Zahřívací čaj

3 sklenice | Při oslabené slinivce lze vypít jednu dávku, ale raději pozvolna, ne najednou.

Ingredience:
  • 40-50 g čerstvého zázvoru
  • 900 ml vody
  • 350 g oloupaných jablek
  • 5-7 g kvalitní skořice vcelku
  • 7 hřebíčků
  • 1 polévková lžíce sušeného květu bezu
  • 1 polévková lžíce sušeného šalvěje

Chřipkové období ještě stále trvá a tak se zahřívací nápoj může hodit. Existuje mnoho receptů na tyto čaje,  ale kombinace s jablky mi přišla chuťově velice příjemná a jelikož výsledkem je nejen horký nápoj, ale i pikantní uvařená jablka, zvu vás k vyzkoušení.

Celá příprava zabere kolem 20 minut. Zázvor omyjeme a nakrájíme na tenké plátky v množství, které jsem uvedla. Jablíčka oloupeme a nakrájíme na čtvrtky. Do hrnce nalijeme vodu a přidáme zázvor a dáme vařit.

Vaříme asi tak 5 minut a pak přidáme oloupaná jablka a skořici s hřebíčkem. Vše přivedeme opět k varu, přikryjeme poklicí s dírkou a povaříme 4-5 minut tak, aby byla jablka dobře uvařena. Mohou být i mírně rozvařena, nápoj jimi bude pak lépe oslazen.

Do jiné skleněné nádoby si připravíme sušené bylinky a po uvaření jablek v zázvoru a koření, kdy hrnec odstavíme z plotny, zcezeným horkým nálevem, ale bez jablek, přímo a hned zalijeme květ bezu i šalvěj. Do sklenice přihodíme ještě i  plátky zázvoru, které se vařily s jablíčky a přikryjeme. Zbylá jablka očistíme od hřebíčku a skořicové kůry, vybereme vidličkou a necháme chladnout zvlášť v misce. Budou takto připravena k snědku…

Čaj z bylinek a jablečno-zázvorového vývaru necháme přikrytý a po 5-7  minutách jej zcedíme.

Ničím nesladíme. Čaj bude nasládlý díky uvařeným jablíčkům, které můžeme konzumovat souběžně teplé s popíjením čaje nebo je později použijeme jako studené k osvěžení nebo třeba do pudingu. Jsou příjemně pikantní.

Přeji dobrou chuť!

Poznámka: Zahřívací čaj dle mého receptu je tak trochu mixem mezi čajem a teplým kompotem, ale je-li nám chladno, dokonale prohřeje. Pro zesílení účinku si můžete při zalití bylinek k němu ještě strouhnout i čerstvého zázvoru, nápoj bude ještě více účinný. Ale to jen ti, co jim zázvor nedělá žádné problémy. Někomu totiž může připadat velice pálivý. Také by mohlo být dobré kápnout pár kapek aromatického pomerančového oleje, vhodného  pro vnitřní užití, třeba od Justu. Posílí léčivé účinky tohoto čaje.

Samozřejmě, že ten komu nevadí vláknina ze slupek, může vařit jablíčka neoloupaná. Ony se stejně po uvaření dají pak sníst i bez slupky nebo s ní. Tento recept jsem připravoval spíš pro ty s oslabenou slinivkou a proto si jej můžete upravit dle libosti.

Čaj v  podobě, kterou jsem uvedla, ale bez přídavku čerstvého zázvoru, je díky povaření zázvoru šetrný i pro oslabené trávení, ale doporučuji popíjet pomalu a nevypít nápoj najednou. Mám jej vyzkoušen na svém těle a nedělal mi žádné problémy, a to jsem ho jednou vypila ve všech třech dávkách během odpoledne sama, ale ty další dvě dávky již byly jako vlažné.

Zázvor je znám svými účinky na mnoho problémů, od chřipky, přes trávení až jako afrodiziakum. Ale zde hodně posilují jak zmíněné bylinky, tak skořice s hřebíčkem. Hřebíček je velice dezinfekční a hodně pomůže s likvidací i případných bacilů. Skořice nejen že také zahřívá, ale je účinná i v boji s virózou a kombinací s šalvějem s květem bezu získáte přímo elixír…:-)

Tak jsem si myslela bláhově, že již chřipky klesají, ale jelikož jsem právě zjistila, že epidemie trvá, poopravila jsem úvodní věty v receptu…

27 568 zobrazení článku
O autorce
14 Komentářů
  1. Majka Odpovědět
    Milá Alemari, nedá mi to, musím Vám napsat a hlavně poděkovat za všechny ty dobré rady a recepty. Vaše stránky jsem objevila náhodně teprve před necelým měsícem, když jsem si chtěla udělat pomazánku z celeru. Za tu dobu jsem už vyzkoušela pár receptů a jsem za ně moc vděčná. Dokonce se mi povedl kvásek dle Vaší rady a tak už jsem z něj dvakrát pekla, vždy s úspěchem. Právě jsem si dovařila Váš zahřívací čaj (provoněl mi celou kuchyni) a tak si ho po doušcích vychutnávám. Zbytek jsem si nalila do termosky a během dne si ho dopiji. Mám ještě jeden dotaz, nemohu sehnat arom.olej Just, zda byste mi mohla poradit. Zdravím Vás a přeji pěkný den. Majka
    • Alemari Odpovědět
      Milá Majko, děkuji Vám za Váš komentář, který je pro mne krásným pohlazením duše. Přeji, aby se Vám dařilo a co se týče toho Justu, na jejich stránkách hravě najdete kontakty na prodejce v regionech. Ale napadlo mne, že by se mohlo ještě pár kapek aromaolejíčku přidat i do tohoto čaje, jsou také proti virózám a čaj by se ještě více provoněl...třeba tím pomerančovým, hm...Ještě to vyzkouším a připíšu...Přeji pěkný den. Alemari
  2. Magda Odpovědět
    Milá Alemari! Mám jen otázečku - jaká skořice je kvalitní? Někde jsem četla, že léčebné a příznivé účinky mají jen větvičky, nikoli kůra, kterou všichni běžně užíváme... víte o tom něco? Děkuji a zdravím M.
    • Alemari Odpovědět
      Milá Magdi, hmm, je to možné, že jsem něco kolem toho také slyšela, ale nejsem si jista, že to bylo o skořici. Za kvalitní skořici považuji Bio skořici, prý čínská je nejsilnější, i když jsem nyní četla na internetu, že nejlepší a nejkvalitnější skořice je ze Srí Lanky. A je to kůra v ruličkách, které jsou křehké, takže jdou i lámat...Alemari
  3. Monika Odpovědět
    Dobrý den, nevím, kam příspěvek zařadit. Že máte krásné stránky, vím už dlouho. Recepty mě zaujaly natolik, že ač si je kdykoliv můžu najít tady, nebo i vytisknout, tak jsem si koupila Vaši knihu Vaříme zdravě bez cukru. A je úžasná, moc se Vám povedla. Mám už ji doma déle, ale přesto mě nepřešla radost v ní listovat. Díky. :) Nechystáte další?
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer přeji, milá Moniko. Děkuji za Vaše vyjádření k mým stránkám a také za zakoupení mé knihy. Ano, ráda, bych ještě něco vydala :-) Zdravím. Alemari
  4. Ala Odpovědět
    Dobrý podvečer, chtěla jsem se optat, čím by šel a jestli by vůbec šel, nahradit ten květ bezu. Nemůžu ho totiž nikde sehnat a ráda bych si Váš čaj uvařila. Děkuji:-)
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý večer. Jejda, jejda...No ničím...Cokoliv dáte jiného za bylinku, již to nebude květ bezu :-(. Květ černého bezu je velice účinný pro zahřátí a i pro pocení...Snad by ještě šel lipový květ, ale ta chuť bude úplně jiná...Květ bezu má charakteristickou chuť i účinky, prostě je jedinečný...Když dáte lípu, bude to možná také dobré, ale bude to jiný čaj...Alemari.

      P.S. Květ bezu by snad neměl být velký problém sehnat...Je to naše dostupná bylina...Ovšem netuším odkud jste...Zde v Brně určitě lze zakoupit jak ve zdravých výživách tak i ve specializovaných prodejnách s bylinkami nebo možná i čaji...Pak jedině rada, až zase pokvete...snad také bude letos jaro :-), tak natrhat a nasušit na zimu...:-)

  5. Ala Odpovědět
    Dobrý podvečer, tak s radostí Vám mohu oznámit, že se mi nakonec bez podařilo v pátek sehnat a v neděli jsem se vrhla na Váš zahřívací čaj. A musím jen děkovat a chválit,:-), je pravda, že si člověk musí zvyknout na štiplavost zázvoru, ale jinak bezvadné. Tuto porci jsme si na ochutnání rozdělili pro 4 a bylo to dobré. Mockrát děkuji, jen tak dále přeji a hodně zdraví.-)
    • Alemari Odpovědět
      Milá Alo, děkuji za přání. Jsem moc ráda, že se Vám černý bez podařilo nakonec sehnat a že čaj chutnal. Zdravím a přeji pěkný večer. Alemari
  6. Helus Odpovědět
    Cajik sa mi velmi paci a urcite si ho uvarim. Manzel miluje caj, kde je zazvor. A cela stranka sa mi paci. Vyborne bezlepkove recepty som tu nasla.
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji a děkuji za sdělení, milá Helus. Zdravím. Alemari
  7. Martina Odpovědět
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda bych mohla čaj dat i mým dětem ... Mladší má dva roky a starší - stále nemocná - 6 let ... Předem moc děkuji za odpověď ...
    • Alemari Odpovědět
      Dobrý den přeji milá Martinko. Nu, já bych to zkusila a možná z počátku dala méně šalvěje a čerstvého zázvoru, ale jen tak o polovinu. Starší by čaj mohla, ale je dobré si na čaj i tak postupně zvyknout, aby pak zachutnal a nebyl zpočátku štipkavý díky zázvoru. Tak ho udělejte víc jako jablečný a postupně bylinky zkoušejte přidávat. Šalvěj mohou děti již od dvou let a to už druhé dítě má. Neznám sice vše, co děti trápí, jestli nemají na něco alergii, čím jsou nemocné, tak radím jen tak všeobecně. Chce to vyzkoušet a zpočátku jen tak ochutnávat...Zdravím a držím palce. Alemari

Zanechte odpověď

*