takto lze a bylo to i dobré, tak to jsem ráda...:-) Chybami lze zase dojít k jinému výsledku a někdy i lepšímu... Jsem ráda a též děkuji, že jste vzala na přednášku s sebou kamarádku. Zdravím Vás i ji. Alemari
  2. Janča Odpovědět
    Dobrý deň prajem. Ďakujem za tieto skvelé stránky a vynikajúce recepty. Hneď ako bude slivková sezóna, tak toto vyskúšam.....:D Len by ma zaujímalo, či je možné ten Sladovit nahradiť Agávovým sirupom? Čo Vy na to? Za odpoveď ďakujem....prajem krásny deň....:D
    • Alemari Odpovědět
      Krásný den přeji milá Jančo. Děkuji za Vaše potěšující slova o mém webu v úvodu. K Vašemu dotazu. Určitě můžete vyzkoušet i jiná sladidla. Většinou nemám již čas na ověřování dalších variant receptu, jen někdy, kdy z nouze se mi něco povede vylepšit, tak zmíním...Ale, jak vidět i z komentáře u tohoto receptu, paní Ivare použila také jiné sirupy a povedlo se. Takže, proč ne? :-) Držím palce a srdečně zdravím. Alemari.
  3. Lucie Cerna Odpovědět
    Krasny dobry den Alemari, nejprve Vam chci podekovat z Vase uzasne stranky. Jsou mi velkou inspiraci! :) Chci se vrhnout na tyto müsli tycky a chtela jsem se zeptat, jak dlouho je lze uchovavat a za jakych nejlepsich podminek? Hodne casto chodime na dlouhe horske tury a rada bych si je upekla do zasoby, aby bylo vzdy na cesty. Dekuji a preji krasny kvetnovy den! Srdecne zdravi Lucie
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji milá Lucie. Abych pravdu řekla, tak to nevím. To by se muselo ověřit a většinou, když něco upeču tak na ověřování toho, jak dlouho výrobek vydrží není prostě čas :-). Vše se sní a je to pryč :-( Je nám většinou i líto něco nechávat tak dlouho, abych věděla, jak je to ještě jedlé. To bych musela možná celý plech rozkrájet a každý den nechat něco sníst důvěryhodnou osobou a tu tady nyní nemám. Tak toto Vám nesdělím. Ověření trvanlivosti nechávám ve většině případů na čtenářích.

      Jen tak od oka bych řekla, že týden by mohlo pečivo vydržet, to určitě. Možná v dobrých skladovacích podmínkách, zabalené třeba v prodyšném celofánu, i déle, ale ověřené to tedy nemám. V případě pečení na cesty bych asi nedávala další škrob, měl by dostačit jenom ten co mají vločky a nechala bych to více vysušit. Škrob a vlhkost ...to je pak dobrá živná půda pro plísně a pak takové prostředí, ve kterém by nemohla buchta dále vysychat, to jest igelit, tam by současně i za vyšší teploty mohlo dojít ke zkáze. Ale to jen tak čistě teoretizuji. Jedině jak to zjistit asi bude to zkusit. A tak držím aspoň palce.

      Alemari
  4. evsonek Odpovědět
    Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat jestli by to šlo udělat i ze švestkový povidel? Bohužel jsem si Váš recept přečetla později a všechno zpracovala. Děkuji moc za Vaše recepty.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer přeji. No, přesně to nedokáži říci, protože povidla mají úplně jinou konzistenci než čerstvé namixované švestky. Ty totiž obsahují vodu, kterou právě vločky pak pojmou. Z povidel je voda vypařena a bude se to muset asi něčím zvlhčit. Vyzkoušet to můžete, ale recept si budete muset upravit tak, aby z toho bylo těsto. Bude to asi bez té vody hutné a tak to bude potřeba naředit trošku vodou, ale kolik, to Vám neřeknu, to musíte intuitivně odzkoušet již sama. Zdravím. Alemari

Zanechte odpověď

*