Tempeh znám již delší dobu, ale na chuť jsem mu přišla až nyní. Nejvíc mi chutná marinovaný a tak jsem si řekla, že ho nesním zase jen tak na studeno, ale udělám z něj něco, co by doma mohlo nasytit více lidí. Kombinace bulguru a zeleniny mi přišla jako ideální a možná zaujme i vás.
V prvním kroku si uvaříme bulgur. Odvážené množství bulguru je vhodné promýt studenou vodou, dobře scedit a pak jej teprve zalít v hrnci odměřeným množstvím studené vody. Vodu s bulgurem přivedeme k varu, osolíme, zde, při vaření slaného jídla přidáme do bulguru pro vůni pár bobkových listů a pak teplotu zmírníme, aby si jen tak probublával.
Dále ho vaříme bez míchání a odkrytý, abychom na něj viděli a tak dlouho, až se voda vyvaří a pak by měl být pěkně do měkka. Doba varu max. 20 minut. Pokud není do měkka, vložíme hrnec na „dojití“ zabalený v utěrce do peřin. Uvařený bulgur nakonec necháme prochladnout tak, abychom do něj mohli vložit ruku.
Tempech nakrájíme na plátky a pak na příč na kostky. Neměl by být moc na drobno, aby se v zapečené směsi „neztratil“. V hotovém jídle bude též dost zeleniny a tempech slouží spíš na podepření náhradní „masitosti“ pokrmu, takže by měl být sem tam vidět :-)
Připravíme další ingredience. Cibuli nakrájíme na jemno a česnek utřeme na prkénku, pokud možno bez soli. Uvařený bulgur vyklopíme do větší mísy a připravíme si již pekáč, který má i horní stranu. Pakliže nemáme nic na přikrytí, dobře poslouží i alobal. Pekáč vymastíme olivovým olejem i po stranách.
Než vše připravíme k zapékání, je dobré si předehřát troubu aspoň na 200 °C, protože další postup bude již velmi rychlý a hotovou směs s bílkovým sněhem je potřeba hned vložit do teplé trouby. Brokolici promyjeme a vršek s růžičkami nakrájíme na drobné kousky. Silnější stonky nedáváme, hůře by se propékaly. Mrkev oškrábeme, omyjeme a nakrájíme na tenké plátky, kolečka nebo půlkolečka, aby byla brzy měkká. Kvašené zelí odmáčkneme z láku, odvážíme a nakrájíme na drobno.
V míse k uvařenému bulguru přidáme žloutky, trochu soli, veškeré koření, panenské oleje, cibuli a utřený česnek a ještě bez dalších přídavků vše dobře promícháme. Nyní přijde na řadu připravená brokolice a mrkev, kterou s nakrájeným kysaným zelím a bulgurem již zamícháme jen zlehka. Vše dochutíme sojovou omáčkou a okyselíme lákem ze zelí a trochou umeocta. Na závěr přidáme sníh, ušlehaný z bílků se špetkou soli, který rovnoměrně zapracujeme.
Takto připravenou směsí naplníme vymazaný pekáč, který přikryjeme vrchním dílem nebo alobalem a se vším šup do trouby :-) Zapékáme prvních 20 minut při teplotě 220 – 230°C, pak zmírníme a dalších 20 minut pečeme, ještě stále přikryté, při teplotě 200 °C. Přikryté to nechávám z toho důvodu, že se směs lépe propaří, vejce zatuhnou a „zapečenina“ ve výsledku není tak vysušená.
Pro vytvoření kůrčičky na posledních 10 – 15 minut pečeme odkryté při teplotě cca 180 °C. Před tímto závěrečným zapečením je vhodné ještě povrch postříknout olivovým olejem, pokud možno z rozprašovače. Potírat to moc nejde, povrch není zatuhlý a peroutkou nebo mašlovačkou bychom ho potrhali, což se mi také povedlo :-(, viz dolní foto.
Teplotu 180 °C udržujeme do konce zapékání. Vyšší již nedáváme, měli bychom okraje moc tmavé a rychle by se pak připalovaly. Po upečení necháme odkryté mírně prochladnout na teplotu, při které budeme servírovat. Úplně horké na porce krájet nedoporučuji, zapečenina se může ještě poněkud drolit, ale pokrm teplý tak akorát k jídlu jde krájet a porcovat již dobře a i úhledně.
Jednotlivé porce na talíři obložíme barevnou dostupnou zeleninou, která bude lahodit oku a dodá nějaké vitamíny a další vlákninu.
Přeji dobrou chuť.