Kaše z bezpluchého ovsa

1 porce | Pro oslabenou slinivku je v klidovém období kaše velmi vhodná.

Ingredience:
  • 60 g bezpluchého ovsa – zrno
  • 250 ml vody
  • 200 ml ovesného nápoje (nemusí nutné být, v tom případě nahradíme vodou)
  • špetka mletého fenyklu
  • ½ lžičky mleté skořice
  • 2 lžičky medu
  • rozinky, datle

Ráda snídám ovesnou kaši a když ji náhodou mít nemohu, vnímám, že mi něco na začátek dne chybí. Pro milovníky kaší jsem tentokrát sáhla po bezpluchém ovsu. Výhoda ovsa v podobě zrna tkví jak v delší trvanlivosti tak i v tom, že celé zrno obsahuje maximum výživných látek.

Přípravu kaše si musíme naplánovat předem, ale odměnou nám bude jemná konzistence ovesné kaše, podobná téměř pudingu.

Bezpluchý oves namočíme do vody a v misce jej necháme minimálně 12 hodin bobtnat. Více hodin je lépe. Sama nechávám i 16 hodin a zrno hodně změkne.

Vodu je dobré jednou vyměnit a zrno propláchnout. Poslední vodu z namáčení před přípravou také vylijeme a zrno propláchneme. Ze 60 g ovsa budeme mít po namočení cca 95 – 100 g, což plně postačí na přípravu jedné porce kaše.

Nabobtnané zrno vložíme do mixéru a  zalijeme 250 ml čisté studené vody. Dobře rozmixujeme cca 1 minutu v jemnou tekutinu. Vylijeme do nádoby, ve které budeme kaši vařit, a přidáme 200 ml ovesného nápoje a postavíme na sporák.

Přidáme fenykl a skořici a metlou koření dobře v tekutině rozmícháme a za dalšího soustavného míchání kaši zahříváme.  Kaši musíme míchat určitě již od začátku zahřívání, neboť škrob obsažený v tekutině by se nám začal u dna srážet a následně by se udělaly žmolky. Na další míchání je pak ale lepší použít vařečku. Škroby již při zahřívání začínají houstnout a tak ani není potřeba kaši vařit, jen přivést k varu a odstavit.

Uvařenou kaši servírujeme na talíř a dosladíme několika rozinkami nebo datlemi. Kdo chce může si kaši ještě dosladit i medem.

Pakliže kaši nalijeme do misky a necháme vychladnout, získáme puding, který můžeme jíst i zastudena.

Dobrou chuť!

Poznámka: Bezpluchý oves bývá někdy označován jako evropská rýže. Uvařený může v mnoha případech rýži zastoupit a ti co nemají potíže s trávením celého zrna jej mohou použít do pokrmů podobných rizotu, do studených salátů,  s houbami, jako přílohu anebo k přípravě knedlíku. Pro oslabenou slinivku jsem zvolila raději co nejjemnější konzistenci a proto jsem zrno použila na přípravu kaše.

Při použití ovesného nápoje je kaše nasládlá již sama o sobě a stačí jen mírné doslazení.

Pakliže soustavně kaší při vaření nemícháme, kaše začne u dna hrnce rychle houstnout a mohou se pak vytvořit žmolky. Podle mé zkušenosti je nejlepší míchat kaši malou vařečkou s delší rukojetí. Vařečka obsáhne i spodní okraje kastrolu, kam se při míchání metlou nedostaneme a tam většinou kaše houstne nejdříve. Za stálého míchání však získáme jemný krém.

17 684 zobrazení článku
10 Komentářů
  1. Mirka Odpovědět
    Dobrý den, dnes odzkoušeno a byla výborná, děkuji za recept.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji, milá Mirko. Děkuji za zpětnou vazbu. Jsem moc ráda, že kaše chutná. Zdravím. Alemari
  2. Hanka Odpovědět
    Dobrý den, zrníčka v rozinkách oslabené slinivce nevadí?
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji Hanko. Já jsem zatím na 99% zakoupila vždy bez zrníček. Většinou jsou rozinky sušené z těch hroznů co je nemají. Tedy aspoň měly by být. Je to speciální druh bez kostoček, tuším že se tyto rozinky jmenují kiš miš a z nich by se měly sušené rozinky vyrábět. Znám je ještě ze studentského pobytu v Uzbekistánu a i u nás se v podobě hroznů prodávají. I já jsem jednou natrefila na ty co i v sušených plodech jadérko měly. A pracně jsem je třídila. Musely být sušené z jiného druhu. Je-li v rozinkách jedno nebo dvě zrníčka lze to poznat i stlačením rozinky mezi dvěma prsty. Ale správně by je mít neměly. Jestli jedno nebo dvě vadí, no snad neublíží, ale asi bych je vytřídila pro jistotu. Zdravím. Alemari
  3. Hanka Odpovědět
    Děkuji za odpověď-
    • Alemari Odpovědět
      Rádo se stalo.
  4. Petra Odpovědět
    Dobrý den, myslíte, že by šla stejným způsobem připravit kaše i z bezplucheho ječmene? Děkuji
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji milá Petro. Z bezpluchého ječmene jsem nezkoušela, jen z ječmenných vloček, ale myslím si, že uvedený postup s rozmixováním nabobtnalého zrna je aplikovat možné. Alemari
  5. Lenka Odpovědět
    Dobrý den, ráda bych věděla jestli je dostatečné oves namočit a jen krátce povařit vzhledem k trávení při gastritidě, vředech nebo oslabenému trávení.
    • Alemari Odpovědět
      Milá Lenko, dobrý den přeji. Nu, pokud máte oves namočený přes noc, je hodně změklý, ale přesto tak jak jsem uvedla v receptu, tu směs ještě mixuji, aby to bylo v jemné konzistenci. A též píšu, že kaši vařím krátce, protože je velice rychle uvařena. Máte-li potíže, možná by stálo zato tu rozmixovanou směs před vařením ještě přecedit, bude ještě jemnější a po uvaření to bude spíš jako jemný puding. Je to dietní pokrm. Zdravím. Alemari

Zanechte odpověď

*