Občas není na škodu se vrátit k tradičním pokrmům z pohanky. Pro přípravu pohankové kaše považuji za nejvhodnější pohanku lámanku. Lámanka není v celých zrnech, jak již zní její název, a nevaří se dlouho. Odvážené množství pohanky prohlídneme, odstraníme případné zbytky slupek a pohanku propláchneme vodou.
Pak ji zalijeme uvedeným množstvím vody a dáme vařit. Do doby, než začne vařit, což bude asi 2–3 min., pohanku hlídáme, protože při varu vzkypí a mohla by nám „utéct“ z hrnce.
Pak var zmírníme, přidáme trošku fenyklu a vaříme asi 8 minut bez míchání. Pohanka by měla být po této době již v konzistenci kaše a zrna měkká. Pak kaši promícháme a popř. trošku podlijeme vodou, zdá-li se nám, že se lepí ke dnu. Pokud se voda nevyvaří, kaše se nepřipálí. Již jen chvilku povaříme.
Přidáme nakrájené datle, které kaši osladí. Na závěr v kaši rozmícháme sušený sojový nápoj a skořici a kaši můžeme podávat. Na talíři lze ještě přisladit javorovým sirupem.
Souhlasím s Vaším názorem na pohanku a myslím si, že kupujete Pavle dobře. Já pohanku kupuji v prodejnách zdravé výživy a jsou to většinou výrobky ze Šmajstrlova mlýna. Tato pohanka je mi sympatická již i tím, že mám spojený Frenštát pod Radhoštěm s krásnými dovolenými z dětství s rodiči...
Pohanku v celých zrnech (hrubou) a i na slano mám také ráda, ale kašovitá konzistence mi vůbec nevadí. Pro moji slinivku jsou kaše „denní chleba“. Pavle, nemyslím si, že byste si ji dopřával v rozporu se zdejšími zvyklostmi, protože se pamatuji, že jako přílohu pohanku podávali již v „závodní“ jídelně před více lety a také na slano. Osobně si ji asi nedám se slaninou, cibulkou a sýrem, i když to určitě její chuť pozvedne, ale spíš s kopcem dušené zeleniny. Zkuste přidat při jejím vaření sušenou bazalku a pak ji omastit kvalitním slunečnicovým nebo sezamovým olejem a lehce osolit. Možná Vám bude chutnat i takto.
Rychlou přípravu poskytnou instatní pohankové vločky. Tuším, že od stejného výrobce, a ty jsou hotové za 5 minut. Připravuji je obdobným postupem. Vločky stačí jenom zalít vařící vodou asi 1-2 cm nad vločky, osolit, přidat sušenou bazalku a přikrýt. Pak již jen lžičku kvalitního oleje a se zeleninou nebo s tím, co máte rád, je oběd hotový. Samozřejmě, že i tyto vločky lze použít pro přípravu na sladko. Zalít horkým obilným „mlékem“ a s medem nebo s rozinkami a skořicí je to také dobrota... Zdravím. A.M.