Jahelné ovocné knedlíky „Kominíčci“

2-3 porce dle velikosti meruněk | Pro oslabenou slinivku s mákem hodně šetřit nebo místo něho použít kukuřičnou strouhanku. | Pro bezlepkovou dietu použít na obalení s mákem sojový nápoj s příchutí vanilky. Ze sladidel vyloučit obilný slad.

Ingredience:

Na těsto:

  • 100 g přebraných jáhel
  • 500 ml vody na jáhly
  • 20 g sušeného rýžového nápoje (nemusí nutně být)
  • 1 větší vejce
  • 200 g uvařených studených brambor
  • 100 g kukuřičné hladké mouky + 50g na obalování
  • mořská sůl

Náplň:

  • meruňky

Na obalení knedlíků:

  • 150 g mletého máku
  • 70 g ovesného nápoje „Oves Milk“ (popř. sojový s příchutí vanilky)

Na oslazení:

  • javorový sirup, obilný slad, med apod.

Způsob servírování ovocných knedlíků na „Kominíčky“ mne naučila moje babička, ale suroviny na přípravu těsta používala jiné. Tyto ovocné knedlíky jsou připraveny z jáhel, ale i z brambor a kukuřičné mouky, tedy vlastně z bezlepkových surovin.

Na knedlíky budeme potřebovat nejlépe den předem uvařené brambory. Jáhly je dobré si přebrat a vybrat tmavá zrníčka a případné drobné kamínky či příměsi, které se v nich občas objevují. Přebrané a odvážené jáhly třikrát spaříme vařící vodou a nakonec je zalijeme odměřeným množstvím vody a dáme je pomalu vařit. Uvaříme je do měkka.

Do uvařených jáhel vmícháme sušený rýžový nápoj, který se v nich za horka rozpustí a jahelnou kaši necháme úplně prochladnout. Pakliže rýžový sušený nápoj nemáme, můžeme knedlíky zkusit i bez něj. Je zde spíš pro podtržení mléčné chuti, ale není vysloveně nezbytný.

Na vále si uděláme hromádku z jemně nastrouhaných brambor, přidáme uvařené jáhly s rýžovým „mlékem“, špetku soli, na to vyklepneme celé vejce a zasypeme kukuřičnou moukou.

Nejdříve nožem a nakonec rukama zpracujeme suroviny v tvarovatelné těsto, ze kterého vytvoříme velký knedlík. Rozválíme a nakrájíme ho na kousky, do kterých zabalujeme vypeckované meruňky. Můžeme obalovat i půlky meruněk, ale nebudou to pak pěkné „dělové koule“, jako z celých. Hotové knedlíky ještě obalíme v kukuřičné mouce, aby se nám při vaření nerozvářely.

Ovocné knedlíky vkládáme do vařící, mírně osolené vody, jednou je pomalu zamícháme, aby s odlepily ode dna, a vaříme dle velkosti 8–10 minut. Zde je důležité si čas hlídat, protože knedlíky z malých meruněk budou dříve provařené až do středu meruňky. Velké meruňky, které jsem použila na tyto knedlíky se provářely 10–11 minut. Na kontrolním vzorku byl sice kabátek uvařen již po 8 minutách, ale meruňka nebyla provařena až do středu plodu. Je potřeba knedlíky kontrolovat a dovářet pod dohledem.

Horké knedlíky po vyjmutí z vody hned obalujeme, dokud jsou mokré,ve směsi máku a obilného mléka a dáme tak vzniknout „Kominíčkům“. Tyto „černé koule“ klademe na talíř a sladíme je javorovým sirupem nebo nějakým obilným sladem či medem.

Z těsta lze také připravit jenom jahelné šišky, které můžeme sypat mákem s obilným nápojem a osladit dle chuti alternativním sladidlem.

Poznámka: Meruňky se snadno zbaví pecek, když je nařízneme dle čáry na plodu a opatrně pecku vyjmeme, tak aby plod zůstal ještě pohromadě. Půjdou pak dobře zabalovat a lépe se uvaří. Při vaření se nebude muset ještě prohřívat pecka.

Když chci udělat svým blízkým radost, tak takto vypeckuji i švestky, ale zase dle pecek se dá lehce zjistit, kolik kdo snědl, když vzniknou dohady…:-)

Mám vyzkoušeno, že do směsi na obalení se k máku hodí nejlépe sušený ovesný nápoj Oves Milk, protože je strukturou nejvíce podobný práškovému cukru a díky obsahu kukuřičného sirupu je i nasládlý. Ti co drží bezlepkovou dietu použijí místo tohoto nápoje sojový nápoj s příchutí vanilky, který je též hodně práškovitý a navíc krásně voní. Ovesný nápoj obsahuje jemnou ovesnou mouku zpracovanou v páře. Kdo případně sušené nápoje nepoužívá, určitě si najde i jinou cestu pro posypání. Lze posypat třeba i mákem naředěným kukuřičnou strouhankou.  naosalzení také někdy s oblibou jindy trochu medu rozpuštěného v teplé vodě a ovoněného aromatickým pomerančovým olejem „Just“, jak lze zjistit z jiných receptů zde v kategorii :-)

Osobně mák velice miluji, i když ho mohu s oslabenou slinivkou velmi omezeně. Knedlíky z jáhel jsou jemné a bez máku nedělají, dle mých zkušeností, žádné problémy s trávením. Na oslabenou slinivku však musíte zvážit, zda je chcete risknout s mákem a smlsnout si na „Kominičcích“, anebo si raději zvolíte jiné dietnější posypání, třeba kukuřičnou strouhanku.

Myslím si, že varianta „Kominíčků“ bude vyhovovat hlavně dětem, protože mák je na knedlících přilepen a je tak jejich součástí. Někdy se stává, že ho děti nechávají na talíři, když je jím pokrm jenom posypán, což je vzhledem k vysokému obsahu důležitého vápníku v máku škoda. To vím z vlastních zkušeností v rodině.

28 085 zobrazení článku
O autorce
4 Komentářů
  1. Lucasinka Odpovědět
    Dnes jsem k obedu delala "kominicky" a chutove jsou vynikajici. Cast jsem jich obalila v mletych mandli, cast v nemletem maku. Jen na vareni jahel priste pouziju mene vody, protoze pri dodrzeni gramaze jsem mela misto tuzsiho testa jen tekutou kasi. Takze jsem pridavala kukuricnou a bezlepkovou mouku tak dlouho, dokud z testa nebylo alespon trochu mozne udelat knedliky. Ale urcite tyto knedliky zaradim do jidelnicku
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji. Ano, je to možné dát i méně vody. Já ji většinou vydusím tak, aby jáhly byly úplně do měkka rozvařené, ale i husté, a přitom šla udělat vařečkou ve vzniklé kaši po dně již cestička, která se nezavírá :-) Pak není potřeba tolik zahušťovat ve výsledku moukou.
  2. Marcela Odpovědět
    Dobrý den, váš recept mě velice zaujal. Shodou okolností jsem zrovna včera dělala klasické ovocné knedlíky z tvarohového těsta podle jinde uvedeného receptu a je škoda, že jsem neobjevila tyto dřív. Každopádně máme hodně meruněk, takže o víkendu zkusím a jsem moc zvědavá. Děkuji za recept a mějte se krásně! Marcela
    • Alemari Odpovědět
      Milá Marcelko, dobrý podvečer přeji a moc děkuji za přání. Pro informaci, proč jsem Vám komentář poněkud zkrátila...Nevydávám totiž na web odkazy na jiné weby, tak jak mám uvedeno v podmínkách použití. Děkuji za pochopení. Mějte se jen dobře a přeji též krásné dny plné vaření :-). Alemari

Zanechte odpověď

*