Ráda peču cokoliv s mákem, protože po tepelné úpravě je mák stravitelnější i pro oslabené trávení. Maková bábovka uspokojí jak touhu po sladkém tak pomůže dodat tělu potřebný vápník. Oslazení si můžeme regulovat přídavkem sladidel, která jsou též alternativní a i nekalorická.
Nejdříve si v míse smícháme mletý mák a celozrnnou mouku, včetně prášku do pečiva a koření a dobře je promísíme. Připravíme si k ruce veškeré další potřebné suroviny a vymažeme si formu na bábovku olejem a vysypeme ji hrubou špaldovou mouku. Postup začneme od vajec. Oddělíme si bílky od žloutků a nejdříve si ve vyšší nádobě ušleháme bílky s dvěma lžícemi studené vody a špetkou soli na tuhý sníh. Sníh si dáme do chladu, protože nyní budeme šlehat žloutky.
Připravíme si vařící vodu a trochu jí nalijeme do misky, odkud se bude dobře odebírat polévkovou lžicí jednou rukou, protože druhou budeme potřebovat na mixování. Čtyři oddělené žloutky začneme mixovat nejdříve za postupného přídavku vařící vody do pěny (celkem 4 lžíce). Až po té přidáme rýžový sirup nebo slad či med nebo jiné sladidlo dle uvážení. Také zašleháme odvážený olej. Do napěněné hmoty postupně za míchání zapracujeme sypké suché složky, které způsobí zhoustnutí.
Ač se nám může zdát, že je těsto řídké, nepodlehneme touze je více zahustit a nyní přidáme polovinu ušlehaného bílkového sněhu a ještě elektrickým šlehačem jej zapravíme do těsta. Těsto přivoníme aromatickým olejem „Just“ nebo strouhanou kůrou z bio citronu a zbylý sníh už jen budeme vmíchávat ručně stěrkou a výsledné řidší těsto nalijeme do bábovkové formy pěkně rovnoměrně a s požehnáním dáme formu s těstem do předehřáté trouby.
Pečeme 40-45 minut při teplotě 180°C. Zkoušíme dřevěnou špejlí, zda je upečena v celém korpusu. Po upečení vyndáme upečenou bábovku ve formě na podložku a necháme cca 3-5 minu vydýchat a pak opatrně formu otočíme. (Dělám to tak, že si dám nahoru mřížku nebo rozložený pařáček a ruce mám v chňapkách a naráz formu otočím). Pakliže se nám bábovka nevyklopí, ponechám již formu obráceně a položím na ni mokrou odždímanou utěrku a ponechám cca 5 minut přikryté. Pak by mělo vyklopení proběhnout snadno.
Bábovku můžeme nechat jenom tak nebo ji pro oko poprášíme třeba namixovanou instantní rýžovou moukou, která ji neosladí, ale zbělí a oku bude lahodit více. Vím, je to taková blamáž, ale hold jsme zvyklí na ty pocukrované bábovky, a tady zjistíte, že to ani nebylo tak kvůli tomu cukru, jako že to dobře vypadalo, tak nějak svátečně a čistě…
Však nakoukněte na ten rozdíl. „Pocukrovaná“ je hezčí, že…tedy pomoučená, abych to upřesnila :-)
Přeji dobrou chuť.