
Cizrnu osobně řadím mezi nejchutnější z luštěnin a lze ji připravit ve směsi s jakoukoliv zeleninou. Pikantní bude přídavek černé ředkve, mladé jarní cibulky i rajčat. Naklíčené výhonky mungo dodají pokrmu spolu s dalšími ingrediencemi na exotičnosti.
Pro uvaření 300 g cizrny budeme potřebovat asi 150 g cizrny v suchém stavu, kterou necháme minimálně jeden den nabobtnat až naklíčit ve vodě. Takto oživenou cizrnu scedíme a v nové vodě uvaříme do měkka.
Vodu pro vaření cizrny solíme minimálně anebo až na konec varu. Postupujeme dle již dříve uvedeného návodu.
Před samotnou další přípravou si nachystáme veškerou zeleninu. Očištěnou cibuli i jarní cibulku nakrájímena drobno.
Černou ředkev oloupeme a nakrájíme na drobné kostky. Klíčky mungo se nyní již dostanou koupit připraveny a tak nám odpadá starost s klíčením.
Pro přípravu tohoto pokrmu jsem výhonky mungo zakoupila v obchodě se zdravou výživou.
Rajčata nakrájíme na drobné kousky a česnek na plátky. Připravíme si veškeré koření a můžeme začít.
Na olivovém oleji zpěníme cibulku a česnek a jakmile vše zesklovatí, přidáme červenou papriku, scezenou uvařenou cizrnu a černou ředkev. Krátce restujeme, až se směs probarví a pak podlijeme 200–250 ml vody a za přídavku veškerého koření podusíme.
Asi po 8 minutách dušení přidáme výhonky a dusíme dál dalších 8 minut.
Nakonec směs cizrny a zeleniny zahustíme záklechtkou z maizeny a vody. Povaříme 2 minuty a ochutíme sojovou omáčkou Tamari.
Téměř do hotového pokrmu přidáme pokrájená rajčata a vaříme již jen krátce, aby se prohřála. Rajčatovou chuť zvýrazníme přídavkem rajského protlaku a nakonec již jen podpoříme pikantnost pokrmu zakápnutím umeoctem.
Takto připravenou cizrnu se zeleninou podáváme s celozrnným pečivem, kváskovým chlebem nebo zvolíme jinou nám chutnou přílohu. Na talíři můžeme dušenou cizrnu ještě obložit čerstvou zeleninou, které není nikdy dost :-)