Doba sklízení švestek nám pomalu a jistě končí, švestky jsou nyní nejvíce vyzrálé a právě z téchto sladkých plodů můžeme upéci pamlsky, které výborně nahradí různé kupované ovocné müsli tyčinky. Na přípravu těsta použijeme jako základ čerstvé švestky a ovesné vločky.
Umyté, vypeckované švestky rozmixujeme v robotu na kaši. Úplně do jemna se to nepodaří a ani to není naším záměrem. Drobné kousky se slupkami nevadí.
Ovesné vločky mohou být jemné nebo hrubé, to je v našem případě jedno. Také je namixujeme, třeba postupně v elektrickém mlýnku na kávu, až vznikne moučná konzistence.
Švestky s namixovanými ovesnými vločkami promícháme v hluboké míse metlou a přidáme skořici, fenykl, trošku hřebíčku a i aromatický pomerančový olej, máme-li. Pro lepší výsledné spojení všeho dohromady jsem přidala i trochu kukuřičného škrobu, neboli maizeny, ale nemusí nutně být.
Pak již jen osladíme alternativním sladidlem z ječmene „Sladovitem“, které má medovou konzistenci a přidáme mletý kokos. Vše promícháme a na závěr obohatíme nějakými semínky, oříšky či mandlemi.
V případě mandlí použijeme oloupané a hodně posekané mandle nebo i na hrubo rozmixované, prostě v konzistenci, jakou máme rádi. Mohou se v pamlscích „ztrácet“ anebo na ně můžeme i „šlápnout“ :-). Stejně tak ořechy. Slunečnicová semínka nemixujeme, ale dáme v celku. Různou volbou docílíme vždy jiné chutě, ale také můžeme dát od každého trochu.
Tak, a nyní toto vzniklé těsto jenom vyklopíme na menší plech vyložený papírem na pečení a rozetřeme po celé ploše cca do jedno centimetrové vrstvy. Použila jsem plíšek po babičce o vnějších rozměrech 35×20 cm.
Pamlsky pečeme v mírně předehřáté troubě. Teplotu při vkládání máme asi 175°C a pečeme při ní zhruba 10–15 minut, pak zmírníme a zbylých 40–45 minut pečeme již jenom při teplotě 150°C, určitě ne více, byly by odspodu tmavé. Když na závěr teplota ještě klesne, nevadí, již ji nezvyšujeme a jenom pečivo dosušíme. To platí pro plynové trouby, kde teplota kolísá. V elektrické to nebude problém.
Po upečení vyndáme plech z trouby a necháme prochladnout. Pak na plíšek položíme krájecí desku a otočením přesuneme celou upečenou „buchtu“ na prkénko. Sloupneme pečící papír a pomocí druhé desky otočíme zpět na spodní část a odkrojíme okraje, které dáme nedočkavcům okolo :-) a vzniklý obdélník nakrájíme na čtverečky či tyčinky nebo jiné tvary.
A pak již jenom mlsáme a nabízíme :-)
Jen tak od oka bych řekla, že týden by mohlo pečivo vydržet, to určitě. Možná v dobrých skladovacích podmínkách, zabalené třeba v prodyšném celofánu, i déle, ale ověřené to tedy nemám. V případě pečení na cesty bych asi nedávala další škrob, měl by dostačit jenom ten co mají vločky a nechala bych to více vysušit. Škrob a vlhkost ...to je pak dobrá živná půda pro plísně a pak takové prostředí, ve kterém by nemohla buchta dále vysychat, to jest igelit, tam by současně i za vyšší teploty mohlo dojít ke zkáze. Ale to jen tak čistě teoretizuji. Jedině jak to zjistit asi bude to zkusit. A tak držím aspoň palce.
Alemari