Oleje v naší kuchyni
Z tuků používáme k vaření nejvíc kvalitní oleje panenské, tj. za studena lisované – olivový, řepkový, slunečnicový, sezamový a jiné, dle vhodnosti pro výživu podle krevních skupin. Olivový olej extra virgine považuji v kuchyni za nejdůležitější a stal základním olejem pro přípravu mnoha jídel.
V současné době kupujeme pro další užití k vaření a do salátů také kvalitní olej řepkový a slunečnicový a jako doplněk stravy olej lněný. Nelituji peněz a občas koupím za studena lisovaný olej z vlašských jader, olej mandlový, olej arašídový, anebo i olej cedrový. Zmíněné oleje jsou spíše „léky“ a doplňky ke kaším a müslím. Jsou velice vhodné i k nočnímu ošetření pleti a tak to lze střídat. Chvíli pro vnitřní užití a pak zase pro vnější. Kromě olivového oleje je doporučeno ostatní za studena lisované oleje uchovávat v chladu, protože jenom tak vydrží déle.
Olej olivový je nejvíce stabilní a používal se pro uskladnění a konzervaci potravin již v dávnověku. Protože neobsahuje téměř žádné oxidující prvky, skoro vůbec se nemění. Pouze světlo na něj může mít vliv a proto by se měl uchovávat v tmavých lahvích nebo v plechovkách. Olivový olej netvoří ani při vysoké teplotě žádné jedovaté látky, takže je velice vhodný k vaření. Pro tělo je však nejvhodnější do studené kuchyně do salátů. Je bohatý na vitamin E a tuky rozpouštějící provitamíny. Bylo zjištěno, že má velký vliv při ochraně proti rakoviněprsu u žen.
Olivový olej je doporučován jako velice prospěšný pro všechny krevní skupiny. Není na škodu si nechat zjistit jakou krevní skupinu máte a něco si přečíst o tom, co je a co není pro vás za další tuky vhodné. Možná vám budou doporučeny jiné druhy olejů než používám v naší kuchyni. Prostě je dobré se snažit si vybrat tak, aby byly co nejvíc v souladu s vaší krevní skupinou. Není vždy úplně možné pro všechny v rodině zvolit vhodné potraviny, jsou-li její členové různých krevních skupin, ale je dobré to mít trochu na zřeteli, řešíme-li nějaký zdravotní problém a alespoň se o to pokusit.
Z přípravy jídel jsme vyloučili kuchařské postupy jako je smažení a fritování. Nejen, že nejsou vhodné pro oslabený trávicí systém, ale nejsou vůbec prospěšné zdraví. Myslím si, že chvilkové uspokojení našich chuťových buněk nestojí za problémy, které tato příprava jídel může vyprovokovat.
Z dalších původně používaných tuků ještě někdy použijeme k vaření i vepřové sádlo, ale je to čím dál míň. Je-li kvalitní a třeba z ověřeného domácího zdroje je podle mne ještě stále lepší než umělé rafinované tuky.
Jádra a semena
Velice prospěšný tuk v té nejpřirozenější podobě lze tělu dodat z ořechů a semínek. V naší rodině rozšiřuji konzumaci mnoha druhů ořechů, mandlí, slunečnicových, sezamových a dýňových semínek. Hojně používám při přípravě jídel vlašské ořechy, ale i „natural“ arašídy. Mnohdy je lepší použít při přípravě moučníků a cukroví přímo čistý arašídový krém nebo sezamovou pastu – Tahini. Také je velice chutný krém ze čtyř druhů ořechů, hlavně do dezertů, pudingů a nebo i přímo jako mls. Pro oslabenou slinivku jsou tyto pasty vhodnější než celé oříšky a lze je také podle návodu v makrobiotických kuchařkách připravit doma.
Mandle a ořechy
Všichni máme rádi mandle a jak jste si mnozí už všimli, přidávám je na závěr často k pokrmům a to nejen na zlepšení výsledného dojmu. Nesolené, oloupané a do křupava bez tuku lehce orestované mandle povýší každé jídlo, ať sladké či slané na něco extrakulinářského. Navíc obsahují velmi hodnotné bílkoviny a tuky.
Chceme-li z nich však získat i vitamíny, je dobré mandle nerestovat. Zvolíme jiný postup.
Mandle necháme přes noc i se slupkou namočené ve vodě, ráno je krátce spaříme, oloupeme a pak jimi obohatíme třeba müsli nebo kaše. Popřípadě je sníme tak. Při tomto naklíčení se v mandlích rozvine vitamín C a E a stanou se také lépe stravitelné. Dle zdravotních doporučení Edgara Cayceho pár mandlí denně je dobrou prevencí proti rakovině.
Vyloupané vlašské ořechy někdo nemusí mít v oblibě pro jejich zvláštní trpkost, pocházející ze slupky, která může „svírat ústa“. Je proto vhodné je namlet a podávat v této podobě nebo upravovat tepelně. Poslouží jako nádivka do pečiva nebo koláčů, přídavek do zdravého cukroví, obilných placek a müslí. Vlašské ořechy připomínají svým tvarem mozek a jsou také velice prospěšné mozkové činnosti. Stačí sníst pár ořechů denně.
Pro svoji oslabenou slinivku mám nejvíc v oblibě pár vlašských ořechů spařených jako mandle a pak oloupaných. Je to sice o trochu pracnější, ale takto bez slupky mi nedělají trávicí problémy.
Vlašské ořechy jsou cenné obsahem kvalitních tuků, je však u nich nutné hlídat, zda nejsou napadené plísní. Mohli bychom si způsobit víc problémů než užitku.
Doplňovat kvalitní tuky z různých oříšků je vhodné, ale je lepší je nekonzumovat večer a také nejíst oříšky solené. Tyto oříšky, mlsané u televize nebo počítače nejsou pro tělo a trávicí orgán přínosem, ale zátěží. Večeře by měla být lehká, abychom v noci neměli těžké sny a ráno mohli vstát plni energie.
Oříšky nás mohou provázet během dne a zasytit, když nemáme zrovna čas se v klidu najíst. Odměnou nám bude klidné trávení, pěkná pleť, pevné nervy a vědomí, že si jejich konzumací prospíváme.